15 recetat më të mira të sallatës me spinaq nga sallata me petë me oriz te luleshtrydhet dhe rikota

Sallata me spinaq mund t’ju bëjë të mendoni për një mani të ushqimit të shëndetshëm pa shije apo kreativitet. Por ato mund të jenë shumë më tepër se kaq – aroma tokësore, pak e hidhur e spinaqit mund t’i japë kënaqësi çdo sallate. Unë jam këtu për t’ju dhënë 15 ide të shijshme jo vetëm për të ngrënë spinaq, por edhe për ta shijuar atë! Disa pjata ju lejojnë të uleni në sediljen e shoferit, të zgjidhni midis djathit feta ose djathit dhie, proshutës ose pulës së pjekur në skarë dhe vinegrette balsamike ose vinegrette shampanjë. Të tjerët janë si GPS, që ju tregojnë se në cilën mënyrë të shkoni për rezultatet më të mira. Pavarësisht nëse jeni tipi i personit që dëshironi të shihni se ku do t’ju çojë era ose preferoni pak më shumë drejtim, ne kemi receta sallate me spinaq që do t’i kënaqin të gjithë.

1. Sallatë me shalqi, proshutë dhe spinaq me një vinaigrette me pjepër

Ka pak nga gjithçka në këtë sallatë me spinaq shumëngjyrësh. Sipër shtoni djathë blu, pjepër të ëmbël, qepë të kuqe të prerë hollë, proshutë krokante dhe salcë sallatë frutash për një pjatë të këndshme verore ose pjatë kryesore.

2. Sallatë me petë orizi me perime pranverore dhe salcë tahini-lime

Petët e orizit janë një kanavacë goxha e zbrazët për kaq shumë shije, por salca me tahini pikante me limon dhe salcë peshku e zhvilluesit të recetave, Elizabeth Stark, i shoqëron të mëdhenjtë. Përveç salcës, petëve u hidhen kërpudha shiitake, spinaq dhe barishte të freskëta jeshile.

3. Sallatë e ngrohtë me salmon dhe thjerrëza me barishte të Provence

Po kërkoni një sallatë të përzemërt me spinaq që mund ta hani për një drekë apo darkë pjatë kryesore? Ky kombinim ushqyes i salmonit të kapur nga egër, thjerrëzave jeshile, spinaqit të vegjël dhe arrave është një fitues i mbushur me proteina.

4. Sallatë me luleshtrydhe dhe rikota

Spinaqi dhe luleshtrydhet janë një kombinim i shkëlqyer i përbërësve për një sallatë që balancon ëmbëlsinë e manave dhe shijen e mprehtë, pak të hidhur të zarzavateve. Edhe pse kjo recetë kërkon rukolë për bebe, mos ngurroni të ndërroni spinaqin për fëmijë në vend dhe ta vishni me një vinegrette elegante shampanjë.

5. Vinaigrette e verës së kuqe të Molly Wiesenberg dhe Brandon Petit

Ky salcë ka si uthull vere të kuqe ashtu edhe verë të kuqe të vërtetë që kombinohet mirë me një sallatë me spinaq luleshtrydhe. Përdorimi i të dy përbërësve është truku i shefit të kuzhinës Brandon Petit për ta bërë vinaigrette-n thjesht një prekje më të këndshme.

6. Sallatë me spinaq të zbehur me qepë të kuqe të karamelizuar balsamike

Zhvilluesi i recetave CoffeeFoodRight e ka vënë këtë sallatë të kripur me spinaq me proshutë në një rrotullim të butë duke copëtuar mishin e derrit krokant dhe duke e zëvendësuar me qepë të karamelizuara. Një sasi e vogël vaj ulliri dhe lëng limoni, dhe një spërkatje me kripë deti dhe piper janë vetëm përbërësit shtesë që ju nevojiten për të krijuar aromën.

7. Salcë për sallatë

Merrni çdo sallatë me spinaq në nivelin tjetër duke anashkaluar salcën e sallatës në shishe dhe duke e bërë tuajën në shtëpi. Është bërë me dy lloje uthull balsamike, mustardë Dijon dhe një përbërës të papritur: salcën Worcestershire.

8. Thjerrëzat e Peter Miller të palosura në kos, spinaq dhe borzilok

Zhvilluesi i recetave Peter Miller e quan këtë pjatë me thjerrëza dhe spinaq “një tundim pesto dhe një përshëndetje për kosin”. Dhe ai ofron dy versione të ndryshme në varësi të faktit nëse gatuani në shtëpi apo sillni në zyrë.

9. Sallatë me proshutë me spinaq

Ju nuk do të gjeni proshutë të thërrmuar mbi sallata, por si një salcë proshutë, e cila hidhet mbi spinaq, kërpudha me butona dhe vezë të ziera.

10. Sallatë Sushi

Frymëzuar nga shijet dhe përbërësit që gjenden në vaktin e preferuar të të gjithëve me një kafshatë, kjo sallatë orizi kaf përmban avokado, edamame, alga deti krokante dhe spinaq për fëmijë, të gjitha të hedhura në një salcë susam-miso.

11. Sallatë pule e pjekur në skarë e frymëzuar nga Zuni

Sallata jonë e preferuar e të gjitha kohërave me pulë të pjekur në skarë nuk mund të ishte më e thjeshtë apo më e shijshme. Grijini gjokset e pulës në skarë derisa të jenë gatuar, i presim në feta, sipër i hedhim një aioli limoni dhe i shërbejmë me spinaq baby.

12. Chickpeas Morro dhe Spinaq (Garbanzos con Espinacas)

ok nuk eshte sigurisht Një sallatë me spinaq, por është po aq e shëndetshme dhe ngopëse, ndaj mund ta trajtoni patjetër si të tillë. Koncepti është i thjeshtë – qiqra dhe spinaq i zier. Por kur gatuhet në vaj ulliri, hudhër, qimnon, rigon dhe pluhur chili, pjata bëhet krejt e re dhe emocionuese përsëri.

13. Salcë sallatë temper

Nëse ndiheni të mërzitur dhe nostalgjik me një tjetër sallatë bazë me spinaq, përgatisni këtë salcë të shijshme sallate me mustardë të zezë, tahini, lëng lime, mustardë Dijon dhe mjaltë. Hidheni me zarzavate, plus disa portokall mandarinë, bajame të thekura dhe djathë dhie, dhe befas, nuk është aq i butë.

14. Ranç vegjetariane me sallatë me qiqra të buallit. me

Grant Melton sfidon veten për të krijuar një sallatë që është e shijshme, e përzemërt dhe çuditërisht vegjetariane. Ai shkoi shumë përtej pritshmërive të tij dhe tona.

15. Bëni vetë sallatën e grirë pranverore

Konsideroni këtë recetë sallate me spinaq një mësim për të zgjedhur aventurën tuaj. Filloni me zarzavatet dhe barishtet tuaja të preferuara, shtoni disa perime të zbardhura, bishtajore, mish dhe djathë, boronicë të thatë ose rrush të thatë dhe gërmoni.


Cilën sallatë me spinaq do të përgatisni së pari? Na tregoni në komentet më poshtë!

Leave a Comment

Your email address will not be published.