Bërja e ëmbëlsirës së shëndetshme të nutricionistes Sarah Di Lorenzo

Nëse moti i ftohtë ka rritur dëshirën tuaj për sheqer, mos kini frikë – ju mund të qetësoni shijen tuaj pa fryrë stomakun.

Nutricionistja klinike Sarah Di Lorenzo po u jep ëmbëlsirave tuaja të preferuara, në mënyrë që të jenë të shijshme dhe ushqyese.

Sara flet për ëmbëlsirat e saj të shëndetshme në videon e mësipërme

Shikoni Sunrise në Channel 7 dhe transmetojeni falas në 7Plus ,

Mini ëmbëlsira të ëmbla të shëndetshme të Sarës

6. bën

materiali i kores

 • 1 filxhan arra shqeme
 • 1 filxhan hurma
 • majë e vogël kripë

mbushje cheesecake

 • 250 gr krem ​​djathi
 • 1 filxhan jogurt grek me cilësi të mirë
 • 1/3 filxhan mjaltë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • majë e vogël kripë

metodë

 1. Për të bërë kore, thjesht vendosni shqeme, hurma dhe kripë në një përpunues ushqimi dhe ziejini derisa të përzihen.
 2. Në një tepsi për kifle me gjashtë vrima, vendosni kupat e kifleve me letër pjekjeje ose përdorni një tepsi silikoni për kifle. Përzieni rreth një lugë gjelle të përzierjes në bazën e çdo filxhani kifle.
 3. Për të bërë mbushje me cheesecake, vendosni të gjithë përbërësit e mbushjes në një procesor ushqimi ose blender dhe lëreni derisa të bëhet një masë homogjene. Hidheni këtë përzierje në filxhanë për kifle. Lëreni në frigorifer për disa orë përpara se ta shërbeni.

Shënim i recetës: cheesecake-un mund ta vendosni në ngrirje derisa ta servirni.

Mollët e shëndetshme shkërmoqen. Kredia: lindja e diellit

mollë e shëndetshme thërrmohet

shërben 6

material

 • 1 filxhan tërshërë të mbështjellë
 • 1/3 filxhan arra të grira trashë
 • 2 lugë çaji kanellë të bluar
 • 1/3 filxhan shurup panje
 • 1 1/2 lugë vaj kokosi

mbushje

 • 6 gota mollë të copëtuara
 • 1 lugë gjelle lëvore psyllium
 • 2 lugë çaji kanellë të bluar

metodë

 1. Ngroheni furrën në 180C. Kombinoni tërshërën, arrat, kanellën, shurupin e panjeve dhe vajin e kokosit në një tas.
 2. Në një enë tjetër kombinoni mollët, lëvozhgat e psiliumit dhe kanellën.
 3. Kaloni mbushjen në një enë pjekjeje dhe shtypeni. Mbi përzierjen e grimcuar në mënyrë të barabartë.
 4. Piqni për 25-35 minuta ose derisa mollët të jenë të buta dhe të arta dhe të freskëta sipër.
Biskotat Anzac të Shëndetshme të Sarës. Kredia: lindja e diellit

Biskotat Anzac të Shëndetshme të Sarës

material

 • 1/2 filxhan miell bajame
 • 1/2 filxhan tërshërë
 • 1 filxhan kokos të grirë
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • 1 lugë çaji stevia
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 1/2 filxhan shurup panje
 • 1 lugë gjelle gjalpë kikiriku krokant

metodë

 1. Shtroni një tepsi me letër pjekjeje.
 2. Ngroheni furrën në 150C. Përzieni përbërësit e thatë. Në një tenxhere të vogël ngrohni dhe përzieni gjalpin, shurupin e panjës dhe gjalpin e kikirikut, më pas hidhni përbërësit e thatë dhe përziejini mirë.
 3. Nga kjo përzierje bëni dy lugë biskota.
 4. Gatuani për 25 minuta.
Copë e pjekur e qershisë së Sarës.
Kredia: lindja e diellit

“Cherry Ripe” e Sarës

material

 • 2 gota kokos të thatë
 • 3 lugë gjelle vaj kokosi
 • 1/4 filxhan shurup panje
 • 2 gota qershi të ngrira
 • 1/2 filxhan mjedra të ngrira
 • 250 gr çokollatë e zezë e shkrirë

Përzieni të gjithë kokosin, vajin e kokosit dhe shurupin e panjeve në një përpunues ushqimi derisa të formohet një pastë.

Shtoni qershitë dhe mjedrat dhe përziejini mirë. Më pas hidheni masën në një enë pjekjeje. Shkrini çokollatën dhe më pas mbulojeni masën. Vendoseni në frigorifer ose frigorifer për një orë që të forcohet. Më pas priteni në pjesë sa një kafshatë për ta shijuar.

Bari ‘Bounty’ i Sarës

material

 • 1 filxhan kokos të grirë
 • 1/4 filxhan shurup panje
 • 2 lugë gjelle vaj kokosi
 • majë kripë
 • 1/2 lugë çaji ekstrakt të pastër vanilje
 • 120 gr çokollatë e zezë e shkrirë

metodë

 1. Në një procesor ushqimi, përzieni të gjithë përbërësit përveç çokollatës derisa të formohet një pastë. Më pas rrotullojeni pastën në një mini trung dy inç (5 cm). Ngrijeni për një orë.
 2. Shkrijmë çokollatën dhe më pas mbulojmë kokosin me çokollatë dhe e vendosim sërish në frigorifer.
 3. Prisni një orë që të vendoset dhe më pas shijoni!

Sara’s Twist on a Snickers

Bën 2, 20 për shërbim

material

 • 20 hurma medjool, pa gropa
 • 1/3 filxhan gjalpë arra
 • 250 gr çokollatë e zezë
 • 1/2 filxhan kikirikë të pjekur të bluar

metodë

 1. Shtroni një tepsi për pjekje. Prisni çdo hurmë në mes, por vetëm për të bërë një boshllëk në mënyrë që të mund ta mbushni çdo hurmë me 1/2 lugë çaji gjalpë arra. Hidhni hurmat e mbushura në një tepsi dhe vendosini në frigorifer për 30 minuta.
 2. Ndërkohë shkrini çokollatën në një enë qelqi mbi një tenxhere me ujë të vluar.
 3. Pasi të shkrihet, rrotulloni çdo hurmë në çokollatë dhe vendoseni përsëri në letër pjekjeje.
 4. I spërkasim me kikirikë të pjekur të bluar. Kthejeni në frigorifer për 30 minuta të tjera. Pasi të keni mbaruar, mund t’i mbani ato në frigorifer për një rostiçeri të lehtë për të kursyer pak energji pa faj dhe plotësisht të shijshëm në lëvizje, ose si ëmbëlsirë për ëmbëlsirë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.