20 receta të thjeshta për t’u paketuar për darka në plazh gjatë gjithë verës

Ka pak tradita verore që janë më të veçanta se darkat e plazhit me miqtë dhe familjen, një gotë roze në dorë dhe një meny rastësore që nxjerr në pah të gjitha prodhimet më të mira të sezonit. Me perëndimin e diellit mbi valët përplasëse dhe duke gumëzhuar listën time të preferuar të luajtjes së verës në sfond, ambienti vendoset – asgjë më shumë nuk nevojitet.

Darkat e plazhit mund dhe duhet të jenë bukur të thjeshta. Menuja duhet të jetë e mbushur me përbërës të stinës, e lehtë për t’u përgatitur, e lehtë për t’u paketuar në një shportë dhe për të kërkuar mjete minimale për servirje. Për të qenë i sinqertë, do të isha i kënaqur me PB&J për sa kohë që vjen me pamje nga oqeani dhe të ftuarit tuaj mund të ndihen në të njëjtën mënyrë. Por sigurisht, këtu në Camille Styles, ne jemi të gjithë për të ngritur jetën e përditshme—edhe pse plazhi është ambienti i përsosur rastësor për miqtë dhe mbledhjet familjare, vakti juaj meriton të jetë i veçantë.

Me shpresën për t’ju frymëzuar për të ngrënë vaktin tuaj të radhës buzë detit, unë kam mbledhur disa nga pjatat e mia kryesore, të miratuara nga pikniku dhe recetat e ëmbëlsirave. Nga snacket për darkë tek tacos tek brownies, është e garantuar që të bëjë valë me çfarëdo vakti që zgjidhni.

Imazhi i veçuar nga Kristen Kilpatrick.

16 Receta kryesore të kursit për darkat në plazh

Paneer Tikka Kebab

Pse e duam: Paketimi i darkës më të mirë të plazhit nuk kërkon pjata dhe zero vegla. Hyni: Paneer Tikka Kebabs. Kjo darkë vegjetariane e shijshme mund të merret lehtësisht në plazh në një tavë ose enë plastike, në mënyrë që të ftuarit të mund ta kapin dhe të hanë sipas dëshirës. Hidhni pak oriz ose naan në shportën tuaj të piknikut dhe do të keni një vakt të plotë që të gjithë mund ta shijojnë.

Përbërësi Hero: Mos kini frikë, djathi është këtu.

Sallatë me makarona verore

Pse e duam: Kjo sallatë me makarona është një recetë që do ta përdorni vazhdimisht për shijet e saj të shijshme dhe të freskëta sezonale. E pasur me shumë perime dhe barishte verore, sallata me makarona është perfekte për një darkë plazhi, duke pasur parasysh se mund të shijohet praktikisht në çdo temperaturë. Thjesht hidhini përbërësit në një pjatë portative, shërbejini në pjata ose tasa letre dhe voila. Keni një vakt të mbrojtur për piknik që kënaq me çdo kafshatë.

Përbërësi Hero: Edamame shton një krisje të shijshme dhe shumë proteina.

Lime-Y Chicken Tacos me Jicama, Avokado dhe Minto

Pse e duam: Camille i përshkruan këto taco në një tortilla misri si parajsë, dhe unë duhet të pajtohem. Jicama dhe karotat shtojnë krisjen perfekte, ndërsa nenexhiku dhe aioli i çipës sjellin një freski të lezetshme në taco-t tuaja. Ndërkohë që në përgjithësi sugjeroj që tako natën të vendoset si një shuplakë, kur bëhet fjalë për darkat e plazhit, është më e lehtë të mblidhni taco-t paraprakisht dhe t’i rreshtoni në kontejnerë të ripërdorshëm për transport. . Në këtë mënyrë, të ftuarit mund të kapin lehtësisht dhe të shkojnë.

Përbërësi Hero: Hurra për Jicama.

Sallatë me makarona të hyjneshës së gjelbër

Pse e duam: Redaktori ynë i ushqimit e shndërroi sallatën virale TikTok Green Goddess në sallatën me makarona të ëndrrave tona (bonus: është vegjetariane!) Kjo recetë është e mbushur me bizele, angjinare, tranguj, avokado dhe selino, duke u ngjitur me një temë të qartë jeshile. Është bërë në një version kremoz me bazë tahini të veshjes tradicionale të perëndeshës së gjelbër. Unë personalisht më pëlqen ta ha këtë sallatë të ftohtë, por nëse shërbehet e ngrohtë gjatë udhëtimit me makinë për në plazh, shijon shumë edhe në temperaturën e dhomës.

Përbërësi Hero: Veshja përbën këtë recetë.

Tacos me lulelakër të pjekur me Pesto Cilantro

Pse e duam: Dehem nga mendimi i lulelakrës krokante dhe të karamelizuar në këto taco. Edhe adhuruesit e mishit nuk do të ankohen kur zhyten në këto bukuri të shijshme vegjetariane. Gjëja më e mirë për këto taco është se gjithçka mund të përgatitet paraprakisht dhe të varet në temperaturën e dhomës derisa të jeni gati për të ngrënë. Vetëm sigurohuni që të sillni një thikë dhe të prisni avokadon buzë plazhit në mënyrë që të mos marrë ngjyrë kafe. Oh, dhe sillni pesto shtesë cilantro për zhytje.

Përbërësi Hero: Lulelakra ka një fuqi serioze mbi mua.

Sallatë verore me makarona vegjetale me salcë feta dhe limon-tahini

Pse e duam: E freskët, e shijshme dhe pa majonezë, kjo sallatë makarona quhet “nxehtësi në një tas”. Hidheni me barishte, perime dhe të gjitha salcat e tahinit me limon dhe do të keni vaktin perfekt të plazhit. Sërish, bukuria e sallatës së makaronave është se shijon po aq mirë kur shërbehet e freskët në kuzhinë sa del nga Tupperware në një batanije pikniku.

Përbërësi Hero: Dua rrepka krokante dhe krokante.

Tacos pikante me lakër brukseli me kikirikë

Pse e duam: Kur burri i Camille pretendon se “nuk hoqi dorë nga mishi”, ju e dini që keni një recetë të shijshme vegjetariane. Këto taco me lakrat e Brukselit janë padyshim një nga ushqimet e mia të preferuara të stilit Camille dhe janë perfekte për një darkë plazhi. Natyrisht, filizat dhe rrepkat janë të shijshme më vete, por salca e kikirikut dhe avokado e grirë i çojnë këto taco në një nivel të denjë për dëshirën që nuk e dija se ekzistonin.

Përbërësi Hero: Kujdes: Kjo salcë kikiriku është shumë e varur.

Tacos peshku Chimichurri

Pse e duam: Darkat e plazhit si tacos me peshk të freskët ulërijnë. Kjo recetë e veçantë për taco peshku është ajo që Camille i drejtohet më shpesh dhe thjeshtësia e saj nuk është aspak e mërzitshme. Salca Chimichurri përdoret gjerësisht si marinadë për peshkun, salcë për lakër dhe si bazë për kremin që i bashkon të gjitha. E njëjta recetë mund të shndërrohet edhe në një sallatë taco, nëse kjo është më shumë atmosfera juaj. Çfarëdo që të bëni, thjesht mos harroni të paketoni disa margarita në kavanoza murature.

Përbërësi Hero: Chimichurri e trefishon punën për 3 herë shijen.

Sallatë Charlie Bird Farro

Pse e duam: Kjo sallatë sjell NYC në plazh. Jessie DeLove e bëri këtë version të sallatës së saj të preferuar nga restoranti i Nju Jorkut Charlie’s Bird për ne në darkën e saj në Santa Barbara, dhe ne kemi qenë të mrekulluar që atëherë. E mbushur me domate verore dhe perime të freskëta, kjo recetë është një opsion i shkëlqyer vegjetarian për të gjitha darkat tuaja të ardhshme në plazh. Përgatitet lehtësisht, transportohet dhe konsumohet.

Përbërësi Hero: Farro e mbush mrekullisht këtë sallatë.

Sallatë greke e grirë me shalqi

Pse e duam: Darka e plazhit nuk është kurrë e plotë pa frutat e verës, dhe kjo është mënyra ime e preferuar personale për të përfshirë shalqirin në një vakt. Sallatat tradicionale greke godasin gjithmonë vendin, por ëmbëlsia e shalqinit të shoqëruar me ullinj me gaz dhe feta të kripura e bëjnë këtë recetë versionin më të mirë sezonal. Plus, duke prerë gjithçka afërsisht të njëjtën madhësi, ju siguroni që çdo pirun të ketë raportin e duhur të ëmbël-kripur-të freskët-të ndritshme.

Përbërësi Hero: Shalqiri është një ndeshje e bërë në parajsë për aromën e kripur greke të kësaj sallate.

Brusketa klasike e lehtë

Pse e duam: Ndonjëherë gjithçka që ju nevojitet është një shërbim i madh mëngjesi për një darkë të mirë në plazh. Shkruani: kjo brusketë e lehtë. Me vetëm disa përbërës super të freskët dhe disa agrume të këndshme dhe ju keni një darkë të lehtë, verore, të frymëzuar nga Italia që të kënaq çdo herë. Unë sugjeroj të bëni brusketa në shtëpi, ta paketoni në kavanoza murature ose enë Tupperware dhe t’i lini mysafirët tuaj të grumbullojnë të mirat pasi të jenë vendosur në rërë.

Përbërësi Hero: Super Fresh, Super Verore, Domate Qershi.

pesto makarona primavera

Pse e duam: Kjo makarona sezonale me një tigan, e mbushur me perime, është gjithmonë një gjë e sigurt për argëtimin e verës. Kush nuk emocionohet kur dëgjon se makaronat janë në menu? Plus, kjo recetë mund të jetë plotësisht e personalizueshme në varësi të zarzavateve që keni në dorë dhe është po aq e mirë në temperaturën e dhomës sa është kur ftohet gjatë rrugës për në plazh.

Përbërësi Hero: Natyrisht, unë zgjedh paneer në recetat me perime. Kështu që unë do të them këtë: të lutem më jep të gjithë djathin e dhisë.

Tzatziki. karkaleca me hell

Pse e duam: Ka kuptim të servirni ushqim deti vetëm kur jeni ulur buzë detit. Këto hell 30-minutëshe shumëngjyrëshe me karkaleca janë perfekte për darkat e plazhit sepse janë tepër të lehta për t’u bërë, transportuar, shërbyer dhe ngrënë. Megjithatë, të paktën mos lejoni që përbërësit t’ju mashtrojnë të mendoni se nuk janë plot shije. Kombinimi i perimeve me karkaleca të pjekur në skarë dhe tziki të ftohtë e të freskët është thjesht i shijshëm.

Përbërësi Hero: Është tzatziki për mua.

Pjeshkë, Pesto dhe Pica balsamike

Pse e duam: Ndërsa pica me ushqim do të mjaftojë edhe për një darkë plazhi, kjo pica me pjeshkë, pesto dhe balsamike është në kore në vapë. Shija e ëmbël dhe e kripur e këtyre përbërësve të stinës plotëson çdo kafshatë dhe shfaq disa nga më të mirat e verës. Pavarësisht nëse filloni nga e para dhe bëni brumin tuaj ose merrni një kore pjekjeje të gatshme për dyqan, ky kombinim i mbushjes me siguri do të bëjë bujë në piknikun tuaj të ardhshëm buzë detit.

Përbërësi Hero: Pjeshkë plotësisht të pjekura.

Pica me spinaq dhe rikota me vaj ulliri me hudhër

Pse e duam: Një tjetër kombinim i picave “ride-or-die”, kjo recetë pica me spinaq dhe rikota është duke u përsëritur këtë verë. Thjeshtësia e mbushjes së saj me një salcë të shijshme hudhre vërteton vërtet se ndonjëherë, më pak është më shumë. Në varësi të madhësisë së festës suaj të piknikut, unë sugjeroj të bëni një nga këto pica dhe t’i lini të gjithë të provojnë një kafshatë nga të dyja.

Përbërësi Hero: Duhet të jetë hudhër.

Patate të ëmbla të pjekura krokante me kos, barishte dhe të gjitha erëzat

Pse e duam: Dashamirët e patates së ëmbël, bëhuni gati. Receta e Camille për patate të ëmbla krokante, të nivelit të restorantit, i jep majat tuaja me kanavacën e përsosur. Hidhni sipër me kos, barishte dhe erëza të gjithanshme si Camellia për një përzierje të mirë proteinash dhe yndyrash të shëndetshme, ose krijoni kryeveprën tuaj me fasule të zeza, djathë dhie, proshutë dhe zarzavate të skuqura.

Përbërësi Hero: Çfarëdo që dëshiron zemra juaj e uritur.

4 ëmbëlsira për të plotësuar darkën tuaj në plazh

Biskota me çokollatë vegan + pa gluten nga Cafe Gratitude

Pse e duam: Darka e plazhit pa ëmbëlsirë është një krim dhe asgjë nuk e shoqëron perëndimin e diellit në oqean si një biskotë e madhe me çokollatë. Këto biskota vegane dhe pa gluten janë nga kafeneja e famshme Gratitude. Unë sugjeroj të dyfishoni recetën sepse të gjithë të ftuarit tuaj do të kthehen për disa sekonda. Ndoshta një e treta.

Përbërësi Hero: Gjalpi i arrës dhe bajames lidhen së bashku për t’i bërë këto biskota plotësisht ushqyese.

brownies pa gluten, pa qumësht

Pse e duam: Këto kafe janë të ëmbla, të ëmbla, të shijshme dhe pa gluten dhe pa qumësht (por më besoni, nuk do ta dinit kurrë). Pasi kam eksperimentuar me të gjitha llojet e brownies pa gluten që priren të jenë kaq të thata dhe krokante, unë jam përgjithmonë mirënjohës që ekipi ynë krijoi këtë recetë. Plus, ato bashkohen në vetëm një tas, duke e bërë shumë të lehtë marrjen e një sasie të freskët me brownies për të gjitha darkat tuaja në plazh.

Përbërësi Hero: Një spërkatje e kripës së detit në krye nuk duhet të jetë opsionale.

Bare limoni pa gluten

Pse e duam: Këto bare limoni të thjeshtë pa gluten janë ëmbëlsira më e mirë verore: e lehtë, freskuese dhe e lehtë për t’u bërë. Nëna ime dhe unë e perfeksionuam këtë recetë verën e kaluar dhe që atëherë ka qenë e preferuar për barbekju, potluks dhe darka plazhi. Për sa i përket transportit, unë sugjeroj t’i paketoni në një enë Tupperware të veshur me një shtresë letre pergamene për të mbajtur koren e shijshme që të mos ngjitet në fund.

Përbërësi Hero: Krekerat dhe korja e grahamit pa gluten nuk mund të mposhten.

Torte me vaj ulliri me portokall-arre

Pse e duam: Ndërsa kjo tortë me vaj ulliri me portokall-arra është një ëmbëlsirë perfekte në çdo kohë të ditës (po, kjo do të thotë tortë për mëngjes!), është një ëmbëlsirë e mrekullueshme verore për t’u shërbyer në plazh. Është i butë, jo shumë i ëmbël dhe tregon bukur portokallet e verës. Për më tepër, është vetëm duket si i mrekullueshëm. Ëmbëlsira janë gjithmonë të lehta për t’u transportuar dhe kjo tortë e veçantë mund të merret lehtësisht dhe të hahet me duart tuaja. Një cilësi e rëndësishme e kësaj torte, duke pasur parasysh se të gjithë do të arrijnë për një fetë pas zbulimit të saj.

Përbërësi Hero: Arrat e mbajnë këtë tortë plot me lëndë ushqyese dhe ushqyese të shijshme.

Leave a Comment

Your email address will not be published.