Autorja e librit të gatimit Kolu Henry ndan zgjedhjet e saj kryesore në Hudson Valley

Colu Henry nuk është një adhurues i pjekjes. Aq shumë që autorja dhe zhvilluesi i recetave përpiqet të emërojë librin e saj të fundit të gatimit “Ju lutemi sillni ëmbëlsirë” – atë që ajo dëshiron nga të ftuarit e ftuar në shtëpinë e saj në Hudson. Botuesi i tij, lexues të shqetësuar do të supozonte se titulli do të thoshte se ishte një libër kulinarie, tullac.

Nuk ka problem. Henry, një bashkëpunëtor i New York Times, libri i dytë i të cilit i gatimit, “Colu Cooks: Easy Fancy Food”, mbërrin më 26 prill, gjithsesi mahnit në sferën e shijshme. Pjesa më e madhe e librit të saj të fundit i kushtohet recetave të thjeshta që kthehen në receta të bukura duke iu përmbajtur konceptit se “ushqimi i rafinuar nuk ka nevojë të jetë i mundimshëm”.

Henri i lejon lexuesit të shikojnë në qilarin dhe frigoriferin e tij për të parë se çfarë ka në dorë për t’i bërë realitet ushqimet e shijshme. Disa nga pjatat e saj inkurajojnë të hani me duar: karkaleca kimchi me gjalpë, vezë të ziera të buta me speca pikantë dhe një shumëllojshmëri tostesh të shijshme.

Faqet e saj përfshijnë recetën e makaronave e cesi që u bë receta më e njohur e New York Times për vitin 2020. Ai version i zierjes klasike të qiqrave ishte vegjetarian, ndërsa “Kolu Cooks” kërkonte një recetë të quajtur “My Cec”. Pancetta Kur blen pancetta në vend, Henry vendos ta mbajë të thjeshtë dhe sugjeron Shoprite ose Price Chopper (“Nuk është gustator, por e bën trukun,” thotë ajo).

Kërpudhat e pjekura me salcë kosi, barishte dhe limon është një tjetër recetë e thjeshtë dhe e shijshme. “Është kaq e thjeshtë dhe duket shumë më bukur seç duhet”, thotë ajo. Kërpudhat e saj të preferuara janë kërpudhat Tivoli, nga Ferma e Kërpudhave të Chef-it të Hotel Tivoli, Devin Gilroy.

“Ata filluan të bëjnë drejtpërdrejt te konsumatori gjatë pandemisë. Kam porositur një ton. Nëse jeni duke gatuar kërpudha, Henry sugjeron të ndiqni një recetë në kapitullin “Zbukurimi” për “Crip Chili Italian – Hudhra, fara kopër dhe speca djegës”. Në krye të asaj shiu është niveli tjetër. ,


Një tjetër recetë e thjeshtë dhe e shijshme nga libri më i fundit i gatimit të Colu Henry-t është Kërpudhat e pjekura me salcë kosi, barishte dhe limon. “Është kaq e thjeshtë dhe duket shumë më bukur seç duhet”, thotë ajo.


Tara Donne

Sallatë

Sallatë “Preten I’m Vacation in Italy” nga zhvilluesi i recetave dhe autori i librit të gatimit Coloo Henry.


Tara Donne


Kërpudha të pjekura me salcë kosi, barishte dhe limon nga Colu Henry, dhe sallatë po festoj një festë në Itali. (Fotot nga Tara Donne)

Henry, i cili është gjithashtu autor i “Makaronave të xhepit të pasmë”, shpreson të nisë një turne librash që do të përfshijë një pastrim në Bregun Perëndimor: Sonoma, San Francisko, Portland, Los Anxhelos dhe ndoshta Austin. “Libri duhej të dilte një vit më parë. Unë nuk jam dikush që do të bëja mirë të promovoja një libër përmes Zoom”, thotë ajo.

Sidomos jo me misionin e frymëzimit të njerëzve për të krijuar ushqime të këndshme, të thjeshta që janë elegante, të bukura dhe të veçanta.

Një gjë për mua që ndoshta nuk e dinit…

Unë u diplomova në teatër muzikor dhe këndova kabare në New York City kur u transferova nga Bostoni në 1999. “Peel Me a Grape” nga Dave Frishberg ishte kënga ime me firmën.

Vendi im i preferuar në Luginën Hudson është…

Oborri im Gjatë pandemisë, ne u modifikuam shumë nga ana e miqve dhe kaluam shumë kohë jashtë sepse nuk mund të hynim brenda. Burri im na e bëri të bukur oborrin e shtëpisë. Ne jetojmë në qytet, nuk është më shumë se një oborr, por ai ka ndërtuar një gardh të bukur. Ishte vendi ku të gjithë vinin për të kaluar kohën.

Unë nuk mund të jetoj pa të…

Kafe deleje. Kjo është e re. Shayna[Loew-Banayan]E hapa këtë restorant të mrekullueshëm me gjithçka që dua të ha – një sanduiç bolonjë të skuqur, qull orizi me vaj djegës të freskët dhe pulë, sallata të mrekullueshme. Kjo është një menu e rëndë. Bloody Mary i tyre vjen me turshi sezonale dhe një fetë djathë. Është paturpësisht e këndshme dhe është shumë afër shtëpisë sime. Ata kanë Omelette Dip Chip patate! Ata bëjnë një kapje të butë që është ajo që dëshironi të jetë. Unë mendoj se ky është ushqimi më i mirë në Hudson për momentin.

Në anën lindore apo perëndimore të lumit?

Lindja. Unë jetoj aty ku i njoh fermerët e mi. Mund të shkoj në një bar ku e di që askush tjetër nuk do të shkojë, edhe nëse është pikërisht në qytet me fqinjin tim fqinj dhe të pi martina. Kur keni një sinergji me Morningstar Farms – unë kam më të mirën nga të dy botët. Më pëlqen që ka një Amtrak që funksionon në qytet. është i përshtatshëm.

Gjëja më e çuditshme në xhepin tim tani…

E mora këtë portofol prej kanavacë të depiluar nga burri im 12 vjet më parë. po copëtohej; Ai po i vendoste shirit maskues. Një mikja jonë i dha asaj një portofol për Krishtlindje si shaka. I thashë, mendoj se është koha ta lësh të shkojë, a dëshiron ta hedhësh? Ai ishte sikur po. Dhe… nuk munda! E mbaj në xhep. Unë kam një xhaketë që e vesh çdo ditë. E di që është e çuditshme dhe e dobët, por më pëlqen. Më bën të ndihem i sigurt. Më pëlqen të arrij në fund dhe të qëndroj në të.

Njeri, uroj që turistët të ndalojnë …


Trafiku i fundjavës!

Nuk keni shkuar në Kanada?

Ne blemë një shtëpi në Nova Scotia. Histori shumë e çmendur! Ne shkuam në kërkim të vjeshtës së 2020. Më duhej të largohesha nga këtu dhe u martova me një kanadeze, kështu që pata luksin ta bëja këtë. Ne e morëm çmimin nga ku donim të ishim; Njerëzit po blinin prona në Vankuver. Verën e kaluar ne shikuam shtëpitë më në jug. Është në 14 hektarë me mollë dhe përballë plazhit. Ne planifikojmë të shkojmë për të gjithë verën. Duhet punë. Do të isha e trishtuar të humbisja verën dhe shtatorin këtu më shumë se çdo gjë. Unë shpresoj se njerëzit do të vijnë; Unë dua që ajo të jetë një shtëpi ku njerëzit vijnë dhe flasin.

Më shumë shije të Luginës së HudsonitLeave a Comment

Your email address will not be published.