10 receta të thjeshta supash për rehati, ushqime të shpejta

A Shumë receta të lehta supash kërkojnë më shumë përbërës sesa të kombinoni në frigorifer, qilar dhe dollap. OK, pra është pak ekzagjerim, por është e vërtetë që ato janë shumë më të ndërlikuara nga sa pretendojnë. Kur dëshironi të qetësoheni me një tas me avull të nxehtë pa dramën e gatimit dhe zierjes, ju duhet një “supë e ditës së zënë”.

Po kërkoni një zierje me avull që nuk kërkon djersitje mbi sobë? ju morëm. Këtu janë 10 receta të lehta supash që do t’ju shpëtojnë në ditët e ngarkuara.

10 receta të lehta supe për ditë të zëna, të zëna dhe të zëna

Foto: Katie e mbuluar me çokollatë

1. Supë me thjerrëza

Për një opsion vegjetarian dhe pa bulmet, thjerrëzat nuk mund të kalojnë. Bishtajoret janë të pasura me proteina dhe fibra që ju mbajnë të ngopur dhe plot energji gjatë gjithë ditës. Edhe nëse jeni dembel për shtëpinë, është mirë të ndiheni pak të emocionuar.

Merrni recetën: Supë me thjerrëza në një çikë

Salsa e tregtarit Joe
Foto: Baker minimalist

2. Supë salsa

Kjo recetë është një thesar absolut—dhe fillon me vetëm një kavanoz salsa në Trader Joe’s. Për t’i dhënë një konsistencë më kremoze, mund ta kaloni përmes një përpunuesi ushqimi për të shijuar shijen e tymosur të vjeshtës.

Merrni recetën: Supë salsa

Supë me petë pule
Foto: Thesaret e mia të recetave

3. Supë me petë me pulë

Me vetëm një mirepoix, gjoks pule, petë, lëng mishi dhe erëza, mund të përgatisni një tas me petë klasike pule për darkë.

Merrni recetën: Supë me petë me pulë

supë e thjeshtë me domate
Foto: The Blond Cook

4. Supë e thjeshtë me domate

Edhe pse supa me domate tingëllon e thjeshtë, receta e saj zakonisht kërkon më shumë kompleksitet. Jo kjo recetë! Duke përdorur vetëm një tigan, mund të bëni një grumbull të tërë për të gjithë djathin e pjekur në skarë që dëshiron zemra juaj.

Merrni recetën: Supë e thjeshtë me domate

Supë me pulë dhe brokoli
Foto: Simply Delicious Food

5. Supë me pulë dhe brokoli

Kjo supë kremoze e pasur me pulë dhe perime është e pasur me proteina dhe fibra. Ndërsa receta kërkon qumësht, ai lehtë mund të zëvendësohet me qumësht alternativ për një version pa qumësht.

Merrni recetën: Supë me pulë dhe brokoli

supë me patate
Foto: Clean Eating Çift

6. Supë me patate

E miratuar nga Paleo dhe Whole30, kjo supë mund të shërbehet në një tryezë plot me njerëz që ndjekin stile të ndryshme të të ngrënit. Mund të bëhet lehtësisht edhe për dieta vegjetariane dhe vegane – thjesht ndërroni qumështin me një qumësht alternativ dhe hiqni proshutën sipër.

Merrni recetën: Supë me patate

supë me karota
Foto: Dashuria dhe Limonët

7. Supë me karota dhe xhenxhefil

E bërë me vetëm shtatë përbërës, kjo supë e thjeshtë është e thjeshtë dhe ushqyese. Përbëhet nga përbërës miqësorë për zorrët si xhenxhefili dhe hudhra.

Merrni recetën: Supë me karota dhe xhenxhefil

Supë pule me limon
Foto: Clean Eating Çift

8. Supë pule me limon

Kjo supë e bërë me petë me kungull i njomë është e pasur me fibra dhe me pak karbohidrate. Limoni dhe xhenxhefili janë të mirë për tretjen si dhe shtojnë shkëlqim.

Merrni recetën: Supë pule me limon

supë taco
Foto: Fit Foodie Finds

9. Supë Taco

Nëse dëshironi tacos, por dëshironi diçka që ju ngroh brenda, kjo supë taco është zgjidhja perfekte. Është bërë me gjelin e detit të bluar, domate të prera në kubikë, erëza taco dhe fasule të zeza në një bazë domate kremoze.

Merrni recetën: Supë Taco

supë me spinaq
Foto: The Spruce Eats

10. Supë me spinaq

Shumë e ftohtë për një gojëmjaltë? Këtu është një mënyrë tjetër për të marrë zarzavate. Përveç spinaqit dhe selinos, kjo supë bëhet edhe me patate, qepë, hudhër dhe vaj ulliri.

Merrni recetën: Supë me spinaq

Botuar fillimisht më 15 nëntor 2019. Përditësuar më 5 shkurt 2021.

Bëhuni pjesë e grupit Well+Goods Cook With Us në Facebook për më shumë frymëzim se çfarë të gatuani në ditët e ngarkuara.

Oh pershendetje! Dukesh si dikush që i pëlqen stërvitjet falas, zbritjet për markat e preferuara të shëndetit dhe përmbajtjet ekskluzive Well+Good. Regjistrohu për Well+, komunitetin tonë në internet të njerëzve të brendshëm të shëndetit dhe zhbllokoni menjëherë shpërblimet tuaja.

Leave a Comment

Your email address will not be published.