5 receta për gjoksin e pulës së pjekur – Hani këtë jo atë

Të gjithë e dimë se gatimi i gjoksit të pulës mund të jetë i mërzitshëm Shpejt. Është një nga mishrat më të lirë për t’u blerë dhe një nga proteinat më të gjithanshme për t’u gatuar, dhe mund të shkojë me pothuajse çdo lloj kombinimi shijeje që mund të imagjinoni. Kjo është arsyeja pse unë kam bashkuar disa receta të zgjuara të gjoksit të pulës të gatuar për të përgatitur darkat tuaja të javës. Pjesa me e mire? Duhen vetëm 20 minuta për t’i gatuar ato.

Sigurohuni që së pari të shijoni pulën.

Ndërsa mbushjet do t’i bëjnë këto Receta të gjoksit të pulës së pjekur të shijojnë të shkëlqyeshme, unë konstatoj se erëza e pulës me kripë dhe piper përmirëson shijen e secilës pjesë të pulës. prandaj Shtoni pak kripë dhe piper në secilën anë të pulës gjoks para gatimit.

Gatuani pulën në një tenxhere me tavë. Unë përdor tavë më të vogla 8×8″ ose 13×9″ për recetat e mia të gjoksit të pulës së pjekur. Gjithashtu do të lyej me pak vaj ulliri në tigan përpara se të shtoj pulën e stazhionuar.

Ja se si të piqni siç duhet gjoksin e pulës.

Ndërsa secila recetë më poshtë kërkon përbërës të ndryshëm, të gjithë piqen në të njëjtën temperaturë për të njëjtën kohë. I përshtatshëm, apo jo? Për të përgatitur secilën nga këto receta për gjoksin e pulës së pjekur, vendosni temperaturën e furrës në 375 gradë dhe piqni për 20 minuta.

Pra, nëse jeni duke kërkuar për receta super të thjeshta të pulës së pjekur për t’i hedhur në furrë gjatë natës së javës tuaj të ngarkuar, këto janë ato. Edhe me përbërës minimalë, mund të gatuani ushqime të shijshme dhe ushqyese. Këtu janë pesë nga recetat e mia të preferuara për gjoksin e pulës së pjekur për të bërë në shtëpi.

Kirsten Hickman / Ha këtë, jo atë!

Kush e dinte se një kavanoz salsa mund të ishte kaq i gjithanshëm? Ju mund të merrni të gjithë shijen e shijshme të tacos së pulës thjesht duke shtuar kavanozin tuaj të preferuar ose lugë salsa të bërë në shtëpi mbi pulë! Hidhni sipër djathin e grirë dhe sigurohuni që ta prisni vetë djathin! Kjo e bën botën ndryshe nga përdorimi i asaj që është në një çantë. Për më shumë këshilla dhe truke të zgjuara gatimi, sigurohuni që të regjistroheni në buletinin tonë.

Për të bërë gjoksin më të mirë të pulës:

 • salsa
 • Djathë me piper të grirë
 • cilantro e freskët, e copëtuar
Pulë e pjekur në Barbekju me qepë të kuqe dhe djathë çedër
Kirsten Hickman / Ha këtë, jo atë!

Ndonëse do të ishte mirë të hidhni pak pulë për Barbekju në skarë, nuk është vakti ideal për të gatuar për një natë të ngarkuar jave. Ju mund të merrni të njëjtën shije të shijshme të skarës që dëshironi duke bërë këtë recetë super të thjeshtë të gjoksit të pulës së pjekur. Hidhni gjoksin e pulës me salcën tuaj të preferuar të Barbecue, shtoni pak qepë të copëtuar dhe djathë të mprehtë Cheddar. E pranoj, mendoj se është e preferuara ime.

Për të bërë gjoksin më të mirë të pulës:

 • salcë barbekju
 • qepë e kuqe e copëtuar
 • djathë çedër i grirë i grirë
Pulë me limon të pjekur me majdanoz
Kirsten Hickman / Ha këtë, jo atë!

Nëse keni nevojë për një recetë për gjoksin e pulës së pjekur pa qumësht, kjo do të jetë e preferuara juaj e re. Me të vërtetë nuk mund të gaboni me dhallën, limonin dhe majdanozin – është trifecta perfekte. Kjo pulë është super lëng dhe shijon shumë mirë me brokoli dhe oriz të tjerë të pjekur.

Për të bërë gjoksin më të mirë të pulës:

 • 1 lugë gjelle gjalpë, i prerë në kubikë të vegjël
 • lëng 1/2 limoni
 • Feta nga gjysma tjetër e një limoni
 • degëz majdanoz të freskët
Pulë Bruschetta e pjekur me mocarela të freskët
Kirsten Hickman / Ha këtë, jo atë!

Brusketta është e shkëlqyeshme për bukë dhe gjithçka, por a e keni provuar atë në pulën tuaj? Lëngu nga ato domate qershie do ta bëjë pulën me të vërtetë të lagësht dhe të lëngshme, dhe një tas me makarona të preferuara me grurë integrale ose sipër një shtrati gjigant me zarzavate të përziera!

Për të bërë gjoksin më të mirë të pulës:

 • Brusketa (2 gota domate qershi të prera në katër pjesë, 1 lugë gjelle parmixhan i grirë, 1 lugë borzilok të freskët të copëtuar)
 • feta të freskëta mocarela
 • 1 lugë uthull balsamike
Pulë Pesto e pjekur me mocarela dhe piper të freskët
Kirsten Hickman / Ha këtë, jo atë!

Unë jam i fiksuar pas recetave super të thjeshta me tre përbërës – veçanërisht këtë pulë pesto. Unë mendoj se lloji i pestos bën vërtet ndryshim kur bëhet fjalë për këtë recetë, prandaj sigurohuni që të kontrolloni se çfarë lloj pestoje përdorni. Në fakt për të pëlqyer. Ose mund të provoni edhe të bëni peston tuaj! Sipër shtoni feta të trasha mocarela të freskët dhe piper të zi të sapokrisur për darkën më të lehtë të pulës së pjekur me pak karbohidrate.

Për të bërë gjoksin më të mirë të pulës:

 • lugë pesto
 • feta të freskëta mocarela
 • piper i zi i sapo bluar

Leave a Comment

Your email address will not be published.