20+ receta të thjeshta pule që zgjasin 15 minuta ose më pak – Hani këtë jo atë

A jam vetëm unë apo duket sikur nuk ka kurrë orë të mjaftueshme në ditë? Nëse nuk keni kohë, por ende dëshironi të bëni diçka të bërë në shtëpi (dhe të shijshme) për vaktin tuaj të ardhshëm, nuk jeni vetëm. Fatmirësisht, ne kemi disa zgjidhje të thjeshta për këtë problem – 21, për të qenë të saktë. Miratimi i shkurtoreve është çelësi për të bërë receta të shpejta të shëndetshme dhe të shijshme të pulave. Gjeni pulën rotisserie të cilësisë më të mirë, rezervoni ushqime të shëndetshme të konservuara dhe shijoni salcat e parapërgatitura për të gjetur të preferuarën tuaj.

Kjo listë me 21 receta super të shpejta përfshin hamburgera që janë të veshur me një aioli të shijshëm domateje, opsione tiganesh që janë perfekte për t’i hedhur së bashku në minutën e fundit dhe opsione të tjera të shijshme që do të kënaqin të gjithë familjen tuaj. Pjesa me e mire? Ju mund t’i bëni të gjitha këto receta pule në 15 minuta ose më pak! Premtoni! (Plus, nëse jeni duke kërkuar për një 2022 më të shëndetshëm, shënoni 22 vakte për të shkrirë yndyrën e barkut në 2022.

Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Sekreti i këtyre Fajita Burritos me pulë të lehtë për t’u përgatitur? Pulë Rotisserie e grirë! Të mbushura me speca zile të prera në feta, fasule të zeza dhe djathë Jack me pak yndyrë, këto burrito janë vakti i përsosur për t’u përgatitur shpejt gjatë atyre netëve të javës së ngarkuar.

Merrni recetën tonë për pulën Fajita Burrito.

Burger pule me domate të thata Aulia
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë më të shëndetshme për hamburgerët e viçit dhe jeni të lodhur nga variacionet e gjelit të detit, sigurohuni që të provoni këtë recetë të shijshme të burgerit të pulës. Të bëra duke përdorur domate të copëtuara të thara në diell, hudhër të grirë dhe rozmarinë të freskët, këto burgerë do të kenë shije ashtu si ju deshën orë të tëra për t’i bërë.

Merrni recetën tonë për Burger pule me Aioli me domate të thara në diell.

Sallatë e shëndetshme me pulë kineze
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Kjo recetë e sallatës së pulës e frymëzuar nga kinezët dëshmon se sallata nuk ka pse të jetë e mërzitshme. E mbushur me lakër të grirë, bajame të thekura, pulë rostiçeri të prera në feta dhe portokall mandarinë me lëng, kjo recetë mund të jetë rostiçeri juaj i drekës. Këshillë: Nëse nuk po blini portokall mandarinë të freskët, sigurohuni që të merrni versionin e konservuar që ruhet në ujë, jo në shurup, pasi do të ketë më pak sheqer.

Merrni recetën tonë për sallatën kineze të pulës.

LIDHUR: Recetat e drekës së shëndetshme që bëhen në 10 minuta (ose më pak!)

Sanduiç i shëndetshëm me pulë të pjekur në skarë me Chimichurri
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Sanduiç me pulë të pjekur në skarë – Një opsion i thjeshtë vakti që funksionon mirë për drekë ose darkë. Në këtë recetë, pula e pjekur në skarë vishet me një salcë aromatik chimichurri që i shton shije dhe ngjyrë kësaj pjate të shëndetshme.

Merrni recetën tonë për sanduiç pule të pjekur në skarë me salcë Chimichurri.

Tacos pule me Salsa Verde
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Kjo recetë tepër e lehtë do t’ju bëjë të dëshironi që çdo natë të ishte “Taco Tuesday”. E bërë duke përdorur djathë cotija të thërrmuar, qepë të grirë, cilantro të freskët dhe pulë rotiserie të grirë, kjo pjatë e shijshme darke kërkon vetëm disa minuta për t’u bashkuar.

Merrni recetën tonë për tacos pule të thjeshta rotisserie me salsa verde.

pulë teriyaki
Me mirësjellje të Cooking Classy

E skuqur deri në përsosmëri dhe e veshur me një salcë teriyaki të shijshme, kjo pjatë teriyaki me pulë është një pjatë që patjetër do të dëshironi të shtoni në arsenalin tuaj të recetave. Shërbejeni me brokoli të zier në avull dhe oriz të bardhë për një vakt të kënaqshëm.

Merrni recetën nga Cooking Classy.

Kafshimet e pulës me gjalpë hudhër
Me mirësjellje të Cooking Classy

Me këtë recetë të shijshme të kafshimit të pulës me gjalpë hudhre, ju jeni vetëm pak përbërës dhe minuta larg një pjate të shijshme që do t’i lërë përshtypje të gjithë familjes. Shërbejeni me perime të skuqura dhe oriz të zier lehtë në avull për një vakt të plotë në shtëpi.

Merrni recetën nga Cooking Classy.

LIDHUR: 16 receta të shpejta dhe të shëndetshme supe që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

pule stir fry
Me mirësjellje të Avery Cook

Kjo recetë e shijshme Ramen Stir Fry me pulë dhe perime jo vetëm që është e përshtatshme, por mund të jetë edhe shumë më e shëndetshme se varianti i ushqimit. E pasur me misër për fëmijë, fidane bambuje, lule brokoli dhe paprika, kjo pjatë shumëngjyrëshe funksionon mirë si për drekë ashtu edhe për darkë.

Merrni recetën nga Avery Cooks.

Pulë me mustardë me mjaltë
Me mirësjellje të Avery Cook

Nëse jeni adhurues i mustardës së mjaltit, atëherë do t’ju pëlqejë absolutisht kjo recetë për tiganin e pulës me mustardë mjalti që mund të hidhet së bashku në më pak se 15 minuta. Gjithçka që ju nevojitet është mish pule pa kocka, mustardë Dijon dhe pak mjaltë të ëmbël për të përgatitur këtë vakt që lëpini gishtat. Kjo recetë kombinohet mirë me orizin e hudhrës ose ndonjë mac dhe djathë të bërë në shtëpi.

Merrni recetën nga Avery Cooks.

Miso Kokosi Ramen
Me mirësjellje të I’m a Food Blog

Çfarë ka më ngushëlluese se një tas me ramen të nxehtë? E bërë duke përdorur një përzierje unike xhenxhefili, paste miso të bardhë, kërpudha dhe qumësht kokosi, kjo recetë e shpejtë përdor tenxheren e menjëhershme për të ndihmuar në uljen e kohës së gatimit.

Merrni recetën nga “I’m A Food Blog”.

Pesto pule Quesadilla
Me mirësjellje të Shijes së Frymëzuar

Nuk mund të vendosni nëse dëshironi ushqim italian apo meksikan për darkë? Epo, pse të mos i kemi të dyja!? Kjo pesto pule quesadilla, e cila është e mbushur me pulë rotiserie të copëtuar, spinaq të freskët dhe çedar të shkrirë kremoz, është kombinimi perfekt i aromës së ndritshme të përzier me teksturë ngushëlluese. Ne imagjinojmë që kjo quesadilla do të shoqërohet në mënyrë të mrekullueshme me supë me petë pule të bërë në shtëpi ose një tas me oriz limoni.

Merrni recetën nga Taste Inspired.

LIDHUR: 73 receta të shëndetshme të pulës për humbje peshe

mbështjellje pule buall
Me mirësjellje të nënës me përvojë

Gjithçka që ju nevojitet është pula e grirë rotiserie, salca e buallit dhe tortilla për ta bërë këtë recetë të lehtë. Ne e duam këtë pjatë jo vetëm sepse duhen vetëm disa minuta për t’u përgatitur, por edhe sepse është shumë e personalizueshme. Mos ngurroni të bëheni kreativ dhe të shtoni maja të shijshme, të tilla si feta e thërrmuar, avokado në feta dhe spinaq të copëtuar.

Merre recetën nga mamaja e kalitur.

Pulë kremoze me limon
Receta është dhënë nga Tin Eats

Jo, nuk po ëndërroni – kjo recetë kërkon vetëm dhjetë minuta për t’u përgatitur. Salca delikate e limonit e kësaj pjate pule, e bërë duke përdorur lëng limoni, mustardë Dijon dhe djathë parmixhano, shoqërohet mirë me spageti ose fasule të skuqura. Këshillë: Zieni makaronat tuaja ndërsa mishi i pulës është duke u skuqur në tigan për të ulur me të vërtetë kohën në kuzhinë.

Merrni recetën nga Receta Tin Eats.

Pulë havjar kauboj
Me mirësjellje të nënës me përvojë

Keni nevojë të përgatisni një vakt të shpejtë dhe të shëndetshëm, por a keni pak kohë? Sigurohuni që të provoni këtë recetë të pulës me havjar kauboj, e cila mund të bëhet sa hap e mbyll sytë. Nuk ka havjar të vërtetë në këtë pjatë, por në vend të kësaj pule rotisserie mbushet me një përzierje të shijshme misri të konservuar, fasule të zeza dhe qepë të kuqe të copëtuara. Shërbejeni me patate të pjekura në avull në mikrovalë dhe jeni të mirëpritur!

Merre recetën nga mamaja e kalitur.

LIDHUR: 51 receta tepër të shëndetshme meksikane dhe tex-mex

fryer me ajër parmixhan pule
Me mirësjellje të Julie Eats and Treats

Oh, tiganisje ajri, sa ju duam! Përdorni këtë mjet të dobishëm kuzhine për të bërë një pjatë të famshme italo-amerikane me shije që sapo ka dalë nga kuzhina e restorantit. Këshillë: Kush është bërë në shtëpi? Zgjidhni salcën e domates të blerë në dyqan dhe djathin e grirë më parë për ta bërë këtë recetë të lehtë.

Merrni recetën nga Julie’s Eats & Treats.

Pulë mango
Me mirësjellje të Avery Cook

Mango është një nga ata përbërës që mund të ndihmojnë në gjallërimin e çdo vakti. Në këtë recetë të veçantë, mango me lëng, gëlqere dhe hudhra punojnë së bashku për të bërë një pjatë serioze të shijshme. Nuk do t’ju duhet të hani më pulë të mërzitshme.

Merrni recetën nga Avery Cooks.

Tostada me pulë
Me mirësjellje të Cupcakes dhe College

Kjo recetë, e cila kërkon kohë minimale përgatitjeje dhe pa gatim, është një pjatë e përsosur darke për t’u përgatitur kur nuk keni kohë. Vetëm pula juaj e gatuar (pule rotiserie e copëtuar ose shirita të gatuar paraprakisht funksionojnë shkëlqyeshëm!) për të bërë një bar tostada DIY është shumë mirë!

Merrni recetën nga Cupcakes & Kale.

Pulë shqeme
Me mirësjellje të Le Crme de la Crumbo

Shërbejeni këtë pjatë me pulë me shqeme për ta ngrënë mbi një shtrat me oriz ngjyrë kafe, i cili jo vetëm që përgatitet shpejt, por edhe i mbushur me shije dhe lëndë ushqyese.

Merrni recetën nga Le Crme de la Crumb.

Petë tajlandeze pule
Receta është dhënë nga Tin Eats

Kjo recetë 12-minutëshe me një tigan për petë me kikirikë pule të frymëzuara nga Thai, thjesht mund të bëhet receta juaj e ardhshme e darkës. E bërë duke përdorur mish pule të grirë, paste karri të kuqe, salcë soje, gjalpë kikiriku, qumësht kokosi dhe petë të menjëhershme, kjo pjatë mbushëse me siguri do të lë përshtypje.

Merrni recetën nga Receta Tin Eats.

supë tortilla
Me mirësjellje të I’m a Food Blog

Ajo që na pëlqen kaq shumë në këtë supë me tortilla me tenxhere të çastit është se jo vetëm që mund të bëhet në 15 minuta, por është edhe çuditërisht e personalizueshme. Mos ngurroni të lironi supën tuaj me djathë të grirë, avokado të prerë në feta, qepë të gjelbra të copëtuara dhe salcë kosi.

Merrni recetën nga “I’m A Food Blog”.

Pule koreane
Me mirësjellje të Avery Cook

I mahnitni shijet tuaja me këtë recetë të thjeshtë pikante koreane të pulës që mund të bëhet në vetëm 15 minuta. E servirur mbi oriz ose me perime të ziera në avull, kjo pjatë me siguri do t’ju bëjë të mërziteni. Këshillë: Nëse dëshironi që salca juaj të jetë më e hollë, sigurohuni që të hiqni niseshtenë e misrit.

Merrni recetën nga Avery Cooks.

Në humor për diçka tjetër përveç pulës? Shikoni këto të preferuara:

43 receta të shëndetshme të ushqimeve të detit që janë çuditërisht të lehta për t’u përgatitur

37+ recetat më të mira të mishit të grirë të shëndetshëm për humbje peshe

103+ recetat më të mira vegjetariane të shëndetshme për humbje peshe

Leave a Comment

Your email address will not be published.