15 receta makaronash takim-natë për ditën e Shën Valentinit

Nëse nuk jeni adhurues i menuve të paracaktuara ose nuk bëni rezervime një muaj përpara, të ngrënit në Ditën e Shën Valentinit ndoshta nuk është thirrja më e mirë. Në vend të kësaj, kaloni një natë takimi me një recetë të shijshme makaronash në shtëpi, një shishe Chianti Classico dhe një palë pantofla të turbullta. Nga makaronat e detit te fetuccina kremoze Alfredo, këtu janë 15 mënyra të ngrënshme për të thënë “Të dua”.

Recetat tona të preferuara të makaronave për ditën e Shën Valentinit

1. Karkaleca e Vitos Skampik

Poshtë duart, ky është skampi më kremoz (guxoj të them më i miri?) i karkalecave që keni provuar ndonjëherë. Dy filxhanë krem ​​të rëndë, disa copëza gjalpë dhe shumë parmixhan të grirë krijojnë një salcë kremoze, si Alfredo, me nuanca hudhre të pjekur. Makaronave u hidhen domate të skuqura me lëng dhe borzilok të freskët për një pjatë të freskët dhe shumëngjyrëshe që meriton të shërbehet në ditën e Shën Valentinit.

2. Gnocchi me patate klasike

Bërja e një gnome të bërë në shtëpi është një simbol i dashurisë së vërtetë. Kjo recetë do t’ju tregojë se si ta bëni atë, në mënyrë që të mund të bëni jastëk dhe njoki me gëzof për Shën Valentinin tuaj.

3. Mushroom Ragu i famshëm i L’Artusi me Garganelli të freskët

Nuk mund të gjeni një rezervim në L’Artusi për ditën e Shën Valentinit këtë vit? Njësoj. Por unë po e lë mënjanë hidhërimin tim dhe po e përqendroj vëmendjen time në rikrijimin e ragut të tyre të dashur me kërpudha për darkë.

4. casio e pepe

Mos lejoni që lista e shkurtër e përbërësve t’ju mashtrojë të mendoni se ky specialitet romak është i lehtë për t’u bërë. Edhe pse nuk është e vështirë, Në fakt, kërkon një teknikë të mirë në mënyrë që djathi, uji i makaronave me niseshte dhe piper i zi i bluar i kalitur të bëjnë një salcë kremoze dhe homogjene. Sapo të zotëroni teknologjinë, do të bini në dashuri.

5. Linguine me molusqe, majdanoz dhe limon

Linguine alli vongole gjithmonë do të kryesojë listën si një nga pjatat më romantike të makaronave atje – dhe për adhuruesit e ushqimeve të detit, është një nga më të shijshmet.

6. Orecchiette me qofte të vogla qengji

Edhe pse mund të mos krijoni saktësisht një moment “Zonja dhe Tramp” me orecchiette, kjo pjatë e përzemërt është ende e përkryer për një darkë të Ditës së Shën Valentinit. Nëse jeni duke gatuar vetëm për dy (por ende dëshironi pak të mbetura), prisni recetën në gjysmë.

7. Lobster Fra Diavolo (Makarona me salcë karavidhe-domate pikante)

“Lobster Fra Diavolo është një salcë domate e pasur, pikante, e aromatizuar me esencë sheri dhe e hedhur me karavidhe të lëngshëm mbi një shtrat makaronash”, shkruan zhvilluesja e recetave Anna Frances Gass. Kjo recetë e veçantë e makaronave është e preferuara e saj e familjes për t’u shërbyer në prag të Krishtlindjeve, por është po aq e veçantë për darkën e Ditës së Shën Valentinit.

8. Jenny’s Homemade Manicotti

Për ditën e Shën Valentinit, dilni jashtë. Në këtë rast, kjo do të thotë të bëni makarona shtëpiake për manicotti (mendoni: krepat italiane) dhe djathë ricotta të freskët për mbushjen, të cilat qartësisht po planifikonit t’i bënit nga e para, apo jo? drejtë.

9. Lazanja me djathë, me mish

Nuk do t’ju them se mund ose duhet të bëni lazanja vetëm nëse ushqeni një familje të madhe në ditën e Shën Valentinit. Nëse do të kisha një dollar çdo herë që bëja një lazanja 9″x13″ për dy. , , Epo, të paktën mund të rimbursoja veten për koston e materialeve.

10. Garganelli me karavidhe dhe pure kopër të karamelizuar

Kjo është një recetë makaronash e denjë për një restorant që është perfekte nëse jeni tipi i çiftit që pëlqen të qëndrojë në shtëpi në ditën e Shën Valentinit.

1 1 bucatini all’matriciana

Një udhëtim në Romë mund të mos jetë në kartat për këtë festë të Shën Valentinit (vitin e ardhshëm edhe pse… sa hap e mbyll sytë). Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të bëni një pjatë klasike romake në shtëpi për partnerin tuaj.

12. Fettuccine Alfredo më e mirë

Ka shumë presion për të performuar në ditën e Shën Valentinit, por ndonjëherë është edhe më e vlefshme që gjërat të jenë të thjeshta dhe të bëra mirë. Ju nuk mund të gaboni me këtë fetuccine Alfredo të këndshme për turmën, qesharake kremoze.

13. Ravioli alla Sorrentina

Frymëzuar nga ushqimi që prodhuesi i makaronave rezidente të Food52, Meryl Feinstein, hante gjatë muajit të mjaltit në Itali, erdhi kjo recetë për Domate-y Ravioli në shtëpi.

14. Rigatoni me salcë vodka

Ka një milion teori rreth mënyrës më të mirë për të bërë salcë vodka dhe nëse është më mirë ta përgatisni atë me rigatoni apo pena. por unë premtoj se do të jetë një shumë I kënaqur për të shërbyer në ditën e Shën Valentinit.

15. Pasta Alla Vecchia Betola nga Ina Garten

Për të dashuruarit si Ina dhe Jeffrey, bëni recetën e saj të makaronave me domate. Ina shkruan: “Salca është e koncentruar dhe domatet karamelizohen dhe bëhen bllokim, duke u shkrirë më vendosmërisht me të gjitha shijet e tjera”.

Leave a Comment

Your email address will not be published.