5 receta të përzemërta supe për të ndihmuar me ftohjen e brendshme egjiptiane

5 receta të përzemërta supe për të ndihmuar me ftohjen e brendshme egjiptiane

Foto: Patrina Tinsley

Egjiptianët pëlqejnë të thonë se i ftohti në Egjipt “ju shkon deri në kockat tuaja”, një frazë që mund t’i tingëllojë qesharake kujtdo në një vend vërtet të ftohtë. Por, ndërsa kjo deklaratë nuk është shumë shkencore, ka një arsye pse egjiptianët ndiheshin në këtë mënyrë për dimrat e tyre.

Duke qenë një vend që është më i nxehtë në verë sesa i ftohtë në dimër, shumica e shtëpive në Egjipt janë strukturalisht shumë më të pajisura për të qëndruar të freskët në verë sesa për të qëndruar të ngrohta në dimër. Pak, nëse ka, janë të pajisur me radiatorë, ndërkohë që funksionet e ngrohjes në ngrohësit e hapësirës dhe kondicionerët nuk janë të pranishme në çdo shtëpi dhe ka të ngjarë të ngarkojnë rëndë edhe faturën e energjisë elektrike.

Si rezultat, ambientet e brendshme në dimrat egjiptianë janë shpesh më të ftohtë se jashtë, duke u dhënë njerëzve pak mundësi për të pushuar nga i ftohti.

Megjithatë, të qenit i ngrohtë këtë dimër nuk është mungesë. Kuzhina është zakonisht dhoma më e nxehtë në çdo shtëpi, veçanërisht kur ata janë të zënë, dhe asgjë nuk nxehet më shumë se një tas i mirë supë.

Rrugët Egjiptiane bashkojnë një listë recetash për supa të thjeshta, ushqyese dhe të shijshme që përfshijnë përbërës që gjenden lehtësisht në supermarkete dhe stendat e frutave dhe perimeve në dimrin egjiptian – kështu që bëhuni gati të kafshoni, përzieni, përzieni dhe nxirrni tubacionet në rrugën tuaj për të. e lado.

Supë me domate të pjekura

Foto: Wikimedia Commons.

Ky klasik i dashur ndërkombëtarisht është sa i thjeshtë aq edhe i shijshëm. Dhe një nga sekretet më të mira të kuzhinës është se ju mund të merrni saktësisht të njëjtën recetë dhe ta përsërisni atë me shumë perime të tjera, veçanërisht kunguj të njomë dhe karota, të cilat janë zakonisht të disponueshme gjatë gjithë vitit në Egjipt.

do t’ju duhet:
5 domate mesatare (ose 3 domate mesatare dhe 2 grushte domate qershi)
1 llambë e plotë hudhër
1 qepë e bardhë e madhe
2 lugë gjelle vaj ulliri
4-6 gjethe borziloku (ose 2 lugë çaji të thata nëse jo të freskëta)
500 ml ujë ose lëng
kripë dhe piper për shije
krem (opsionale)

Udhëzim:
1. Filloni duke e ngrohur furrën tuaj në 180C.
2. Pritini domatet tuaja në katërsh dhe nëse përdorni domate qershi, lërini të plota.
3. Prisni me kujdes pjesën e sipërme të llambës së hudhrës, por mos e qëroni apo ndani thelpin.
4. Qëroni qepën dhe e prisni në copa të mëdha.
5. Vendosni të gjithë këta përbërës në një tepsi, shpërndani qepën në mënyrë të barabartë midis domateve dhe vendosni llambën e hudhrës lart.
6. Kriposni me bollëk (kriposja e domateve ju nxjerr vërtet shijen), shtoni piperin dhe spërkatni me vaj ulliri.
7. E vendosim tavën e pjekjes në furrë për 25 minuta ose derisa perimet të jenë të buta dhe të duket pak karamelizimi në fund të tepsisë.
8. Hiqni llambën e paqëruar të hudhrës nga tabaka dhe hiqni lëvozhgën në një blender duke shtrydhur thelpinjtë tashmë të butë nga maja e llambës. Perimet e mbetura i vendosni në blender bashkë me gjethet e borzilokut.
9. Hidhni pak nga uji juaj i nxehtë ose lëngu në tepsi për të lënë karamelizimin të dalë nga fundi, duke e lejuar atë të shpërndahet në lëng. Ky proces quhet deglazing dhe rrit në mënyrë dramatike shijen e supës.
9. Shtoni lëngun deglazues dhe pjesën tjetër të ujit ose lëngut të lëngshëm në blender dhe përziejeni derisa të jetë homogjene. Nëse keni një blender dore dhe preferoni ta përdorni, mund ta përsërisni këtë proces ose në një tepsi ose në një tenxhere.
10. Shërbejeni si garniturë me salcë kosi, pak vaj ulliri dhe gjethe të freskëta borziloku.

Supë me qiqra dhe patate të ëmbla

Foto: Lauren Friedman në Flickr.

E pasur me proteina, pikante dhe e shijshme, kjo supë është mjaft ushqyese për të qenë një vakt më vete.

do t’ju duhet:
1 kanaçe qiqra
2 patate të ëmbla mesatare
2 domate mesatare
1 qepë mesatare
lugë kanellë
lugë e grirë qimnon
lugë piper i kuq
lugë djegës pluhur
1 lugë karri pluhur
kripë dhe piper për shije
500 ml ujë ose lëng
majdanoz i freskët (sipas dëshirës)
qumësht kokosi (opsionale)

Udhëzim:
1. Kulloni dhe lani qiqrat, qëroni pataten e ëmbël dhe priteni në copa 2 cm, domatet e prisni në të njëjtat madhësi dhe qepën e grini përafërsisht.
2. Në një tenxhere të madhe lyejmë lehtë fundin e tavës me vaj luledielli. Pasi vaji të jetë nxehur, shtoni qepët dhe skuqini derisa të bëhen transparente.
3. Në tenxhere vendosim domatet dhe i hedhim kripë. Lërini domatet të zihen derisa të zbuten.
4. Shtoni copat e patates së ëmbël dhe mbulojeni masën me ujë ose lëng mishi. Sigurohuni që të hiqni çdo karamelizimin nga fundi i tenxhere duke përdorur një lugë druri ose shpatull silikoni.
5. Shtoni piper të zi, kanellën, qimnonin, paprikën, pluhurin djegës dhe pluhurin e kerit dhe lërini të ziejnë. Më pas zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe lëreni të ziejë për 20 minuta ose derisa patatet e ëmbla të jenë të buta.
6. Shtoni qiqrat dhe lërini të ziejnë edhe për pesë minuta.
7. Përziejeni ose me një blender dore derisa të jetë homogjene ose në tufa duke e transferuar në një blender.
8. Shërbejeni me pak qumësht kokosi, një spërkatje me paprika dhe majdanoz të freskët si garniturë.

supë me kërpudha

Foto: Billy Paris.

Harrojeni mënyrën se si keni dalë nga çanta ose kanaçe. Kjo supë është e shijshme dhe mund të bëhet lehtësisht në shtëpi. Dhe aroma e kërpudhave, qepës dhe rigonit së bashku është e parezistueshme.

do t’ju duhet:
400 g kërpudha të freskëta të bardha ose gështenjë
1 qepë e madhe
4 thelpinj hudhre
1 lugë gjelle gjalpë
1 luge vaj ulliri
4-6 degë trumzë të freskët (ose 2 lugë çaji të freskëta të thata nëse nuk ka)
500 ml ujë ose lëng
100 ml filxhan krem ​​ose qumësht

Udhëzim:
1. Pastroni kërpudhat tuaja me një peshqir letre të lagur dhe grijini ato në feta hollë. Pritini qepën në gjysmë dhe çdo gjysmë e prisni në gjysmë rrathë të hollë. Prisni imët hudhrën tuaj.
2. Shkrini gjalpin në një tigan, shtoni pak vaj ulliri që gjalpi të mos skuqet ose të digjet shpejt.
3. Pasi gjalpi të fryjë flluska, shtoni kërpudhat. Pasi të kenë marrë një ngjyrë pak të artë, shtoni qepët. Pasi të jenë të tejdukshme, shtoni hudhër dhe pak kripë.
4. Ndërsa përzierja zihet së bashku në lagështi me ndihmën e kripës, shtoni rreth katër degëza gjethe trumze dhe lëreni masën të piqet edhe për disa minuta, duke e përzier herë pas here.
5. Kombinoni rreth tre litra të përzierjes me ujin ose lëngun tuaj dhe përziejeni derisa të jetë e qetë.
6. Lërini kërpudhat dhe qepët e mbetura të paziera në supë. Shtojini ato në supa dhe shtoni qumështin ose kremin tuaj në përzierje.
7. Shtoni kripë dhe piper sipas shijes dhe shërbejeni si garniturë me një krem ​​shtesë dhe pak rigon të freskët.

supë me thjerrëza

© Petrina Tinsley

Supa me thjerrëza është një bazë kombëtare, së cilës rrugët e Egjiptit i kanë kushtuar tashmë një artikull të tërë. Supa e përzemërt dhe ngrohëse ka po aq receta sa njerëzit që e kanë përgatitur, por këtu është versioni i rrugës i Egjiptit.

do t’ju duhet:
150 gram thjerrëza të kuqe ose të verdha
1 domate e madhe
1 qepë e madhe
1 karotë e madhe
1 patate e ëmbël mesatare
500 ml ujë ose lëng
1 lugë qimnon
kripë dhe piper për shije

Udhëzim:
1. Patatet, domatet, karrotat dhe qepën e presim në copa të trasha.
2. Vendosni të gjitha perimet së bashku me thjerrëzat në një tenxhere të madhe dhe mbulojini me ujin ose lëngun tuaj.
3. Shtoni qimnon, kripë dhe piper, përzieni dhe lëreni përzierjen të gatuhet për 15-20 minuta ose derisa karotat dhe patatet e ëmbla të zbuten.
4. Përziejeni përzierjen derisa të jetë homogjene duke përdorur një blender dore ose duke e transferuar në një blender në tufa.
5. E ziejmë supën e përzier edhe për 5 minuta.
6. Shërbejeni me një shtrydhje limoni dhe copa të thekura të bukës Baldi.

Nderim: Qolqas

Foto: Gatimi Egjiptian i Dianës.

Kjo pjatë është padyshim një pjatë e diskutueshme dhe ka parë shumë argumente në internet nëse është në të vërtetë e mirë apo jo. Por ajo që është e pamohueshme është se është një pjatë lokale pranë zemrave të shumë egjiptianëve, e shoqëruar me darka familjare në dimër.

do t’ju duhet:
2 tufa Salk zarzavate
2 tufa koriandër të freskët
1 rrënjë e madhe taro (qolqas)
1L lëng mishi pule, viçi ose rosë me cilësi të mirë
4 thelpinj hudhre
2 lugë gjelle koriandër të thatë
1 lugë ghee

Udhëzim
1. Qëroni rrënjën e taros dhe e prisni në kubikë 2 cm. Fshijeni atë me një peshqir letre pak të lagur. Sigurohuni që rrënja e taros të mos jetë shumë e lagur pasi kjo do të lëshojë një sasi të madhe niseshteje dhe do ta bëjë të vështirë përdorimin.
2. Lëreni lëngun të ziejë. Pasi ta keni, shtoni taron e prerë në kubikë dhe zvogëloni flakën në mesatare-të ulët. E mbulojmë dhe e lëmë të gatuhet derisa piruni i taros të bëhet i butë.
3. Kur taroja të vlojë, hiqeni bishtat e taros Salk Lani tërësisht korianderin jeshil dhe korianderin jeshil. Vendosini të dyja në një blender ose përpunues ushqimi me një sasi të vogël uji për të ndihmuar në përzierjen dhe përpunojini ato në një masë tul fijor.
4. Hidheni përmbajtjen e blenderit ose të përpunuesit të ushqimit në një sitë me rrjetë të imët, duke ruajtur si lëngun e gjelbër ashtu edhe fibrat.
5. Prisni imët hudhrën tuaj.
6. Ngrohni pak ghee në një tigan. Pasi të vlojë, shtoni hudhër dhe fibra zarzavate. Më pas shtoni koriandër të thatë. Përziejini përbërësit dhe gatuajeni derisa të marrin ngjyrë kafe dhe të freskët.
7. Shtoni lëngun e gjelbër dhe fibrat zarzavate në lëngun dhe taron, duke i lejuar ato të ziejnë së bashku shpejt. Sigurohuni që ta bëni këtë pa e mbuluar.
8. Shërbejeni me një shtrydhje limoni dhe një anë oriz.

Kultura Felucca: Trashëgimia e Lundrimit të Egjiptit

Pse ky trajner jetësor egjiptian dëshiron të theksojë rritjen personale në kulturën tonë?


Regjistrohu në buletinin tonë


Leave a Comment

Your email address will not be published.