10 receta të tërshërës së pjekur në mënyrë që të mund të hani ëmbëlsirë për mëngjes

Sa i përket botës së mëngjesit, tërshëra gjatë natës ka kaluar. Në vend të kësaj, kaloni te ëmbëlsirat e pjekura; Nga tiramisu dekadent te byreku me mollë me fruta, kjo recetë e tërshërës së pjekur pa zhurmë do t’ju kthejë lehtësisht në një person të mëngjesit.

Nëse keni marrë pjesë në ritualin e zakonshëm të lëvizjes së pamend nëpër bobinat e Instagramit, ka shumë mundësi që të keni hasur në një recetë të tërshërës së pjekur. Me protagonist Go-To padiskutueshëm të shëndetshme Mëngjesi – Tërshëra – Këto krijime unike përbëhen kryesisht nga përbërës të shëndetshëm, të cilët së bashku përbëjnë vaktin më të keq ndonjëherë.

Po flasim për ëmbëlsirat që do të shihni në menutë e ëmbëlsirave të restoranteve si brownies dhe cheesecake – por Me një kthesë tërshërës. Jo vetëm që këto janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndryshuar rutinën tuaj të mëngjesit, por ato gjithashtu ofrojnë një ekuilibër të shijshëm midis shëndetit dhe kënaqësisë që do t’i kënaqë të rriturit dhe fëmijët.

Përmirësoni lojën tuaj të mëngjesit me receta të tërshërës së pjekur si këto ëmbëlsira:

Byrek me mollë

Nëse ju pëlqen përgatitja e vakteve, kjo recetë do t’ju ndihmojë të shijoni aromën e ëmbël, pikante dhe frutat e një byreku klasik me mollë çdo ditë të javës. Ai është gjithashtu i lartë në proteina, duke ju ndihmuar të përmbushni qëllimet tuaja të fitnesit. Mollët e prera reduktohen në sheqer kaf dhe kanellë përpara se të shtrohen me një përzierje tërshërë dhe vezë për të krijuar një krijesë të pjekur kremoze. Hidhni mbi të kos grek me vanilje për të bashkuar të gjitha shijet.

Tortë me djathë boronicë

Prisni një kënaqësi mëkatare të ëmbël, por me përfitimet ushqyese të përbërësve të saj të shëndetshëm në këtë recetë. Një recetë popullore, virale, ajo përfshin boronica të freskëta, banane, tërshërë të mbështjellë, kanellë, krem ​​djathi, qumësht, shurup panje, vanilje dhe mjaltë.

Rrihni një reçel me manaferrat, përzieni djathin me mjaltë dhe përzieni përpara se të grumbulloni të gjithë përbërësit e tërshërës në një ramekin për t’u pjekur dhe do të keni një mëngjes të shijshëm për ditën. Mos ngurroni të eksperimentoni me sasitë sipas shijes tuaj. Ju gjithashtu mund të zgjidhni kremin e djathit me pak yndyrë dhe të zëvendësoni qumështin me diçka me bazë bimore.

brownie me çokollatë

Një brownie e përtypur nuk e ka shijuar kurrë këtë shije të shëndetshme. Për ta bërë atë, merrni tërshërë të mbështjellë, hurma medjool, shqeme, kakao të papërpunuar, pluhur pjekjeje, banane, ekstrakt vanilje dhe çokollatë të zezë në garën tuaj të ardhshme ushqimore. Përziejini përbërësit, transferojeni në një ramekin, shtoni çokollatën e zezë të copëtuar dhe piqni. Ju gjithashtu mund të rregulloni pjesën e çokollatës së zezë dhe hurmave Medjool sipas shijes.

kek me karrota

Vegjetarian, kjo është për ju! Duke shfaqur të gjitha shijet e ngrohta dhe pikante të ëmbëlsirës klasike, kjo recetë prodhon tërshërë të butë si keku me karrota me një majë krokante. Përbërësit përfshijnë karota, arra, shurup panje, kanellë, qumësht bajame, arrëmyshk, xhenxhefil dhe fara liri. Ashtu si me recetën tradicionale, do t’ju duhet të grisni karotat dhe të prisni arrat përpara se të grumbulloni përbërësit, kështu që kërkon pak përgatitje. Megjithatë ne premtojmë se do t’ia vlejë. Sipër shtoni krem ​​pana me kokos për një krem ​​të shijshëm dhe të shëndetshëm.

Tortë krokante me luleshtrydhe

Ashtu si origjinali, kjo recetë e shkrirjes kap freskinë e luleshtrydheve në një bazë kremoze. Gjithçka që ju nevojitet është tërshërë, qumësht, banane, shurup panje, copëza çokollatë të bardhë dhe përbërësi juaj yll, luleshtrydhet. Ju gjithashtu mund të eksperimentoni me kos për t’i dhënë krem ​​tërshërës. Plus, është një alternativë e shkëlqyeshme me kalori të ulët ndaj numrave të zakonshëm të tërshërës.

churros

Kjo ëmbëlsirë popullore meksikane njihet më së shumti për të qenit krokante, e ëmbël dhe dekadente, kështu që imagjinoni eksitimin tonë kur zbuluam se kishte një opsion të shëndetshëm mëngjesi. Versioni i tërshërës kërkon kos, tërshërë, kanellë, qumësht, sheqer kaf, kanellë, shurup panje dhe copëza çokollate. Përziejini përbërësit dhe shtrojini me copa çokollate në një ramekin. Hidhni mbi të përzierjen e sheqerit dhe shurupit të panjës dhe piqni për një masë krokante.

Këpucër pjeshke

Është e lehtë për t’u bërë kur jeni në humor për diçka më të përpunuar. Këpucari i pjeshkës është mënyra e përsosur për të kënaqur dëshirën për ëmbëlsirat gjatë verës dhe shpesh bëhet me miell të rafinuar ose të plotë. Zëvendësojini ato me tërshërë dhe do të keni mëngjesin perfekt për ju. Përbërësit këtu përfshijnë pjeshkë të konservuara ose të freskëta, niseshte tapioke, salcë molle pa sheqer, kanellë, shurup panje dhe pluhur pjekjeje, dhe do t’ju duhen vetëm rreth 10 minuta për t’i bashkuar. Nuk ka gjalpë në recetë, duke e bërë atë pak më të shëndetshme.

biskota me gjalpë kikiriku

Të kujton një biskotë me gjalpë kikiriku, kjo recetë është e mrekullueshme për kuzhinierët amatorë dhe ata që e konsiderojnë veten të rrezikshëm nga zjarri i kuzhinës. Gjithçka që ju nevojitet është një banane e pjekur, tërshërë, vezë, gjalpë kikiriku, pluhur pjekjeje dhe disa minuta për t’i bashkuar të gjitha. Mos harroni copëzat e çokollatës për ta marrë vërtet atë shijen e biskotave në shtëpi.

triamisu

Një mënyrë argëtuese për të pirë kafenë e mëngjesit, kjo recetë tiramisu përfshin banane, kafe të menjëhershme, kos vanilje, pluhur kakao dhe ekstrakt vanilje. Këta përbërës kapin shijen e ëmbëlsirës klasike italiane, megjithëse në një notë më të shëndetshme. Bananet e ëmbëlsojnë marrëveshjen, ndërsa kosi dhe pluhuri i kakaos formojnë një kore të shijshme mascarpone në fund. Ajo që është edhe më e mirë është se një porcion ju kthen rreth 274 kalori. Ju lehtë mund ta zëvendësoni kosin me alternativa me bazë bimore dhe të shtoni mjaltë ose shurup panje sipas shijes. Është kënaqësia më e mirë pa faj.

Tortë me llavë me çokollatë

Ne po e përfundojmë këtë përmbledhje të këndshme me një recetë dekadente që ka pak më pak se 400 kalori. Gjithçka që ju nevojitet është pluhur kakao pa sheqer, tërshërë të mbështjellë, salcë molle ose kos, qumësht, Nutella, pluhur për pjekje dhe copa çokollatë gjysmë të ëmbla. Bashkojini këta përbërës dhe luani me përmasat që i përshtaten shijes tuaj përpara se të gatuani dhe do të mbeteni me ushqimin më të mrekullueshëm të mëngjesit.

Tani, cilat nga këto receta unike të tërshërës do të bëni për mëngjes?

Kredia e heroit dhe imazhit të veçuar: bhofack2/Getty Images)

Ky artikull u botua për herë të parë në Lifestyle Asia India.

Leave a Comment

Your email address will not be published.