Month: September 2021

Rregullat e arta të Neil Perry-t për sallatën: ‘Me kaq pak përbërës, nuk ka ku të fshihet’ | Ushqim dhe pije australiane

JuJu mund të mendoni se përgatitja e një sallate është e lehtë, por nuk është ashtu. Me kaq pak përmbajtje, nuk ka ku të fshihet. Kur bëhet fjalë për sallatën klasike jeshile, marulja duhet të zgjidhet me kujdes dhe të përgatitet në mënyrë perfekte – as në fund as sipër. Gjëja e parë për të …

Rregullat e arta të Neil Perry-t për sallatën: ‘Me kaq pak përbërës, nuk ka ku të fshihet’ | Ushqim dhe pije australiane Read More »

Recetat e supës për të famshëm: Ide për drekën e vjeshtës nga Lorraine Kelly, Kris Jenner, Reese Witherspoon & Co.

27 shtator 2021 – 14:57 BST Sophie Hamilton Receta të supës së vjeshtës nga të famshëm: Lorraine Kelly, Kris Jenner, Reese Witherspoon dhe Lisa Faulkner ndajnë idetë e tyre për drekën Moti po bëhet pak më i freskët pas një shtatori të lavdishëm, dhe kjo do të thotë se ne po shkojmë në sezonin e …

Recetat e supës për të famshëm: Ide për drekën e vjeshtës nga Lorraine Kelly, Kris Jenner, Reese Witherspoon & Co. Read More »

Përtej Bolognese: Një abetare për 6 salca makaronash të këndshme, më pak të njohura që meritojnë pak dashuri

Shumë njerëz janë të njohur me parimet tradicionale të leksikut italian dhe italo-amerikan të salcës së makaronave, nga Bolognese dhe amatriciana te vodka dhe Alfredo. Megjithatë, disa salca gjithnjë e më të shijshme kanë “kaluar në të çara” në aspektin e tërheqjes kulturore dhe kuzhinës – dhe është koha që kjo të ndryshojë. Ndërveprimi midis …

Përtej Bolognese: Një abetare për 6 salca makaronash të këndshme, më pak të njohura që meritojnë pak dashuri Read More »

10 pjata me makarona kale, nga spageti te lazanja!

Kale është një bimë në familjen Brassica që përfshin gjithashtu të preferuarat si lakra, brokoli, kohlrabi, rukola dhe lakrat e Brukselit. Kale fitoi pseudonimin Mbreti Kale për shkak të profilit të tij të lartë ushqyes dhe përfitimeve shëndetësore. Është gjithashtu e shijshme dhe mund të përfshihet lehtësisht në shumë vakte. Lakra jeshile është e pasur …

10 pjata me makarona kale, nga spageti te lazanja! Read More »

11 receta supe me gatim të ngadaltë për rehati, ushqim dhe kënaqësi

Mirë se vini në Set It and Forget It, një seri për të gjitha mënyrat se si ne mbështetemi në tenxhere, tenxhere të çastit dhe soba për një dozë të shëndetshme gatimi të rehatshme. , Keni nevojë të dëshpëruar për një vakt të nxehtë e qetësues pas një dite të gjatë në punë? Nën motin …

11 receta supe me gatim të ngadaltë për rehati, ushqim dhe kënaqësi Read More »

A është e shëndetshme sallata e pulës? Ja çfarë thotë një dietolog

Sallata e pulës është një pjatë e gjithanshme që zakonisht përdor pulën e grirë ose të copëtuar si përbërës kryesor dhe vjen me një lidhës si majonezë, salcë kosi, kos ose një salcë me bazë uthull. Shumë njerëz padyshim e konsiderojnë të shijshme, por për shkak se ndonjëherë përdor një përmbajtje të lartë kalori, mund …

A është e shëndetshme sallata e pulës? Ja çfarë thotë një dietolog Read More »

Rolls verore të stilit vietnamez me salcë kikiriku

Këto rrotulla verore të lehta dhe të shëndetshme me ndikim vietnamez janë të mbushura me karkaleca të gatuar, petë orizi dhe barishte dhe perime të freskëta për aromë dhe krisje. Pasi përbërësit tuaj të jenë gati, fillon argëtimi i rrotullimit pasi fletët e letrës së orizit zbuten në ujë dhe përdoren për mbështjellës. Të zhytura …

Rolls verore të stilit vietnamez me salcë kikiriku Read More »

Pulë japoneze të pjekur në skarë: recetë

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishme për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjes në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Sonoko Sakai është e specializuar në gatimin japonez në shtëpi. E tij Libri i gatimit me të njëjtin emër është një testament i recetave …

Pulë japoneze të pjekur në skarë: recetë Read More »