15 receta ngushëlluese makaronash për humbje peshe këtë vjeshtë – Hani këtë, jo atë

E keni të vështirë t’i përmbaheni synimeve tuaja për shëndetin dhe humbjen e peshës sapo të vijë stina e vjeshtës dhe dimrit? Nëse e bëni këtë, sigurisht që nuk jeni vetëm. Në fakt, është vërtetuar se ndihemi më të uritur dhe kemi një dëshirë më intensive në këtë periudhë të vitit. Kjo e kombinuar me më pak mundësi për të ushtruar ose për të dalë jashtë mund të çojë në kilogramë shtesë të padëshiruar. (I ngjashëm: 20 arsye pse fitoni më shumë peshë në dimër.)

Mund të jetë e vështirë të gjesh ushqim ngushëllues dhe komod për vjeshtën, i cili është gjithashtu i shëndetshëm dhe nuk ndikon në qëllimet tona shëndetësore, kjo është arsyeja pse ne kemi krijuar këtë përmbledhje të recetave të shëndetshme të makaronave për humbje peshe.

Vazhdoni të lexoni për të zbuluar pjatën tuaj të re të preferuar të darkës dhe për më shumë receta të shëndetshme, sigurohuni që të shikoni 23 receta ngushëlluese me tenxhere për humbje peshe.

Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Kjo është një recetë klasike spageti me një kthesë! Thekonet e specit të kuq dhe proshuta shtojnë aromë të këndshme dhe pak erëz, dhe janë vetëm 370 kalori për racion.

Merrni recetën tonë për spageti me salcë domate pikante

të lidhura: Regjistrohu në buletinin tonë për të marrë receta ditore dhe lajme ushqimore të dërguara në kutinë tuaj hyrëse!

piper i shëndetshëm kajen alfredo
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Zakonisht Alfredo vjen me krem ​​të rëndë dhe të ngarkuar me kalori, por kjo recetë përdor vetëm pak gjalpë, miell dhe qumësht. Paprika dhe hudhra i shtojnë një ton shije natyrale një pjate makaronash ngushëlluese dhe të shëndetshme.

Merrni recetën tonë për Fettuccini Alfredo

ziti i pjekur i shëndetshëm
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Ju nuk keni nevojë të sakrifikoni qëllimet tuaja shëndetësore për të shijuar ushqimin e rehatshëm. Ky ziti i pjekur ngushëllues është më i shëndetshëm se recetat e tjera ziti, por megjithatë i ka të gjitha shijet. Ju gjithashtu mund të përdorni makarona gruri integrale për disa përfitime shëndetësore shtesë.

Merrni recetën tonë për Zitin e pjekur

Petë të shëndetshme të susamit me pulë
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Këto petë kombinojnë shijet e shijshme të vajit të susamit, salcës së sojës me përmbajtje të ulët natriumi, gjalpit të kikirikut dhe Sriracha për një darkë komode dhe të shëndetshme të frymëzuar nga Azia.

Merrni recetën tonë për petët e susamit

Receta për makarona Bolognese në pirun
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Kjo salcë e shëndetshme Bolognese është e përkryer për çdo lloj makarona, kështu që merrni petët tuaja të preferuara dhe filloni të gatuani!

Merrni recetën tonë për këtë Bolognese

Lazanja pa qumësht pa gluten
Me mirësjellje të Minimalist Baker

Lasagna është e shtresuar me përbërës, por jo gjithmonë është e mbushur me kalori. Kjo recetë është një rrotullim i shëndetshëm në pjatën klasike dhe është tepër e shpejtë dhe e lehtë për t’u bashkuar.

Merrni recetën tonë për lasagna

Ravioli Vegan Butternut me Sherebelë dhe Gjalpë kafe
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Asgjë nuk thotë të bjerë si kungulli me gjalpë dhe kjo recetë ravioli e përdor atë në mënyrën e duhur dhe të shëndetshme. Do të shijoni edhe më shumë shije vjeshte me arrëmyshk dhe gjethe sherebele për zbukurim.

Merrni recetën tonë për Ravioli me kungull Butternut

Gnocchi të shëndetshëm me bizele dhe proshuto
Mitch Mandel dhe Thomas McDonald

Kjo recetë është për ato netë kur jeni me nxitim, por ende dëshironi të shijoni një vakt të ngrohtë dhe rehati vjeshte. Për këtë pjatë mund të përdorni çdo lloj njoki, në mënyrë që të plotësojë të gjitha nevojat tuaja dietike.

Merrni recetën tonë për Gnocchi

Makarona One Wok Taco me qiqra, djathë Cotija dhe avokado të prera
Waterbury Publishing, Inc.

Të njëjtët përbërës të dashur nga tacot tuaja të preferuara, pa tortilla! Ju gjithashtu mund ta bëni atë tuajën duke shtuar mbushjet tuaja të preferuara si avokado, djathë ose gëlqere.

Merrni recetën tonë për makaronat Taco

Me mirësjellje të tarifës së ëmbël

Ushqimi mesdhetar është disa nga ushqimet më të shëndetshme atje – ai jo vetëm që mund të ndihmojë në humbjen e peshës, por gjithashtu mund të ndihmojë në shëndetin e trurit tuaj.

Merrni recetën nga Well Plated nga Erin

Me mirësjellje të tarifës së ëmbël

Kjo recetë makaronash është e shijshme për një darkë të shpejtë, por është gjithashtu e përkryer për të përgatitur drekat tuaja gjatë gjithë javës.

Merrni recetën nga Sweet Fee

Me mirësjellje të Cooking Classy

Kjo recetë e makaronave primavera është e shëndetshme dhe e mbushur me perime të freskëta, kështu që ju do të jeni në gjendje të shijoni një natë të qetë, duke i shtuar përbërësit e shëndetshëm trupit tuaj në të njëjtën kohë.

Merrni recetën nga Cooking Classy

Receta është dhënë nga Tin Eats

Nëse jeni duke kërkuar për receta të shijshme, të shëndetshme për darkë me receta minimale për të përfunduar natën, kjo është për ju! Kjo pjatë është tërësisht vegjetariane, por nëse dëshironi, mund të shtoni mishin tuaj të preferuar për të rritur proteinat.

Receta “Tin Eats”. Merrni recetën nga

Me mirësjellje të Well Plated nga Erin

Kjo recetë është e shkëlqyeshme për adhuruesit e karkalecave që duan të shmangin pjatat me kalori të dendura si skampi i karkalecave. Kjo recetë përdor hudhër, perime të freskëta dhe pak verë të bardhë për një përzierje shijesh të guximshme.

Merrni recetën nga Well Plated nga Erin

Një fetuçini “pa faj” është e vështirë të arrihet nga Alfredo, por është një fitues. Ai përdor një përzierje të humusit, gjalpit dhe parmixhanit për të krijuar një salcë Alfredo me pak kalori pa kompromentuar asnjë shije.

Merrni recetën nga Half-Baked Harvest

Lexojeni këtë më tej:

Leave a Comment

Your email address will not be published.