Bagels, Tahini, reçel dhe djathë i butë: Receta e mëngjesit turk nga Esra Muslu | Ushqim dhe pije turke

Fose unë, një mëngjes tradicional turk, i njohur si në fakt, Vakti më i mirë i ditës. Mund ta haja shtatë ditë në javë. Në mënyrë tipike, do të ketë ullinj të zinj dhe jeshil, kastraveca, mish të pjekur, salca dhe salca, vezë, një shumëllojshmëri djathërash dhe domatesh të freskëta, konserva dhe reçelra frutash, mjaltë, melasa të ëmbla, bukë dhe pasta të sapo pjekura dhe gjalpë. Të gjitha këto gjëra mund t’i gjeni në çdo supermarket turk, por në restorantin tim, Zahtar, neve na pëlqen të gatuajmë vetë bukën, brumërat dhe mbushjet për to. Lëpijeni këtë reçel vishnje, tahini melasë manit dhe ëmbëlsirë Dije Djathë me salcë kosi dhe bukë të thekur – ose madje provoni ta bëni vetë ACMANjë bagel turke e butë me gjalpë.

tahini pekmez (Melasa e manit Tahini)

të paraqesësh 5 minuta
punon 8

100 gram tahini
50 gram kërpudha manit (Më pëlqen Koska, e cila është gjerësisht e disponueshme në internet)
Susam ose arra të pjekura, për të shërbyer

I trazojmë derisa tahini dhe melasa të bashkohen. Shërbejeni në një pjatë të spërkatur me copa susami të thekur ose arre. Është aq e thjeshtë sa kaq! Ruhet për një javë në frigorifer ose deri në një muaj në frigorifer.

vizion reseli (Reçel qershie)

Në një ditë të nxehtë vere në Turqi, ne bëjmë reçelin në mënyrë natyrale në diell për të arritur një ngjyrë të shkëlqyer dhe shije intensive. Reçeli zihet për një kohë të shkurtër para se të shtrihet në tabaka në diell në tarraca apo ballkone për rreth një javë, derisa të zvogëlohet dhe të bashkohet mirë.

të paraqesësh 15 minuta
futet në ujë brenda natës
gatuaj 40 minuta
bën 4-5 kavanoza reçeli 200 ml

1 kg vishnje (ose ndonjë frut të stinës), të përgjysmuar dhe pa gropë
Rrizë 1 kg Sheqeri

Hidhni qershitë dhe sheqerin në një tigan dhe lërini brenda natës.

Të nesërmen në mëngjes, vishnjat dhe sheqeri vendosini të ziejnë dhe ziejini për 30-40 minuta pa mbuluar, derisa të zvogëlohet në një konsistencë të ngjashme me reçelin. Jini të durueshëm, por mos lejoni që reçeli të errësohet shumë. Kur mendoni se është gati, bëni testin e rrudhave: Hidhni me lugë pak reçel në një pjatë që është vendosur në frigorifer për dy minuta. Lëreni për një minutë, më pas shtyjeni reçelin me gisht – nëse është i rrudhosur, është gati.

Hidheni reçelin në një kavanoz të sterilizuar dhe mbylleni. Ruani deri në një vit në një vend të errët; Pasi të hapet, ruajeni në frigorifer dhe hani brenda dy deri në tre muaj.

e embel Dije (gjizë)

Ne gatuajmë ëmbëlsirat tona në restorant Dije Është një proces shumë i lehtë me gjizë dhe filtrim të qumështit, por është një proces shumë i lehtë për t’u provuar në shtëpi.

të paraqesësh 5 minuta
pushoni brenda natës
gatuaj Dhjete minuta
punon 10

500 ml qumësht (i pasterizuar)
1½ lugë uthull molle
170 g kos grek
Limon . lëngun e

Përzieni qumështin, uthullën, kosin dhe lëngun e limonit në një tenxhere dhe mbajeni në zjarr mesatar. Kur përzierja të fillojë të shpërndahet, mbajeni në një tas, mundësisht gjatë natës.

Të nesërmen në mëngjes, kullojeni përmbajtjen e tasit me një leckë muslin për të hequr ujin. Është mirë ta ruani në frigorifer për një ditë para se ta shërbeni për të marrë shijen e ëmbël. Më pas mbajeni në frigorifer për tre deri në katër ditë.

ACMA (Bagels turke)

të paraqesësh 30 minuta
gatuaj 15 minuta
bën 17

200 gram ujë
250 gram qumësht
250 gram vaj luledielli

25 gram sheqer pluhur
30 gram kripë
1 kg e thjeshtë
Miell
55 gram maja
130 g gjalpë të butëE butë

për glazurë
2 te verdha veze
15 gram fara kopër

Kombinoni shtatë përbërësit e parë në një tas të madh dhe gatuajeni në një brumë të butë dhe të lëmuar.

Ndani brumin në 17 topa, secili me peshë 130 gram, më pas formoni secilin midis pëllëmbëve tuaj në një drejtkëndësh rreth 20 cm të gjerë.

I lyejmë brumit me gjalpë të zbutur dhe e rrotullojmë në formë salçiçeje të gjatë. Palosni majat së bashku, më pas palosni brumin dhe formoni një formë bagel, duke i mbyllur majat së bashku. Përsëriteni me topat e mbetur të brumit.

E vendosim ekmën në një tepsi furre të mbuluar me letër furre, duke u kujdesur që të ketë hapësirë ​​mes secilës. E lyejmë akamën me të verdhën e vezës dhe e spërkasim sipër kalonjave.

Piqeni në furrë të parangrohur në 165°C (145°C ventilator)/315F/Gaz 2¾ për 15 minuta ose derisa akama të marrë ngjyrë kafe të artë. Shërbejeni të nxehtë. Akamat mund t’i ngrini edhe para pjekjes, i nxirrni dhe i lini të ngrihen për një ose dy orë para pjekjes. afiet olsun,

Leave a Comment

Your email address will not be published.