25 Receta të Lehta Supe Vegjetariane – Receta të Përzemërta Supe Vegjetariane

Ndërsa temperaturat fillojnë të bien, ne po i ndërrojmë sallatat tona verore me një tas të ngrohtë me supë ngushëlluese. Por nëse po planifikoni të kërkoni më shumë opsione me bazë bimore, a po pyesni veten se ku mund të gjeni një recetë të shijshme supe vegjetariane, ne ju kemi mbuluar me tasat tanë me bazë bimore.

Përveçse janë një opsion jashtëzakonisht i rehatshëm gjatë muajve të ftohtë të dimrit, supat vegjetariane kanë një sërë përfitimesh ushqyese. Një tas me supë me perime dhe fasule mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për të rritur marrjen e proteinave me bazë bimore, thotë Jackie Newgent, RDN, CDN, kuzhiniere e bimëve, nutricioniste e kuzhinës dhe autore e Libri i gatimit për diabetin e pastër dhe të thjeshtë,

Në fakt, supat vegjetariane që përmbajnë fasule, bishtajore (si thjerrëzat), bulmet ose vezë mund të përmbajnë po aq proteina sa homologët e tyre me bazë mishi, vëren ajo. Dhe kombinimi i perimeve, fasuleve dhe stokut do të thotë që ju mund të rrisni shpejt marrjen e përditshme të fibrave, proteinave dhe ujit, thotë Vandana Sheth, RDN, CDCES, FAND, dietologe e regjistruar dhe autore. Tabela ime Indiane: Receta të shpejta dhe të shijshme vegjetariane, Por nëse fasulet dhe bishtajat nuk janë të preferuarat tuaja, Nugent thotë se përzierja e supave mund të krijojë një strukturë më të shijshme.

Nëse po përpiqeni të përdorni më shumë me bazë bimore, por receta juaj e zakonshme e supës nuk është e përshtatshme për vegjetarianët, Newgent sugjeron të eksperimentoni me shkëmbime për të ndryshuar recetën sipas dëshirës tuaj. Recetat që përdorin produkte mishi mund të zëvendësohen lehtësisht me mish me bazë bimore në treg ose kërpudha dhe çdo lëng me bazë mishi (si lëngu i pulës, viçi ose kocka) mund të zëvendësohet me lëngun e perimeve ose lëngun e përzemërt të kërpudhave. ajo tha. Erëzat dhe barishtet mund të jenë një shkëmbim i shkëlqyeshëm për buqetat, thotë Sheth, dhe fasulet e përziera ose tahini janë një përfshirje e shkëlqyer për krem ​​shtesë.

Dhe supat me perime dhe fasule sjellin vërtet një superfuqi në tryezë. Newgent shton se kombinimi i perimeve me beta-karoten (si karotat dhe domatet) dhe yndyrat (si vaji i ullirit ose gjalpi) mund të përmirësojë aftësinë e trupit tuaj për të absorbuar karotenoidet nga ato perime.

Nëse nuk jeni mjaftueshëm të sigurt për të rrëmbyer tenxheren tuaj dhe për të filluar gatimin, Newgent thotë se shtimi i më shumë supave të mbushura me perime në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme trupore me kalimin e kohës. “Për shkak të sasisë së saj, përfshirja e supës së pasur me lëndë ushqyese në planin tuaj të të ngrënit mund të nxisë ngopjen dhe, nga ana tjetër, të ndihmojë në përpjekjet për menaxhimin e peshës”, thotë ajo. Por nëse jeni të shqetësuar se supa me bazë lëng mishi do t’ju lërë të uritur, Sheth sugjeron të rrëmbeni një fetë bukë me kore, gruri integral për diçka shtesë për të përfunduar vaktin.

1

Supë me kunguj dhe shafran të Indisë

A ka ndonjë kombinim më perfekt se supa e kungujve të dimrit? Kungulli i gjalpës dhe karotat përzihen me shafran i Indisë për një nuancë të ndritshme portokalli dhe një prekje qumështi i kokosit krijon një lugë tepër kremoze.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

2

Supë me petë me xhenxhefil

Për një supë të lehtë, të shijshme me petë që ka disa përfitime për rritjen e zorrëve nga xhenxhefili i freskët, ne e duam këtë supë me petë me xhenxhefil. Ndryshoni lëngun e pulës me opsionin tuaj të preferuar vegjetarian dhe përzieni perimet sipas dëshirës.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

3

Supë me karrota me erëza me krem ​​kokosi

Kungujt dhe patatet janë të gjitha titujt kryesorë gjatë dimrit, por një supë pikante me karota është një tas dekadent dhe ngrohës që bëhet jashtëzakonisht kremoz dhe i pasur kur përzihet. Ndryshoni lëngun e kockave me opsionin tuaj të preferuar të perimeve dhe do të jetë zgjedhja juaj e re e dimrit.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

4

Supë Minestrone pranverore me Pesto të bërë në shtëpi

Periudha e tranzicionit midis dimrit dhe pranverës është koha e përkryer për të gërmuar në një tas të ngrohtë me këtë supë minestrone pranverore. Duke përdorur perime si preshi, kopër, shpargu dhe fasulet, të cilat janë në kulmin e tyre këtë sezon, do të merrni një lëng supë për t’ju ngushëlluar gjatë netëve të fundit të ftohta.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

5

Supë Thai Gjelbër Curry

Përdorni pastën e kerit jeshil Thai në pjesën e pasme të frigoriferit tuaj në këtë supë tepër ushqyese dhe të shijshme. Kjo pastë kerri, një jeshile e gjallë nga bizelet e sheqerit, bizelet, spinaqi dhe shpargu, të gjitha sjellin një ton lëndësh ushqyese në tasin tuaj.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

6

Supë me kungull-karotë

Nëse i keni parë ndonjëherë ato kunguj të vegjël kinezë në supermarket, kjo është mundësia e përsosur për t’i përdorur në një supë të shijshme. Me vetëm disa përbërës, do të keni një supë me kungull thellësisht të shijshme dhe pak të ëmbël, e cila është e përkryer për këtë periudhë të vitit.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

7

supë e zjarrtë me fasule të zezë

Thjesht ndërroni lëngun e pulës me një opsion vegjetarian dhe do të keni një supë fasule të zezë tepër të përzemërt për të mbajtur të gjithë familjen të lumtur. Me shije të ndritshme si domate, piper poblano dhe domate të pjekura në zjarr, do ta pëlqeni këtë supë gjatë gjithë sezonit.

Merrni recetën nga Parandalimi >>

8

Supë me lakër jeshile dhe qiqra

Kjo supë tepër e lehtë me lakër jeshile dhe qiqra përdor lëkurën e limonit për t’i dhënë shkëlqim çdo luge gjelle, ndërsa lakra jeshile dhe qiqrat funksionojnë dyfish për t’ju mbajtur plot me fibra dhe proteina.

Merrni recetën nga Parandalimi>>

9

Supë me kërpudha Supergreen dhe Orzo

Ndonjëherë një vëlla i pastër me perime të gatuara në mënyrë perfekte është pikërisht ajo që ju nevojitet. Hudhra, qepujt dhe selino luajnë një rol kryesor këtu, por kërpudhat, spinaqi dhe brokoli i shtojnë peshë enëve të shijshme.

Merrni recetën nga Good Housekeeping >>

10

Supë kremoze me lulelakër me gremolata bajame-trimzë

Ne e duam një pjatë anësore të mirë të pjekur me lulelakër, por kombinoni atë me presh, qepë dhe hudhër dhe do të merrni një pure kremoze që do t’ju ngrohë nga brenda. Përdorni gjysmë filxhani krem ​​të trashë sipas recetës, ose zgjidhni një alternativë me bazë bimore, si qumështi i kokosit ose shqeme për një supë me pak yndyrë.

Merrni recetën nga Good Housekeeping >>

1 1

Supë me spec të kuq dhe domate

Domatet janë në qendër të vëmendjes kur bëhet fjalë për erëzat e supave, por përzieni disa speca të kuq të pjekur për një ndryshim mbresëlënës me klasiken. Supa vjen së bashku me vetëm disa përbërës, por speci i kuq i pjekur sjell një ëmbëlsi të djegur, të tymosur dhe me perime që do t’ju pëlqejë.

Merrni recetën nga Good Housekeeping >>

12

Supë me domate me krostini parmixhano

Nëse një supë klasike me domate është më e shpejta juaj, kjo recetë duhet të jetë me rotacion të rregullt në menunë tuaj të darkës. Thjesht vendosni domatet e pjekura, hudhrën dhe qepët në ujë në një tenxhere dhe përziejeni derisa të jenë të lëmuara. Po, me të vërtetë është kaq e lehtë.

Merrni recetën nga Good Housekeeping >>

13

Supë me lakër me perime

Ne jemi të gjithë për lakrën këtë periudhë të vitit, veçanërisht kur ajo bëhet e shijshme dhe e butë kur gatuhet në supë. Kjo supë e mbushur me perime e mbushur me qepë, karrota, selino, fasule të bardha dhe domate të pjekura në zjarr e bën lakrën yllin dhe tingëllon shumë mirë.

Merrni recetën nga Delish >>

14

Supë me thjerrëza të kuqe me kerri

Mbusheni tasin tuaj me një ton proteinash me bazë bimore dhe fibra nga thjerrëzat e kuqe. Ne e duam majën pikante me shqeme që shton një prekje teksture dhe thërrime në një supë të butë.

Merrni recetën nga Delish >>

15

Copycat Olive Garden Minestrone supë

Nëse jeni adhurues i supës së pafundme minestrone, shijoni atë nga komoditeti i shtëpisë tuaj me këtë version kopjues Olive Garden. Çdo lugë paketohet në të njëjtat perime, barishte, makarona dhe fasule që doni, me mundësinë për të personalizuar shijen dhe për të kontrolluar atë që futet në tenxhere.

Merrni recetën nga Delish >>

16

Supë me kunguj me gjalpë kerri

Gjithmonë ka vend për supën klasike të kungujve me gjalpë, por shtimi i një ngjyre pluhuri kerri dhe qumështi të kokosit për kremozitet e çon supën tuaj të zakonshme në një nivel tjetër. Ju premtojmë se do ta dëshironi përsëri dhe përsëri.

Merrni recetën nga Delish >>

17

supë me petë me qiqra

Vetëm për shkak se jeni duke zgjedhur një dietë me bazë bimore nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë nga supa me petë e pulës. Futni supën me petë me qiqra, me të njëjtat tekstura dhe shije që ju pëlqen nga një tas klasik, por duke sjellë peshën me qiqra të mbushura me proteina.

Merrni recetën nga Delish >>

18

supë vegjetariane tortilla

Dashamirët e erëzave, dëgjoni! Ky version vegjetarian i supës tuaj të preferuar është shumë i mirë. Me chipotle të paketuar në domate të pjekura në zjarr, adobo, jalapenos dhe më shumë, do të shijoni të nxehtë me çdo lugë të kësaj supe të shijshme.

Merrni recetën nga Delish >>

19

Supë me oriz të egër dhe kërpudha

Për një supë të mbushur me mish, që është ende vegjetariane, drejtohuni te orizi dhe kërpudhat e egra. Kremi i rëndë dhe një prekje e parmixhanit në fund e bëjnë atë kaq të këndshëm, por aroma e butë krijon një supë të shijshme me perime që nuk do t’ju lërë të ndiheni të rënduar.

Merrni recetën nga Dishing Out Health>>

20

Supë ngushëlluese me fasule të bardhë

Limoni, lakra jeshile dhe tarragoni janë lojtarët kryesorë në këtë supë klasike me perime, dhe shtimi i fasuleve dhe patateve cannelini ndihmon në mbushjen shtesë. Ju do të dëshironi një tas supë që është e ndritshme dhe e nxehtë gjatë gjithë sezonit.

Merrni recetën nga Një palë kuzhinierë >>

21

Supë me Spinaq Matzo Ball Minestrone

Kush thotë se supa me top matzo nuk mund të jetë vegjetariane? Ky version mbështetet në shumë perime për të krijuar një supë të ngjashme me minestrone me topa matzo me njolla me njolla spinaqi që notojnë në çdo kafshatë për nostalgjinë tuaj.

Merrni recetën nga Busy në Brooklyn >>

22

Supë me patate me kungull i njomë

Supa me kungull i njomë nuk është diçka që e shihni shumë shpesh, por duhet të jetë! Kjo supë jeshile e errët është plot me shije të pabesueshme, teksturë të shijshme nga patatet dhe një nuancë të vogël djathi nga maja ushqyese vegane.

Merrni recetën nga Walder Wellness >>

23

Supë me patate të ëmbla dhe kikirikë

Për një mbrëmje të ftohtë dimri, me siguri po dëshironi një tas me supë me patate të ëmbël. Na pëlqen t’i shtojmë ëmbëlsisë shurupin e panjës dhe salcën djegëse të hudhrës për një goditje që sjell ekuilibrin e përsosur të ëmbëlsirës dhe të kripurës në qiqrat tuaja.

Ndërmarrjet Vegjetariane >> . merrni recetën nga

24

Supë me presh patate

Zhytuni në një tas me supë kremoze dhe ëndërrimtare me presh patate që është perfekte për Whole30 ose ata që ndjekin një plan diete të stilit Paleo. Patatet kremoze përmirësohen me shtimin e çdo kremi që funksionon për ju, si kremi i rëndë, kremi pa qumësht, apo edhe qumështi i kokosit. Sigurohuni që të ndërroni lëngun e perimeve me lëngun e pulës në recetë.

Merrni recetën nga Definitive Dish >>

25

Supë vegjetariane me arrë kokosi me curry me thjerrëza të zeza Beluga

Nëse nuk mendoni se ju pëlqen supa klasike me thjerrëza, mendoni përsëri. Kjo recetë sjell një ton shije dhe cilësi në mënyra të papritura. “Më pëlqen çdo mënyrë që të përfshij thjerrëzat dhe kjo supë ofron një mënyrë super të shijshme për t’i shijuar ato,” thotë Newgent. “Rrënja e xhenxhefilit të freskët dhe shumë pluhur kerri i japin kësaj supe një shije të denjë për mrekulli.”

Merrni recetën nga Jackie Nugent >>

Kjo përmbajtje është krijuar dhe mirëmbajtur nga një palë e tretë dhe është importuar në këtë faqe për të ndihmuar përdoruesit të japin adresat e tyre të emailit. Mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë dhe gjëra të ngjashme në piano.io

Leave a Comment

Your email address will not be published.