Çfarë duhet të bëni këtë fundjavë të katër korrikut

Gjeni recetën e saj për rrotullën perfekte të karavidheve këtu.

Mish derri i tërhequr me tenxhere të ngadaltë.Caroline Boehm Goodnick

sanduiçe derri

Korrespondentja e Globe Lisa Zwirne shkruan: “Të gatuash mish derri në tenxhere të ngadaltë të jep një mish pa bujë, me shije, të butë, të shkrirë, i përsosur për të bërë sanduiçe, taco ose enchiladas, një pjatë e lehtë mjaft e lehtë për një adoleshent.” Nëse keni një tenxhere të ngadaltë, mishin e derrit të përgatitur mund ta piqni në të njëjtën mënyrë në një tavë të mbuluar në furrë 325 gradë për rreth tre orë (kjo bëhet kur e fusni në tenxhere me pirun) merrni dhe është Ose përdorni një sobë ose tenxhere elektrike me presion, matni kohën sipas udhëzimeve të prodhuesit. Tenxherja e ngadaltë kërkon të paktën shtatë orë dhe mund ta bëni brenda një dite, vendoseni në frigorifer gjatë natës, duke hequr yndyrën dhe duke e ngrohur përsëri. diten tjeter.

Recetën e gjeni këtu.

Ja se si të bëni një biftek të pjekur në skarë duke përdorur shkencën.Connie Miller e CB Creatives/

Si të bëni një biftek të pjekur në skarë

Korrespondentja e Globe Valerie Ryan shkruan: “Kjo është një sfidë shekullore. Si të piqni në skarë një biftek që është edhe i butë dhe i lëngshëm nga brenda dhe që ka një pamje të prerë në feta, me shije, të skuqur bukur? Ne njohim vetëm personin që pyet: Meathead Goldwyn, themelues, redaktor dhe ‘pëshpëritës i Barbecue’ i faqes së njohur të internetit Amazing Ribs.com. Libri i tij, “Metoda: Shkenca e Barbecue dhe Grilljes së Madhe”, i shkruar bashkë me fizikanin dhe këshilltarin shkencor të AmazingRibs.com, Greg Blunder, u publikua. [in 2016],

Goldwyn beson se bifteku ideal mund të arrihet duke kuptuar shkencën e gatimit të mishit. Mësoni se si këtu.

Supë peshku në shtëpinë e Sherrill Julian.Charlie Mahoney

supë peshku

me fat ne! Sherrill Julian ndan recetën e saj për supë peshku. “Në restorante, supa e peshkut është ose përrallore ose e tmerrshme, kryesisht sepse pak kuzhinierë kanë një dorë kaq të rëndë me miellin dhe trashësuesit e tjerë, dhe supa ka shije të shijshme. Megjithatë, në shtëpi, ku po bëni një tenxhere me përmasa të menaxhueshme, lëngu duhet të ketë trupin dhe kremin e duhur. Këtu ju merrni pak tym nga proshuta. ,

Recetën e gjeni këtu.

Gjoks pule të pjekur në skarë me Salsa Verde me nenexhik.Caroline Boehm Goodnick

Gjoks pule të pjekur në skarë

Kjo recetë vjen nga korrespondentja e Globe, Carolyn Boehm Goodnick: “Salsa verde këtu nuk i referohet një erëzash meksikane të bërë nga domate, djegës dhe cilantro, por në vend të kësaj salce me vaj ulliri barishtor që përdoret tradicionalisht për të dekoruar pjatën e famshme italiane të biftekut fiorentin. Kjo salcë e ndritshme ngre dhe balancon çdo gjë të gatuar në flakë të hapur. Pushoni hudhra, kaperi dhe açuge me një grusht nenexhik të freskët dhe majdanoz në një përpunues ushqimi. Ndryshe nga pesto, kjo salcë nuk emulsifikohet; mbajeni të lirshme – dhe të shijshme të athët – me një copë shëllirë kaperi nëse është e nevojshme. Lëreni gjoksin e pulës të pushojë në temperaturën e dhomës për 30 minuta përpara se ta grini në skarë për të parandaluar djegien e lëkurës. Së pari gatuajeni pjesën më të trashë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur kemi të bëjmë me gjoksin e madh që gjendet në supermarketet e sotëm .”

Recetën e gjeni këtu.

Pjatë me perime të pjekura në skarë.Sheryl Julian për Boston Globe

pjatë me perime të pjekura në skarë

Kjo bukuri vjen nga Sherrill Julian: “Pjata me perime duhet të duket si kopshte me lule – dhe në këtë kohë të vitit, ju duhet vetëm të hyni në lagjen tuaj për të marrë një mësim se si të rregulloni ushqimin. Kur jeni duke ecur jashtë, paguani kujdes sesi janë rregulluar kopshtet e luleve në mënyrë që të gjithë tulipanët, për shembull, të mos jenë menjëherë, por të përhapen përreth. Më pas vendosini në një pjatë të madhe dy dhe tre sikur të kishit mbjellë një shtrat lulesh. Shtoni speca zile të pjekur, kungull i njomë i prerë për së gjati, copa qepë të kuqe, domate qershi të filetuara në hell të vegjël. Hua, feta djathi të thjeshtë dhie, ullinj dhe bukë e pjekur në skarë. Shpërndajeni me rigon të freskët, borzilok ose majdanoz. Pavarësisht se si i rregulloni gjithçka, është do të duken me ngjyra dhe bukur.”

Recetën e gjeni këtu.

Cheeseburgers Portobello të pjekur në skarë.Sally Pasley Vargas për The Boston Globe

Portobello Burger

Një tjetër nga Sally Pasley Vargas: Shpesh përshkruhen si “kërpudha me mish”, kapakët e mëdhenj portobello 4 inç janë kandidatë natyralë për një alternativë vegjetariane ndaj burgerëve të mishit të pjekur në skarë. Ata kanë një aromë të pasur, të theksuar kërpudhash dhe duken më shumë si homologët e tyre më të vegjël. janë më të thata në krahasim. Kërcenjtë e tyre janë të fortë dhe drunorë, por gushat kafe të errëta janë krejtësisht të ngrënshme dhe i mbajnë të paprekura për sa kohë që nuk i pini në skarë. Ndërsa grila është e nxehtë, qepët e ëmbla Gatuani edhe disa feta të trasha , dhe kur kërpudhat janë gati gati, derdhni çedarin mbi to dhe lëreni djathin të ngrohet derisa djathi të shkrihet. Meqenëse temperaturat e skarës ndryshojnë, mund t’ju duhet të rregulloni kohën e gatimit këtu. Por është e vështirë të gaboni. Shërbejini kërpudhat në Një simite e butë me marule, domate dhe majonezë pikante me rrikë, mishi nuk do t’ju mungojë.

Recetën e gjeni këtu.

Sallata me lakër është pala perfekte e verës.Shutterstock

salcë lakër klasike

Kjo anë perfekte verore, nga Sally Pasley Vargas, është e lehtë dhe e shijshme. Recetën e gjeni këtu.

Bukë misri në shtëpinë e Sherrill Julian.Food Styling / Sheryl Julian dhe Valerie Ryan

bukë misri

“Çdo kuzhinier ka nevojë për një recetë të besueshme buke misri,” shkruan Sherrill Julian. “Edhe nëse nuk piqni shumë, prapë mund ta përzieni këtë brumë të lehtë. Ka disa përzierje të mira komerciale në treg, por mund t’i bëni edhe ato tuajat (dhe sigurisht buka e misrit e bërë në shtëpi është më e freskët dhe më e mirë) për sa kohë që nxirrni një tas dhe shtoni lëngjet në to. Fillon me një tas me vezë, dhallë dhe vaj perimesh ose kanole, të cilin e përzieni mirë, pastaj shtoni miell misri të verdhë, gurë guri nëse gjeni, pak miell dhe pak maja. Nuk ka nevojë të gaboni këtu (rregulloni gjithçka të matur paraprakisht) – megjithëse ju duhet gjithmonë një për produktet e pjekura – pasi mund të vendosni gjithçka në tas ndërsa matni.

Recetën e gjeni këtu.

Biskota me dhallë.sheryl Julian

biskota me dhallë

Përsëri nga Sherrill Julian: “Kuzhinierja e pastiçerive Stella Parks kaloi shumë vite duke shkruar për SeriousEats.com, ku fitoi një numër të madh ndjekësish. Libri i saj, “Bravetart: Desserts Iconic American” fitoi çmimin James Beard (2018). Është bërë qëllimi – në volum për furrtarët e shtëpisë. Biskotat e saj jashtëzakonisht të lëmuara me dhallë të pjekura në një tigan prej gize janë të pashembullta. Për të përzier kubikët e gjalpit në brumë, rrihni gjalpin me gishta derisa të rrahni derisa të formohet një fletë e vogël, pastaj shtoni mjaftueshëm dhallë për të formuar një top ngjitës.Bumi nuk rrotullohet, por lyhet, paloset tre herë dhe vuloset në formë rrumbullake.Putojini ato paksa fort në furrë dhe piqeni në të tretën e poshtme të furrës, në mënyrë që fundet të marrin ngjyrë të artë dhe të forta dhe biskotat, të cilat ngrihen dhe prekin njëra-tjetrën, kanë anët e buta”, shkruan Julian.

Recetën e gjeni këtu.

Receta Sherrill Julian për ëmbëlsira me luleshtrydhe. sheryl Julian

KEK i vogel me luleshtrydhe

Një tjetër nga Sherrill Julian: “E bërë si një biskotë, në një tas me një blender pastiçerie ose dy thika të buta, kjo tortë delikate piqet në një tepsi të rrumbullakët 8 inç dhe më pas pritet në feta horizontalisht. Lërini manaferrat të zhyten në sheqer dhe lëvozhgë portokalli për të nxjerrë lëngjet e tyre përpara se t’i vendosni sipër kremit të rrahur midis shtresave. ,

Recetën e gjeni këtu.

Jean Cressey’s Fresh Pie Cherry Slug: xxkressyrec Foto Kredia: Caroline Boehm GoodnickCaroline Boehm Goodnick

byrek me qershi të grirë

Nga kontribuesi Jean Cressi: “Kur bëni kore me grila, në vend që të endni shirita, rregulloni një grup, pastaj sipër grupit tjetër për të krijuar një model grilë. Është shumë e lehtë dhe do të merrni pamjen perfekte. Në buzën e pastiçerisë Ngritja e lehtë parandalon derdhjen e lëngut.”

Recetën e gjeni këtu.

Fruta verore Clafoutis.sheryl Julian

claphotis franceze

Sigurisht, nuk është e gjitha amerikane, por gjithsesi është e mrekullueshme. Dhe të bësh një clafoutis francez të mbushur me fruta verore nuk mund të ishte më e lehtë, thotë Sherrill Julian.

Recetën e saj e gjeni këtu.


Chris Morris mund të kontaktohet në [email protected] ndiqni atë në Twitter @morrisglobe,

Leave a Comment

Your email address will not be published.