7 restorante indiane që duhet të provoni rreth Greater Houston

Pamje nga brenda e Beck Lab në Pondicherry në Kirby të Epërm | Me mirësjellje të Pondicherry

Shijoni shijet e erëzave dhe kuzhinës së pasur të paraqitur në zgjedhjet tona për restorantet indiane, pakistaneze dhe fusion në Greater Houston.

Nga pjatat tradicionale thali deri tek kthesat e egra shpike në kuzhinën e njohur indiane, rajoni i nënkontinentit të Hjustonit është shtëpia e një game të gjerë kuzhinash që janë po aq të ndryshme sa kulturat që i frymëzuan ato.

Qyteti është i mbushur me ambiente që ofrojnë specialitete vegjetariane, oferta fusion, klasike të dashura, specialitete të orës së lumtur dhe më shumë që vijnë nga rajone të ndryshme të Indisë dhe Pakistanit për të krijuar përvojën unike të ngrënies në Houston.

Me këtë në mendje, ne kemi mbledhur shtatë vende ushqimore në Greater Houston në kërkim të ushqimit indian dhe të frymëzuar nga Indiani.

7 restorante indiane që duhet të provoni në Greater Houston

Da Gama në Lartësitë

Shijoni kuzhinën portugeze-indiane të da Gama në MKT in the Heights. Me mirësjellje të Da Gama

Kjo kafene çdo ditë, koktej-bar-nga-natë nga kuzhinierët Rick dhe Shiva Di Virjillo injekton kuzhinë euro-indiane në destinacionin e gjallë me një ndalesë dhe ngrënie, MKT In The Heights.

Restoranti i stilit të mensës shërben pjata të përziera me ndenjëse të mbuluar në oborr dhe një dhomë ngrënieje plot dritë me opsione vegjetariane, si hamburgerë me panxharë dhe karri tradicionale, një menu të zgjeruar të darkës sezonale dhe një dritare kafeneje në këmbë që shërben pjata. Taco për mëngjes, pica, kokteje, kafe dhe çaj pije jashtë.

Nuk duhet anashkaluar është koha sociale nga ora 16:00 deri në 18:00, ku mund të shijoni një bar të plotë, një listë të fortë verërash dhe kokteje shumëngjyrëshe artizanale.

Dreka është e disponueshme nga e hëna deri të shtunën nga ora 11:00 deri në orën 14:00; Darka nga e hëna në të enjte nga ora 16:30 deri në 21:30, të premten dhe të shtunën ora 22:30; Dritarja e kafenesë është e hapur nga e hëna deri të shtunën nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 14:30. Mbyllur të dielën.

Ushqimi vegjetarian i Govindës në lartësi

Drekoni me klasike vegjetariane dhe vegane në këtë shuplakë indiane në Oak Forest. Me mirësjellje të Vakteve Vegjetariane të Govindës

Që nga viti 2016, ekipi burrë e grua e shef Joynitai dhe Jamuna Dasadhikari kanë kombinuar këtë restorant të rastësishëm të frymëzuar nga Indiani me një tempull ISKCON (Shoqëria Ndërkombëtare për Ndërgjegjen e Krishna) në Rrugën 34 në Oak Forest.

Shuplaka buxhetore shërben çdo ditë të javës pjata vegjetariane dhe vegane – të gjitha vegjetariane të mërkurën, të premten dhe të dielën. Shëtisni përreth në atmosferën miqësore për të shijuar një përzgjedhje rrotulluese të klasikëve indianë si Chana Masala, Malai Kofta, Paneer Tikka Masala, Vegetable Pakoras dhe Samosas, dhe shumë më tepër.

Dreka ofrohet çdo ditë nga ora 11 deri në 14:30; Darka çdo ditë nga ora 17:00 deri në 21:00.

Pondicherry në Kirby të Epërm

Vindaloo Ribs, një nga specialet që shfaqet në Pondicherry në Upper Kirby | Me mirësjellje të Pondicherry

Shefi i kuzhinës dhe bashkëpronarja Anita Jaisinghani merr frymëzim për pjatat e saj nga i gjithë nënkontinenti, duke i kthyer klasikët në pjata jo tradicionale që bazohen në ide, erëza dhe shije nga Mumbai, Punjab, Kerala, Goa, Sindh dhe rajone të tjera.

Shijoni përbërësit me cilësi të lartë që gjenden në gati një duzinë oferta të ndryshme kerri, së bashku me peshkun, qengjin dhe djathin vendas; Merrni sallata dhe sanduiçe; Ose, porosisni një pjatë thali, ushqimi kryesor indian që përmban një sërë supash, kerri, perime dhe bukë.

Dhe nëse keni nevojë për diçka të ëmbël, Bake Lab në vend përgatit lëngje, çajra dhe pije të shijshme, së bashku me ëmbëlsira dhe ëmbëlsira të shijshme, pasta dhe oferta të tjera kafenesh.

Hapur nga e diela deri të enjten nga 9 e mëngjesit deri në 21:00; Të premten dhe të shtunën deri në orën 22:00. Shërbimi i sportelit është i disponueshëm nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite; derisa shërbimi i tavolinës të mbyllet më vonë.

Brasserie Narin’s Bombay Pranë Galerisë

Shijoni bërxollat ​​indiane të qengjit në Narin’s Bombay Brasserie në zonën e Galleria. Me mirësjellje të Bombay Brasserie

Duke vizituar bufenë plot zhurmë gjatë ditëve të javës ose duke zgjedhur a la carte për darkë do t’ju tregojë pse Narin’s Bombay Brasserie është një nga restorantet më të mira indiane vetëm pak blloqe larg Galleria.

Menuja e Brasserie përmban të gjitha klasikët e njohur që adhuruesit e ushqimit indian do të njohin, me ushqime vegjetariane dhe me mish për të zgjedhur—por ata janë të shpejtë për të gjetur vende të shkëlqyera për të filluar me mish qengji, pulë dhe bërxolla qengji. Nëse keni nevojë për drejtim.

Dhe mos harroni të mbyllni vaktin tuaj me një përzgjedhje nga menyja e ëmbëlsirave ose një çaj nate nga bari i plotë.

Dreka është e disponueshme gjatë ditëve të javës nga ora 11:00 deri në orën 14:30, të shtunën dhe të dielën deri në orën 15:00; Darka ofrohet çdo ditë nga ora 17:30 deri në 22:00.

Restorant Himalaja në Hillcroft

Ndaloni në Hillcroft për kuzhinën e miratuar nga Anthony Bourdain në Himalaje. Me mirësjellje të Restorant Himalaya

Midis pritjes së fytyrave të njohura si i ndjeri Anthony Bourdain dhe një nominimi i James Beard për vitin 2019 për shef Kaiser Lashkari, është e lehtë të shihet pse Himalajet janë një nga destinacionet kryesore indiane për vendasit dhe turistët.

Restoranti i mirënjohur Indo-Culinary ofron një atmosferë shumë të qetë (shpresoj të kalojmë pak kohë me miqtë dhe të darkojmë këtu), një opsion BYOB dhe një menu të fortë me klasike tradicionale, pjata vegjetariane dhe pjata të miratuara nga Bourdain.

Nëse keni nevojë për një pikënisje në menu, kaloni në pjatën e drekës rrotulluese (e martë deri të premten nga ora 11:30 deri në orën 14:30), e cila shërben kerri, tandoori naan, një lëng vegjetarian dhe i shijshëm në basmati të freskët. Ofron mish. Oriz (opsion vegjetarian i disponueshëm).

Hapur për darkë të martën deri të enjten nga ora 11:30 deri në 21:30; E premte deri të dielën ora 22:00. Mbyllur të hënën.

Maharaja Bhog në Sharpstown

Provoni një përvojë të kënaqshme thali me gjithçka që mund të hani prasad në Maharaja Bhog. Me mirësjellje të Maharaja Bhogi

Vendndodhja e vetme më moderne e kësaj restoranti vegjetarian thali (lokacione të tjera përfshijnë dy poste të tjera të Dubait në Indi), Maharaja Bhog ofron një përvojë të gjithanshme të kuzhinës së stilit Rajasthani dhe Guxharat që është pikërisht në tryezën tuaj. Ejani në një pjatë bronzi.

Me gati një duzinë oferta të ndryshme në një pjatë me pjata, me siguri do të gjeni ushqime të shijshme vegjetariane si oriz i zier me avull, kerri sabzi, pjata me thjerrëza, supa, zierje, meze, ëmbëlsira dhe shumë më tepër, në favorin tuaj. Serverët janë të disponueshëm për t’u rimbushur çdo kat. -nga pjatat.

Është një përvojë që synon të kënaqë vizitorët dhe pasi të marrësh një sasi të pakufizuar ofertash të shijshme, është e vështirë të mos ndihesh i kënaqur me daljen tënde.

Dreka e disponueshme nga ora 11:30 deri në 14:30 gjatë ditëve të javës, ora 15:00 në fundjavë; Darka është në dispozicion të hënën deri të enjten nga ora 6 pasdite deri në 9:30 pasdite; E Premte deri të Dielën 10 pasdite. Mbyllur të martën.

Restoranti Aga në Jugperëndim të Hjustonit

Plotësoni klasikët në një restorant klasik të Houston Indo-Pak. Me mirësjellje të Restorant Aga

Për më shumë se dy dekada, kjo restorant indo-pakistaneze ka mbledhur dëshirat e mira të klientëve besnikë për pjatat e saj të mrekullueshme pikante dhe ofertat tradicionale të disponueshme në dhomën e gjerë dhe shpesh të mbushur të ngrënies.

Mos ngurroni të ofroni curries klasike, biryani dhe pjata të pjekura në skarë, por sigurohuni që të provoni pjata të tilla si bërxollat ​​e dhisë të pjekura në skarë ose ëmbëlsirat e pulës të marinuara në një përzierje shtëpiake me erëza indiane me skuqje të thellë dhe salcë djegës.

Menuja e Aga-s është 100% hallall dhe ka shumë opsione vegjetariane në dispozicion, së bashku me një menu ëmbëlsirash të kënaqshme për dhëmbët e ëmbël dhe oferta pije freskuese.

Hapur nga e diela deri të enjten nga ora 11:00 deri në 22:15; Të premten dhe të shtunën deri në orën 22:45,

Leave a Comment

Your email address will not be published.