5 mënyra për të ndaluar dëshirën për sheqer përpara se të filloni – mos e hani këtë, thotë dietologu

Jo, nuk ka asnjë plumb magjik për të frenuar dëshirat tuaja për sheqer. Sidoqoftë, dëshirat për sheqer janë më të lehta për t’u trajtuar kur e dini se çfarë i shkakton ato në radhë të parë. Lisa Moskovitz, RD, CEO dhe është autor i Planit të Ushqimit të Shëndetshëm Core 3 dhe anëtar i bordit tonë të ekspertëve mjekësorë.

“Ndërsa një dëshirë e rastësishme për sheqer është një shenjë se trupi juaj ka nevojë për më shumë energji dhe karbohidrate, ajo gjithashtu mund të shkaktohet nga stresi dhe emocionet e forta,” thotë Moskovitz. “Thënë kjo, hapi i parë për të menaxhuar një dëshirë për sheqer është të mësoni më shumë për arsyen që qëndron pas tyre.”

Këtu janë metodat që Moskovitz rekomandon për të eliminuar dëshirën për sheqer përpara se të fillojë. Më pas, për këshilla edhe më të shëndetshme, shikoni listën tonë të 9 zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit për të jetuar gjatë një shekulli.

Shutterstock

“Ditari mund të jetë një mjet efektiv për të zbuluar pse po bëni zgjedhje të caktuara ushqimore dhe nëse ju mungon diçka nga dieta juaj që mund të shkaktojë dëshira të forta”, thotë Moskovitz. “Edhe nëse mund të përcaktoni shkakun, apo edhe nëse nuk mundeni, prapë mund të jetë e vështirë të refuzoni.”

Pasi të jeni të vetëdijshëm për disa nga shkaktarët (si mos marrja e mjaftueshme e atyre makronutrientëve të ngopur si proteinat dhe yndyrnat e shëndetshme), mund të jetë e lehtë të ndryshoni diçka në dietën tuaj për të ndihmuar në frenimin e dëshirave për sheqer në afat të gjatë.

“Për këtë arsye, gjetja e alternativave për të kënaqur një dhëmb serioz të ëmbël mund të ndihmojë në parandalimin e konsumit të tepërt të sheqerit të shtuar,” thotë Moskovitz. “Shembuj përfshijnë fruta të freskëta ose të thata, arra të kripura, akullore të lehta, çokollatë me pak sheqer, fruta ose arra të mbuluara me çokollatë dhe drithëra ose patate të skuqura me fibra të lartë.”

njeri sportiv që pi ujë jashtë në një ditë vere me diell
Shutterstock

Nëse i keni kërkuar një mësuesi të shëndetit që të pijë ujë për të shuar dëshirën tuaj për ushqim… mirë, ata nuk e kanë krejtësisht gabim. një studim i publikuar në fiziologjisë dhe sjelljes zbuloi se statusi i hidratimit ndryshon dëshirën për ushqim. Ndërsa pjesëmarrësit e studimit hëngrën të njëjtën sasi ushqimi, dëshira e tyre për ushqim ndryshoi kur hidraoheshin siç duhet. Studiuesit zbuluan gjithashtu se uji mund të ndihmojë me ndjenjat e ngopjes, gjë që ndihmon në menaxhimin e dëshirave për sheqer në afat të gjatë.

ushqim të shëndetshëm të mëlçisë
Shutterstock

Po, sheqeri në gjak dhe dëshirat tuaja për ushqim janë padyshim të lidhura. të dhënat e publikuara Lëndët ushqyese Në vitin 2020 u arrit në përfundimin se njerëzit që ndiqnin një dietë me pak karbohidrate (e cila nuk do të çonte në rritje masive dhe ulje të sheqerit në gjak) kishin një reduktim më të madh të dëshirave për sheqer. Një dietë e shëndetshme e pasur me proteina, fibra dhe yndyrna të shëndetshme do të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak, të cilat nga ana e tyre ndihmojnë me dëshirat për sheqer gjatë uljes së sheqerit në gjak.

duke ngrënë ëmbëlsira
Shutterstock

Mund të duket kundërintuitive, por nëse me të vërtetë po kërkoni të ndaloni një dëshirë në rrugën e saj, shumë dietologë do të thonë se ngrënia e një pjese të ushqimit që dëshironi mund t’ju ndihmojë të ndiheni të kënaqur. Në vend që të përpiqeni të kënaqni dëshirën tuaj. opsion i shëndetshëm.

“Disa njerëz mund të shkojnë në rrugën e shmangies së sheqerit në tërësi. Ndërsa kjo mund të funksionojë për disa, mund të kthehet në rezultat të kundërt për të tjerët,” thotë Moskovitz. “Në atë rast, të shkosh për marrëveshjen e vërtetë mund të jetë mënyra e vetme për të kënaqur dëshirën tënde në mënyrë që të mund të vazhdosh. Për sa kohë që ëmbëlsira juaj nuk zëvendëson ushqimet e tjera ushqyese në dietën tuaj, provoni ëmbëlsirat ose diçka tjetër.” krejtësisht i shëndetshëm për të përfshirë sheqerna me shije në dietën tuaj. Konsumimi i ëmbëlsirës në baza të rregullta shpesh mund të jetë një zakon i dobishëm për të konsumuar një dietë më të ekuilibruar dhe ushqyese.”

LIDHUR: Kokrra e kuqe # 1 për sheqer të lartë në gjak

Ëmbëlsirë e pjekur në skarë
Shutterstock

Një tjetër truk i mrekullueshëm për të eliminuar dëshirën për sheqer është ta kombinoni atë ëmbëlsirë me diçka ushqyese dhe mbushëse.

,Nëse vëreni se çdo lloj sheqeri i shtuar çon në një dëshirë për më shumë sheqer sesa lejohet, kombinoni atë që dëshironi me ushqime që janë ushqyese dhe ngopëse.thotë Moskovitz. “Për shembull, në vend që të hani vetëm çokollatë ose thjesht një mollë, kombinoni të dyja. Në vend që të zgjidhni vetëm akullore ose arra, sipër akullores suaj me fibra dhe bajame ose arra të pasura me proteina.”

Kirsten Hickman

Kirsten Hickman është një gazetare e pavarur e shëndetit dhe ushqyerjes. Lexo më shumë

Leave a Comment

Your email address will not be published.