15 receta të ëmbëlsirave aromatike me kanellë të bëra vegane


Këto 15 receta fantastike me kanellë do të jenë së shpejti pjata juaj e re! Plus, kush nuk dëshiron që kuzhina e tyre të mbushet me aromën e ëmbël të mirësisë së kanellës? Shtoni këtë erëz të mrekullueshme në biskota, bukë, role me kanellë dhe ëmbëlsira të tjera. Aroma ikonë e kanellës nuk është vetëm për pjekjen e vjeshtës, ajo mund të përdoret gjatë gjithë vitit dhe në një gamë të gjerë recetash argëtuese.

Ne gjithashtu rekomandojmë shumë shkarkimin aplikacioni i përbindëshit të ushqimit — Me mbi 15,000 receta të shijshme, është burimi më i madh i recetave me bazë bimore për t’ju ndihmuar të bëheni më të shëndetshëm!

1. Të bardhat e qiqrave me kanellë

Bionde me qiqra kanelle

Burimi: Cinnamon Chickpea Blondies

Këto bionde vegane me kanellë nga Jane Sebastian do të jenë ëmbëlsira juaj e re! Ata janë të lagësht dhe të butë në qendër me vetëm një shtresë të plasaritur sipër. Ato janë shumë më të ëmbla, më të shëndetshme dhe oh-shumë problematike sesa receta juaj mesatare e Blondie! Ndërsa këto përmbajnë një sasi të mirë sheqeri, ato janë gjithashtu të mbushura me proteina, fibra, folate dhe hekur, kështu që ju mund të ndiheni mirë me ëmbëlsirën tuaj të re të pasdites! Oh dhe me mend çfarë? Ato janë gjithashtu pa gluten dhe pa vaj! Duhet të provoni t’i bëni këto Veg Chole Gore!

2. Patate të ëmbla të pjekura dhe boronicë të kuqe me tërshërë me kanellë

Patate të ëmbla të pjekura dhe boronicë të kuqe me tërshërë me kanellë

Burimi: Baked Sweet Patate and Cranberry with Cinnamon Oat Crumble

Kjo pjatë me patate të ëmbla dhe boronica të ëmbla të pjekura me kanellë nga tërshëra nga Adam Merrin dhe Ryan Alvarez cilësohet si tava perfekte me patate të ëmbla: e mbushur me patate të ëmbla të buta të hedhura me boronicë të freskëta të pjekura, të mbuluara me një kanellë dhe tërshërë me sheqer të kaftë të thahet deri sa të mbarohet dhe Boronicat janë të buta dhe shpërthejnë, duke lëshuar lëngjet e tyre ngjyrë rubin që fryjnë poshtë erëzave të freskëta dhe krokante të nxehtë

3. Biskota me bajame kanelle

Biskota me bajame kanelle

Burimi: Cinnamon Almond Cookies

Këto biskota me bajame kanelle nga Julie Zimmer janë bërë me miell bajame, miell bajamesh, tërshërë të mbështjellë, kallam sheqeri të grimcuar dhe salcë molle të pa ëmbëlsuar. Këto gurë të vegjël janë të lehtë për t’u bërë dhe të shijshme.

4. Biskota me kanellë dhe rrush të thatë

Biskota me kanellë dhe rrush të thatë

Burimi: Biskota me kanellë dhe rrush të thatë

Këto biskota të shijshme me kanellë dhe rrush nga Hayley Canning kombinojnë dhallën pa qumësht me rrush të thatë të ëmbël, sheqer kokosi dhe një nuancë të ngrohtë kanelle për të bërë dhurata të parezistueshme. Kjo është një recetë e shpejtë dhe e lehtë që mund ta përgatisni në asnjë kohë me përbërësit që gjenden në shumicën e dollapëve të kuzhinës. Qoftë për mëngjes apo për një ëmbëlsirë të shëndetshme, këto biskota me kanellë dhe rrush të thatë do të shijohen çdo herë. Janë krokante nga jashtë dhe të buta në mes – tekstura perfekte për një biskotë.

5. Rolls kanelle kungull

Rrotulla kanelle me kungull

Burimi: Pumpkin Cinnamon Rolls

Këto rrotulla me kanellë kungull nga Petra Vogel do ta bëjnë shtëpinë tuaj të nuhasë mahnitëse! Nuk ka nevojë për qirinj apo freskues ajri kur keni diçka të shijshme dhe vjeshtore për të pjekur. Dhe mos u shqetësoni, shijojnë po aq të mrekullueshëm sa erë. Shija e ëmbël e kanellës dhe e kungullit është e mrekullueshme.

6. Tortë me djathë Churro me çipë me çokollatë

Torte me djathë Churro me çipë me çokollatë

Burimi: Chocolate Chip Churro Cheesecake Pop Tarts

Asnjë tortë pop nuk mund të zgjasë kurrë me këto torta me djathë Churro me çokollatë nga Tory Cooper. Ata janë të shkrifët në mënyrë të përkryer në pjesën e pastë, mbushja është kremoze dhe e butë (për të mos përmendur të mbushura me tonelata çokollatë!), më pas ato janë të mbushura me të gjithë mirësinë e kanellës/sheqerit të një churro dhe pak spërkaten me krem. për tërheqje kozmetike dhe masë të mirë. Ju e dini se keni nevojë për këto në jetën tuaj.

7. Musa me avokado me çokollatë-kanellë

Musa me avokado me çokollatë-kanellë

Burimi: Musa me avokado me çokollatë-kanellë

Ky shkumë me avokado me çokollatë-kanellë nga Petra Vogel është i lagësht dhe i shijshëm. Për ta bërë atë të spikatur, shërbejeni mousse-in në një filxhan kafeje ose ekspres!

8. Tortë me kungull i njomë me kanellë

Tortë me kungull i njomë me kanellë

Burimi: Tortë me kungull i njomë me kanellë

Këto ëmbëlsira të njoma dhe të lëngshme me kungull i njomë me kanellë nga Fabio Gallo janë një alternativë e shkëlqyer për tortën tuaj të zakonshme me karrota. Ato janë me erëza të përsosura, të mbushura me arra dhe rrush të thatë, dhe më pas përfundohen me një lustër të thjeshtë për t’i dhënë një fund të ëmbël.

9. Galeta me mollë me kanellë

Galette molle kanelle

Burimi: Cinnamon Apple Galette

Ajo që është e mrekullueshme në lidhje me këtë “Cinnamon Apple Galette” është gjithçka. Nëse gjeni një recetë kryesore si kjo nga Gabrielle St. Clair, mund të shtoni fruta që t’i përshtaten stinëve që ndryshojnë dhe shijes tuaj. Është i shpejtë, i lehtë, ekonomik, si një kanavacë bosh, me sheqer minimal dhe me pjesën më të madhe të ëmbëlsisë që rrjedh nga frutat, është estetikisht i këndshëm, i shkëlqyeshëm për argëtim, mund t’i bëni lehtësisht me shumicë për një festë. Është plot me akullore, dhe thjesht një kënaqësi e turmës!

10. Mollë të pjekura me kanellë

Mollë të pjekura me kanellë

Burimi: Mollë të pjekura me kanellë

Këto mollë të pjekura me kanellë vegane nga Christina Jug dhe Mitja Bezenek janë një ëmbëlsirë klasike e vjeshtës, e përkryer për dieta vegjetariane dhe me bazë bimore.

11. Akullore panje me patate të skuqura kanelle

Akullore panje me patate të skuqura kanelle

Burimi: Akullore me panje me patate të skuqura kanelle

Kjo recetë për akulloren me panje me patate të skuqura kanelle nga Ashley Smyzek është shumë e shijshme! Akullorja me panje me qumësht kokosi është e përkryer për patate të skuqura tortilla me kanellë. Plus, është mjaft e lehtë për t’u bërë!

12. Bar me thërrime Graham me mollë me kanellë

Bar me thërrime me mollë Graham me kanellë

Burimi: Cirnamon Apple Graham Cracker Crumb Bars

Kjo Cracker Cracker me kanellë Graham nga Tori Cooper Thjesht, më e buta dhe më e shijshme është një kombinim i një baze biskotash dhe një mbushjeje klasike me mollë me kanellë, siç do të bënit me mbushjen e byrekut. Sigurisht, do t’ju duhet t’i spërkatni me diçka shtesë si ky krem ​​i mrekullueshëm! Përfitoni nga sezoni i mollëve duke bërë këto biskota të buta, të ëmbla dhe të shijshme, të mbushura me të gjithë sheqerin dhe erëzat!

13. Bare mëngjesi me rrotull me kanellë

Bare mëngjesi me rrotull kanelle

Burimi: Cinnamon Roll Breakfast Bars

Këto bare mëngjesi me role kanelle nga Kat Condon ju lejojnë të shijoni rrotullat me kanellë për mëngjes—në një mënyrë të shëndetshme dhe pa gluten! Të bëra pa sheqer të rafinuar, këto bare janë të lyera me krem ​​djathi të ëmbël për mëngjesin perfekt.

14. Donuts mollë të pjekura

Donuts mollë të pjekura

Burimi: Baked Apple Cider Donuts

Këto donuts të shijshëm me musht molle të pjekur vegan nga Christina Jug dhe Mitja Bezenek janë të mbushura plot me shije të shijshme vjeshte me mollë dhe kanellë. Kafshimi i përsosur për t’u ngrënë me një filxhan çaji me avull në një pasdite të vonë vjeshte me mjegull, të freskët.

15. Strudel me maja bajame kanelle

Strudel me maja bajame kanelle

Burimi: Strudel me maja bajame kanelle

Strudel me maja bajame kanelle është një pastë e famshme zvicerane që të gjithë duhet ta provojnë! Shtrudeli i shijshëm me flakë është i mbushur me një përzierje të pasur bajamesh me gjalpë dhe sipër me krem ​​limoni të mprehtë. Piqni këtë recetë të ëmbël nga Fabio Gallo si ushqim për mëngjes, rostiçeri ose ëmbëlsirë.

Mësoni si të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi!

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore dihet se ju ndihmon inflamacion kronik, Truri i zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, kërkesat ushqyese, Alergjitë, shëndetin e zorrëve, Dhe Më shumë, Konsumimi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë: aknet, çekuilibër hormonal, kanceri, kanceri i prostatësdhe shumë të tjera. është Efektet anësore,

Për ata që janë të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë aplikacioni i përbindëshit të ushqimit – Me mbi 15,000 receta të shijshme; Është burimi më i madh i recetës me bazë bimore për t’ju ndihmuar të zvogëloni gjurmët tuaja mjedisore, të kurseni kafshët dhe të bëheni më të shëndetshëm! Dhe ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni rreth mjedisi Dhe objektet shëndetësore Nga dietë me bazë bimore,

Këtu janë disa burime të shkëlqyera për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.