15 receta makaronash limoni për të freskuar shije tuaj

Nuk ka asgjë si një tas me makarona për të kënaqur dëshirën. Qoftë të mbushura me një salcë të pasur domateje, të mbushura me proshutë ose të mbuluara me djathë kremoz, makaronat janë ushqimi më i rehatshëm. Ndërsa hyjmë në mot me diell, darkat tona me makarona meritojnë të njëjtin ndryshim pranveror që ne japim Veten, shtëpitë tona dhe rutinat tona. Hyni: këto receta për makarona me limon që duhet të provoni.

Pra, si mund t’i sjellim pak jetë diçkaje që mund të jetë dërrmuese? Përgjigja është e thjeshtë: thjesht shtoni limon. Shtimi i lëngut ose i lëvozhgës së agrumeve në makaronat tuaja është një zgjidhje e thjeshtë për të gjitha problemet tuaja të shijshme, por reale. Duke marrë parasysh shkëlqimin e shijes, lexoni 15 recetat që duhet të lexoni për makarona me limon për t’i sjellë në drekë, darkë ose pranverë.

Shtoni këto 15 receta për makarona me limon në rotacionin tuaj të ngrënies së pranverës

Rigatoni me Lakrat e Brukselit dhe Kale Pesto

Pse e duam: Jemi të sigurt që kjo recetë do të fitojë një vend në linjën tuaj javore. eshte Ai Mirë. Me lakrat e Brukselit, pesto lakra jeshile dhe arra të thekura, ka diçka për të gjithë.

Përbërësi Hero: Shumë hudhër e merr atë sipër. Dhe kështu pak parmakë dhe borzilok të grirë, sigurisht.

Merrni recetën për Rigatoni me Lakrat e Brukselit dhe Kale Pesto.

Makarona të freskëta me limon, rozmarinë dhe arra pishe nga Love & Lime

Pse e duam: Jeanine dhe Jack nga Love & Lemons i mbajnë gjërat të freskëta me “shumë dashuri dhe një shtrydhje limoni për përfundimin”, gjë që sigurisht reflektohet në këtë recetë. Ai përfshin makarona (natyrisht), lakër jeshile, arra pishe, rozmarinë të freskët dhe një shtrydhje të madhe limoni.

Përbërësi Hero: Ajo rozmarinë e freskët nxjerr një aromë vërtet të këndshme bimore.

merrni recetën për Makarona freskuese me limon, rozmarinë dhe arra pishe.

Sallatë verore me makarona vegjetale me salcë feta dhe limon-tahini

Pse e duam: Nëse dëshironi shumë perime dhe një ton shije, mos kërkoni më tej. Kjo makarona vegjetale është dreka ose darka e lehtë për t’i marrë me vete në oborr. Shtoni një gotë të freskët me ajër të bardhë dhe të ftohtë në përzierje dhe keni një recetë të bërë në perfeksion.

Përbërësi Hero: Feta e kripur sjell një aromë të shijshme djathi në çdo kafshatë.

Merrni recetën e salcës verore me makarona vegjetale me feta dhe limon-tahini.

Makarona me limon karbonara me bizele dhe kungull i njomë.

Pse e duam: Merrni dozën tuaj ditore të perimeve jeshile me këtë karbonarë limoni. Kungull i njomë dhe bizele të ngrira takohen me Pecorino Romano dhe bëjnë një makarona të shijshme për të bërë një salcë të shijshme kremoze që është mjaft e lehtë për çdo natë jave.

Përbërësi Hero: Nenexhiku i freskët shton një aromë të mprehtë barishtore që është e papritur, por shumë e vlerësuar.

Merrni recetën për Makarona me limon karbonara me bizele dhe kungull i njomë.

Angjinarja e pjekur me limon dhe makarona me gjalpë kafe nga Half Baked Harvest

Pse e duam: Tieghan e quan këtë makarona kurën më të mirë për të hënën blu dhe ne nuk mund të pajtoheshim më shumë. Është i mbushur me shije të këndshme, por mjaftueshëm i butë për t’u shijuar pa u ndjerë i ngopur. Nuk doni ta humbisni, më besoni.

Përbërësi Hero: Nuk bëhet shumë më mirë se ajo burrata kremoze. Unë tashmë po e ha me sytë e mi.

Merrni recetën për Angjinarin e pjekur me Limon dhe Makarona me gjalpë Kaf.

Gjuha me limon dhe domate nga dashuria dhe limonët

Pse e duam: Është kaq freskuese dhe përdor përbërës që me siguri i keni në qilar! I mban gjërat të thjeshta me domate të pjekura, limon, rukolë, mocarela dhe barishte. Spërkatni arra pishe të thekura për t’u përgatitur me gjalpë në çdo pirun të shijshëm.

Përbërësi Hero: Unë besoj fort se pak gjëra janë më të mira se thjesht domate të plasaritura.

Merrni recetën për Linguine me Limon dhe Domate.

Sallatë Herbie Makarona Pranverë me Vinegrette Limon me Ushqim dhe Dashuri

Pse e duam: Makarona Rotini Përzierja perfekte e perimeve pranverore dhe acidit takohen në këtë pjatë të shijshme. Ju mund ta bashkoni këtë sallatë me makarona në një kohë të shkurtër dhe të hani perimet tuaja të përditshme ndërsa e bëni atë. Sinqerisht, çfarë mund të kërkojmë më shumë?

Përbërësi Hero: Bizelet janë dhe do të jenë gjithmonë të shijshme. Sidomos në këtë përzierje zarzavate pranverore të mbushura me yje. Përshëndetje Asparagus, Selino, Qepë e Gjelbër dhe Kopër! mire te te ha.

Merrni recetën për sallatën me makarona pranverore Herbie me vinaigrette me limon.

Spageti me Mascarpone, Meyer Limon, Spinaq dhe Lajthi nga The Kitchn

Pse e duam: Mascarpone kremoze dhe limonët Meyer bashkohen për të bërë një salcë të bardhë më të lehtë se zakonisht që imiton salcën kaq të mëndafshtë që do të merrnit nga një përzierje më tradicionale me bazë kremi. Aciditeti i ulët dhe aroma e ëmbël e atij limoni Meyer shkojnë shumë mirë në këtë makarona të pasur, por të freskët.

Përbërësi Hero: Kërkoj falje që shkova me ndonjë gjë përveç atyre lajthive të thekura me gjalpë. Dua të them, përsosmëri absolute,

Merrni recetën për Spageti me Mascarpone, Meyer Limon, Spinaq dhe Lajthi.

Makarona Pesto me Kale limoni nga What’s Gabby Cooking

Pse e duam: Kushdo që tha se lëvozhgat e makaronave padyshim që nuk mund të jenë elegante, nuk e ka kafshuar këtë kryevepër. Jo vetëm që është krejtësisht hyjnore, por kjo makarona e shijshme, barishtore dhe e mrekullueshme jeshile është po aq e thjeshtë për t’u bërë për netët e ngarkuara të javës dhe drekat e natës së javës. Java e punës, e thjeshtë.

Përbërësi Hero: Unë jam i anshëm ndaj çdo gjëje me djathë ricotta. Sidomos kur është i lyer me lëvozhgë limoni dhe speca të kuq.

Merrni recetën për Makaronat me Pesto me Kale Limon.

Borziloku me një tenxhere limoni, shpargu dhe makarona me sallam nga korrja gjysmë e pjekur

Pse e duam: Pasta me një tenxhere është një zgjidhje tjetër e natës së javës që nuk merr mjaftueshëm lëvdata. Darka me gatime minimale? Regjistrohu mua. Ky hero natën e javës vjen në formën e salsiçes pikante italiane të pulës, makaronave të shkurtra të rrethuara me shparg, ullinj jeshil, hudhër dhe limon.

Përbërësi Hero: Ata ullinj jeshil sjellin një kripë të shijshme në çdo kafshatë që i mban gjërat të freskëta dhe interesante.

Merrni recetën për borzilokun me një tenxhere me limon, shpargujt dhe makaronat me sallam.

Makarona me brokoli, limon të konservuar dhe qiqra nga Festa në shtëpi

Pse e duam: Nuk kam takuar kurrë një brokoli që nuk më pëlqeu, dhe ky nuk bën përjashtim. Është e mbushur me qiqra, hudhër dhe limon të konservuar për të bërë një makarona vërtet të kënaqshme që është mjaft e freskët për çdo kohë të vitit.

Përbërësi Hero: Sumaku e merr atë aromë limoni në shtëpi, por mund të hiqet nëse nuk e keni në dorë – megjithëse ju rekomandoj të gjeni disa. nuk do të pendoheni!

Merrni recetën për makarona me brokoli, limon të konservuar dhe qiqra.

Makarona mesdhetare me vaj ulliri me limon nga kuzhina e mbushur me njerëz

Pse e duam: Dieta mesdhetare është ajo që është vazhdimisht e shijshme (dhe e shëndetshme!), dhe kjo makarona e pasqyron absolutisht këtë. Ajo ka të gjitha klasikët, duke përfshirë domate të thara në diell, angjinare, ullinj Kalamata, domate qershi dhe më shumë. Gjithashtu, ai përfshin disa perime të papritura si brokoli dhe kërpudhat, të cilat vlerësohen gjithmonë.

Përbërësi Hero: Veshja me vaj ulliri me limon barishte sjell të gjitha shijet e shijshme barishtore në festë.

merrni recetën për Makarona mesdhetare me vaj ulliri limoni barishtor.

Pasta me lakër jeshile për natën e javës, spinaq dhe djathë dhie nga Fork Knife Swoon

Pse e duam: Djathi i dhisë ka qenë gjithmonë i preferuari im, qoftë në formën e picës apo sallatës. Por në rastin e kësaj makarona limoni me lakër jeshile, nuk kam takuar kurrë një mjet për djathë dhie që e kam dashur më shumë.

Përbërësi Hero: Një spërkatje shtesë parme e mban këtë makarona nga shijimi gjithashtu i virtytshëm

merrni recetën për Pasta me lakër jeshile për natën e javës, spinaq dhe djathë dhie nga Fork Knife Swoon.

Makarona vegjetariane kremoze me domate dhe borzilok

Pse e duam: Më lejoni t’ju prezantoj me recetën tuaj të re të preferuar të natës së javës. Kjo salcë e makaronave është aq kremoze dhe e shijshme sa nuk do ta dinit kurrë se ishte më mirë për ju (dhe vegjetariane!) Hidheni mbi ato petë bucatini që mund të spërkaten dhe spërkateni me një dozë të madhe lëkure limoni. Bonusi: Do të keni mbetje për javën!

Përbërësi Hero: Ajo salcë kremoze e arrave nuk mund të rrihet.

Merrni recetën për makarona vegjetariane kremoze me domate dhe borzilok.

Spageti Aglio E Olio nga Dashuria dhe Limonët

Pse e duam: Kjo spageti e thjeshtë kërkon 20 minuta dhe disa përbërës për t’i bashkuar. Shtoni një porcion me zarzavate në përzierje dhe po kontrolloni të gjitha llojet e kutive.

Përbërësi Hero: Lëkura dhe lëngu i limonit paketojnë zingun.

Merrni recetën për Spageti Aglio e Olio.

Cila është receta juaj e preferuar e makaronave me limon? Ndani lidhjen në komente!

Leave a Comment

Your email address will not be published.