10 restorantet më të vlerësuara në Romë që duhet t’i vizitoni gjatë udhëtimit tuaj

Ka shumë arsye pse Roma është një qytet që vazhdon të tërheqë udhëtarët përsëri dhe përsëri, dhe kjo nuk është vetëm sepse ata hodhën një monedhë në shatërvanin Trevi. Roma është qyteti i përjetshëm, i pasur me histori, bëma të pakrahasueshme arkitekturore dhe shumë mundësi për blerje. Por ndoshta pjesa më befasuese e çdo udhëtimi në Romë është ushqimi i jashtëzakonshëm. Kuzhina romake ka shumë më tepër për të ofruar sesa pica dhe makaronat; Këto janë 10 përvojat më të mira të ngrënies në qytet.10 la pjergull

La Pergola është një restorant hoteli luksoz në Romë me pamje panoramike të qytetit që të lë pa frymë nga tarraca. Ky restorant shërben kuzhinë të shijshme italiane në Romë Cavalieri dhe ishte restoranti i parë në Romë që mori tre yje Michelin për kuzhinën e tij të hollë. Ky është restoranti i vetëm në qytetin e përjetshëm që ka arritur këtë nder dhe padyshim, vjen me një çmim të lartë. Megjithatë, për një përvojë të nivelit të lartë të ngrënies në Romë, La Pergola është më e mira e qytetit.

9 Armando Al Pantheon

Armando al Pantheon është një restorant historik në Romë që u themelua në vitin 1961 nga Armando Gargioli. Restoranti përfaqëson një traditë të gjatë të gastronomisë romake dhe është një element kryesor i qëndrueshëm i vendeve më të vlerësuara të qytetit për të ngrënë. Është i famshëm për pjatat e tij të shijshme me makarona, duke përfshirë makaronat karbonara dhe cacio e pepe.


8 jo betta

Nona Betta është një restorant simpatik në geto hebraike të Romës. Pjatat e stilit kosher në këtë geto autentike romake vijnë në dy menu të ndryshme, një me mish dhe një me djathë dhe peshk. Kjo është për respekt për një varg në Tevrat që thotë: “Mos e gatuaj një fëmijë në qumështin e nënës së tij.” Një artikull popullor i menusë është një angjinar i skuqur thellë, me gjethe të qarta kafe të artë. Kjo angjinare e stilit hebre u shijua edhe nga i ndjeri Anthony Bourdain.

7 Per Me Giulio Terrino

Per Me Giulio Terrinoni ndodhet në qendrën historike të qytetit të përjetshëm në Vicolo del Malpasso. Restoranti shërben kuzhinë moderne italiane duke përfshirë mëngjesin e stilit tapas dhe ushqime deti. Restoranti i Chef Terrino ka një pamje të lartë, por minimaliste me një oborr spanjol simpatik në natyrë për të ngrënë mbi kalldrëm. Ushqimet e detit për kuzhinën janë me burim lokal dhe restoranti mban një yll Michelin, duke e renditur atë ndër restorantet më të vlerësuar në kryeqytetin italian.


6 Trattoria Montic

Një tjetër përvojë ngrënieje e vlerësuar më e mirë në Romë është një darkë ulur në Trattoria Monti të rastësishme por të pasura në zonën Esquilino të qytetit. Trattoria e vogël drejtohet nga familja Camarucci dhe ofron kuzhinë të stilit shtëpiak së bashku me një listë të gjerë verërash. Dinerët mund të presin shërbim miqësor, çmime të arsyeshme dhe një atmosferë romantike që e bëjnë atë një nga vendet më të njohura në Romë. Për shkak se është në kërkesë të lartë, udhëtarët duhet të bëjnë rezervime për të shijuar ushqimin e shijshëm dhe të përzemërt të shërbyer në Trattoria Monti.

5 frymë rome

E vendosur në Qytetin e Përjetshëm në lagjen Trastevere, Roma Spirita është një përvojë ngrënieje e vlerësuar por e rastësishme që ka tërhequr udhëtarë nga e gjithë bota, duke përfshirë të ndjerin dhe të madhin Anthony Bourdain. Ky restorant i vogël romak ndodhet në një shesh të qetë, Piazza di Santa Cecilia, dhe ka shërbyer për më shumë se 30 vjet me pica dhe makarona të jashtëzakonshme. Ky është vendi i përsosur për të shijuar një vakt relaksues larg kaosit dhe turizmit të Romës.

LIDHUR: Kur jeni në Romë, hani si vendasit

4 Felice A Testacio

Felice a Testacio ndodhet në lagjen Testacio të Romës, një nga zonat më të mira për gastronomi. Ky është një restorant i rastësishëm, i shkollës së vjetër, me një reputacion të gjatë në mesin e vendasve. Ndaloni këtu për një drekë të lirë që nuk do të zhgënjejë ose një darkë të shijshme në një nga lagjet më të bukura të Romës. Casio e pepe, makarona me djathë dhe piper të zi të freskët, është një pjatë që duhet ta provoni në meny.

3 seu pica illuminati

Kjo piceri nuk është restoranti juaj tipik romak, por picat e saj jo tradicionale ia vlen të ndalen. Byrekët janë bërë me përbërës të freskët, vendas me shumë vlerësim. Vetë ambienti është i dekoruar në një stil të bukur bashkëkohor me një atmosferë të këndshme që është e përkryer për një turmë më të re. Pica e gatuar në mënyrë perfekte me kore aromatike është padyshim një nga gjërat më të mira që udhëtarët duan të provojnë në Romë. Porositni Pizza Capricosa, Pizza Vegjetarian, ose Pizza Parmigiana për një shije autentike të Italisë me një ndryshim modern.


2 roseoli

Roscioli kryeson listën e restoranteve më të mira në Romë, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Restoranti është ushqim modern italian me një menu shije dedikuar djathit mocarela të buallit dhe një koleksion të gjerë verërash për të kënaqur edhe shijet më të sofistikuara. Menuja përmban ushqime të freskëta deti si peshk shpatë, salmon dhe karkaleca deti, dhe Rocioli Salumeria con Cucina ka një seksion menuje kushtuar klasikëve romakë si cacio e pepe dhe la carbonara.

LIDHUR: Pse Roma është në të vërtetë qyteti i përjetshëm i Italisë

1 Osteria Fernand

Osteria Fernanda ka fituar vendin e saj në mesin e restoranteve më të vlerësuara në Romë për përdorimin e saj shpikës të perimeve të fermentuara, lëvozhgave të kalitura dhe opsioneve të tjera unike të kuzhinës që e bëjnë ushqimin këtu të dallohet. Kuzhina moderne italiane e restorantit plotësohet nga dizajni simpatik i brendshëm i lokalit pranë Trastevere. Një përzgjedhje e gjerë e verërave dhe opsioneve të mishit dhe peshkut janë në dispozicion për çiftimin e përsosur. Udhëtarët që kërkojnë një përvojë të ngrënies së nivelit të lartë do ta pëlqejnë menunë e darkës me 7 pjata ose menynë e shijimit me 10 pjata.

Leave a Comment

Your email address will not be published.