15 Ëmbëlsirë të pasura dhe mbushëse me bazë arra vegane


Arrat ofrojnë një strukturë të mrekullueshme krokante dhe një aromë të butë gjalpi që shkon shumë me ëmbëlsirën. Ato janë gjithashtu të larta në omega dhe antioksidantë dhe ofrojnë shumë përfitime të tjera shëndetësore. Këtu janë 15 ëmbëlsirat me arra që do t’ju bëjnë të çmendeni për këtë farë të mrekullueshme!

1. Tortë me arra me boronicë pa pjekje

Tortë me arra me boronicë pa pjekje

Burimi: No-Bake Cranberry Walnut Tart

Kjo tortë me arra me boronicë pa pjekje nga Angelina Papanicolaou është një ëmbëlsirë e shijshme, me fruta dhe shumëngjyrëshe. Plus, është shumë e lehtë për t’u bërë! Korja është një përzierje e arrave, kokosit dhe hurmave. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hidhni gjithçka në përpunuesin tuaj të ushqimit dhe ta lini të bëjë të gjithë punën. E përkryer për darkat e festave të ngarkuara.

2. Bare arra boronicash Crumble

Boronica Arre Crumble Bars

Burimi: Blueberry Walnut Crumble Bars

Këto bare ushqyese me arra të boronicës Crumble nga Caroline Doucet janë bërë me arra, tërshërë, hurma dhe disa përbërës të tjerë bazë. Hajini ato për një meze të lehtë, ose meze të lehtë, ose shërbejini me akullore për ëmbëlsirë.

3. Dardha të ziera, arra të thekura dhe çokollatë të zezë me krem ​​kokosi

Dardha të pjekura me krem ​​kokosi, arra të thekura dhe çokollatë të zezë

Burimi: Dardha të pjekura me krem ​​kokosi, arra të thekura dhe çokollatë të zezë

Të gjitha shijet e shtuara në këtë ëmbëlsirë plotësojnë njëra-tjetrën dhe krijojnë një shije dhe teksturë të ekuilibruar. Dardhat janë të buta, natyralisht të ëmbla dhe aromatike. Arrat variojnë nga pak të ëmbla në të hidhura, me tone dheu dhe një strukturë krokante. Së fundi, shtimi i kremit të kokosit të rrahur në kombinimin e arrës së dardhës i jep kësaj ëmbëlsire një ndjesi të mëndafshtë, elegante, e cila është e mbushur me një çokollatë të zezë dekadente. Këto Dardha të pjekura me krem ​​kokosi, arra të thekura dhe çokollatë të zezë nga Teri Macovei janë të mrekullueshme!

4. Tortë me karrota me arra me krem ​​djathi krem

Tortë me karrota me arra me krem ​​djathi krem

Burimi: Tortë me karrota me arra me krem ​​djathi Frosting

Kjo tortë me karrota me arra pa gluten me krem ​​djathi Frosting nga Rhea Parsons do të ishte një ëmbëlsirë e mrekullueshme për Pashkë. Ose pas Pashkës. ose për martesë. ose për çdo ditë. kënaquni!

5. Fetë arre me xhenxhefil

fetë arrë xhenxhefili

Burimi: Ginger Walnut Slice

Nëse jeni duke kërkuar për një ëmbëlsirë të ëmbël dhe të nxehtë? Mos kërkoni më larg se kjo fetë arre me xhenxhefil nga Sarah Kidd. Arrat u shtojnë një strukturë të mrekullueshme dhe nxjerrin në pah shijen e shijshme.

6. Biskota me tërshërë me arra me boronicë

Biskota me bollgur me arra me boronicë

Burimi: Biskota me tërshërë me arra të boronicës

Këto biskota me tërshërë me arrat e boronicës nga Medha Swaminathan janë mjaft të shëndetshme për mëngjes ose rostiçeri, por mjaft të shijshme për një ëmbëlsirë të kënaqshme. Të prodhuara nga tërshëra e mbështjellë, ato janë plotësisht vegane dhe pa gluten dhe bashkohen në 25 minuta ose më pak!

7. Fudge hurme arre

Fudge hurme arre

Burimi: Walnut Date Fudge

Arrat ofrojnë yndyrna të shëndetshme, fibra, vitamina dhe minerale. Arrat janë të pasura me antioksidantë. Arrat janë të mira për trurin dhe mbështesin plakjen e shëndetshme. Arrat janë arra jashtëzakonisht ushqyese. Hurmat janë një ëmbëlsues i shkëlqyeshëm natyror dhe i mbushur me të mira. Arrat e pjekura i japin një shije të mrekullueshme kësaj tul arra nga Namita Tiwari. Fudge e bën një festë pa faj të ëmbël dhe të ëmbël.

8. Tortë me arra të karamelizuara me krem ​​kafeje

Tortë me arra të karamelizuara me krem ​​kafeje

Burimi: Tortë me arra të karamelizuara me krem ​​kafeje

Kjo tortë pa gluten është e mbushur me krem ​​të pasur kafeje dhe arra të karamelizuara. Bëjeni këtë tortë me arra të karamelizuara me krem ​​kafeje Frosting nga Clemens Moulart pjesë e ëmbëlsirës suaj të festës!

9. Tartlets boronicë me kore arre tërshërë

Tartlets boronicë me kore arre tërshërë

Burimi: Tartlets Blueberry with Oatmeal Walnut Crust

Këto Tartlets fantastike me boronica tart me kore arre tërshërë nga Travis Piper kanë një mbushje të shijshme me boronica dhe një kore të përkryer krokante tërshëre arre. Nëse ëmbëlsirat me çokollatë nuk janë gjëja juaj, atëherë ato janë ëmbëlsira perfekte e festave.

10. Puding me gjalpë me arra të ëmbëlsuara

Puding me gjalpë me arra të ëmbëlsuara

Burimi: Butterscotch Puding with Candied Arrras

Ky puding Butterscotch me arra të ëmbëlsuara nga Fabio Gallo është një ëmbëlsirë e thjeshtë, e lehtë dhe e shpejtë që do të shijojë shumë në fund të një vakti. Pudingu kremoz me gjalpë bëhet me qumësht soje dhe sheqer kaf dhe më pas hidhet sipër disa arra të ëmbëlsuara të bëra vetë.

11. Brownie me arra me mjedër të mbushur me proteina me çokollatë

Brownie arre me mjedër të mbushur me proteina me çokollatë

Burimi: Brownie me arrë me mjedër të mbushur me proteina me çokollatë

Këto Brownies me arra me mjedër të mbushur me proteina nga Renee Sexton kanë shije kremoze, të ëmbël dhe dekadente, por janë çuditërisht të shëndetshme në krahasim me shumicën e ëmbëlsirave që do t’i kafshoni. Ato janë bërë nga fasule dhe arra, kështu që ato përmbajnë shumë proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Plus, ata shijojnë jashtëzakonisht të shijshme.

12. Byrek me qershi me fara kërpi dhe arra

Byrek me qershi me fara kërpi dhe arra

Burimi: Byrek me qershi me fara kërpi dhe arra

Ah… byrek me qershi. Ky version i papërpunuar vegjetarian është kaq i shijshëm! Mbushja është thjesht qershi dhe korja është bërë me fara kërpi, arra, vaj kokosi dhe çfarëdo ëmbëlsuesi që ju pëlqen. Është super i shëndetshëm për zemrën dhe mendjen tuaj! Duhet ta provoni këtë byrek me qershi me kërp dhe arra nga Emily Von Yew.

13. Cheesecake me arra kungull me çokollatë të bardhë

Kungull qumështor me arra me çokollatë të bardhë

Burimi: Cheesecake me arra kungull me çokollatë të bardhë

Ky tortë mahnitëse me arra kungull me çokollatë të bardhë nga Florian Noah është një ëndërr e ëmbëlsirës. Është kremoze, e ëmbël dhe dekadente, me shije të shijshme vjeshte. Për të mos përmendur, është bërë me përgatitje dhe përbërës minimalë – pa orë pritjeje midis hapave. Bëjini vetes një nder dhe përgatisni këtë qumështor dekadent për familjen, miqtë, natën e festave ose thjesht për veten tuaj.

14. Byrek me krem ​​me banane

Byrek me krem ​​me banane

Burimi: Byrek me krem ​​me banane

Bananet e karamelizuara të mbytura në Puding Vegan Krem të bërë në shtëpi ulen sipër një kore arre në këtë byrek të shijshëm me krem ​​me banane nga Nicole Dunai. Kjo ëmbëlsirë e shijshme verore është e mbushur me një shtresë të trashë kremi me kamxhik kokosi. Shtresat e Yama në kompleksin Yama formojnë pjesët e parajsës së pastër.

15. Tortë me bukë me banane

Ëmbëlsira me bukë me banane

Burimi: Banana Bread Cake Pops

Këto tortë me tortë me banane nga Kirsten Kaminsky janë një ndryshim novator në ëmbëlsirën klasike. Këto ëmbëlsira të shijshme janë bërë nga brumi i butë i bukës së bananes, i mbushur me arra krokante dhe i veshur me një guaskë të lezetshme çokollate.

Mësoni si të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore ka qenë e njohur për të ndihmuar me inflamacionin kronik, shëndetin e zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, nevojat ushqyese, alergjitë, shëndetin e zorrëve dhe më shumë! Fatkeqësisht, konsumi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë aknet, çekuilibrat hormonalë, kancerin dhe kancerin e prostatës, dhe ka shumë efekte anësore.

Për ata që janë të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë të blejnë një nga shumë librat tanë të gatimit me bazë bimore ose të shkarkojnë aplikacionin Food Monster, i cili përmban mijëra receta të shijshme që do t’ju ndihmojnë të zvogëloni gjurmën tuaj mjedisore. Krijon burimin më të madh të recetave vegjetariane te ndihmosh. Ruani kafshët dhe bëhuni të shëndetshëm! Dhe ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni për përfitimet ekologjike dhe shëndetësore të një diete me bazë bimore.

Këtu janë disa burime për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.