18 receta makaronash të lehta e të shijshme për vjeshtë

Çfarë ka më mirë se një tas të përzemërt me makarona për darkë? Përgatitja e asaj darke me makarona në një tenxhere! Edhe me mire? Pas darkës do të ketë vetëm një tenxhere për t’u pastruar.

Këtu janë 18 receta makaronash me një tenxhere që do t’i shijojë e gjithë familja. Këto receta përfshijnë disa pjata që normalisht do të ishin shumë të mundimshme, të tilla si spageti dhe qofte. Këtu, ata janë kthyer në një vakt me një tenxhere dhe me pak përpjekje.

Lasagna Speedy Skillet Ravioli nga Anna Hazel

Ky është versioni ynë i lazanjave në më pak se 30 minuta: Falë një ndihme të vogël nga një paketë ravioli të ngrirë, mund të tërhiqni një tigan me lazanja të thekura me flluska nga furra për më shumë se gjysmë ore. Në këtë darkë të thjeshtë me një tigan (i bërtisni Grace Paris, trurit pas recetës!), ju bëni salcën e domates në të njëjtën tigan që përdorni për të pjekur të gjithë, dhe ravioli – me mocarela dhe parm Layered – gatuan dhe thith aroma e domates në të njëjtën kohë niseshteja e makaronave tras salcën.

Makarona me një tenxhere me brokoli, proshutë dhe parmixhan nga Tom Colicchio

Ashtu si gjithë të tjerët, kuzhinierët kanë nevojë për ide të shpejta dhe të lehta për darkën e ditëve të javës. Tom Colicchio i “Top Chef” ndan një nga recetat e tij për darkë, e cila është një pjatë e lehtë makaronash me brokoli, proshutë dhe djathë – të gjitha të përgatitura në një tenxhere. Duhen vetëm 15 minuta për të përgatitur të gjithë pjatën nga fillimi në fund.

Makarona me një tenxhere me spinaq dhe rikota nga Mark Bittman

Dy receta të thjeshta vegjetariane i kthejnë makaronat e thjeshta me një tenxhere në një pjatë kryesore të gjallë. Ju mund t’i personalizoni përbërësit sipas shijes tuaj. Ju mund të përdorni çdo lloj petë që ju pëlqen ose të zëvendësoni zarzavatet me lakër jeshile të grirë, escarole ose chard në vend të spinaqit.

Makarona Cheeseburger nga Kia Damon

Dëshironi për burgers dhe makarona? pse te mos i kem te dyja Kjo pjatë e lehtë mund të tërhiqet së bashku me përbërësit që keni në frigorifer dhe qilar. Bëhuni gati për nostalgji të pastër!

Pasta e verës së kuqe nga Ali Rosen

Pini verën tuaj dhe hani! Kjo është një nga ato pjatat e rralla që duket e ndërlikuar dhe mbresëlënëse, por në fakt është kaq e lehtë për t’u përgatitur. Kjo makarona e kuqe rubini që bie në sy është gjithmonë ylli i një feste.

3 mënyra për të gatuar makarona të ngadalta Alfredo nga Casey Barber

Mos u mjaftoni me një lloj makarona Alfredo kur është e mundur të bëni tre lloje të shijshme. Salca kremoze bashkohet në tenxhere të ngadaltë dhe nuk kërkon shumë përzierje. Pasi salca të jetë gati, shtoni pak makarona të papërpunuara dhe ziejini për 15 minuta. Konsideroni të bëni një version vegjetarian me spinaq dhe brokoli. Ose hidhni pak karkaleca të shijshme ose pulë të butë.

Makarona pule Barbecue me një tenxhere nga Maggie Shea

Kjo pjatë makarona me një tenxhere miqësore për familjen kërkon përbërës të blerë në dyqan, si salca e Barbecue, kështu që është e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur çdo natë të javës. Gatimi i gjoksit të pulës në yndyrë të proshutës i shton gjellës një shije të shijshme tymi. Shtimi i paneer dhe shkrirja e tij pak para se ta servirni e bën gjellën më të shijshme dhe të shijshme.

Lascious Lazy Slow Cooker Lasagna nga Wendy Bazillion

Kjo lazanja e kënaqshme me gatim të ngadaltë është e ngarkuar me shumë përbërës të shëndetshëm, duke përfshirë fasulet e bardha, spinaqin dhe kërpudhat. Me këtë recetë mund të bëhen shumë shkëmbime. Perimet si speci i copëtuar dhe kungull i njomë funksionojnë mirë në këtë pjatë. Po ashtu edhe Rajma apo Fasulet e Zeza. Për një version më të mishit, skuqni mishin e bluar të viçit ose gjelin e detit në një tigan, më pas shtoni në përzierjen e domates përpara se ta vendosni në shtresa.

Pena me një tenxhere me salcë Marinara nga Mark Bittman

Zëvendësimi i ujit të makaronave me domate të prera në kubikë të konservuar dhe shtimi i një Pecorino Romano të mprehtë krijon një salcë domate perfekte dhe pak kremoze. Shtoni një grusht plot me borzilok të freskët dhe jeni gati.

Pad Thai me një tenxhere nga Maggie Shea

Kapërceni marrjen e ushqimit dhe provoni këtë rrotullim në pjatën klasike tajlandeze me petë. Salca thai pikante, e ëmbël dhe e thartë është çuditërisht e lehtë për t’u bërë. Kjo pjatë me një tenxhere është gati për rreth 40 minuta dhe mund t’i shërbejë lehtësisht një familjeje prej katër anëtarësh.

Pasta Fagiole me një tenxhere nga Casey Barber

Makaronat fagiole (makarona dhe fasule) janë një pjatë klasike, fshatare toskane. Në vend që të gatuhen makaronat në ujë, ato gatuhen në një lëng të shijshëm me hudhër dhe barishte. Rezultati përfundimtar është një vakt kremoz, që ngjitet në brinjë, i cili gjithashtu ndodh të jetë mjaft i shëndetshëm.

Makarona dhe djathë me proshutë me gatim të ngadaltë nga Maggie Shea

Makaronat dhe djathi bëhen lehtësisht nga e para… sidomos kur bëhen në tenxhere të ngadaltë! Kjo recetë merr atë rënie shtesë nga ajo shtesë popullore: proshutë. Zbukuroni çdo pjatë me qepë të prera në feta për të shtuar një shtresë freskie.

Spageti me një tenxhere të ngadaltë dhe qofte nga Andrea Lin

Spageti dhe qoftet nuk duhet të ruhen për raste të veçanta. Me këtë version të lehtë me gatim të ngadaltë, klasikja italiane mund të shijohet sonte. Nëse ka mbetur qofte, përdorni ato në një ose dy sanduiçë për drekë të nesërmen.

Lulelakër Mac dhe Cheese Bake nga Donal Skehan

Është një pamje me një tenxhere për një klasik të fëmijërisë që jep kënaqësi të butë dhe kremoze. Donal Skehan e lidh lulelakrën, jo si një përpjekje e paqartë për ta bërë atë të ndihet disi më e shëndetshme, por sepse funksionon. Salca e lulelakrës takohet me mac dhe djathin në një hibrid të mrekullueshëm me një tenxhere!

Pena me mocarela të freskëta, domate Heirloom dhe borzilok nga Scott Conant

Kjo recetë nuk mund të ishte më e lehtë. Hidhni makaronat e gatuara me domate të freskëta, mocarela të prera në kubikë, hudhër dhe borzilok. Nxehtësia e makaronave do të ngrohë pak përbërësit dhe do të shkrijë djathin.

Slow Cooker Spinach Lasagna nga Maggie Shea

Cili është sekreti i lazanjave me gatim të ngadaltë me petë të buta dhe jo të buta? Filloni me petë lasagna të papërpunuara dhe të rregullta dhe mos e lini tenxheren e ngadaltë të punojë për një kohë të gjatë!

Fettuccine Alfredo me një tenxhere nga Mark Bittman

Nuk duhet aq shumë krem ​​për të bërë një salcë kremoze me këtë metodë me një tenxhere. Por nëse doni edhe më shumë pasuri, ne nuk do t’ju ndalojmë të shtoni një spërkatje tjetër.

Supë Minestrone me gatim të ngadaltë nga Casey Barber

Makaronat luajnë një rol mbështetës, jo kryesor, në këtë supë minestrone, por kjo nuk do të thotë se nuk është një element i rëndësishëm. Për një vakt më të përqendruar te karbohidratet, rrisni sasinë e lëngjeve të gatimit dhe makaronave në recetë.

të lidhura:

Leave a Comment

Your email address will not be published.