Month: June 2022

Receta e papritur Umami në TikTok kjo është MSG. shfrytëzon

MSG, i njohur gjithashtu si glutamat monosodium, është një shtesë e zakonshme ushqimore që përdoret për të përmirësuar shijen. Pavarësisht thashethemeve, MSG jo vetëm që është i sigurt për t’u konsumuar, por gjithashtu gjendet natyrshëm në shumë nga gjërat që ne hamë tashmë, duke përfshirë kërpudhat dhe algat e detit. Ndërsa MSG mund të jetë …

Receta e papritur Umami në TikTok kjo është MSG. shfrytëzon Read More »

Receta e papritur Umami në TikTok kjo është MSG. shfrytëzon

Kredite: Veggiekins, Twydabay/TikTok MSG, i njohur gjithashtu si glutamat monosodium, është një shtesë e zakonshme ushqimore që përdoret për të përmirësuar shijen. Pavarësisht thashethemeve, MSG jo vetëm që është i sigurt për t’u konsumuar, por gjithashtu gjendet natyrshëm në shumë nga gjërat që ne hamë tashmë, duke përfshirë kërpudhat dhe algat e detit. Ndërsa MSG …

Receta e papritur Umami në TikTok kjo është MSG. shfrytëzon Read More »

Këto janë 7 idetë më të mira të ushqimit për piknik për grupe të mëdha

Moti i ngrohtë nënkupton ditë të gjata në park, shëtitje me varkë në perëndim të diellit në liqen, të dielave dembele për t’u çlodhur pranë pishinës dhe ecje piktoreske malore me familjen dhe miqtë. Dhe sigurisht, ushqim i shijshëm. Pavarësisht se si ju dhe të dashurit tuaj e festoni rrezet e diellit, të ngrënit jashtë …

Këto janë 7 idetë më të mira të ushqimit për piknik për grupe të mëdha Read More »

3 mënyra për të lehtësuar ushqimin e rehatshëm dhe për të mbajtur faktorin e dëshirës

Foto me mirësjellje të Barilla Ushqimet e rehatisë në përgjithësi nuk dihet se janë “të shëndetshme” – për shembull, ato që përmbajnë përbërës të skuqur, djathë dhe krem, dhe përbërës të tjerë të pasur. Dhe ndërsa interesi i konsumatorëve për ushqimet komode është rritur gjatë pandemisë – dhe ky interes është ende i lartë – …

3 mënyra për të lehtësuar ushqimin e rehatshëm dhe për të mbajtur faktorin e dëshirës Read More »

10 recetat më të çuditshme në frymën e egër (që në fakt funksionojnë)

pothuajse çdo Legend of Zelda: Breath of the Wild Lojtari ka pjekur një mollë ose ka pjekur disa kërpudha ose peshk. Shumë prej tyre kanë shkuar edhe më tej, pasi loja ofron një smorgasbord të vërtetë ushqimesh për ata që janë të interesuar të eksplorojnë dhe gatuajnë, nga gjellët e përzemërta deri te ëmbëlsirat, madje …

10 recetat më të çuditshme në frymën e egër (që në fakt funksionojnë) Read More »

Recetë e gdhendur në gur varri për gjithë përjetësinë

Në shtëpinë e saj në Uashington, DC, Charlie McBride shpesh bën recetën e nënës së saj për këpucar pjeshke. Teksa derdh majën e frutave, kujton se si nëna, tezja dhe gjyshja e tij u ulën nën një pemë në Luiziana, duke medituar mbi historitë e njëri-tjetrit teksa po qëronin pjeshkë për dimër. McBride e pëlqeu …

Recetë e gdhendur në gur varri për gjithë përjetësinë Read More »

Zgjeroni horizontet tuaja në industrinë e ushqimit dhe pijeve

Lance Bass ka shtuar në portofolin e tij operatorin e restorantit dhe klubit të natës me restorantin e rastësishëm të Rocco-s WeHo dhe klubin e natës në West Hollywood. Ai së pari shpërtheu si një njeri i famshëm si pjesë e grupit të djemve NSYNC që shiti mbi 70 milionë disqe. Bass ka vazhduar karrierën …

Zgjeroni horizontet tuaja në industrinë e ushqimit dhe pijeve Read More »

Recetat më të mira të makaronave verore – New York Times

Është sezoni i sfilatave të pjekura në skarë dhe ëmbëlsirave të mëdha e të lehta, por makaronat e verës mund të jenë heroi i pakënduar i gatimeve sezonale dhe netëve të ngarkuara të javës. Potencialisht të lëvizshme, shpesh vegjetariane dhe ngushëlluese të besueshme, këto receta nga “The New York Times Cooking” mund të shkëlqejnë në …

Recetat më të mira të makaronave verore – New York Times Read More »

Si të bëni byrek me kadife të kuqe me boronica

Foto: Lucy Schaefer; Stilimi i ushqimit: Brooke Caison Këto bukuroshe patriotike u frymëzuan nga nevoja e lehtë dhe argëtuese për tortën klasike Red Velvet, Whoopie Pie dhe ëmbëlsirën e 4 korrikut. Biskotat Red Velvet, me krem ​​të bardhë të rrahur dhe krem ​​djathi krem ​​dhe boronica bëjnë një kthesë argëtuese në byrekun klasik të zhveshjes …

Si të bëni byrek me kadife të kuqe me boronica Read More »