Akullorja me luleshtrydhe të freskëta është ëmbëlsira më e mirë e verës… dhe kaq e thjeshtë për t’u bërë!

Lee White

Në fillim të viteve ’80, kur jetonim në Massachusetts, bleva një prodhues akulloreje të quajtur Licky Split. Ishte e gjitha plastike, përveç dy tasave, të cilët ndoshta ishin prej alumini ose inox. Kushton rreth 25 dollarë dhe mund të bëjë dy litra të ndryshme akullore në të njëjtën kohë.

Disa vite më vonë, Ben & Jerry’s dhe Haagen Dazs hynë në korridoret e ngrirësit dhe përfundimisht ndarja ime e lëngshme hyri në raftet e bodrumit të varrezave të pajisjeve të mia.

Por këtë vit kopertina e revistave ushqimore ma riktheu dashurinë për akulloren e bërë në shtëpi. Këtë duhet t’ia kem përmendur shoqes sime Lizës.

Në fillim të qershorit, vetëm pak ditë pas ditëlindjes sime, në postë mbërriti një njoftim për të marrë një paketë. E solla në shtëpi dhe brenda ishte një prodhues kos-sherbeti dhe akulloreje i ngrirë Cuisinart, që revistat e mia thoshin se ishte më e mira. Dhe ishte e ngopur gjatë atij sezoni të shkurtër tre-javor të luleshtrydheve.

Ky mjet është një makinë e mrekullueshme. Nëse e mbani enën e tij plot me ujë në frigorifer, jeni rreth 25 minuta larg një ëmbëlsirë të ngrirë qiellore. Mund ta hani menjëherë, por unë e paketoj në një paketë plastike kuart dhe e mbaj jo më shumë se një javë.

Kjo është një nga recetat më të lehta; Unë e kam bërë këtë tre herë (2 litra në të njëjtën kohë).

Tjetra do të ishte axhelato e freskët me pjeshkë ose boronica. Më vonë në vjeshtë dhe dimër, ndoshta akullore me çokollatë me shufra Heath.

Nëse blini këtë prodhues të veçantë akulloreje, kushton rreth 100 dollarë ose më shumë.

me email [email protected] Kur të jeni gati për të filluar, nëse keni ndonjë pyetje. Dhe më tregoni se sa receta të tjera keni sjellë me vete.

akullore me luleshtrydhe te fresketa
Nga broshura e vogël nga Cuisinart që erdhi me prodhuesin e akullores

Rendimenti: Rreth 14 racione filxhani

Foto nga Michelle.com në Unsplash.

3 filxhanë luleshtrydhe të sapo pjekura, me bisht dhe të copëtuara
4 lugë gjelle lëng limoni të freskët të shtrydhur
1 1/2 filxhan sheqer, të ndarë
1 1/2 filxhan qumësht të plotë
2 gota krem ​​të rëndë
1 1/2 lugë akullore të pastër vanilje

Në një tas të vogël, kombinoni luleshtrydhet me lëng limoni dhe filxhan sheqer. Përziejini butësisht dhe lërini manaferrat të ngrijnë në lëng për 2 orë. Kullojini manaferrat, duke grumbulluar lëng. Grini ose bëni pure gjysmën e manave.

Në një tas mesatar për përzierjen, përdorni një mikser dore me shpejtësi të ulët për të kombinuar qumështin dhe sheqerin e mbetur të grimcuar derisa sheqeri të tretet, rreth 1 deri në 2 minuta. Përzieni kremin e trashë, lëngun e rezervuar të manave, manaferrat e grira dhe vaniljen.

ndizni makinën; Hidheni përzierjen në tasin e ngrirjes dhe përzieni derisa të trashet, rreth 20 deri në 25 minuta.

Pesë minuta para se të përfundojë përzierja, shtoni luleshtrydhet e rezervuara të prera në feta dhe lërini të përzihen plotësisht.

Akullorja do të ketë një strukturë të butë dhe kremoze.

Për një qëndrueshmëri më të fortë, transferojeni akulloren në një enë hermetike dhe vendoseni në frigorifer për rreth 2 orë ose më shumë. Hiqeni nga ngrirja rreth 15 minuta para se ta shërbeni.

Rreth Autorit: Lee White ka shkruar për restorantet dhe gatimin që nga viti 1976 dhe ka botuar gjerësisht në Worcester (Mass) Magazine, The Day, Norwich Bulletin dhe Hartford Courant. Ajo aktualisht shkruan la carte, një kolonë gatimi për Nibbles dhe Limeline.com, dhe Shore Publishing dhe gazetën Times, të dyja në pronësi të The Day. Ajo ishte një banore e Old Lyme për shumë vite, por tani jeton në Groton, Conn. Kontakto Lee në [email protected],

Leave a Comment

Your email address will not be published.