5 mënyra për të gatuar dhe pjekur me majonezë, si për të dashuruarit ashtu edhe për ata që urrejnë

mbajtës i vendndodhjes kur ngarkohen veprimet e tekstit

Njerëzit kanë mendime të forta për majonezën, pavarësisht nëse e duan apo e urrejnë atë. Pas shumë vitesh si skeptik, kam ardhur deri te meritat e saj.

Gjithsesi, është e lehtë të blesh një kavanoz për një recetë ose përdorim të caktuar dhe më pas të mbetet shumë prej tij, e cila është e destinuar të prishet në frigorifer. (Për rekord, aplikacioni Food Keeper i USDA-s rekomandon përdorimin e majonezës së qëruar brenda 2 muajve.) Nëse dëshironi të bëni majonezën tuaj, ne kemi gjithashtu një recetë për këtë.

Këtu janë disa ide të ndryshme përtej përhapjes së tij brenda sanduiçeve tuaja për t’ju ndihmuar të hyni në furnizimin tuaj me majonezë.

Ja sa qëndrojnë ato erëza në frigoriferin dhe qilarin tuaj

Përdoreni në pjesën e jashtme të sanduiçëve. Sanduiçët e mi me djathë të pjekur në skarë hynë në një nivel krejtësisht të ri të ngjyrës së artë dhe krokante kur fillova të shpërndaja majonezë në pjesën e jashtme të bukës, në vend që të përdorja një yndyrë tjetër për ta gatuar në tigan. Ngjyra dhe shija nuk mund të mposhten, veçanërisht kur krahasohen me vajin ose, me siguri, gjalpin. Mbani një sy në sanduiçin, pasi kam gjetur se dritarja për t’u djegur me majonezë është shumë e vogël.

Si të bëni djathë më të mirë të pjekur në skarë: 7 këshilla për një sanduiç më djathë, krokant dhe më të shijshëm

Fërkojeni mbi pulën. Ashtu si një sanduiç, lëkura e pulës ose gjelit tuaj do të arrijë lartësi të reja kur futni majonezë në çdo gjë që mbulon mishin me të. Ja një citim nga autori i librit gatimi dhe zhvilluesi i recetave Ali Slaggle: “Majona vepron si një shtresë parandaluese për çdo gjë që dëshironi të skuqni, duke përfshirë biftekun e pjekur në skarë, kofshët e pulës në tigan dhe djathin e pjekur në skarë. Ashtu si gatuan majoneza, shija e saj (e diskutueshme) është humbur, por për shkak se është një bartës i shkëlqyer i shijes, çdo përbërës që vendosni në të mund të gatuhet dhe të lulëzojë pa djegur.” Pulë me tulla Chipotle MayoMayo ju lejon të shtoni shumë qimnon të bluar, lëvore gëlqereje dhe çipë në adobo pa djegur në nxehtësinë e një tigani prej gize. Në mënyrë të ngjashme, gjeldeti i shuar me barishte Përfshini një buqetë të vërtetë me sherebelë, trumzë, rozmarinë dhe trumzë për një pamje të nivelit tjetër që do të magjepsë mysafirët tuaj në Ditën e Falënderimeve ose në çdo kohë tjetër. (Do të ishte gjithashtu një sanduiç i mrekullueshëm me gjeldeti gjatë natës së javës.) Po, e kam ngrënë dhe po, më pëlqeu.

Shtoni atë në zhytje dhe veshje. Struktura e trashë dhe aroma e mprehtë e Mayo-s e bëjnë atë një shtesë natyrale për një shumëllojshmëri zhytjesh dhe veshjesh. Në kolegun tim Aaron Hutcherson fermë e salcës së dhallësFunksionon së bashku me salcë kosi dhe dhallë për një pamje joshëse ndaj të preferuarit. Një ose dy lugë gjelle të përziera në zhytje mund t’i japin aromë dhe shije një paketimi të koncentruar. Këtë do ta gjeni në pjata të tilla Dip armen me patëllxhan me flluska, Dip i ngrohtë me spinaq dhe angjinar Dhe Kafshimet e peshkut të buallit me dip djathi blu, Në mënyrë të ngjashme, merrni parasysh përdorimin e majonezës si lidhës në receta të tjera, të tilla si ëmbëlsira me gaforre.

6 zhytje për darkë, vakti i fundit argëtues dhe pa probleme

Bëj aioli mashtrues. Para se të shqetësohem, më lejoni të theksoj se aioli është një salcë me hudhër e ngjashme me majonezën që është e njohur në Spanjë dhe në Mesdhe (shih le grand aeolique nga buletini ynë Eat Voraciously) për një opsion nga e para. Megjithatë, nuk jam i pari që them se mund të kapni një atmosferë të ngjashme duke filluar me majonezë, si në Tortilla Española Dy Aiolis. me, nga buletini ynë i Planit të Veprimit të Ushqimit. Në atë recetë, ju merrni një aioli të aromatizuar me paprika të tymosur spanjolle dhe tjetrin me borzilok. Në Shtetet e Bashkuara, aioli fillimisht nënkuptonte gjithashtu një majonezë me aromë, dhe nëse kjo është më shumë në interesin tuaj, hidhini një sy këtyre recetave duke përdorur limon, portokall dhe gëlqere.

Piqni me të. Do të gjeni shumë receta të tortës me çokollatë retro, ose të frymëzuara nga retro, që kërkojnë majonezë. Në fund të fundit, ai përfshin vezët dhe sheqerin, dy përbërësit kryesorë të pjekjes. Fansat do t’ju thonë se e bën tortën edhe më të lagësht dhe të butë. jepni një goditje me Torta me çokollatë të Dukës, e cila kërkon një markë të preferuar të kultit jugor. Po, e bëmë, po, e provova dhe po, është e shkëlqyeshme. (Dhe jo, ju nuk mund të shijoni majonezë.)

Majoneza e Dukës: Përhapja jugore me një kult

Leave a Comment

Your email address will not be published.