Bukëpjekësja e konkursit Pillsbury rikrijon recetën e saj të tortës pas 70 vjetësh

Shtatëdhjetë vjet më parë, kur Arlene McCardall ishte 19 vjeç në moshën 20, ajo hyri në atë që më vonë do të njihej si Pillsbury Bake-Off, duke çuar në afatin e konkursit.

Ajo u bë finalistja e vetme e vogël e Wisconsin në fuqinë e recetës së saj. McCard pjek tortën e tij veneciane me kokos në garë në hotelin Waldorf-Astoria në Nju Jork në dhjetor 1952 – një pandispanje me katër shtresa me shtresa të alternuara të mbushjes me vanilje dhe çokollatë të ngjashme me pudingun, sipër me arrë kokosi të thekur. (Kokosi ishte një pamje më e vjetër e arrës së kokosit ende në përdorim në mesin e shekullit.)

Pillsbury botoi recetën e fituesit të ri vitin e ardhshëm në një broshurë që detajonte “100 Receta fituese të çmimeve” nga Konkursi i Katërt i Madh Kombëtar i Recetave dhe Pjekjes së Pillsbury (pjekja u bë një emër tërheqës konkursi, Pillsbury më vonë vendosa).

Pillsbury vendosi gjithashtu që torta në broshurë të quhej shtresa të mbushura me krem ​​venecian.

Libreza i kushton konsumatorëve 25 cent; E shitur në mbarë vendin, ajo i siguroi McCardle një masë famë kombëtare. Gazetat e zonës Milwaukee kishin shkruar tashmë për vizitën e tij në Nju Jork; Prerjet e verdha janë punuar dhe varur në kuzhinën e saj në anën veriore të Milwaukee, shtëpia ku ajo ka jetuar me familjen e saj që nga viti 1965.

Ai nuk ka pjekur më kurrë një tortë, tha ajo.

Domethënë deri vonë. Ajo e ka pjekur tortën legjendare për herë të parë në ditëlindjen e saj të 90-të me vajzat e saj me origjinë nga Kalifornia dhe Nevada. McCard, nënë e gjashtë fëmijëve, mbushi 90 vjeç më 24 korrik. Burri i saj, detektivi i policisë Milwaukee, Michael McCardley, vdiq në një aksident me makinë kur fëmija i tyre më i vogël ishte vetëm nëntë ditësh.

Vajzat Christine McCardle, më e vogla, dhe Marybeth McCardle e përfunduan punën ndërsa nëna e tyre bisedonte me një gazetar. Por shpejt ajo nuk mundi ta mbante veten, dhe Arlene McCardle ishte në thelb, duke udhëzuar të shtonte sheqer në të bardhat e vezëve – por jo tek rrahësit.

Kur erdhi koha për ta transferuar brumin në tavën e tortës, Arlene McCardley tha: “Më lejoni ta gërvisht; do ta bëj shpejt”. Pastroi me nxitim tasin me solucionin. “Nuk humbisni asnjë pikë,” tha ajo.

“Unë vij nga një familje gjermane”, tha Arlene McCardley. “Ne gjithmonë kemi pasur ëmbëlsira.” Ajo u rrit në një fermë në West Bend ku ajo dhe vëllai i saj mjelnin lopët.

Dhe, shtoi ajo, “ne nuk hodhëm asgjë”.

Christine dhe Marybeth McCardle pranojnë lirshëm se megjithëse nuk janë bukëpjekës, nuk mësuan kurrë të piqnin në shtëpi. “Ishte, “Dil nga kuzhina ime”. Ajo preferon të punojë vetëm”, tha Marybeth. Motrat praktikuan përgatitjen e ëmbëlsirave një ditë më parë dhe, le të themi, ishte një përvojë mësimore.

“Më mësove dje si të palosja” kur erdhi koha për të shtuar miell në përzierjen e vezëve, i tha Kristina mamasë së saj. “Nuk e dija se çfarë do të thoshte palosja.”

Pasi shtresat e tortës së praktikës shtriheshin, motrat e krahasuan recetën e broshurës me kartën e recetës origjinale të nënës së tyre; Pillsbury kishte hequr dorë nga pluhuri për pjekje. Pandispanja amerikane përdor pluhur pjekjeje, ndërsa pandispanja evropiane jo. Kompania bëri edhe disa ndryshime të tjera në recetë.

Marybeth tha se një herë u përpoq të piqte biskota nga receta e nënës së saj. Ai mendonte se shkurtesat “B Soda” dhe “C Syrup” ishin pije në vend të sodës së bukës dhe shurupit të misrit, dhe pijeve të gazuara si shurup panje. “Nuk dolën mirë”, tha ajo.

Nëna e tij mori përsipër pjekjen kur ai ishte duke u rritur, dhe Marybeth tha, “Një nga kujtimet e mia më të bukura është të kthehem në shtëpi (nga shkolla) dhe të nuhas kiflet me banane. Mund t’i shihni në mes të bllokut.” Unë mund ta nuhas atë .” Nëna e saj gatuante edhe pufkat me krem ​​dhe pjata të tjera.

Edhe pse motrat nuk mësuan të gatuanin nga nëna e tyre, ajo dhe vëllezërit e motrat e saj mësuan diçka më të vlefshme.

“Duke ditur se ajo e bëri atë, ishte një faktor i madh për ne që u rritëm dhe i bëri vëllezërit dhe motrat të besonin se mund të bënin gjithçka,” tha Marybeth.

Arlene McCardley ishte e martuar me të dashurën e saj të shkollës së mesme, një nënë të re dhe 19 vjeç për disa javë të tjera kur ajo mori pjesë në recetën e saj në një konkurs Pillsbury. Meqenëse ajo ishte një finaliste e vogël, një prind duhej ta shoqëronte kur ajo udhëtonte për në Nju Jork për konkursin. Bashkëshorti i saj shkoi me të.

Përveç një udhëtimi në Nju Jork, McCardle fitoi një Mixmaster, një gamë elektrike që ai nuk e mbajti sepse kuzhina e tij ishte projektuar për një sobë me gaz dhe një grup ngrënieje kuzhine. Ajo ende e ka atë grup tavolinash dhe një karrige në dhomën e lavanderi.

Dhe ajo ende piqet me miell Pillsbury.

Kontaktoni Carol në [email protected] ose në (414) 224-2841 ose përmes faqes Journal Sentinel Food & Home në Facebook. ndiqni atë në Twitter @mkediner Ose në Instagram @mke_diner.

,

Receta origjinale e Arlene McCardle e quan tortën me letra “My Pillsbury Conqueror” së bashku me tortën e kokosit venecian (një drejtshkrim alternativ për kokosin e përdorur në mesin e shekullit). Pillsbury e quajti atë Shtresat e Mbushura me Krem venecian. Ashtu si torta “lakuriq” e ditëve moderne, ajo nuk është e mbuluar me brymë në anët në këtë foto broshurash të vitit 1953. Receta bën një pandispanje veçanërisht të butë; Mbushja është si gjalpë i mëndafshtë.

Tortë veneciane me kokos, e njohur ndryshe me shtresa të mbushura me krem ​​venecian

Bën një tortë 8 ose 9 inç

filxhan miell

filxhan niseshte misri

2 lugë pluhur pjekjeje

5 vezë të ndara

1 filxhan sheqer, i ndarë

1 lugë ekstrakt vanilje

lugë kripë

Mbushje veneciane (receta vijon)

filxhan i grirë, kokosi pa sheqer, i thekur

Ngroheni furrën në 350 gradë. Përgatitni dy tepsi për ëmbëlsira, 8 ose 9 inç, nga fundi i lyer me pak yndyrë dhe rreshtimi me letër pergamenë ose dylli. Mos i lubrifikoni anët për të ndihmuar sfungjerin të ngjitet në lartësinë e tij të plotë dhe të qëndrojë atje.

Sihet mielli në një tas të vogël, mat përsëri dhe shosh miellin sërish me niseshte misri dhe pluhur për pjekje.

Rrihni të bardhat e vezëve në një tas të madh derisa të bëhet shkumë; Vazhdoni të rrihni me shpejtësi të lartë, duke shtuar gradualisht filxhanin sheqer, derisa të bardhat e vezëve të qëndrojnë në maja të forta dhe me shkëlqim.

Në një enë tjetër të madhe rrihni të verdhat e vezëve derisa të zbehen. Gradualisht shtoni sheqerin e mbetur të filxhanit, duke e rrahur me shpejtësi të lartë, derisa të verdhat të jenë trashur dhe të verdhë të zbehtë, të paktën 2 minuta. Rrihni në vanilje dhe kripë.

I përziejmë të verdhat që të zbardhen të bardhat, më pas me kujdes, por tërësisht e vendosim përzierjen e të verdave në të bardhat, duke pasur kujdes që të mos i fryhen.

Shosh përzierjen e miellit mbi përzierjen e vezëve një të tretën në një herë dhe paloseni me kujdes pas çdo shtimi.

Ndani brumin në mënyrë të barabartë midis dy tave dhe piqni për 25 deri në 30 minuta, derisa një testues të dalë i pastër nga qendra. Ftoheni plotësisht në raft në tigan.

Ndërkohë përgatisim mbushjen.

Kur keku të jetë ftohur plotësisht, kaloni tehun e një thike të hollë midis kekut dhe tepsisë për ta liruar, kthejeni përmbys dhe hiqni letrën. Ndani shtresat e ftohura horizontalisht.

Në mënyrë alternative shpërndani midis shtresave mbushjen me vanilje dhe çokollatë, duke filluar nga vanilja për shtresën e parë dhe duke përfunduar me çokollatën sipër. Dekoroni me kokos të pjekur.

Koment: Për të pjekur kokosin, vendoseni në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare. Kur të fillojë të skuqet, përziejeni shpesh, derisa kokosi të marrë ngjyrë të artë. Në varësi të trashësisë së tiganit, kjo mund të zgjasë vetëm disa minuta.

Mbushja veneciane:

filxhan sheqer të grimcuar

filxhan plus 1 lugë gjelle miell të situr

2 gota qumësht

filxhan gjalpë (1 shkop), i zbutur

1 lugë ekstrakt vanilje

1 filxhan sheqer pluhur

1 ons çokollatë pa sheqer, e shkrirë dhe e ftohur

Bashkoni sheqerin e grimcuar, miellin dhe qumështin në krye të bojlerit të dyfishtë. Gatuani, por mos e prekni ujin e vluar, duke e përzier vazhdimisht derisa masa të trashet. Mbulojeni dhe lëreni të gatuhet për pesë minuta. Lëreni flakën të ftohet. Në një tas mesatar hedhim kremin e gjalpit me vaniljen dhe më pas kremin me sheqer pluhur. Hidhni ngadalë përzierjen e qumështit të ftohur në përzierjen e dhallës, duke e përzier mirë pas çdo shtimi.

Vendosni gjysmën e mbushjes në një tas të vogël; Shtoni çokollatën e shkrirë dhe përzieni mirë.

Koment: Duke përdorur një mikser me një pajisje me lopatë, nëse është e disponueshme, me shpejtësi mesatare deri në të lartë lëreni gjizën me gjalpë, i cili është shumë i ftohtë, ndërsa mbushja nxehet. Nëse mbushja është shumë e nxehtë dhe e lëngshme, lëreni të ftohet pak dhe rrihni përsëri mbushjen.

Klientët tanë e bëjnë të mundur këtë raportim. Ju lutemi, merrni parasysh mbështetjen e gazetarisë lokale duke u abonuar në Journal Sentinel në jsonline.com/deal.

Leave a Comment

Your email address will not be published.