16 receta të thjeshta për paradrekë të Pashkëve

Dreka dhe Pashkët shkojnë krah për krah, por është ende fundjavë dhe askush nuk dëshiron ta kalojë gjithë kohën e lirë në kuzhinë. Mbajeni të thjeshtë me një vakt të mrekullueshëm që nuk do të marrë shumë kohë. Këtu janë 16 receta të thjeshta për paradrekën e Pashkëve që lexuesit tanë i pëlqejnë.

Genevieve na shpëton të gjithëve me këtë teknikë të zgjuar për proshutën dhe vezët në tepsi. Këshillë e lexuesit: Kjo funksionon edhe me sallam me feta me shumicë.

Midis kifleve dhe biskotave, biskotat e Jerrell Guy-it bashkohen brenda rreth gjysmë ore. Nuk kërkohet rrotullim apo prerje!

recetë: Biskota me pika luleshtrydhe

Përdorni challah, brioshe ose bukë franceze ose italiane pa kore për këtë puding buke tepër të thjeshtë dhe shumë të adaptueshëm nga David Tanis. Eksperimentoni me përdorimin e mishrave të ndryshëm, si panceta ose sallam, dhe perime, si qepë të njoma të copëtuara, ose brokoli të zier në avull ose të pjekur.

recetë: Puding Brioche me proshutë dhe djathë

“Vezët e domates” së Yewande Komolaf, një pjatë e njohur në Lagos, Nigeri dhe në të gjithë Afrikën Perëndimore, janë ngushëlluese pa u dërrmuar. Për një version vegjetarian, zëvendësoni vezët me tofu.

Rrotullat e kanellës pa maja të Alyssa Torey bashkohen në 45 minuta gjithsej. Bëjini ato me ose pa pekan të grirë.

recetë: Rrotulla të lehta kanelle pa maja

Ky hash i përzemërt nga Liddy Heck mirëpret zëvendësimet në varësi të sa kohë keni dhe çfarë keni në dorë. Vetëm sigurohuni që gjithçka të jetë prerë në copa – inç në mënyrë që perimet të gatuhen në mënyrë të barabartë dhe shpejt.

recetë: Hash shpargu-patate me djathë dhie dhe vezë

Pasta të blera në dyqan i bën këto pasta kremoze me fruta nga Von Diaz në mënyrë të këndshme. Nëse nuk mund të gjeni queso fresco en hoja ose djathë fermeri, përdorni krem ​​djathi.

recetë: Pastillos de Guayaba (pastë me djathë guava)

Kjo recetë popullore pakistaneze për mëngjes me vezë të skuqura dhe patate pikante nga Zainab Shah është e lehtë për t’u bërë. Luaj me barishte dhe erëza të ndryshme dhe provo të zëvendësosh vezët tofu me një version vegjetarian.

recetë: Aloo Ande (patate dhe vezë të fërguara)

Nga Ali Slag vjen mënyra më e mirë, e mbrojtur nga spërkatjet për të bërë proshutë për një turmë. Ju gjithashtu mund të përdorni letër pergamene në vend të fletë metalike.

recetë: proshutë furre

Lime në shije dhe pothuajse kremoze në strukturë, këto petulla të buta në Genevieve Co marrin ëmbëlsinë e tyre nga sheqeri me aromë limoni dhe vanilje. Ato shërbehen me shurup ëndërrimtar të boronicës, por janë po aq të këndshme me shurupin tradicional të panjeve.

recetë: Pancakes Rikota me limon

Nuk ka nevojë të shqetësoheni për hapjen e kores për këtë ushqim të shpejtë nga Sarah Copeland. Thjesht përzieni vezët, kremin, qumështin dhe perimet sipas dëshirës tuaj dhe derdhni në një tavë të lyer me yndyrë së bashku me djathin e grirë.

Marion Burrows e solli këtë recetë në The Times në 1985, dhe është ende standardi i artë i kifleve me boronica. Kërkon shtimin e gjysmë filxhani me manaferra të grira në brumë, duke prodhuar një kifle shumë të lagësht që do të ruhet. (Sikur do të kishte mbetur.)

recetë: Kiflet e boronicës së Jordan Marsh

Nëse nuk keni krem, mund të zëvendësoni kos grek me yndyrë të plotë ose salcë kosi në këto Vezë të pjekura nga Melissa Clark. Ata ndihen të shkëlqyeshëm, por nuk janë aspak të shqetësuar.

recetë: Vezë të pjekura me Crme Frache dhe Salmon të Tymosur

Ju pëlqejnë gatimet e para të mëngjesit. Kjo dolli franceze gjatë natës nga Samantha Seneviratne kërkon pak përgatitje një natë më parë, atëherë gjithçka që duhet të bëni në mëngjes është ta rrëshqitni këtë pjatë në furrë për rreth një orë.

recetë: tost francez gjatë natës

recetë: çdo tortë me perime

Pasta e blerë në dyqan e bën këtë tortë elegante nga Melissa Clark të këndshme. Përdorni perimet më të freskëta të stinës që mund të gjeni dhe shtoni pesë ose gjashtë vezë për një vakt më të konsiderueshëm.

E lehtë dhe e butë, kjo tortë me agrume zakonisht shërbehet në kohën e çajit në Marok. Shërbejeni me reçel luleshtrydhe në mëngjes ose si ëmbëlsirë, të prerë në krem ​​pana dhe me copa çokollate.

recetë: Meskota (tortë marokene me portokall),

Leave a Comment

Your email address will not be published.