15 recetat më të mira të thjeshta të pulës | Receta popullore e pulës

Receta më e mirë e thjeshtë e pulës: Nëse jeni adhurues i mishit, por ndiheni të dërrmuar të gatuani në shtëpi ose mendoni se ju kërkon shumë kohë, keni ardhur në vendin e duhur, sepse kemi një lajm të mirë për ju. Gatimi i pulës nuk duhet të duket si një detyrë e mundimshme. Kjo është arsyeja pse ne kemi bashkuar disa receta të thjeshta pule si pulë e pjekur me paprika, pulë me xhenxhefil dhe pulë borziloku që do t’ju tregojnë se si ta bëni pulën në shtëpi me pak përbërës, më pak përpjekje dhe kohë minimale. Nuk bëhet më e lehtë.

Provoni këto receta të thjeshta pule në shtëpi dhe nuk do të zhgënjeheni.

1. Pulë e pjekur me paprika

Kjo recetë e thjeshtë e pulës kërkon vetëm pesë përbërës. E lyer me paprika, salcë kosi, gjalpë dhe lëng gëlqereje, kjo pulë e pjekur është e përkryer për një darkë të së dielës me familjen. Kjo recetë e pulës është plot shije.

Kjo pulë e pjekur është e përkryer për një darkë të së dielës me familjen. Kredia e imazhit: iStock

2. Curry i shpejtë i pulës

Përgatitja e kerit të pulës në shtëpi nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni dhe ja se si mund të bëni kerri pule të menjëhershme me përpjekje minimale që duket kaq e shijshme. Ju mund ta shërbeni këtë recetë të lehtë të pulës për miqtë dhe familjen tuaj.

(Lexoni gjithashtu: 11 recetat më të mira të karit të pulës indiane | Receta për lëng mishi pule)

GjeliTë bësh kerri pule në shtëpi nuk është aq e vështirë sa mund të mendoni. Kredia e imazhit: iStock

3. Pulë BBQ pa faj

Kjo pulë e shijshme në Barbekju është e lehtë për t’u bërë si dhe e shëndetshme. Gjoksi i pulës është i lyer me salcë barbekju të bërë në shtëpi dhe ka shije të mrekullueshme. Kjo recetë e pulës ka një aromë pak të tymosur. Kombinoje atë me një mocktail sipas dëshirës tuaj dhe keni mbaruar.

Pulë BBQHani atë pulë pa u penduar! Kredia e imazhit: iStock

4. Pulë borzilok

Një nga recetat më të lehta për të bërë pulë është ta kaurdisni me pak bar limoni të athët, piper të zi, pak sheqer palme dhe shumë gjethe borziloku aromatike. Borziloku i shton një aromë dhe shije të këndshme kësaj recete pule.

Pulë borziloku

Një pulë e shijshme për t’u ngrënë me familjen dhe miqtë. Kredia e imazhit: iStock

5. Tenderat e pulës me kore tërshërë

Fëmijëve tuaj do ta pëlqejnë këtë rostiçeri krokante dhe ka një recetë shumë të thjeshtë. Shiritat e pulës rrotullohen në tërshërë dhe barishte dhe më pas skuqen në ngjyrë të artë. Ju mund t’i kombinoni këto tenderë pule me çdo zhytje që dëshironi. Kjo recetë me siguri do të jetë një hit në mesin e njerëzve të të gjitha grupmoshave.

GjeliFëmijëve tuaj do ta pëlqejnë këtë rostiçeri krokante. Kombinoje atë me zhytje të zgjedhjes suaj. Kredia e imazhit: iStock

6. Përzieni pulën me djegës të skuqur

Një tjetër recetë e thjeshtë e pulës që përfshin skuqjen e copave të shijshme të pulës me salcë aziatike, pure domate dhe hudhër. Kjo është për të gjithë adhuruesit e hudhrës. Hudhra i shton një aromë të këndshme dhe të athët recetës së pulës djegës.

GjeliNjë meze e mrekullueshme aziatike që me siguri do t’i magjepsë shijet tuaja. Kredia e imazhit: iStock

7. Oriz i skuqur me pulë

Një oriz i skuqur me pulë në stilin indo-kinez është një pjatë e përjetshme që pëlqehet nga të gjithë dhe ka një recetë shumë të thjeshtë. Ky oriz i skuqur është për të gjithë jo-vegjetarianët. Është shumë e shijshme. Pra provoni dorën tuaj në këtë recetë të thjeshtë të pulës.

GjeliNjë oriz i skuqur me pulë në stilin indo-kinez është një pjatë e përjetshme. Kredia e imazhit: iStock

8. Sallatë me pulë me susam

Sallatat janë një nga pjatat më të thjeshta për t’u bashkuar. Thjesht shtoni shirita pule të ziera, farat e susamit krokante dhe perimet e përziera dhe shtoni pak salcë vaj djegës. Vakti juaj i menjëhershëm është gati për shije.

GjeliSallatat janë një nga pjatat më të thjeshta për t’u bashkuar. Kredia e imazhit: iStock

9. Festa e pulës së lehtë

Një recetë e lehtë dhe e ëmbël e pulës me shije të ndryshme të tamarindit, mjaltit dhe sojës. Mjalti i shton një shije paksa të ëmbël gjellës; Ndërsa tamarindi jep një shije pak të thartë. Është një kombinim perfekt i shijeve të ëmbla dhe të tharta.

sh88r6cg

Festa e pulës është një pjatë e ëmbël dhe e shijshme

10. Pulë e pjekur në skarë me salcë mustarde

Pula e pjekur në skarë lyhet me një salcë të zjarrtë të lehtë për t’u bërë nga mustardë, verë e bardhë, gjalpë dhe krem. Vakti perfekt për një. Ju mund ta bëni këtë për miqtë dhe familjen tuaj, si dhe mbledhjet e shtëpisë.

GjeliPulë e pjekur në skarë me salcë mustarde është një vakt perfekt. Kredia e imazhit: iStock

11. Pulë me xhenxhefil

Nëse jeni të dhënë pas xhenxhefilit dhe pulës, atëherë ky lajm është vetëm për ju. E thjeshtë dhe e gatuar lehtë me shtimin e xhenxhefilit, kjo recetë e pulës me siguri do të tërheqë njerëzit e të gjitha grupmoshave.

1dg9md98Kjo recetë pule e lehtë për t’u përgatitur është e mbushur me aromë hudhre. Kredia e imazhit: iStock

12. Receta Quesadilla e mbetur e pulës

Një mënyrë e shpejtë, e lehtë dhe e shijshme për të përdorur pulën tuaj të mbetur! Këtu është një recetë e shijshme e pjatës meksikane me yje quesadilla që mund ta provoni në shtëpi.

fhjvpmu8

13. Sallatë e grirë me pulë

m0iiqt9g

14. Roll Kathi pule

Roletat Kathi janë bërë me shpejtësi një ushqim i rregullt në rrugë në të gjithë vendin, me një shumëllojshmëri restorantesh dhe tezgash që shesin këtë rrotull të shijshme dhe të shijshme.

j3ahn7m

Provoni një nga këto herën tjetër kur kërkoni një recetë të thjeshtë pule për t’u bërë përshtypje miqve dhe familjes tuaj.

15. Hot Dog pule

Ne kemi këtë recetë për hot-dog pule që do të kombinojë aromën e këndshme të pulës në një klasik të ushqimit të rrugës perëndimore.

jm1ktqao

Leave a Comment

Your email address will not be published.