5 receta makaronash të mbushura me perime për të bërë këtë javë për një metabolizëm më të shpejtë dhe humbje peshe të lehtë

Makaronat janë një ushqim që është njohur nga industria dietike si e dëmshme për shëndetin tuaj dhe një shkak kryesor i shtimit të peshës për shkak të përmbajtjes së karbohidrateve. Megjithatë, në varësi të mënyrës se si përgatiten, makaronat mund të jenë një shtesë e shkëlqyer në planin tuaj të të ngrënit për të rritur ngopjen dhe për ta bërë dietën tuaj për humbje peshe emocionuese dhe të shijshme.

Shtimi i perimeve në pjatat tuaja me makarona është një nga mënyrat më të mira për të rritur vlerën ushqyese të vakteve tuaja, kështu që ne kërkuam internetin për darkat më të mira të makaronave të mbushura me perime këtë javë për t’ju mbajtur të ngopur dhe të kënaqur pasi keni ngrënë. për të kontribuar. humbje peshe të shëndetshme.

25 dhurata për ditën e nënës Redaktorët tanë do t’u blejnë nënave të tyre

Shutterstock

Makarona me perime të pjekura mesdhetare

E mbushur me një larmi perimesh shumëngjyrëshe për të shtuar fibra dhe vitamina dhe minerale të vlefshme në pjatën tuaj, kjo recetë e frymëzuar nga Mesdheu me siguri do të jetë një element kryesor këtë pranverë, duke u bashkuar në më pak se një orë. Përgatitja e të gjithë recetës ofron gjashtë racione, kështu që gatuajeni atë të dielën në mbrëmje dhe shijoni këtë vakt gjatë gjithë javës dhe shijoni një darkë të përzemërt që kontribuon në humbjen e shëndetshme të peshës.

Komponenti: Pene, kungull i njomë, qepë e kuqe, spec i kuq, spec i verdhë, vaj ulliri, kripë, piper, vaj ulliri, parmixhan, karafil hudhër, barishte italiane, kripë, piper,

recetë e plotë

Shutterstock

Makarona me kërpudha me spinaq parmixhan

Kjo makarona vegjetariane e nxehtë dhe e shijshme jo vetëm që do të ketë shije të mrekullueshme, por do të funksionojë edhe si një vakt i mrekullueshëm për t’u ngrënë duke humbur peshë duke shërbyer një porcion perimesh në çdo tas. Kërpudhat dhe spinaqi ndihmojnë në promovimin e tretjes së shëndetshme me një rritje të fibrave, dhe thekonet e piperit të kuq do t’i japin një goditje të kënaqshme gjellës.

KomponentiMakarona Farfalle, vaj ulliri, hudhër, kërpudha, spinaq, lëng perimesh me pak natrium, piper i zi, erëza italiane, djathë parmixhano, thekon piper kajene

recetë e plotë

Shutterstock

Penne Pasta Primavera

Për muajt e ngrohtë, kjo makarona primera shumëngjyrëshe e mbushur me brokoli, domate, karota dhe shumë perime të tjera do të shërbejë lehtësisht si vakti i përsosur për t’u shijuar gjatë gjithë javës për humbje peshe ose mirëmbajtje. Perimet rrisin ngopjen dhe ju lejojnë të qëndroni të ngopur për më gjatë, duke eliminuar ushqimin e pakuptimtë që mund të pengojë të shihni ndryshime pozitive në trupin tuaj.

KomponentiMakarona pene, vaj ulliri ekstra i virgjër, karrota, qepë e kuqe, paprika, brokoli, kungull i njomë, kungull i verdhë, hudhër, domate qershi, erëza italiane, limon i freskët, mocarela, parmixhan i grirë, gjalpë i kripur

recetë e plotë

Shutterstock

Salcë makaronash me kungull me gjalpë

Nëse nuk e shijoni vërtet shijen e perimeve, por gjithsesi po përpiqeni të rrisni konsumimin tuaj, një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është t’i shtoni ato në salca. Kungulli i gjalpit krijon një salcë makaronash të shkëlqyeshme dhe kremoze që kombinohet mirë me rozmarinë për një pjatë të kënaqshme dhe qetësuese që promovon humbje të shëndetshme në peshë dhe plotëson shërbimin tuaj të perimeve për ditën. Për të mos përmendur që kjo recetë siguron 15 gram proteina për racion.

KomponentiKungull me gjalpë, gjalpë, rozmarinë, creme fraiche, kanellë, arrëmyshk, kripë dhe piper, thekon djegës, spinaq, parmixhan, makarona

recetë e plotë

Shutterstock

sallatë me makarona greke

Përgatitja e sallatës së makaronave verore është padyshim e kënaqshme dhe freskuese, dhe e mbushur me yndyrna të shëndetshme, karbohidrate dhe proteina që përbëjnë një vakt të ekuilibruar për humbje peshe. Kjo recetë e veçantë përdor salcë greke dhe djathë feta për të lidhur shijet së bashku me qepën e kuqe dhe kastravecin si lojtarët kryesorë.

Komponenti: Makarona butti, domate rrushi, kastravec, piper zile, qepë e kuqe, ullinj kalamata, djathë feta, majdanoz, vaj ulliri, ujë, uthull vere e kuqe, lëng limoni, mjaltë, mustardë dijon, hudhër, rigon i thatë, kopër e thatë, kripë, piper

recetë e plotë

Leave a Comment

Your email address will not be published.