3 receta ëmbëlsirash për të bërë në shtëpi për pushime në Delaware

Adobe Stock | арина олбус

Një kuzhinier ëmbëlsirash në Delaware, dy pronarë kafeneje në Newark dhe një nga punonjësit tanë ndajnë recetat e tyre të ëmbëlsirave pikërisht në kohë për pushime.

Drew Tevis është një njohës i ëmbëlsirave. Shefi i ëmbëlsirave të korporatës për Sodel Concepts krijon ëmbëlsira unike për menutë e restoranteve dhe kur bëhet fjalë për takime familjare dhe festash, atij i pëlqen të piqet jashtë kutisë. Këtu, ai ndan një recetë unike biskotash që me siguri do t’i befasojë këndshëm mysafirët tuaj.

Shefi i ëmbëlsirave të korporatës Drew Tevis i SoDel Concepts di se si të bëjë ëmbëlsira të këndshme për turmën. Këtë vit, këmbeni ëmbëlsirat tuaja tipike me biskota me limon, të buta dhe të pasura me një kafshatë agrume. / Foto me mirësjellje të Sodel Concepts

Biskota me rrudha limoni

 • Komponenti:
 • 4 oz gjalpë
 • 1 filxhan sheqer
 • 1 vezë
 • 1 1/4 e verdha veze
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë çaji liker limoni
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 filxhan miell
 • 1/2 lugë çaji sodë buke
 • 1/2 lugë kripë
 • sheqer pluhur, për lyerje

Udhëzim:

Kombinoni gjalpin, sheqerin, vezët, të verdhën e vezës, lëngun e limonit, likerin e limonit dhe ekstraktin e vaniljes. Më pas, shtoni miellin për të gjitha qëllimet, sodën e bukës dhe kripën dhe përzieni.

Nxirrni brumin dhe lyejeni bujarisht me sheqer pluhur.

Shkundni sheqerin e tepërt përpara se ta vendosni në tepsi.

Piqni në 325 F për 8 deri në 10 minuta. (Nëse biskotat nuk përhapen për më shumë se 6 minuta, hiqini nga furra dhe shtypni tepsinë e fletës lehtë dy ose tre herë, dhe më pas kthejeni në furrë. Shmangni shtypjen e biskotave, pasi kjo do të rezultojë në një rrëmujë “të rrudhosur” Ndodh gjatë gatimit. )

Putrat e ariut me fëstëk

Olivia Brinton dhe Sam Ross, pronarë të Peach Blossom Eatery në Newark, dinë një ose dy gjëra rreth pjekjes. Kjo recetë ka evoluar nga dashuria e tij për fëstëkët dhe stilet tradicionale të pastave, shpjegon Ross. Matcha u prezantua sepse ata mendonin se shumë pasta ishin shumë të ëmbla dhe se shija origjinale e përbërësve kishte humbur. Matcha sjell një cilësi tokësore dhe një nuancë të gjelbërimit të festës në shije. Keni një dhëmb super të ëmbël? Ross sugjeron një lustër të ëmbël ose një rrufe të lehtë mjalti.

Përbërësit e brumit:

 • 3 1/2 gota miell për të gjitha qëllimet
 • 1 1/2 filxhan gjalpë pa kripë (shumë i ftohtë)
 • 2 pako maja aktive të thatë
 • 1/2 filxhan ujë të nxehtë
 • 1/2 filxhan krem ​​të rëndë
 • 1/2 lugë kripë
 • 2 vezë
 • 1/4 filxhan sheqer

Hidheni miellin në tasin e një procesor ushqimi. Pritini gjalpin në kubikë të vegjël dhe përzieni me miellin derisa gjalpi të jetë sa një fasule.

Në një tas të madh, shpërndani majanë në ujë të ngrohtë dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta. Më pas përziejmë kremin, kripën, vezët dhe sheqerin.

Më pas, merrni përzierjen e miellit dhe gjalpit dhe mbështilleni në përbërësit e lagur me një shpatull gome derisa i gjithë brumi i thatë të njomet lehtë. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës (ose të paktën 4 orë). Brumi mund të zgjasë deri në 4 ditë në frigorifer.

Më pas, vendoseni brumin në një sipërfaqe të lyer pak me miell dhe pluhurosni me më shumë miell. Hapeni brumin dhe më pas lëmoni një copë 16 me 20 inç me një okllai.

Palosni brumin në të tretat, duke bërë tre shtresa. Rrotulloni brumin 180 gradë dhe përsëritni procesin e rrotullimit dhe trefishimit. Mbështilleni brumin me plastikë dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta. Kur brumi të ftohet, përgatisni mbushjen.

Përbërësit e mbushjes:

 • 1 e bardhe veze
 • 1 1/2 filxhan fëstëkë
 • 1 filxhan sheqer të grimcuar
 • 1 lugë çaji pluhur matcha
 • 1 lugë çaji mjaltë

Përziejeni në një procesor ushqimi derisa të ketë një konsistencë të ngjashme me pastë.

montimi:

Në një sipërfaqe të lyer pak me miell, rrotulloni pastën e ftohur në një drejtkëndësh 16 me 18 inç. Pritini në katër shirita të gjatë.

Përhapeni 2 lugë nga mbushja në qendër të çdo rripi. Rrotulloni brumin mbi mbushje dhe vendoseni anën e tepjes poshtë. Përdorni një kunj në shirit për të ndihmuar në krijimin e një vulë të fortë.

Pritini çdo shirit në pesë pjesë të barabarta dhe më pas prisni tre të çara në secilin rrip për të bërë “gishtërinjtë”. Vendosni çdo pastë në një fletë pjekje të veshur me letër furre, duke i palosur pak në një formë gjysmë hëne. Lërini të ngrihen në një vend të ngrohtë derisa të duken të fryra.

Lyejeni me larjen e vezëve (rrahini vezët me një spërkatje uji).

Piqni 10 deri në 12 minuta ose deri në kafe të artë.

Nëse dëshironi një glazurë me sheqer ose mjaltë, lyeni brumërat me furçë sapo të dalin nga furra e nxehtë. Pluhuroni lehtë me pluhur matcha. Lëreni të ftohet dhe shijoni.

biskota me rrudha limoni

Sekreti i Cookie Crinkle? Lëreni sheqerin pluhur të shpërbëhet natyrshëm gjatë gatimit./Adobe Stock | арина олбус

Leave a Comment

Your email address will not be published.