25 receta ëmbëlsirash me pesë ose më pak përbërës

Ëmbëlsirat mund të jenë të lehta për t’u gatuar ose për t’u përgatitur ndryshe – thjesht gjeni një recetë, ndiqni udhëzimet dhe do të jeni mirë. Megjithatë, disa receta përmbajnë përbërës pafund, duke e bërë më të gjatë kohën e përgatitjes. Prisni dhe kënaqeni shpejt dhëmbin tuaj të ëmbël me pesë ose më pak përbërës me këto 25 receta ëmbëlsirash.

Ahanov Michael / Shutterstock.com

bakllava

boldcrest/shutterstock.com

Bakllava me pesë përbërës? kjo eshte e vertetë. Gjithçka që ju nevojitet është arra, kanellë, mjaltë, gjalpë dhe një paketë me brumë filo për të realizuar ëndrrat tuaja të mëdha greke. Shija e Shtëpisë ka përshkrimin e Desertit,

3 nga 25

Akullore me boronica

Akullore me boronica

Fotografi PSD / Shutterstock

Ju nuk keni nevojë për një akullore të zbukuruar për të bërë këtë ëmbëlsirë të shijshme të ngrirë në kuzhinën tuaj. Shija e Shtëpisë mund t’ju tregojë se si Për të bërë një varietet boronicë me vetëm katër përbërës dhe frigoriferin tuaj.

Buckeyes

cryptojumpa/shutterstock.com

Buckeyes, të njohur edhe si Topa me gjalpë Kikiriku me çokollatë, mund të jenë aq të lehta sa 1, 2, 3… përveçse ju nevojiten vërtet pesë përbërës: gjalpë, gjalpë kikiriku, sheqer pluhur, çokollatë dhe ekstrakt vanilje. Shija më e mirë nga e para do t’ju tregojë Si bashkohen të gjitha?

Karamele karamel

atlasstudio/shutterstock.com

Gatimi i karameleve mund të jetë një proces delikat, por të paktën ata kërkojnë vetëm pesë përbërës: gjalpë, sheqer, shurup misri, qumësht të avulluar dhe ekstrakt vanilje. Merrni të gjitha këshillat super të rëndësishme Ka shije më të mirë nga e para,

këpucar vishnje

Charles Brutlag / Shutterstock.com

Mësuam për këtë këpucar qershie jashtëzakonisht të lehtë disa muaj më parë, dhe jo vetëm që e kemi bërë disa herë që atëherë, por njohim edhe disa anëtarë të familjes që e kanë provuar në bazë të rekomandimit tonë. Blogghetti merr të gjitha meritat këtuSepse kjo recetë për këpucar me qershi është jo vetëm e shijshme, por kërkon vetëm tre përbërës dhe pak kohë në tenxhere të ngadaltë.

mousse me çokollatë

Tanya Sid / Shutterstock

Musi me çokollatë tingëllon mjaft i zbukuruar, por në fakt është i lirë dhe i lehtë (nëse nuk e porositni në një restorant!). Shenjtorët e kuzhinës mund t’ju tregojnë se si Për ta bërë në shtëpi me tre përbërës, katër maja!

8 nga 25

Grupe kikiriku me çokollatë

Grupe kikiriku me çokollatë

Sasazawa / Shutterstock.com

Ju duhen vërtet vetëm dy përbërës për grupet e kikirikut me çokollatë, dhe ato janë padyshim çokollata dhe kikirikët. Cafe Delights shkon më shumë– ose ndoshta disa kilometra shtesë – duke përfshirë dy lloje kikirikësh dhe tre lloje çokollate në recetën e tyre.

9 nga 25

Makarona kokosi

Makarona kokosi

Victoria Zinchenko / Shutterstock.com

A mund të besoni se këto makarona kokosi kërkojnë vetëm tre përbërës? Siç do t’ju tregojë The Spruce EatsDuhet vetëm kokosi, qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar dhe ekstrakt vanilje – dhe 10-12 minuta në furrë.

10 nga 25

Byrek me limon kremoz

Byrek me limon kremoz

Olina V / Shutterstock.com

11 nga 25

Kamxhiku i kukullës së ananasit në formë të Disney-t

Kamxhiku i kukullës së ananasit në formë të Disney-t

mithrax/shutterstock.com

Nuk është autentik Pineapple Dole Whip që shërbehet në parqet e Disney-t, por është shumë afër dhe i thjeshtë për t’u nisur! Thjesht kombinoni akulloren me vanilje, lëngun e ananasit dhe ananasin e ngrirë në një blender dhe shërbejeni. recete shume e bukur Ka sasi të përbërësve dhe disa këshilla të dobishme për shërbimin.

12 nga 25

Tortë me çokollatë pa miell

Tortë me çokollatë pa miell

Karen Herman / Shutterstock.com

Hiqni miellin dhe shumë përbërës të tjerë dhe bëni Kjo tortë me çokollatë nga furra Gimme Sum Vetëm me vezë, çokollatë dhe gjalpë. Nëse është shumë e lehtë, mund të shtoni sheqer pluhur, krem ​​pana dhe/ose fruta… por le ta pranojmë, është ende goxha e lehtë.

Pjeshkë të pjekura në skarë

Arina P Habich/Shutterstock

Ky nga Dashuria dhe Limonët është një cinç! Pritini pjeshkët tuaja në gjysmë, lyeni me vaj ulliri dhe piqini në skarë për tre minuta ose derisa të shihni shenjat e skarës. Më pas e spërkasim me përzierjen e arrave, kripës së detit dhe kanellës dhe e servirim me akullore. Akullorja e shtyn këtë recetë në gjashtë përbërës, por ne do ta lejojmë atë.

Dita e limonit

Victory Panchenko / Shutterstock.com

, emri zyrtar i Receta me ngjyra dhe dëshira Ka “biskota të përzierjes së ëmbëlsirave me limon”, sepse sekreti për t’i reduktuar këto ëmbëlsira në vetëm tre përbërës është përfshirja e përzierjes së ëmbëlsirave me limon. Të vetmet gjëra të tjera që ju nevojiten janë vezët, vaji vegjetal dhe sheqeri pluhur opsional.

15 nga 25

Tortë me turi Nutella

Tortë me turi Nutella

Natalyabond / Shutterstock.com

Kjo recetë e tortës me turi është e shijshme, e lehtë dhe e përsosur kur dëshironi vetëm një ëmbëlsirë të vetme. Plus, mund ta bëni në mikrovalë! Gjithçka që ju nevojitet është qumështi, mielli, pluhuri për pjekje, Nutella dhe Kjo recetë nga The Spruce Eats,

16 nga 25

Byrek me krem ​​me bollgur

Byrek me krem ​​me bollgur

Consolvo Images / Shutterstock.com

Sillni këto byrekë me krem ​​tërshërë në ushqimin tuaj të ardhshëm dhe të gjithë do të betohen se janë blerë në dyqan. Jo vetëm që janë bërë vetë, por mund t’ju tregojë shijen e shtëpisë Si t’i bëni këto me vetëm pesë përbërës.

17 nga 25

Fudge gjalpë kikiriku

Fudge gjalpë kikiriku

anna_pustinnikova / Shutterstock.com

Një ëmbëlsirë me tre përbërës që mund ta bëni në mikrovalë? Largoje banditin nga këtu! Merrni gjalpë kikiriku, gjalpë dhe sheqer pluhur Kjo recetë e thjeshtë nga recetat çmendurisht të miraAty ku pjesa më e vështirë është të presësh dy orë në frigorifer për t’u forcuar.

18 nga 25

Biskota me puthje me gjalpë kikiriku

Biskota me puthje me gjalpë kikiriku

Jennifer Tepes / Shutterstock.com

Num është fjala. kjo recetë e Thotë se kërkon vetëm tre përbërës, por kjo është për biskotat e zakonshme me gjalpë kikiriku. Nëse dëshironi të bëni biskota Kiss, do t’ju duhet të shtoni Hershey Kisses si përbërësin e katërt. Sido që të jetë, këto ëmbëlsira të vogla janë një punë e lehtë.

19 nga 25

Karamele gjevrek me karamel

Karamele gjevrek me karamel

Fotografi Tanya / Shutterstock.com

Këto karamele me karamel gjevrek duken si diçka që do të gjenit pas një ekrani xhami në një dyqan çokollate të nivelit të lartë, por ato janë bërë nga karamele që mund t’i blini në linjën e arkave të dyqaneve ushqimore. Shija e Shtëpisë mund t’ju tregojë se si Për t’i bërë këto ëmbëlsira me pamje elegante lehtësisht në kuzhinën tuaj.

Donuts kungull

Shree Vidyavati / Shutterstock.com

21 nga 25

sherbet me mjedër

sherbet me mjedër

Julie Styles / Shutterstock.com

Sherbeti i mjedrës është diçka që duhet ta blini në seksionin e ngrirësit, apo jo? jo më! pesë përbërës, 30 minuta kohë përgatitjeje dhe Krem de la Crumb. kjo recetë e do të të çojë atje.

22 nga 25

Rice Krispie Treats

Rice Krispie Treats

Afrika Studio / Shutterstock

s'mores

Kelly Vandelen / Shutterstock.com

S’mores mund të jetë një trajtim gjatë gjithë vitit. Ju mund t’i bëni ato mbi një zjarr në natyrë në çdo stinë (po, edhe dimra me borë!) Receta tradicionale është vetëm marshmallow, çokollatë dhe krisur graham, por kini kujdes. Këto 15 krijime krijuese nga uria e përbashkët,

Bukë e shkurtër

stockphotovideo/shutterstock.com

25 nga 25

Kroasant i mbushur

Kroasant i mbushur

Maria Uspenskaya / Shutterstock.com

Është e shijshme t’i shtoni brioshëve çokollatë ose Nutella, por është krejtësisht e shijshme t’i ktheni mbushjet tuaja të preferuara në mbushjen tuaj të preferuar duke i pjekur në një pastë. Kjo recetë me tre përbërës nga Kuzhina më e mirë e Australisë E para në këtë listë është si molla daneze sepse është nga të njëjtët njerëz!

Leave a Comment

Your email address will not be published.