15 pjata që mund të bëni me ushqim nga kopshti juaj

nëse gatuani ushqim i mrekullueshëm Në shtëpi ndihemi sikur jemi të rritur të suksesshëm, pastaj gatuajmë me ushqimin që kemi rritur vetë Kopshti Na bën të ndihemi si super të rritur. Të gjitha këto receta përmbajnë ushqime që mund t’i rritni në oborrin e shtëpisë tuaj. Dhe edhe nëse nuk keni hapësirë ​​për një kopsht të tërë, mund të rritni barishtet tuaja në një kopsht me dritare (mund të shikoni tonën) udhëzues për bimët e shtëpisë për një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë).

Çdo recetë e mëposhtme përmban të paktën një nga të mëposhtmet:

 • domate
 • Kastravecat
 • Piper i zi
 • barishte të freskëta

Le të bashkohemi!


Domate Confit

Kjo recetë konfit përdor shumë hudhër, trumzë dhe EVOO për t’i kthyer këto domate në djathëra me shije të mrekullueshme në bukë të thekur, makarona ose një dërrasë djathi. ,gjemba dhe gjethe,

Burger Vegjetarian Quinoa Chickpea

Burger Vegjetarian Quinoa Chickpea

Me mirësjellje të Korrjes së Lashtë

material

 • filxhan Ancient Harvest Harmony Organic Quinoa
 • 1 filxhan lëng perimesh
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e kuqe, e grirë
 • 3 thelpinj hudhre, te grira
 • 1 filxhan paprika, i copëtuar
 • 2 kërcell selino, të grira
 • 1 filxhan kërpudha, të prera në feta
 • filxhan karrota, të copëtuara
 • 1 15 ons kanaçe qiqrash, të lara dhe të kulluara
 • 1 vezë farë liri (1 1/2 lugë gjelle fara liri të bluar + 3 lugë gjelle ujë, mbajeni mënjanë për 5 minuta)
 • 1 lugë gjelle ajwain
 • 1 lugë gjelle borzilok
 • 1 lugë paprika
 • lugë mustardë
 • 2 lugë çamçakëz guar (opsionale, bën një petë më të fortë)
 • kripë dhe piper për shije
 • thekon piper të kuq, për shije
 • Mbushëse për Burger: Feta domate, Avokado, Marule

udhëzime

 1. Gatuani quinoan sipas udhëzimeve të paketimit, duke e gatuar në lëng perimesh në vend të ujit.
 2. Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe skuqni qepët derisa të jenë të tejdukshme, rreth 3 minuta. Hidhni hudhrën dhe gatuajeni derisa të ketë aromë, rreth 2 minuta. Përzieni paprikën, selinon, kërpudhat dhe karotat dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera.
 3. Në një tas të madh, grini qiqrat dhe përzieni me quinoa, vezë liri dhe perime të ziera. Shtoni erëzat, mustardën, çamçakëzin guar, kripë, piper dhe thekon piper të kuq dhe përzieni.
 4. Vendosim një tigan me vaj ulliri mbi nxehtësinë mesatare dhe bëni 4 peta me përzierje perimesh quinoa. Gatuani petat derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 5 minuta nga secila anë.
 5. Mblidhni burgers dhe shijoni!
Receta Jicama Mango Salsa

Receta Jicama Mango Salsa

Salsa është e mrekullueshme, sepse meqenëse është një përzierje e perimeve të ndryshme, ju mund të bashkoni çdo perime që dëshironi të hani. Cayenne, jalapeo dhe cilantro shijojnë edhe më mirë kur kombinohen me mango. (Nëpërmjet brit + bashkë,

Borziloku me domate Orzo

Borziloku me domate Orzo

Pjesa më e mirë e kësaj recete të korrjes gjysmë të pjekur është se mund të shërbehet e nxehtë ose e ftohtë. Si domatet ashtu edhe borziloku mund të merren direkt nga kopshti juaj, por sigurisht që nuk keni pse të bëni djathin tuaj ;). (Nëpërmjet brit + bashkë,

Pulë Hasselback me Perime

Pulë Hasselback me Perime

Pritini pulën tuaj në feta (vetëm kini kujdes që në fakt të mos e prisni në shumë copa) dhe ngjitni perimet tuaja të preferuara pikërisht brenda gjoksit të pulës. Shijet do të përzihen së bashku në një mënyrë vërtet të shijshme, plus produkti i përfunduar duket super i lezetshëm. (Nëpërmjet brit + bashkë,

Roll-ups me kastravec të shëndetshëm

Roll-ups me kastravec të shëndetshëm

Kastravecat tuaja nuk kanë nevojë të rezervohen vetëm për sallata. Përdorini ato në vend të bukës ose mbështjellësve për të bërë një drekë të shijshme me gjelin e detit, humus dhe Sriracha. (Nëpërmjet brit + bashkë,

Pijet që mund të bëni me ushqim nga kopshti juaj

shalqi rozmarine

shalqi rozmarine

Ndërsa shalqini në këtë recetë i jep limonadës suaj të preferuar përmirësimin e përsosur për verën, ai shton notat kryesore me rozmarinë që është vetëm *puthja e shefit të kuzhinës. * (Përmes) brit + bashkë,

Xhenxhefil Mente Julep

Xhenxhefil Mente Julep

Julepi tipik i nenexhikut merr një goditje pikante kur shtoni pak bile xhenxhefili. Mos harroni të shtoni pak nenexhik të freskët! (Nëpërmjet brit + bashkë,

Mai Tai

Mai Tai

Kjo recetë kokteji është tropikale, freskuese dhe mundësi e përkryer për të përdorur nenexhikun nga kopshti juaj i dritares. (Nëpërmjet Kodra e kuzhinës,

Na ndiqni në Pinterest dhe abonohuni në buletinin tonë të emailit për më shumë receta.

nga artikujt në faqen tuaj

Artikuj të ngjashëm në ueb

Leave a Comment

Your email address will not be published.