11 Receta për makarona për sallata verore

Sallata me makarona është vakti i përsosur në natyrë, por edhe pjatat më të shijshme mund të bëhen të mërzitshme pas disa muajsh. Provoni këto receta interesante të sallatës së makaronave verore dhe rrotullojeni në anën klasike për ta bërë piknikun tuaj ose BBQ-në më emocionuesin deri më tani.

Nëse sallata me makarona nuk do të ekzistonte tashmë, personi i parë i ftuar në një piknik potluck do të duhej ta shpikte atë. Një sallatë e ftohtë me pene ose makarona (ose edhe petë spageti!), e mbushur me perime verore, mish, djathëra, barishte dhe një salcë të guximshme për t’u marrë në bregdet ose në parkun më të afërt Gjëja e përsosur për t’u lënë në një tryezë pikniku. Shërbejeni gjatë kampingut, ose në oborrin e shtëpisë tuaj për ta kombinuar bukur me çdo gjë që del nga skara.

Një shënim mbi sigurinë ushqimore: Disa prej tyre nuk e lënë majonezën, por në kundërshtim me besimin popullor, majoneza e blerë në dyqan rrallë sëmuret; Prapëseprapë, për të qenë në anën më të sigurt, shikoni programet tona argëtuese në natyrë për të parë se si mund të përdorni një kapak dushi të thjeshtë dhe pak akull për të bërë mbulesa të përshtatshme për tas që i mbajnë gjërat të freskëta. Dhe nëse ju duhet të merrni sallatën tuaj me makarona në një udhëtim, shikoni ftohësit tanë të preferuar elegant dhe shportat e piknikut që paketojnë vaktet tuaja për të shkuar gjatë gjithë verës.

Këtu janë 11 nga recetat tona të preferuara të sallatës së makaronave verore dhe rrotullimeve në anën klasike të verës.

Thjeshtësia dhe gjallëria e aromës është tërheqëse me këtë “Potluck Charmer” të nderuar nga koha: pesto borziloku të freskët, mocarela të freskët, parmixhan të sapo grirë, pene rigat të sapo gatuar – po e mbani fillin? Merrni recetën tonë klasike të sallatës me makarona Pesto.

Conchiglie (makarona me guaskë) ndan hapësirën e taseve me perimet më të freskëta dhe më të ëmbla nga tregu i fermerëve të verës: misër, kungull i njomë dhe domate qershi; Pjekja e tyre në skarë para se t’i hidhni, u jep atyre një notë të tymosur verore. Feta e thyer dhe cilantro e bëjnë atë të ndjehet shumë e lehtë. Merrni recetën tonë të sallatës me makarona me perime verore të pjekura në skarë.

Elote është një nga ushqimet më të mira në rrugë dhe tani është një element kryesor i shumë BBQ-ve në oborrin e shtëpisë, por nëse po kërkoni edhe më shumë mënyra për ta shijuar atë, sallatat me makarona përfshijnë misër të ëmbël, afreske krokante dhe një salcë me lime pikante është perfekte. . , Proshuta nuk është e nevojshme, por pse të mos i prarosh zambakët? Merrni recetën e sallatës me makarona me misër në rrugë meksikane.

Sanduiçi i preferuar si hoagie i Big Easy – mufleta – merr trajtimin e sallatës këtu: sallami dhe djathi provolone gjejnë shtëpinë e tyre të vërtetë, të rrethuar nga një shije e shijshme selino dhe ulliri. Merrni recetën tonë për Sallatën me Makarona Muffaletta.

Shijet bëhen gjithnjë e më të mira ndërsa ulet, kështu që kjo klasike italo-amerikane (e frymëzuar nga pjata antipasti, me përbërësit e saj të kripur, të kripur dhe të pasur) është e përkryer për një llak. Merrni recetën tonë të sallatës me makarona italiane.

Sallata greke takohet me sallatën me makarona për një pjatë anësore perfekte (për BBQ greke ose ndryshe). Copa krokante piper zile dhe selino dhe domate me lëng dhe feta me kripur paketohen me shumë shije dhe cilësi. Por mos harroni për ullinjtë e Kalamatës – disa nga lëngjet e tyre përzihen gjithashtu në vinegrette, merrni recetën e sallatës greke të makaronave.

Në të njëjtën familje ushqimore, kjo sallatë e ftohtë bozhure, e përshtatur nga Aficio Faris, krijon humorin për një verë ideale mesdhetare me ricotta salata, angjinare, domate qershi, borzilok dhe majdanoz. Merrni recetën tonë të Sallatës së Makaronave Sardenjë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.