7 ushqime të shpejta dhe të lehta për t’u përgatitur për udhëtimin tuaj të ardhshëm rrugor

Mes stresit të punës dhe punëve të shtëpisë, ne të gjithë kërkojmë një pushim të vogël për t’u ulur, çlodhur dhe çlodhur. Dhe ne mendojmë se nuk ka asgjë më të mirë se një udhëtim rrugor për të bërë, apo jo? Një udhëtim rrugor promovon lumturinë dhe na ndihmon të largojmë mendjen nga situatat stresuese. Aventura, perëndimet e diellit, peizazhet e bukura dhe shumë më tepër, ju mund të përjetoni shumë gjëra. Por pikërisht përpara se të bëni lëvizjen në arratisjen tuaj përfundimtare, a ka një nga gjërat më të rëndësishme që keni marrë parasysh? Këtu po flasim për ushqim. Udhëtimet rrugore dhe ushqimi shkojnë dorë për dore. Megjithatë, ngrënia e ushqimeve në rrugë ka një efekt shumë të keq në trupin tonë. Në fakt, ajo që hani gjatë udhëtimit ka shumë rëndësi.

Duke pasur parasysh këtë, këtu ju sjellim një listë me 7 ushqime të lehta që mund t’i bëni lehtësisht në shtëpi me disa përbërës dhe hapa të thjeshtë. le të fillojmë.

Këtu janë 7 ushqime të shpejta dhe të lehta për udhëtimin tuaj të ardhshëm rrugor:

1. Tacos me gëzof

Le të futemi në listën me të preferuarat tona. Phulka ose roti janë një rostiçeri e shkëlqyer pa faj për të copëtuar tacos. Me përmbajtjen e lartë të fibrave të qepëve, kastravecit, specit djegës jeshil, domateve, gjetheve të koriandrit dhe fasuleve, kjo rostiçeri bëhet një vakt ushqyes që ju ndihmon të mbani të ngopur dhe të largoni urinë. Shikoni recetën për Phulka Tacos këtu.

2. Paneer Shawarma

Ju duhet të keni provuar recetën shumë të famshme Shawarma të pulës. Kjo recetë me rrotull shawarma paneer është po aq e shijshme dhe e përkryer për vegjetarianët. Ai përdor mishin e grirë paneer të bërë nga disa erëza dhe kjo përzierje vendoset më tej në bukë gruri integral dhe shërbehet me majonezë ose dip djathi. Shikoni recetën e Paneer Shawarma këtu.

jdjrh7a8

3. Sanduiç i pjekur në skarë me perime

Ky sanduiç është një ushqim i pastër vegjetal. Kastraveca, qepë, piper, patate, karrota të grira dhe paneer – të gjitha këto perime të larmishme të bashkuara për të bërë një kombinim të mrekullueshëm si asnjë tjetër. Ju gjithashtu mund të shtoni perime sipas dëshirës tuaj. Shikoni recetën për sanduiçin e pjekur në skarë me perime këtu.

Sanduiç i pjekur në skarë

4. Makhana Bhel

Pikërisht, i ëmbël dhe pikant, ky Makhana (Fox Nuts) Bhel është një recetë bhel super e shijshme dhe e shëndetshme. E përgatitur me patate, kikirikë, arra dhelpra, speca të gjelbër të aromatizuar me piper të zi, pluhur qimnoni dhe shumë më tepër, kjo recetë bhel duhet të provohet! Klikoni këtu për recetën Makhana Bhel.

8cp8k61o

5. Bukë Quesadilla

Dëshironi të hani diçka të ngopshme, të shijshme dhe plot perime? Atëherë kjo recetë është e përkryer për këtë. Për të bërë roti quesadilla, fillimisht shtoni pak salcë domate si bazë, mbulojeni me perime dhe shumë djathë. Sipër vendosni rotin e dytë dhe skuqeni derisa djathi të shkrihet. Pasi të keni mbaruar, lyeni me një zhytje të shijshme dhe shijojeni!

6. Aloo Paratha

I pëlqyer nga të gjithë, ai bëhet me miell gruri të butë, në të cilin pure patatet mbushen me koriandër, speca djegës dhe erëza të tjera dhe më pas rrotullohen në paratha të mëdha të rrumbullakëta. Shijen më të mirë me një kukull gjalpë! Për recetën Aloo Paratha, klikoni këtu.

Paratha 625

7. Thepla

Thepla është një nga ushqimet më të njohura të Gujarat e cila është e njohur në të gjithë vendin. Është një vakt pa rrëmujë dhe kjo është arsyeja pse guxharatët e bartin këtë ushqim me shumicë gjatë udhëtimit. Pyes veten se si ta bëni atë? Klikoni këtu për recetën Thepla.

h0ov6ad4

Tani që i dini të gjitha këto receta, provoni ato dhe na tregoni përvojën tuaj në seksionin e komenteve më poshtë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.