A është e shëndetshme sallata e pulës? Ja çfarë thotë një dietolog

Sallata e pulës është një pjatë e gjithanshme që zakonisht përdor pulën e grirë ose të copëtuar si përbërës kryesor dhe vjen me një lidhës si majonezë, salcë kosi, kos ose një salcë me bazë uthull.

Shumë njerëz padyshim e konsiderojnë të shijshme, por për shkak se ndonjëherë përdor një përmbajtje të lartë kalori, mund të pyesni veten nëse sallata e pulës është e mirë për ju.

Sigurisht – sallata e pulës mund të jetë e shëndetshme. Sa i shëndetshëm është për përbërësit e përdorur, porcionet e ngrëna dhe ushqimet e tjera të shtuara në të për të bërë vaktin.

Ky artikull shpjegon se si sallata e pulës mund të ndikojë në shëndetin tuaj, përmbajtjen ushqyese të sallatës së pulës dhe disa këshilla për të bërë një sallatë të shëndetshme pule.

Gjëja e parë që ju vjen në mendje kur dëgjoni “sallatë pule” është pjata klasike kremoze e stilit amerikan që daton në mesin e viteve 1800.

Ky version i sallatës së pulës shpesh përdor një grup standard përbërësish si vezë të ziera, selino, mollë, rrush dhe bajame ose arra. Këto prodhime shoqërohen me pulë të gatuar dhe zakonisht lyhen me majonezë.

Sallata e pulës mund të ketë shumë profile të ndryshme shije dhe përbërës të përzier. Zakonisht shërbehet i ftohtë dhe bëhet me pulë të gatuar, një salcë, dhe nganjëherë perime shtesë, arra, fara ose fruta për të kompensuar shijen dhe krisjen.

Për shembull, sallata e pulës mund të jetë e frymëzuar nga Thai, duke kombinuar pulën e grirë dhe kastravecin me shije nga kikirikët, xhenxhefili, hudhra, vaji djegës dhe uthull orizi.

Një sallatë tradicionale meksikane e pulës, e njohur si ensalada de pollo, përdor salcë kosi dhe majonezë për të lidhur së bashku pulën dhe perimet e përziera si fasulet, misrin dhe patatet.

Sallatën e pulës mund ta gjeni në ushqime dhe restorante, ta blini paraprakisht në dyqan ushqimor ose të bëni sallatën tuaj me pulë në shtëpi.

përmbledhje

Sallata e pulës përdor një lidhës si majonezë, kos ose salcë sallate për të kombinuar pulën e gatuar me fruta të tjera, perime, arra, fara, barishte dhe erëza të ndryshme.

Sallata e pulës është e mbushur me proteina pa yndyrë, vitamina dhe minerale, dhe sigurisht që mund të jetë një vakt i shëndetshëm dhe pjesë e një diete të përgjithshme të shëndetshme.

Sa e shëndetshme është sallata e pulës? Varet nga përbërësit e përdorur për ta bërë atë dhe nga sasia e ushqimit të konsumuar në të njëjtën kohë.

Disa përbërës, si lloji dhe sasia e majonezës, mund të rrisin ndjeshëm përmbajtjen e kalorive dhe yndyrave të ngopura të sallatës së pulës, gjë që përfundimisht mund ta bëjë atë më pak ushqyese.

Vetëm një shërbim i vogël 1/2 filxhan (rreth 4 ons) sallatë pule shpesh përmban 400 kalori ose më shumë. Dhe pavarësisht se ka “sallatë” në emër të saj, ajo shpesh shërbehet në bukë ose një mbështjellje dhe jo në një shtrat me zarzavate.

Ja një shembull se si vlera ushqyese e sallatës së pulës ndryshon në varësi të përbërësve të saj (12, 3):

Sallata e pulës është relativisht e ulët në karbohidrate, fibra dhe sheqer dhe e lartë në proteina, kalori dhe yndyrë.

Roli i yndyrave të ngopura në ushqim mbetet disi i diskutueshëm, por shumë ekspertë pajtohen se zëvendësimi i yndyrave të ngopura në dietën tuaj me yndyrna të pangopura — të tilla si ato që gjenden në arrat dhe farat — mund të zvogëlojë rrezikun e sulmeve në zemër, goditjeve në tru dhe mund të ndihmojë zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.4, 5, 6,

Megjithatë, këto janë vetëm vlerësime të përgjithshme të vlerës ushqyese të sallatës së pulës, pasi lëndët ushqyese varen nga mënyra se si është bërë.

Këto vlera mund të ndryshohen lehtësisht duke shtuar përbërës të tillë si fruta, perime, arra dhe fara ose duke përdorur një lidhës me kalori të ulët si kosi.

përmbledhje

Sallata e pulës është një burim i mirë i proteinave pa yndyrë. Lëndët ushqyese shtesë si frutat, perimet, arrat dhe farat ofrojnë edhe më shumë vitamina dhe minerale ushqyese. Sidoqoftë, sallata e pulës zakonisht përmban një sasi të mjaftueshme kalorish.

Përveçse është kaq e shijshme, sallata e pulës ka edhe shumë përfitime të tjera, si p.sh. është relativisht e lirë dhe e lehtë për t’u bërë në shtëpi.

Përfitimet e saj nuk ndalen këtu, megjithatë – sallata e pulës ka disa efekte të dukshme pozitive shëndetësore.

Sallata e pulës është e pasur me proteina

Proteina është një nga lëndët ushqyese kryesore që trupi juaj ka nevojë për të ndërtuar dhe mirëmbajtur kockat, muskujt, kërcin dhe më shumë.7,

Shumica e të rriturve duhet të hanë 45-65 gram proteina çdo ditë, megjithëse faktorë të tillë si mosha, gjinia, aktiviteti fizik dhe gjendja e përgjithshme shëndetësore mund të rrisin ose ulin më tej këto nevoja.8,

Kështu, vetëm një porcion i sallatës së pulës mund të përbëjë rreth një të tretën e nevojave tuaja totale për proteina gjatë ditës.

Përveçse janë thelbësore për shëndetin e kockave dhe forcën e muskujve, proteinat:

Sallata e pulës është e pasur me lëndë ushqyese

Sallata e pulës përmban gjithashtu shumë mikronutrientë të dobishëm, si vitamina dhe minerale.

Një shërbim prej 3 ons (85 gram) i pulës së pjekur është një burim veçanërisht i mirë.15,

  • Niacina: DV. 51% e
  • Seleni: 36% e DV
  • Fosfor: DV . 17% e
  • Vitamina B6: 16% e DV

Prandaj, ngrënia e sallatës së pulës mund t’ju ndihmojë të përmbushni rekomandimet e përditshme të disa lëndëve ushqyese.

përmbledhje

Sallata e pulës është një burim ekonomik dhe i pasur me lëndë ushqyese të proteinave pa yndyrë, i cili është i lehtë për t’u bërë në shtëpi.

Sallata e pulës shpesh fillon me një bazë të shëndetshme proteinash pa yndyrë, perime krokante dhe fruta, arra dhe fara të pasura me lëndë ushqyese.

Ngrënia e një pjese të madhe të sallatës së pulës menjëherë ose shtimi i shumë kalorive mund të zvogëlojë disa nga përfitimet shëndetësore të gjellës.

mund të jenë të larta në kalori

Majoneza zgjidhet shpesh për sallatat e pulave. Edhe pse ofron një strukturë kremoze dhe të pasur, mund të shtojë gjithashtu një numër të konsiderueshëm kalorish.

Megjithëse shumë nga arrat dhe frutat e thata të shtuara në sallatën e pulës janë ushqyese — të pasura me fibra, yndyrna të shëndetshme, vitamina dhe minerale — ato janë gjithashtu më të larta në kalori se frutat dhe perimet e tjera.

Përveç përbërësve në sallatën e pulës, ajo me të cilën do të shërbeni sallatën tuaj të pulës do të ndikojë në përmbajtjen kalorike të gjellës.

Shërbyerja e një sanduiç sallatë pule mbi një briosh me gjalpë ose një produkt tjetër të rafinuar me drithëra, si buka e bardhë, siguron më shumë kalori pa shumë ushqim. Shërbyerja e pulës tuaj me perime të pasura me lëndë ushqyese mund të jetë një alternativë më e mirë.

rreziku i sëmundjeve ushqimore

Recetat e sallatës së pulës përfshijnë në mënyrë specifike disa ushqime — pulë të gatuar, perime të freskëta dhe lidhës me bazë qumështi ose vezë që e mban sallatën së bashku — që mund të shkaktojnë helmim ushqimor kur kontaminohen me lloje të caktuara bakteresh.16,

Në fakt, ka disa raste në të cilat sallata e pulës është përmendur në mënyrë specifike si fajtore në shpërthimet e listeria Dhe salmonelën ,17, 18, 19, 20,

listeria Dhe salmonelën Infeksioni nga ushqimet e kontaminuara mund të shkaktojë sëmundje serioze, shtrimin në spital dhe në disa raste, vdekje për individët me rrezik të lartë (21, 22,

Prandaj, është e rëndësishme të tregoheni të kujdesshëm në përgatitjen, ruajtjen dhe servirjen e sallatës së pulës.

Sallatat e gatshme duhet të ruhen gjithmonë në frigorifer në temperaturë 40°F (4°C) ose më të ulët dhe të hahen brenda 3-4 ditëve pas hapjes (2324).

Gjithashtu, për të parandaluar helmimin nga ushqimi, sallata e pulës nuk duhet të mbahet jashtë temperaturës së frigoriferit për më shumë se 2 orë, ose më shumë se 1 orë nëse temperatura e jashtme është 90°F (32°C). ) ose më shumë – gjë që mund të jetë rasti në një ngjarje pikniku ose potluck.

përmbledhje

Disavantazhi kryesor i sallatës së pulës për shëndetin është përmbajtja e saj e lartë kalorike. Përndryshe, rreziku më i madh për të ngrënë sallatë pule ka të ngjarë të sëmuret me sëmundje të shkaktuara nga ushqimi nëse gjella nuk trajtohet dhe ruhet siç duhet.

Sallata e pulës është një ushqim që ka të mirat dhe të këqijat për humbjen e peshës.

Sallata e pulës mund të ndihmojë disa njerëz të humbin peshë, ndërsa mund të pengojë procesin për të tjerët.

Përmbajtja e proteinave të sallatës së pulës mund t’ju ndihmojë të ndiheni të ngopur për më gjatë. Mund të ndihmojë gjithashtu në kontrollin e oreksit dhe dëshirave tuaja për ushqim – secila prej të cilave mund të ndihmojë në humbjen e peshës.9, 10, 13, 14,

Disa studime kanë gjetur gjithashtu se dietat me proteina të larta janë veçanërisht të dobishme për humbjen e peshës dhe ruajtjen e humbjes së peshës për një kohë të gjatë (25, 26, 27,

Megjithatë, edhe pse sallata e pulës është e pasur me proteina, vetëm një pjatë nuk është super efektive për humbje peshe.

Në vend të kësaj, ngrënia e një diete të përgjithshme të shëndetshme që është brenda nevojave tuaja ditore për kalori dhe është e pasur me proteina pa yndyrë, yndyrna të shëndetshme, fibra dhe fruta dhe perime të pasura me lëndë ushqyese është më e mira për humbjen e peshës. Në moderim, sallata e pulës përshtatet lehtësisht në një dietë të tillë.

përmbledhje

Sallata e pulës është më e dobishme për humbjen e peshës kur hahet në moderim dhe e kombinuar me shumë ushqime të tjera të pasura me lëndë ushqyese dhe të shëndetshme.

Sallata e pulës mund të jetë pjesë e një vakti mbushës që përmban proteina pa yndyrë, fibra dhe shumë vitamina dhe minerale.

Këtu janë disa këshilla për t’u siguruar që efektet pozitive shëndetësore të sallatës suaj të pulës i tejkalojnë ato negative.

mbani proteinat tuaja të ligët

Pulat dhe llojet e tjera të shpendëve, si gjeli i detit, janë natyrisht të dobët ose me pak yndyrë.

Përdorimi i pulës së pjekur, të pjekur, të pjekur, të pjekur në skarë, në mikrovalë ose në avull ndihmon në mbajtjen e kalorive të ulëta sepse këto metoda gatimi zakonisht nuk kërkojnë shumë yndyrë.

Nga ana tjetër, llojet e pulave të skuqura, të pjekura, të konservuara dhe të përpunuara janë të pasura me yndyrë, kripë dhe kalori për racion.

Zgjidhni materialin më të mirë të veshjes për ju

Nëse jeni duke kërkuar për një sallatë pule me pak kalori, mund të dëshironi të shmangni lidhësit si majoneza.

Në vend të kësaj, mund të provoni të përdorni kos grek, avokado, salcë kosi, mustardë Dijon ose një salcë vinegrette.

Edhe pse disa nga këto opsione përmbajnë edhe yndyrë, ato janë më të ulëta në kalori dhe yndyra të ngopura se majonezë.

Përzieni frutat, perimet dhe më shumë

Perimet, arrat dhe farat jo vetëm që i japin shije, thërrime dhe ngjyrë sallatës së pulës, por ato janë gjithashtu një pjesë e madhe për ta bërë këtë pjatë ushqyese.

Arrat, farat dhe frutat shtojnë kalori, por ato gjithashtu ofrojnë fibra, vitamina dhe minerale shtesë që i bëjnë ato një shtesë të shëndetshme kur hahen në sasi të moderuar.

Plus, këtu mund të bëheni kreativ me recetën tuaj të sallatës së pulës.

Rrushi i zakonshëm, selinoja, mollët dhe arra janë një pikënisje e shkëlqyeshme, por gjithashtu do të dëshironi të eksploroni përbërës të tjerë si kopër, rrepka, qiqra, tranguj, lakër të grirë, zemra angjinare, speca të kuq të pjekur dhe më shumë.

Kombinoje atë me një burim të mirë fibrash

Sallata e pulës shërbehet shpesh mbi bukë ose krisur.

Ndonëse janë padyshim mjete të shijshme për pjatën, buka ose krijesat e bëra me kokrra të rafinuara nuk i shtojnë shumë ushqim vaktit tuaj.

Zgjedhja e bukës me drithëra të pasura me fibra jo vetëm që do t’ju ngopë më shpejt se krakerët ose brioshët, por gjithashtu mund të sigurojë më shumë vitamina dhe minerale.

Përndryshe, sallata e pulës e shërbyer me marule ose zarzavate të tjera sallate është më pak kalori sesa sallata e pulës e shërbyer me bukë, por e pasur me fibra dhe mikroelemente.

përmbledhje

Ju mund ta bëni sallatën e pulës më të shëndetshme duke përdorur mish pule pa dhjamë dhe salcë më të mirë për ju, duke shtuar shumë fruta dhe perime dhe duke e përzier me ushqime me fibra të larta si marule ose drithëra.

Sallata e pulës është e pasur me proteina pa yndyrë dhe një burim i mirë hekuri.

Në varësi të përbërësve të tjerë që përmban, mund të sigurojë edhe fibra, vitamina, minerale dhe lëndë të tjera ushqyese.

Megjithatë, përdorimi i përbërësve si majonezë ose servirja e një sallate me briosh shton kalori dhe yndyrë.

Prandaj, është më mirë të shijoni sallatën e pulës herë pas here në pjesë të moderuara dhe si pjesë e një diete të plotë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.