8 receta vegjetariane me proteina të larta për të bërë sonte – Hani këtë, jo atë

Nëse jeni vegjetarian, mund ta dini tashmë se mund të jetë e vështirë të përfshini sasi të mjaftueshme të proteinave në dietën tuaj pa mish. Epo, mos luftoni më! Këto receta janë krijuar për të mbushur një sasi proteine, duke mbetur ende pa mish dhe me shije.

Disa mund të kërkojnë më shumë përbërës se të tjerët, por në përgjithësi nuk do të zhgënjeheni me një jambalaya vegjetariane që përfshin shije autentike, ose një recetë supe me quinoa me qiqra me një gamë teksture për të ngacmuar shijet e dikujt.

Lexoni për tetë receta vegjetariane me proteina të larta që duhet të bëni sonte, dhe për më shumë se si të ushqeheni më shëndetshëm, mos humbisni lëngjet më të mira për të pirë çdo ditë, thotë Shkenca.

Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Keni nevojë për një recetë që është e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur në lëvizje ose si një pushim i minutës së fundit për natën që harroni të planifikoni darkën? Jo vetëm që ky mbështjellës perimesh i pjekur në skarë është i ulët në kalori, por është gjithashtu plot me përmbajtje proteinash të shëndetshme.

Me një grumbull perimesh të rrumbullakosura mirë – si kërpudhat portobello, rukola, spinaq bebe, shpargu dhe speca të kuq zile – do të merrni një sasi të mahnitshme të lëndëve ushqyese. Dhe do të ndiheni të kënaqur me rritjen e proteinave shtesë nga mbushja me pak djathë dhie ose feta.

Merrni recetën tonë për recetën e mbështjelljes me perime të pjekura në skarë me majo balsamike.

Tacos me fasule të zeza dhe patate të ëmbla
Jason Donnelly

Nëse jeni duke kërkuar për një pamje të re për Taco Tuesday, kjo recetë duhet të jetë në krye të listës suaj. Pjata e mbushur me perime i çon tacos në një nivel krejtësisht të ri për vegjetarianët dhe adhuruesit e perimeve.

Mbushja varet nga ju, por receta jonë rekomandon shtimin e copave me patate të ëmbël, piper të ëmbël të kuq ose jeshil, qepë, cilantro, salsa dhe fasule të zeza, të gjitha të mbushura me disa afreske të freskëta dhe krokante. Ju do të merrni 16 gram proteina dhe tetë gram fibra të gjitha së bashku në një tortilla misri në pak minuta.

Merrni recetën tonë për takos me fasule të zeza dhe patate të ëmbla.

Supë me quinoa me qiqra
Marty Baldwin

Nuk ka asgjë më ngushëlluese se një supë ngushëlluese dhe e nxehtë që do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë. Sidomos ai që është i kalitur deri në përsosmëri!

Kjo recetë e supës me quinoa me qiqra shërben deri në tetë gram proteina për racion. Edhe pse kjo recetë është pa mish, proteina nga qiqrat dhe quinoa mund të ndihmojnë në rritjen e metabolizmit tuaj dhe të mbështesin trupin tuaj për të ndërtuar muskuj më të fortë.

Merrni recetën tonë për recetën e supës me qiqra.

Të tëra 30 kupa me energji vegjetariane
Me mirësjellje të praruar mirë

Kur lexoni fjalën “tas pushteti”, në të vërtetë do të thotë një tas me fuqi të pastër! Kjo recetë është plot me proteina dhe yndyrna të shëndetshme për ta mbajtur trupin tuaj të ngopur dhe të kënaqur.

Një pjesë e rëndësishme e kësaj recete është pjekja e perimeve tuaja, gjë që i bën ato krejtësisht të freskëta dhe të kulluara me shije të karamelizuara. Receta gjithashtu kërkon një shirë të lehtë salce për të cilën duhet të vdes, duke përfshirë një përzierje me lëng limoni, tahini, hudhër, qimnon dhe kripë. Dhe nëse doni edhe më shumë proteina dhe yndyrna të shëndetshme, provoni të shtoni një grusht bajame të thekura ose arra krokante.

Merrni recetën nga Well Plated.

Hudhra Teriyaki Tempeh dhe brokoli
Me mirësjellje të Eating Bird Food

Kjo pjatë klasike, është ushqimi perfekt vegjetarian i mishit të viçit dhe brokolit. Përdorimi i zëvendësuesve të mishit me bazë bimore e bën këtë një vakt tjetër të shkëlqyeshëm vegjetarian që mund t’ju sigurojë ende një sasi të fortë proteinash.

E thjeshtë dhe e shpejtë, mund të jetë gati në tryezën e darkës në vetëm 15 minuta! Mund të vendosni midis përdorimit të orizit, quinoas ose orizin me lulelakër si bazë, por tempeh i skuqur në një salcë teriyaki me hudhër të bërë në shtëpi është një domosdoshmëri. Në total, ky ushqim siguron 21 gram proteina për porcion.

Merrni recetën nga Eating Bird Food.

Makarona me lakrat e Brukselit
Me mirësjellje të Oh My Veggies

Harroni të bëni petë dhe salcë “Plain Jane”, kjo makarona Brussels Sprouts do të vjedhë vëmendjen nga spageti dhe qofte. Lakrat e Brukselit, vera e bardhë, kremi i lehtë, spageti, parmixhani dhe arrat e pishës bashkohen për t’ju ndihmuar të ndryshoni lojën tuaj të makaronave. Ju do të merrni gjithsej 16 gram proteina, falë një shërbimi të përzemërt me lakër Brukseli, krem ​​dhe arra pishe.

Merrni recetën nga Oh My Veggies.

Një tenxhere vegjetarian Jambalaya
Me mirësjellje të Veganit tim të dashur

Planifikoni ta përfshini këtë pjatë në vaktet tuaja këtë javë, nuk do të pendoheni. Asnjë shije e vetme e panxharit apo ndonjë gram proteine ​​nuk është lënë jashtë në këtë stil unik të jambalaya. Plus është vegjetarian dhe vegan, kështu që të gjithë janë të mirëpritur!

Kjo recetë është e frymëzuar nga jugu, duke përdorur sallam me bazë bimore dhe kaçurrela soje për t’ju dorëzuar nevojat tuaja për proteina në një pjatë argjendi. Ka një kombinim të teksturave dhe shijeve që të gjitha bashkohen në një tenxhere. Krijuesi rekomandon shijimin dhe rregullimin e erëzave ndërsa ecni, kështu që nxehtësia është pikërisht aty ku dëshironi.

Merrni recetën nga My Darling Vegan.

Vakt me fletë Tofu
Me mirësjellje të Eating Bird Food

Për adhuruesit e tofus kudo, kjo recetë është për bizele të lehta, limon të shtrydhur. Kjo recetë është një element kryesor i mrekullueshëm për t’u mbajtur në xhepin tuaj të pasmë për një ditë dembel, ku mund t’ju duhet ende një nxitje shtesë e proteinave.

Një tjetër bonus, kërkon vetëm katër përbërës: tofu tepër të fortë, perime të pjekura, erëza dhe salcë tahini. Pasi ta vendosni tavën në furrë për rreth 30 minuta, do t’ju presin 22 gram proteina. Tofu krokante i përzier me perime të buta të pjekura ka gjithçka që mund të shpresoni për vaktin e ardhshëm!

Merrni recetën nga Eating Bird Food.

të lidhura12 proteina me bazë bimore që ju nevojiten në qilarin tuaj

Leave a Comment

Your email address will not be published.