10 recetat më të çuditshme në frymën e egër (që në fakt funksionojnë)

pothuajse çdo Legend of Zelda: Breath of the Wild Lojtari ka pjekur një mollë ose ka pjekur disa kërpudha ose peshk. Shumë prej tyre kanë shkuar edhe më tej, pasi loja ofron një smorgasbord të vërtetë ushqimesh për ata që janë të interesuar të eksplorojnë dhe gatuajnë, nga gjellët e përzemërta deri te ëmbëlsirat, madje edhe disa që janë të vështira për t’u bërë. janë si ushqim.LIDHUR: Breath of the Wild: 10 sekrete që shumica e lojtarëve ende nuk i kanë gjetur

Shumica, nëse jo të gjitha, ushqimet fryma e egër Ka disa rrënjë në gatimin e botës reale. Ndërsa disa mund të jenë më të ngrënshëm se të tjerët, të gjithë mund të japin një frymëzim të vogël për një kuzhinier kureshtar për të provuar diçka të re. edhe pjatat më të pazakonta fryma e egër Mund të funksionojë në jetën reale.

10 Skelat e bollshme të peshkut mund të duken të pamundura për të punuar

Si një recetë që nuk ka gjasa të funksionojë në shikim të parë, një hell i bollshëm peshku kërkon që lojtari të pranojë katër ose më shumë lloje të ndryshme peshqish së bashku. Ndërsa receta të tjera të ngjashme ekzistojnë për lloje të tjera ushqimesh, peshku dallohet për një sërë efektesh me të cilat zakonisht bie ndesh.

Një ekuivalent i botës reale mund të duket mjaft i thjeshtë në shikim të parë, por duhet pasur kujdes që të gjithë peshqit e përfshirë të jenë mjaft të fortë. Për të arritur një grup të ngjashëm pjatash në lojë, një përzierje e basit, shojzës së kërpudhave, snapper-it dhe e verdha mund të funksionojë mirë, e kalitur lehtë për shije me kripë dhe limon.

9 Hearty Durian ofron shërim të plotë të disponueshëm

Pak gjëra thonë më pak komoditet sesa një thes plot me durian të madh e të nxehtë. Këto fruta të rënda dhe të përzemërta arrijnë të jenë një nga format më efikase të trajtimit në dispozicion. fryma e egërNdërsa një durian i pjekur rikthen të gjitha zemrat e Link-it dhe madje shton disa zemra të përkohshme.

LIDHUR: Breath of the Wild: 10 grupe forca të blinduara që do të dëshironi t’i blini sa më shpejt

Durian është përdorur gjithashtu në një shumëllojshmëri kuzhinash me aromën e tij të fuqishme. Ndërsa mishi i durianit i pjekur në skarë është një gjë, frutat piqen rrallë, nëse ndonjëherë. Një paketë e tërë plot me to do të fillojë të fermentohet me shpejtësi dhe do të krijojë një erë vërtet të mrekullueshme.

8 Një tonik engjëlli ofron shërim të matshëm

Toniku i zanave mund të krijojë imazhe të zanave që shkrihen në fillim, por në fakt është bërë nga pluhuri i tyre, pasi engjëlli mund të shihet duke fluturuar larg pas përfundimit të recetës. Ndërsa vetë zanat mund ta ringjallin Linkun nga afër vdekjes, Toniku është mjerisht i zakonshëm, duke vepruar vetëm si ushqim normal.

Zanat nuk ekzistojnë në të vërtetë, por ka shumë shurupe të kuzhinës. Një shurup i thjeshtë i bërë nga sheqeri dhe uji mund të aromatizohet me lëng frutash dhe më pas të përzihet me akull të përzier me akull, ose të bëhet çaj flluskë me tapiokë dhe pak qumësht.

7 Energjiza e ëmbëlsirave të mjaltit është një mënyrë e lehtë për të rikthyer qëndrueshmërinë

Është mjaft e lehtë të ndjekësh idenë e mjaltit të barabartë me sheqerin dhe sheqerin të barabartë me karamele, por është e pazakontë të shohësh një recetë kaq të thjeshtë. fryma e egërE lëre më mjaltin e bletës që rikthen një pjesë të shiritit të qëndrueshmërisë së Link me më pak kosto për një njësi.

Sheqeri mund të jetë rrënja e shumicës së ëmbëlsirave, por mjalti mund të përdoret edhe për shumë njerëz. Duke parë recetën origjinale, karamele mjalti Link’s ndoshta ka një shije të ngjashme me arrat e brishtë ose dalgona koreane, ndoshta me pak lëng limoni.


6 Mund të jetë ushqimi më i lirë ose më i shtrenjtë në lojën e ushqimit të fortë

Një nga vaktet më të lira ose më të shtrenjta në lojë, ushqimet e forta shkëmbore mund të përgatiten nga çdo përbërës i përshtatshëm i fortë i hedhur në tenxhere. Ndërsa një tufë shkopinjsh mund të sigurojë një trajtim më të lirë, një diamant teorikisht mund të përdoret gjithashtu, nëse lidhja është shumë e lartë në çdo mënyrë.

Ndërsa shumica e gurëve dhe shkopinjve nuk bëjnë ushqim të shijshëm, buka e bërë nga lëvorja daton shumë shekuj më parë dhe kripa është një erëz e përhapur kudo në botë. Kristalet e sheqerit mund të shihen si një ushqim tjetër i ngjashëm me shkëmbin, veçanërisht kur rriten në shkopinj si ëmbëlsirat ose formohen në shkopinj të gjatë karamele.


5 Ushqimi i dyshimtë mund të kurohet në sasi çuditërisht të mëdha

një nga ushqimet më të lehta për t’u bërë fryma e egërSigurisht, ushqimi “i diskutueshëm” vjen vetëm nga një recetë e dështuar. Ndërsa shumica e versioneve janë mjaft të ndrydhura, përzierja e katër mishrave të papërpunuara gustator me një bërthamë gjigante të lashtë mund të bëjë një pjatë me ushqim të dyshimtë që shëron 12 zemra.

LIDHUR: Efekti Jenshin: 5 ushqime që do të dukeshin të shijshme në jetën reale (dhe 5 që nuk do të ishin)

Ndërsa çdo kuzhinier në trajnim ka krijuar padyshim shumë shembuj, është e vështirë të gjesh diçka që të kujton versionin 12-Hearts. Fetat e biftekit të gatuara mbi thëngjillin e zjarrit derisa skajet të digjen pak mund të jenë një shije e mirë, të gjitha të mbushura me një spërkatje me kripë dhe piper të trashë.


4 Torta me përbindësh është një mister në më shumë se një mënyra

në disa pjata fryma e egër Përdorni aq përbërës sa një tortë përbindësh, duke kërkuar që lojtari të mbledhë dhe të blejë jo vetëm përbindësha, por edhe grurë tabantha, sheqer kallami, gjalpë dhie dhe një përbërës të pestë sipas zgjedhjes së tyre që përdoret si ushqim. Efektet pothuajse të rastësishme do të përcaktojnë .

Tortat vijnë në pothuajse çdo shije që mund të imagjinohet, por për fat të keq, detajet e sakta të tortës së përbindëshit nuk janë zbuluar kurrë. Ube mund t’i ngjyros ushqimet në ngjyrë vjollce dhe shpesh përdoret në produktet e pjekura, ose eksperimenton me shtimin e një përbërësi të pazakontë, si p.sh. salcë Worcestershire në brumë.


3 Clam Chowder ka një emër mashtrues

I zgjuari mund të pyesë veten se ku gjenden molusqet në Hyrule, por duket se Link ka zgjedhur kushërinjtë e tij gastropodë për të zëvendësuar kërmijtë e lumit në vend të tyre. Shtimi i grurit, gjalpit të dhisë dhe një shishe qumështi të freskët shërbejnë për të krijuar një pjatë që rikthen gati një duzinë zemrash.

Ndërsa supa e molusqeve mund të njihet më mirë, supat kremoze të kërmillit ekzistojnë, megjithëse janë shumë më komplekse se Link. Perimet janë të bollshme, një lëng i bollshëm është i domosdoshëm dhe pak, nëse ka ndonjë kërmij, ende përdorin në guaskat e tyre për pjatën.

2 Supa me zemër kremoze është më e keqe se përbërësit e saj

E thënë për të thelluar lidhjen e atyre që e shijojnë së bashku, kjo supë eklektike është bërë nga një hidromelon në një frut, një rrepkë e përzemërt dhe pak qumësht të freskët. Pavarësisht kompleksitetit të tij, ai arrin të rivendosë më pak zemra sesa përbërësit individualë.

LIDHUR: 10 Anime ku ushqimi është një gjuhë dashurie

Supat me shalqi nuk janë të panjohura, por rrallëherë shërbehen të ngrohta me rrepkë dhe qumësht. Një supë e thjeshtë me shalqi mund të bëhet duke përzier shalqirin, luleshtrydhet dhe pak lëng limoni ose limon në një blender. Shtimi i një garniture me gjethe menteje të copëtuara mund të jetë gjithashtu mjaft freskuese.


1 Zogu i ngrirë i tërë është shkëmb i fortë dhe i papërpunuar

një nga ushqimet më fantastike në fryma e egërZogu i ngrirë i tërë, siç sugjeron emri i tij, është një zog i tërë i papërpunuar i ngrirë deri sa të bëhet i fortë. Jo vetëm që Link mund ta hajë ende pa i prerë dhëmbët në asnjë mënyrë, ai në fakt rikthen zemrat dhe i jep atij rezistencë ndaj nxehtësisë për një kohë.

Ndërsa ngrënia e një zogu të papërpunuar në çfarëdo forme është një ide e keqe në jetën reale, mishrat e tjerë e kanë parë veten të ngrirë dhe jo të gatuar në traditat e kuzhinës në mbarë botën. Dreri dhe peshku janë dy shembuj të zakonshëm, por akutaq ofron një pjatë më komplekse të bërë nga yndyra e bluar, mishi dhe manaferrat.

Tjetra: 10 monologët më të mirë të lojërave video, të renditura

Leave a Comment

Your email address will not be published.