9 receta me buxhet të ulët që mund të bëni në shtëpi me përbërës

Nigeria është e vështirë këto ditë dhe gjërat po shtrenjtohen dita-ditës, por njeriu duhet të kafshojë. Këto nëntë receta funksionojnë me buxhete dhe përbërës të ngushtë që me siguri i keni tashmë në kuzhinë ose mund t’i gjeni lehtësisht.

delli fufu

Kur jeni të lodhur duke ngrënë copëza kryesore si eba, patate e ëmbël pudër, etj. Është gjithashtu shumë i shëndetshëm dhe i lehtë. Shijojeni me supën tuaj të preferuar.

Recetën e gjeni tek Chef Lola’s Kitchen


Lexoni gjithashtu: Cila është mënyra më e mirë për të ngrënë një banane? i renditëm të gjithë


Gary Chips

Një mënyrë interesante për të ngrënë erëza që e rekomandoj plotësisht. Nuk është e nevojshme që çdo herë të pini vetëm kokrra dhe kikirikë. Ndonjëherë ju duhet të provoni gjërat jashtë kutisë. Isha skeptik për recetën derisa e provova, dhe që atëherë nuk jam kthyer më.

Recetën e gjeni te If Grace

Delli dhe akullore

Unë po e përfshij këtë recetë këtu sepse e kam provuar dhe ka shije të mrekullueshme. Kam një video të tërë ku e provoj dhe u mahnita se sa e mirë kishte shije. Receta nuk është e komplikuar; Thjesht skuqni një banane dhe hajeni me akullore me vanilje.

gjeni recetën në tiktok

spageti jollof

Unë besoj se spageti jollof është një element kryesor në çdo familje nigeriane. Ne shtepine time e bejme te pakten dy here ne jave pasi behet kollaj dhe nuk kushton shume. Por vetëm për shkak se përgatitet shpejt nuk do të thotë që duhet ta gatuani gjithsesi. Këtu është një recetë që do t’ju bëjë të ndiheni si boogie.

Zikoko. Merrni recetën në

bukë e moshës dolli franceze

E di që mund të tingëllojë e çuditshme, por dollia franceze ka tendencë të bie më fort nëse bëhet me bukë të vjetër. Gjithashtu spërkat pa ekstrakt arrëmyshk ose vanilje.

Merrni recetën në Dobby’s Signature


Lexoni gjithashtu: Çfarë është buka e dhisë? i renditëm të gjithë


tost me vezë

Kjo është një mënyrë që indianëve u pëlqen të bëjnë bukë dhe vezë. Është e ngjashme me mënyrën se si bëni tostin francez, por shtoni disa përbërës të tjerë si domate, qepë dhe piper.

Merrni recetën në Healthy Cuisine në Indi

Yamrita pa miell

Shumica e njerëzve përfshijnë miell kur bëjnë yamarita, por sapo kuptova se mund të bëni pa miell dhe do të ketë akoma shije të mrekullueshme. Unë jam shumë i emocionuar për këtë sepse ndalova së bërë yarmita për shkak të çmimit të lartë të miellit, por tani jam kthyer. Këto janë gjërat që më pëlqen të shoh.

Merrni recetën nga Adana’s Kitchen

Patate të skuqura delli

Në fakt mendova se procesi i përgatitjes së patatinave ishte i gjatë, i mundimshëm derisa lexova recetën. Ju lutem, pse po blej patate të skuqura delli në vend që t’i bëj në shtëpi?

Merrni recetën në Precious Core

Jollof Rajs me mish viçi të misrit

Ditën që mamaja ime e bëri këtë në shtëpi, pyesja veten se çfarë po kalonte në mendjen e saj. Pse mendonte se përzierja e orizit dhe mishit të grirë ishte një punë e përditshme? Pastaj u përpoqa dhe të gjitha dyshimet e mia dolën nga dritarja. Provoni këtë recetë sot.

Merrni recetën në Tellande World


Provoni gjithashtu disa receta me çokollatë: 8 receta me çokollatë shtëpiake për Ditën Botërore të Çokollatës

Leave a Comment

Your email address will not be published.