15 receta pule për rotisserie të blera në dyqan

Këto ide të thjeshta për darkën e pulës rotisserie janë shpëtimtare gjatë netëve të javës së ngarkuar. Është në rregull të përdorni disa shkurtore kur gatuani ushqimin tuaj gjysmë të bërë vetë. Po, ju jeni krenarë për vlerat tuaja nga e para, por nëse koha është e shkurtër dhe gjërat janë të zëna, nuk keni nevojë t’i kushtoni 100 për qind asaj. Një pulë rotisserie është miku juaj më i mirë kur bëhet fjalë për të lehtësuar punën e përfshirë në përgatitjen e vaktit tuaj.

Kryeni atë marrëdhënie herë pas here dhe merrni frymë pak më lehtë me mbështetje shtesë.

Blini një pulë të plotë, të gatuar (ose dy) nga seksioni i ushqimeve të dyqanit tuaj ushqimor dhe grijeni atë mish për të bërë gjithçka që dëshironi. Ky është një truk që kursen shumë kohë duke siguruar përfitimet dhe kënaqësinë e ushqimit të bërë në shtëpi.

Sigurisht, për këto receta mund të përdorni edhe pulë të pjekur në shtëpi, nëse jeni tipi që arrin të planifikojë përpara.

Kjo është ideja jonë për Rotisserie Chicken. Bëjeni të martën Taco ose çdo ditë. Disa erëza, barishte dhe shtesa të tjera e bëjnë këtë një vakt të kënaqshëm që nuk duhet të jetë i mërzitshëm, veçanërisht me disa salsa të mira. Sigurohuni që të merrni misrin, jo miellin, tortilla sepse është më mirë kështu. Merrni recetën tonë për takos të shpejtë të pulës.

Në vend të kofshëve të pulës, përdorni pulë të plotë rotisserie për të përgatitur këtë vakt që mund të zgjasë për drekën dhe darkën e mbetur gjatë gjithë javës. Filloni gatimin e ngadaltë përpara se të shkoni në punë (me të gjithë përbërësit përveç mishit), më pas shtoni pulën e grirë kur të ktheheni në shtëpi. Merrni recetën tonë të djegës së djegës së ngadaltë Chipotle. (Dhe ruajeni kufomën e pulës së rotisserisë për të bërë lëng pule në tenxhere!)

Mund të anashkaloni pjesën e gjuetisë së pulave dhe të shkoni menjëherë në bërjen e sanduiçëve. Konsideroni të bëni reçel qepeje para kohe Nëse e dini se do të jeni me nxitim në mbrëmje, do të dëshironi të hani këtë sanduiç francez, të bërë special me reçelin e shijshëm të qepujve dhe tarragonit. Merrni recetën tonë për Reçelin e Pulës dhe Shallot on Pain au Leuven.

Mblidhni dhe përgatisni gjashtë përbërës dhe hidheni në një tas të madh sallate për një vakt me një pjatë pasi mban 2 filxhanë pule rotisserie të grirë, së bashku me arra, salcë të pasur tahini, pastë susami dhe hudhër. dhe lëng limoni. Ju mund t’i bëni të gjitha në më pak se 15 minuta. Merrni recetën tonë të salcës me pulë dhe zarzavate me salcë tahini.

Foto tradicionale kërkon disa orë për të zier, por këtu, gjithçka që ju nevojitet është një gjysmë filxhani pule rotisserie të grirë, disa petë, perime dhe lëng mishi, në mënyrë që ky vakt të jetë në tryezë për 15 minuta. Ose nëse prisni pak më ngadalë, 20 minuta. Merrni recetën tonë Easy Chicken Pho. (Dhe nëse je një purist që nuk e bën dot veten ta quash foo, thjesht quaj supë me petë pule.)

Kjo pjatë e rehatshme është perfekte në dimër ose në vjeshtë. Bëni pak pulë me krem ​​me tre gota pulë të gatuar të nxjerra nga zogu juaj rotisserie dhe më pas shtoni perime, barishte dhe shtresën e sipërme të byrekut të blerë në dyqan ose me kore byreku. Merrni recetën tonë të byrekut me tenxhere me pulë.

Ndryshe nga sallata e pafrymëzuar e pulës, ky version përmban mollë të tharta Granny Smith, selino, tarragon dhe qepë të kuqe të marinuara me uthull shampanje. Kombinoje atë me zarzavate të freskëta, bukë të përzemërt me grurë fshati ose një briosh me gjalpë. Merrni recetën tonë të sallatës së pulës me tarragon.

Prisni çdo mish të mbetur që mund të gjeni në atë pulë rotisserie dhe më pas bëni një masë me trupin e pajetë për një supë me një thellësi shije. Ka shije shumë më të mirë se lëngu i pulës i blerë në dyqan dhe meqë gjithsesi e keni trupin e pajetë me vete, mund ta përdorni edhe atë. Merrni recetën tonë të thjeshtë të supës me petë pule nga Pula e pjekur e mbetur.

Kjo është një mënyrë qesharake e lehtë për të përdorur pulën tuaj, ndoshta edhe më e lehtë sesa të bëni tacos. Kur e keni pulën tashmë të gatuar, gjithçka që ju nevojitet janë dhjetë minuta. Nëse dëshironi të shtoni më shumë perime, provoni salsa, speca të prerë në feta ose marule të copëtuar. Këto janë perfekte për të ngrënë në divan përpara Netflix. Merrni recetën tonë të pulës, guacamole dhe fasule Nachos.

Në të njëjtën linjë, nëse nuk keni patate të skuqura, por jeni të pajisur mirë me një tortilla të butë, bëni quesadilla të mbushura me pulë. Shtoni çdo perime të mbetur që ju pëlqen ose keni në dorë, por patjetër sipër me guac, nëse është e mundur. Receta Quesadilla e mbetur e pulës.

“Sallata kineze e pulës” ishte e madhe në vitet ’80, por është një version i përditësuar që në fakt do të dëshironi të hani akoma. Lulelakra krokante, piper dhe pula e lëmuar shërbehen me një salcë pikante, të ëmbël dhe të shijshme, së bashku me bajame të prera në feta. Merrni recetën tonë të sallatës së pulës kineze-Y.

Vërtetë, pjesa e gatimit të pulës në këtë recetë të lehtë kërkon vetëm 2-3 minuta nëse filloni me shpendë të papërpunuar, por nëse e keni grirë tashmë mbetjet e pulës rotisserie një natë më parë, provoni t’i bashkoni. Hedhja është edhe më e shpejtë. Dhe jo, nuk është autentike, por është e shijshme. Merrni recetën tonë Thai të jastëkëve të pulës.

A duhet të llogaritet zhytja si darkë? Ne themi po, të paktën me raste. Receta jonë Spicy Chicken and Chili Taco Dip është plot me speca, qepë, domate, fasule dhe djathë përveç pulës, por ju gjithashtu mund të përdorni zogun tuaj rotisserie në recetën tonë Buffalo Chicken Dip. Shtoni një sallatë nëse mendoni se ju ndihmon në legjitimimin e saj si vakt.

Leave a Comment

Your email address will not be published.