Bëni byrekë të shijshëm, pjata të tjera nga domatet në sezon

Nëse nuk keni shumë domate të freskëta në kopshtin tuaj, mund të gjeni shumë në tregjet lokale gjatë muajve të verës. Ndërsa domatet e freskëta janë të shkëlqyera me pjatat me perime, ato janë gjithashtu të shkëlqyera në sallata, tavë, makarona, salsa, byrekë domate dhe sigurisht sanduiçe. Në foto janë domatet në Tregun e Fermerëve Opelika. Foto nga Ann Ciperli


nga Ann Ciperly

Perimet e freskëta janë ndër gëzimet e verës, veçanërisht domatet. Domatet e lëngshme dhe të prera në kubikë janë shoqëruesi më i mirë i perimeve të sapo gatuara, dhe ato janë fantastike në byrekët e shijshëm dhe pjatat e tjera, si dhe duke bërë sanduiçe të shkëlqyera. Nëse nuk jeni rritur në jug, mund të mendoni se një sanduiç me majonezë Duka dhe domate të prera në feta i mungon diçka. Është më mirë vetë pa mish.

Të dy prindërit e mi u rritën në ferma dhe mësuan hortikulturën në moshë të re. Ai pothuajse gjithmonë kishte një kopsht dhe i përdorte ato aftësi në kopshtin e tij, sepse perimet e tij ishin më të mirat, veçanërisht domatet e trashëgimisë.

Mami zgjedh domate të konservuara për të ngrënë gjatë gjithë vitit dhe konservat më të mira të dardhës me copa të mëdha frutash. Pasi mami vdiq, e ruajta kavanozin e saj të fundit me dardha për aq kohë sa munda, sepse e dija që nuk do të kishte kurrë një kavanoz tjetër të mirë. Më vjen keq që ajo nuk ishte në kuzhinë me të sa herë që po bënte konservat që të shihja se çfarë bënte. Fatkeqësisht, ne jemi të zënë dhe gjithmonë mendojmë se kemi kohë.

Nëse nuk keni një bollëk domatesh në kopshtin tuaj, mund të merrni shumë në treg. Mund t’i përdorni në një shumëllojshmëri gatimesh, duke përfshirë sallata, makarona, tavë, salsa dhe byrekë të shijshëm. Unë kam bërë disa byrekë me domate gjatë viteve, por një nga më të mirat që kam shijuar ishte në restorantin Helen’s të shefit të kuzhinës Rob McDaniel në Birmingham. Ju mund të mbani mend se ai ishte kuzhinier ekzekutiv në Lake Martin’s Springhouse për shumë vite.

Kur Robb ndoqi për herë të parë Universitetin Auburn, ai planifikoi të bëhej një kiropraktor si gjyshi i tij dhe anëtarët e tjerë të familjes së tij.

“Gjyshi më tha që të mos bëhesha kiropraktor sepse ishte një kohë e gjatë, kështu që unë u futa në biznesin e restoranteve”, tha ai. “Kur më mungon gjyshi, qesh me të”.

Ndërsa ndoqi Universitetin Auburn, ai punoi në një restorant dhe zbuloi se i pëlqente. Ndërsa punonte në restorante të ndryshme, Rob vendosi të ndiqte shkollën e kuzhinës. Ai u diplomua në Menaxhim Hoteli dhe Restoranti nga Universiteti Auburn në 2002.

Ndërsa frekuentonte Institutin Kuzhinar të Nju Anglisë, ajo filloi të punonte me fermerë vendas dhe thotë se kujton se si gatuante gjyshja e saj dhe kishte një ndikim në gatimin e jugut.

Restoranti i kuzhinierit Helen mban emrin e gjyshes së saj, e cila ishte një kuzhiniere e talentuar. Kuzhinierja kujton se brenda shtëpisë së gjyshes kishte një skarë pranë një oxhaku të madh. “Mund t’i mbyll sytë,” tha ai. “Dhe shiko tasin prej druri në kuzhinë dhe tavolinën e shtruar me dado. Kur hyra në derë, gjëja më e mrekullueshme ishte aroma e biftekut të gatuar në skarë. ,

Të dyja gjyshet e tij gatuanin çdo pjatë që në fillim. Gjyshja e tij Mac bënte biskota dhe kroketa me salmon për mëngjes. “Unë mendoj për gjëra të tilla,” tha ai. “Në shkollën e kuzhinës përdore atë që ishte e freskët dhe vendase. E kam marrë atë pjesë nga shkolla dhe gjyshet e mia.

“Unë u rrita në një familje që nuk hante shumë. Ne kishim gjithmonë një kopsht. Babai im hante mëngjes çdo mëngjes dhe nëna ime shtronte darkën në tavolinë. Ne si familje uleshim për të ngrënë çdo natë. Kjo venë e thellë jugore ka qenë gjithmonë ajo që unë e lidh me ushqimin në jug.”

Pasi mbaroi shkollën e kuzhinës, ai punoi për Chris Hastings në klubin e peshkut të nxehtë dhe të nxehtë në Birmingham për tre vjet. Në vitin 2007, ai u largua nga restoranti dhe shkoi të punonte për Jim ‘n Nick’s Barbecue në Birmingham. Dy vjet më vonë, ai ishte gati të vazhdonte dhe të bëhej kuzhinier ekzekutiv në Springhouse.

Ndërsa shefi Rob i pëlqente të qëndronte në Springhouse, ai dhe gruaja e tij, Emily, kishin ëndrra që një ditë të hapnin restorantin e tyre. Në shkurt 2019, McDaniels doli me një plan loje për restorantin e tyre dhe u zhvendos në Birmingham disa muaj më vonë.

Kuzhinierja kujton se kur vendi u mbyll, ajo ishte “nervore” për të.

“Ne nuk e dinim se sa do të zgjasnin fondet tona, por u mbështetëm në besimin tonë se Zoti do të kujdesej për ne dhe gjithçka do të ishte në rregull.”

Në fillim të qershorit 2020, McDaniels hapi restorantin Helen’s në qendër të Birmingham.

“Ne u hapëm në kohët më të çuditshme, do të thoshin shumë, por Zoti na tha të besojmë përpara se të fillonte pandemia,” tha ai. “Kurrë nuk e pyeta nëse ishte gjëja e duhur për të bërë apo jo. Gjatë pandemisë, unë munda të punësoja një punonjës të talentuar, pavarësisht se ku po punonin.”

Restoranti Helen është vendosur në një ndërtesë të stilit të armëve gjahu të viteve 1920 dhe e mobiluar me antike dhe art të kuruar jugor. Për ndenjësen u ndërtuan stola me porosi të stilit të kishës.

Restoranti është i hapur për drekë dhe darkë. Mysafirët kanë mundësinë për të ngrënë në dhomën e ngrënies në katin e poshtëm ose në katin e sipërm. Ne darkuam në katin e poshtëm të rastësishëm me një kuzhinë të hapur për drekë.

Menuja është sezonale dhe ndryshon në varësi të asaj që është e freskët nga fermerët aty pranë. Kisha dëgjuar aq shumë për byrekun me domate saqë më duhej ta provoja për meze. Ishte i mrekullueshëm me feta domate të pjekur në një kore të pasur me gjalpë me një shtresë djathi pimento.

Pjata të tjera që kemi shijuar dhe rekomanduar përfshijnë Sallatën e Ajsbergut dhe Proshutë me Pekan të thekur, salcën e shijshme të borzilokut me dhallë, një sanduiç krokan me mustak të mbushur me marule dhe një rreze dielli delikate mbi një simite patate të zbukuruar me salcë tartari dhe salcë gjalpi limoni. Përfshirë troftën. Me shije ulliri.

Ne gjithashtu shijuam Biskotat Angel të cilat ishin më të mirat që kishim provuar. Ato u shërbyen me gjalpë pa kripë dhe shurup kallami të rrahur, më pas u spërkatën me shurup dhe një spërkatje me kripë deti për t’i dhënë pak kriposje dhe kripë. Shefi ndau ku mund ta gjej recetën, por nuk mund ta publikoj sepse është me të drejtë autori. Më thuaj nëse dëshiron ta marrësh.

Për ëmbëlsirë, ne ndamë një Budino me karamel të kripur me sanduiçe shtëpie me pekan. Pudingu i mëndafshtë, kremoz i mbushur me karamel ishte sublim. Ëmbëlsirat përgatiten nga pastiçeri ekzekutiv Kristen Hall.

Nëse jeni adhurues i biftekit, në menytë e drekës dhe të darkës mund të gjeni një kullotë Bear Creek Farms. “Culotte” është frëngjisht për një biftek të butë sirfile që është një prerje trekëndëshi e mishit me yndyrë sipër. Pihet rreth një orë duke mbetur i rrallë. Më pas bifteku ftohet dhe përfundon në skarë. Menuja e darkës përfshin gjithashtu ribeye me kockë, shirit të Nju Jorkut, mish qengji, rosë, pulë dhe ushqim deti.

Shef Robb është pesë herë gjysmëfinalisti i kuzhinierit më të mirë të fondacionit James Beard Foundation: Jug dhe u nderua si student i diplomuar i programit të Universitetit Auburn 2012 të Menaxhimit të Jashtëzakonshëm të Hoteleve dhe Restoranteve.

Nuk e pyeta shef Robin për recetën e byrekut me domate, por ai së fundmi e ndau me revistën Garden & Gun dhe e postoi në Facebook. Është mirë dhe seksioni i recetave nga Delicious Local Chefs ka gjithashtu receta të shijshme byreku me domate.

Për një darkë të lehtë, provoni makarona me domate të freskëta, hudhër dhe barishte. Mund të shtoni pulë të pjekur në skarë ose karkaleca. Shërbejeni me sallatë jeshile dhe bukë krokante.

Shikoni recetat dhe provoni disa të saj në javë, duke përfshirë një ose dy receta të byrekut me domate ndërsa domatet janë në sezonin e pikut.

Leave a Comment

Your email address will not be published.