9 receta të thjeshta për marinadën e pulës

Një marinadë e lehtë për pulën është një mënyrë e shkëlqyer për ta bërë atë plot shije, pavarësisht se si e gatuani. Kjo është e mirë, sepse shumë nga repertori ynë i javës është për mish pule. Dhe si e tillë, marrëdhënia jonë me pulën mund të plaket shumë shpejt. Megjithatë, është një nga opsionet më të lehta, më të shpejta dhe më të shëndetshme në bllok, kështu që në mënyrë të pashmangshme i kthehemi përsëri dhe përsëri.

Triniteti i shenjtë i kripës, piperit dhe vajit të ullirit bën mrekulli si për mishin ashtu edhe për perimet, por ndonjëherë ju thjesht duhet ta ndryshoni atë.

Në përpjekjet tona për t’i mbajtur marrëdhëniet tona emocionuese me shpendët më të përhapur të Amerikës, ne gjithashtu mos Dëshironi t’i bëni gjërat më të ndërlikuara, ndaj ju sjellim këto marinada të thjeshta me pulë. Thjesht vendosni gjoksin e plotë, kofshët, krahët dhe/ose shkopinj daulle në marinadë gjatë natës dhe lërini të notojnë në frigorifer në çantat e tyre Ziploc, si peshku që fitoni në një karnaval.

Të nesërmen, vendosini të gjitha në një enë pjekjeje (ose në tenxhere të ngadaltë në mëngjes), ose vendoseni pulën në skarë, më pas shushurini në disa anë të lehta (orizi është gjithmonë i mirë) dhe gërmoni.

Sigurisht, ju mund të përdorni thjesht salcë italiane si një marinadë, ose një pako me fermë, ose Frank’s Red Hot, ose ndonjë numër salcash të blera në dyqan, por këto marinada të thjeshta nuk funksionojnë dhe kanë një shije kaq të mrekullueshme’ Do të jetë I lumtur të shoh pulën në menu përsëri dhe përsëri … dhe përsëri dhe përsëri.

Receta jonë e marinadës në stilin Tandoori mbështetet në kosin për të bërë të gjithë punën zbutëse për ju, kështu që lënia e tij brenda natës e bën atë edhe më të mirë. Thjesht vendosni të gjithë përbërësit (përfshirë xhenxhefilin, hudhrën, qepën dhe lëngun e limonit) në një përpunues ushqimi dhe përziejeni për këtë marinadë me një hap që jep një shije të këndshme. Shërbejeni zog imitues tandoori me roti, naan ose oriz.

Rozmarina dhe salca e sojës janë përbërësit kryesorë për të përfunduar uthullën balsamike në këtë marinadë. E ëmbël dhe e ëmbël, kjo është një tjetër recetë e lehtë për përpunuesin e ushqimit që kërkon që disa përbërës të bashkohen përpara se pula të futet në tenxhere, skarë ose tigan të ngadalshëm. Merrni recetën tonë të pulës të marinuar me balsamik.

Përzierja e pasur e lëngut të limonit me thekon djegës krijon një shije çuditërisht komplekse për pulën, duke ruajtur një profil vërtet të ndritshëm (falë barishteve të freskëta). Sidoqoftë, lëngu i freskët i shtrydhur është çelësi i vërtetë i kësaj, prandaj sigurohuni që ta përdorni marinadën brenda disa orësh nga momenti i përgatitjes. Merrni recetën tonë të marinadës me limon.

Vetëm një marinadë tjetër me dy përbërës kryesorë për të dhënë rezultate të pabesueshme me këtë kombinim mjalti dhe mustardë. Është në thelb një version i rritur i tenderëve tuaj të preferuar të pulave nga ai bar në kolegj. Është e vështirë të mposhtni shije të tilla klasike. Merrni recetën tonë të marinadës së mjaltit Dijon.

Jalapeo i shton pak nxehtësi kësaj turshi të shijshme gëlqereje dhe cilantro. Nuk është për një natë; Rekomandohet një maksimum prej katër orësh për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit, dhe nëse jeni të shtypur për kohën, vetëm 30 minuta do të funksionojnë. Koha e mjaftueshme për të ngrohur paraprakisht skarën! Merrni recetën tonë të marinadës së lime Cilantro.

Prisni derisa të keni rigon të freskët për të bërë këtë marinadë – 1/4 e filxhanit gjethe dhe kërcell të butë futen në blender me trumzë të freskët, lëng limoni, verë të bardhë, vaj ulliri dhe qepë Huh. Kjo është një marinadë mesdhetare e gjallë dhe e gjithanshme që shërben edhe si salcë sallate greke. Merrni recetën tonë për marinadën me rigon (dhe përdorni atë në këtë pulë të pjekur në skarë me limon të djegur).

Duhet pak më shumë se shumica e kësaj liste, por vetëm sepse i duhet pak kohë shtesë për të njomur përpara se të hidhni specat djegës të thatë në blender dhe t’i hidhni sipër me xhenxhefil dhe qimnon. Përhapeni këtë pastë të trashë dhe pikante mbi kofshët e pulës dhe piqni në skarë, më pas copëtoni mishin për tacos ose shërbejeni kofshët e paprekura me oriz. Merrni recetën tonë të marinadës Adobo.

Kjo salcë argjentinase bimore përdoret kryesisht si salcë, por shërben edhe si marinadë për mishrat e pjekur në skarë (nuk rekomandojmë vendosjen e një grumbulli të tërë chimichurri në furrë ose tenxhere të ngadaltë). , si me disa marinada të tjera, pasi ajo do të hollojë shijen) – dhe është po aq i mirë në biftek sa është në pulë. Është e mbushur me majdanoz, hudhër dhe rigon, dhe shijon edhe më mirë ditën pasi është bërë. Meqenëse do të dëshironi ta përdorni patjetër edhe si salcë përfundimtare, sigurohuni që të bëni një grumbull të madh dhe të ndani disa nga pjesa e marinadës (pasi lëngu i pulës së papërpunuar nuk është një përbërës që mund ta shtoni në pjatën tuaj të gatshme. dëshironi të rënie). Merrni recetën tonë Chimichurri.

Po, emri i kësaj marinade është i paqartë, por kombinimi i thjeshtë i salcës së sojës, hudhrës, xhenxhefilit, sheqerit kaf dhe vajit të susamit është dinamit mbi pulën, pavarësisht se si e quani. Meqenëse marinata gatuhet me pulën, mund të përdoret si salcë mbi oriz. Por nëse dëshironi të piqni pulën në skarë, mund të zieni marinadën e mbetur në një tenxhere në sobë, ndërkohë që mishi zihet mbi thëngjij. Merrni recetën tonë të marinadës aziatike.

Leave a Comment

Your email address will not be published.