8 receta fantastike që i kthejnë ditët e verës në ditë sallate

Në ditët e nxehta të verës, ndonjëherë njeriu ndjen dëshirën për të përgatitur ose ngrënë një sallatë të ftohtë. Çdo lloj zarzavate – marule, lakër jeshile, spinaq – mund të kombinohet me çdo numër përbërësish në kuzhinën tuaj, duke përfshirë frutat, perimet, mishin ose makaronat, për të krijuar një vakt ushqyes dhe plot ngjyra. Natyrisht, në jug, ne jemi gjithashtu të dashur për “sallatën tonë të përzier”, një emër fantastik për xhelatinën e përzier me fruta, majë të rrahur, arra dhe çdo numër përbërësish të tjerë që janë shtylla kryesore e mbledhjeve të festave ose darkave të ngopura.

Por mos u ndal me kaq. Mendoni përtej marules dhe Jell-O. “Unë dua t’i inkurajoj lexuesit tuaj që të jenë aventurierë kur bëhet fjalë për të bërë sallatat tuaja,” thotë II Tera Glen, agjent rajonal i zgjerimit për Alabama Cooperative Extension System. “Ndonjëherë ne mund të futemi në një rrëmujë dhe të përdorim të njëjtët përbërës të vjetër sa herë që bëjmë sallatën tonë. Merrni një shans për një përbërës për të cilin nuk jeni të sigurt.”

Për të kursyer kohë (pasi mund të duhet shumë kohë për të copëtuar perimet dhe për të përgatitur të gjithë përbërësit menjëherë), Glenn sugjeron të bëni pak punë përgatitore në fillim të javës. “Vazhdo dhe bëjini të gjithë përbërësit tuaj të prerë në feta dhe gati për të shkuar, kështu që është e lehtë t’i bashkoni kur të jetë koha për të përgatitur sallatën,” thotë ajo. “Sallatat janë një mënyrë e shkëlqyer për të paketuar një shumëllojshmëri të lëndëve ushqyese dhe minerale në një vakt.”

duke e përzier

Këtu janë këshillat e Glenn për të bërë një sallatë të veçantë:

 • Ndryshoni zarzavatet. Mos kini frikë të përzieni së bashku lloje të ndryshme zarzavate.
 • Për të përmirësuar sallatën tuaj, shtoni në drithërat tuaja të preferuara (quinoa, oriz kaf, oriz të egër) apo edhe makarona.
 • Paketoni sallatën tuaj plot me perime. Për të kursyer para, sigurohuni që të blini perime në sezon.
 • Për aromë shtesë, hidhni frutat tuaja të preferuara – luleshtrydhet, boronicat dhe portokallet.
 • Për ta bërë sallatën tuaj më të mbushur, shtoni proteina (pulë, gjeldeti, ton, salmon, karkaleca, vezë).
 • Fasulet ose bizelet mund të jenë gjithashtu një shtesë e shkëlqyer. Glen shpesh shton qiqra në sallata, dhe shtimi i bizeleve të dëborës ose bizeleve të sheqerosura është e zakonshme.
 • Shtoni pak grimca në sallatën tuaj me arrat dhe farat tuaja të preferuara.
 • Nëse keni kohë shtesë, bëni vetë salcën e sallatës nga përbërësit që keni në qilar ose frigorifer. (Kur zgjidhni veshjet e blera në dyqan, kushtojini vëmendje sasisë që po përdorni, pasi ato mund të jenë shumë të larta në sheqer, yndyrë dhe kripë: Nëse i bëni vetë veshjet tuaja në shtëpi, mund t’i kontrolloni përbërësit tuaj. mund të bëni. )
 • Përdorni barishte dhe erëza të freskëta për aromë të shtuar.
Kjo sallatë italiane Tortellini me salcë shtëpiake është gjithçka tjetër veçse e mërzitshme. (Shtëpia e Butuar)

Sallatë italiane Tortellini

Sallata nuk duhet të jetë e mërzitshme. Një sallatë e mirë është si një palë pantallona të mira: Mund t’i shtoni çdo gjë për t’i bërë më elegant. Kjo sallatë italiane Tortellini është dëshmi e kësaj. Nëse e doni shijen e mishit italian të gatuar me makarona kremoze, kjo sallatë është për ju. Dhe ne ju tregojmë se sa e lehtë është të përgatisni salcë të shijshme shtëpiake për të përfunduar një vakt.

material

Për sallatën:

 • 3 gota marule me gjethe jeshile
 • 1 filxhan domate qershi, të përgjysmuara
 • filxhan piperoni të copëtuar
 • filxhan sallam kerri të copëtuar
 • filxhan qepë të kuqe të copëtuar
 • 1 kile pako tortelini me djathë të ngrirë, të gatuar sipas udhëzimeve të paketimit
 • filxhan djathë parmixhano të rruar
 • filxhan djathë mocarela, i grirë ose i rruar
 • 2 lugë gjelle borzilok të grirë

Për veshjen:

 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë gjelle hudhër të grirë
 • kripë dhe piper për shije
 • filxhan vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle uthull vere të bardhë

Udhëzimet

Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. Filtrojeni dhe ftohuni. Prisni marulen, domatet, specat, sallamin dhe qepen. Kombinoni perimet, sallamin, specin, mocarelën e grirë dhe parmixhanin e rruar ose të grirë në një tas të madh me makaronat dhe i hidhni. Kombinoni uthullën, kripën, piperin, lëngun e limonit dhe hudhrën. Lyejeni me vaj ulliri dhe përzieni ose tundeni në një kavanoz për t’u kombinuar. Hidhni sipër sallatën dhe hidheni derisa të mbulohet gjithçka. Dekoroni me më shumë parmixhan të rruar dhe borzilok të grirë.

Brooke Burks, The Butted Home

Çfarë e shtyu Jimmy Lou Horton Carpenter të krijonte këtë sallatë me shalqi me një neveri për mbeturinat. Mbesa e tij, Angela Bradley, ende sot betohet për këtë. (Brooke Echols/Alabama Living)

sallatë me shalqi

Gjyshja e Angela Bradley-t, Jimmy Lou Horton Carpenter, nuk donte kurrë të shpërdoronte ndonjë ushqim, kështu që ishte e rëndësishme që ajo të përdorte të gjithë mishin në shalqi. “Ne e copëtuam mishin dhe e vendosëm në tas, por do të fillonte të thahej, kështu që ai filloi të bënte këtë sallatë”, thotë Bradley. “Ajo ishte e patrembur si kjo. Edhe sikur të mos kishte dëgjuar, parë apo ngrënë kurrë diçka, ajo do ta kishte provuar. Çfarë ishte në sezon, apo për t’u përfshirë në shitje në IGA? Receta do të luhatet herë pas here.” Sallata, e bërë e shijshme me lëng limoni dhe kajen duke shtuar një goditje, ende bën disa Bradley, “sidomos kur pjepri janë në sezon. Duket sikur ka shumë më tepër sesa mund të hani, kështu që është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mbajtur atë që të mos shkojë dëm. Më pëlqen ta shërbej më së miri pas një vakti të madh, si darka e së dielës ose barbekju. Është më mirë se byreku apo keku në një ditë të nxehtë”.

material

 • filxhan lëng limoni
 • 3 lugë mjaltë (ose zëvendësoni shurupin e agave blu)
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë çaji djegës i kuq, sipas dëshirës
 • 1 kile luleshtrydhe, me bisht dhe të prera në katër pjesë
 • 3 gota shalqi pa fara, i grire ne rende
 • 1 ananas, i qëruar, i prerë në copa

Udhëzimet

Rrihni së bashku lëngun e limonit, mjaltin, kripën dhe djegësin e kuq. Hidhni frutat dhe vendoseni në frigorifer të paktën një orë.

Angela Bradley

sallatë me mollë të freskët

material

Për sallatën:

 • 2 mollë të mëdha të kuqe, të paqëruara
 • 1 copa ananasi 20 ons, lëng i rezervuar për salcë
 • 2 gota rrush jeshil pa fara
 • 1½ filxhan pecans të pjekur
 • 1-2 lugë fara lulekuqe

Për veshjen:

 • Lëngu i ananasit i sigurt nga sallata
 • filxhan margarinë
 • filxhan) sheqer
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 2 lugë niseshte misri
 • 2 lugë gjelle ujë
 • 1 filxhan majonezë ose filxhan majonezë dhe filxhan kos të thjeshtë

Udhëzimet

Vishuni së pari. Vërini lëngun e ananasit, margarinën, sheqerin dhe lëngun e limonit të ziejnë në një tenxhere të vogël. Bëni një pastë duke përzier niseshte misri dhe uji dhe shtoni në masën e nxehtë. Gatuani derisa të jetë e trashë dhe e qetë. Ftoheni plotësisht, më pas përzieni me majonezë ose majonezë dhe kos.

Pritini mollët dhe rrushin (mollët jeshile dhe rrushi i kuq funksionojnë gjithashtu). Pjekat e thekura dhe vendosini në frigorifer. Shtoni mollën, copat e ananasit, rrushin jeshil dhe farat e lulekuqes. Shtoni në dressingun e përgatitur dhe përziejini mirë. Sipër i hidhni pekanët.

Joyce Gibson

Një salcë e veçantë e ndihmon këtë sallatë pule nga Karen Turnquist të dallojë vërtet. (Brooke Echols/Alabama Living)

sallat pule

material

Për sallatën:

 • 3 filxhanë pule, të prera në kubikë
 • qepë e kuqe, e grirë
 • 1 pako rrush jeshil, i prerë në gjysmë
 • 2 avokado, të qëruara dhe të grira
 • filxhan arra

Për veshjen:

 • filxhan uthull orizi
 • 2½ lugë gjelle marmelatë portokalli
 • filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër
 • lugë piper i tymosur
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1 lugë majdanoz
 • 1-2 pika piper i zi
 • 1 dash kripë

Udhëzimet

Kombinoni pulën, qepën e kuqe, grejpfrutin, avokadon dhe arrat në një tas të madh. Spërkateni veshjen e zgjedhjes suaj mbi përzierjen dhe hidheni butësisht. Shënim i Kuzhinierit: Salca gjithashtu lyhet mirë në biftek ose brinjë dhe pulë gjatë gatimit.

Karen Turnquist

Sallatë verore me lulelakër të pjekur

material

 • 1 lulelakër qese 12 ons, e prerë në feta (ose e prerë në copat e veta të vogla)
 • 1 filxhan domate rrushi, të prera në gjysmë
 • filxhan ullinj Kalamata, të grira
 • 2 lugë gjelle kaperi
 • filxhan parmezan të freskët, të grirë në rende
 • grusht gjethe borziloku të freskët, të copëtuara
 • Vaj ulliri
 • kripë dhe piper për shije
 • thekon piper të kuq, sipas dëshirës

Udhëzimet

Ngroheni furrën në 350 gradë. Vendosni lulelakrën e prerë në një tepsi dhe spërkatni me vaj ulliri. I rregullojmë sipas shijes me kripë dhe piper. Skuqni lulelakrën për rreth 20-30 minuta ose derisa lulelakra të ketë marrë një ngjyrë të lehtë të artë. Transferoni lulelakrën e gatuar në një pjatë të madhe servirjeje dhe shtoni përbërësit e tjerë. I rregullojmë me kripë dhe piper sipas shijes.

Kathy Phillips

sallatë koks

material

 • 1 kuti e madhe Cherry Jell-O
 • 1 pako krem ​​djathi 8 ons
 • 1 Coca-Cola 20 ons
 • 1 ananas i madh i shtypur, i kulluar, por lëng i rezervuar
 • 1 kavanoz i madh qershi maraschino, i prerë në feta dhe i kulluar, por lëng i rezervuar
 • 1 filxhan pecans, të copëtuara

Udhëzimet

Derdhni lëngun e rezervuar të qershisë dhe lëngun e rezervuar të ananasit në një tigan dhe lëreni të ziejë. Vishni Jell-O. lëreni të ftohet. Me një mikser elektrik, kombinoni koksin dhe kremin e djathit. Kombinoje Jell-O me krem ​​djathi dhe kola. Përziejini ananasin, qershitë dhe pecanët. Lëreni në frigorifer derisa të vendoset.

Mary Grace Miller

Kënaqësi me luleshtrydhe

material

 • Mbushje për byrekë me luleshtrydhe 1 21 ons
 • 1 kanaçe 20 ons ananasi i grimcuar, i kulluar mirë
 • 1 kanaçe qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar i markës Eagle
 • 1 kamxhik i madh i ftohtë
 • 1 filxhan pecans, të copëtuara

Udhëzimet

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku dhe vendosini në frigorifer.

Mary Grace Miller

Ja një tjetër pamje e shijshme e sallatës italiane Tortellini të Judy Kennett. (Brooke Echols/Alabama Living)

Sallatë italiane Tortellini

material

 • filxhan vaj vegjetal
 • 3 lugë gjelle uthull molle
 • 1 pako përzierje sallate e thatë italiane
 • 1 lugë borzilok
 • 5 gota tortelini të mbushura me djathë, të ziera
 • 1 kanaçe 15 ons fasule, të kulluara mirë
 • 1 kavanoz 8 ons zemra angjinare turshi, të pakulluara
 • 1 filxhan selino, të prerë hollë
 • filxhan piper i gjelbër, i copëtuar
 • 1 kanaçe ullinj të zi të prerë në feta, të kulluara
 • filxhan qepë të gjelbër, të copëtuar

Udhëzimet

Në një tas të madh, përzieni vajin, uthullën, borzilokun dhe përzierjen e salcës italiane. Shtoni përbërësit e mbetur dhe përzieni derisa të gjithë përbërësit të jenë mbuluar mirë. Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë ose gjatë gjithë natës. Bën sallatë deri në 7 gota.

Judy Kennett

Kjo histori u shfaq fillimisht në revistën Alabama Living.

Leave a Comment

Your email address will not be published.