10 receta të shëndetshme makaronash me një tenxhere për t’u mbajtur të pastra për më pak

Kur gatuaj në shtëpi, duket se nuk mund të bëj një recetë që kërkon më shumë kohë për t’u gatuar se sa për të pastruar. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur synoj diçka të shpejtë dhe të lehtë për të bërë gjatë një jave të ngarkuar. Po, unë jam pothuajse gjithmonë krenar për atë që arrij, por me çfarë kostoje? Ndonjëherë më duket sikur pjatat po më dëmtojnë dhe më vjen keq që nuk zgjedh mbetjet. Zgjidhje? Receta të shëndetshme makaronash me një tenxhere që thjeshtojnë darkën tuaj pa sakrifikuar shijet.

Duke u rritur, makaronat nuk ishin një element kryesor në shtëpinë time. Babai im nuk i pëlqen domatet, kështu që një salcë klasike e kuqe nuk arriti kurrë në tryezën tonë të darkës. Edhe me salca të tjera, mamaja ime nuk bënte kurrë makarona. Sipas babait tim, thelbi i domates është ende atje. Por kur shkova në kolegj, u njoha me botën e mirësisë së bazuar në karbohidrate. Tani, pavarësisht nëse është Red Ash ose Il Bruto (dhe së fundmi ai i Sammy!) me të vjen një bollëk recetash që tani janë në rotacionin tim të rregullt. Këto receta të shëndetshme të makaronave me një tenxhere janë të preferuara sepse nuk kanë kohë dhe përpjekje, ndërkohë që janë ende të mbushura me shije dhe ushqim. Për mua shijon më mirë kur pastërtia është minimale. Nëse jeni gjithashtu adhurues i recetave që i mbajnë gjërat të rregullta dhe të shijshme, lexoni për të zbuluar favoret tuaja të reja me një tenxhere.

pesto makarona primavera

Pse e duam: Gjithë jeshile, gjatë gjithë kohës. Kjo makarona e përqendruar te perimet feston të gjitha pjesët më të mira të pranverës dhe verës në një tas të shijshëm. Është e lehtë, e shëndetshme dhe perfekte për sezonin që do të ngrohet së shpejti.

Përbërësi Hero: Makaronat Twisty Casaresi imitojnë formën e atyre perimeve krokante, por mos ngurroni t’i zvogëloni ato në çdo masë kafshimi që dëshiron zemra (dhe oreksi).

Merrni recetën për Pesto Pasta Primavera.

Pasta Primavera me një tenxhere

Pse e duam: Të lehta, të shijshme dhe plot perime – kjo makarona kontrollon të gjitha kutitë. Plus, ju me të vërtetë nuk mund t’i mposhtni ato forma të lezetshme të guaskës.

Përbërësi Hero: Gatimi me makarona bizele të ngrira kursen kohë dhe përpjekje. Ju as nuk keni nevojë t’i shkrini ato më parë. Thjesht hidhini ato në mënyrën e duhur dhe shijoni frytet e punës suaj minimale.

Merrni recetën për Pasta Primavera me Një tenxhere.

Makarona vegjetariane kremoze me domate dhe borzilok

Pse e duam: Kjo recetë kremoze, pa qumësht (po, është e mundur!) makarona është një perlë absolute. Është plotësisht mbushës dhe mjaftueshëm i lehtë saqë mund të shijoni një tas të madh pa u ndjerë i rëndë. Ashtu siç ishin makaronat Goldilocks.

Përbërësi Hero: Ato domate të plasaritura shkrihen në gojë dhe nuk janë të lehta për t’u bërë.

Merrni recetën për makarona vegjetariane kremoze me domate dhe borzilok.

Makarona verore me një tenxhere

Pse e duam: Nuk është më e lehtë se kjo makarona e shijshme. Thjesht vendosni makaronat, domatet, qepët, hudhrat, domatet e thara në diell, piperin dhe borzilokun së bashku në një tenxhere, mbulojini me ujë dhe prisni derisa të ndodhë magjia – të gjitha me dorë. Le ta dëgjojmë për thjeshtësi!

Përbërësi Hero: Mos kurseni në domatet e thara në diell.

Merrni recetën për makaronat verore me një tenxhere.

Spageti verore me domate, burrata dhe borzilok

Pse e duam: Përsëri me domate të prera në kubikë, kjo makarona ka një aromë kaq freskuese saqë është bërë edhe më mirë nga djathi im i preferuar (dhe i të gjithëve) i butë: burrata. Përbërësit e thjeshtë të kësaj pjate gjejnë një mate kremoze që e bën çdo kafshatë të paharrueshme. Dua të them, vetëm shikojeni.

Përbërësi Hero: Borziloku i freskët nxjerr një aromë të ndritshme, barishtore që e kapërcen plotësisht atë.

Merrni recetën e spagetit veror me domate, burrata dhe borzilok.

Pasta vegjetariane kremoze me 10 përbërës nga Rainbow Plant Life

Pse e duam: Të rehatshme, të shëndetshme dhe miqësore për natën e javës, asgjë nuk e zëvendëson plotësisht këtë makarona vegjetariane. Është e kënaqshme pa qenë e rëndë, dhe është kaq e lehtë për t’u bashkuar për drekë ose darkë.

Përbërësi Hero: Mustarda Dijon sjell pak aciditet që balancon gjithë atë pasuri kremoze.

Merrni recetën për makarona vegjetariane kremoze me 10 përbërës.

Pasta Penne me një tenxhere me gjeldeti dhe spinaq nga Foodie Crush

Pse e duam: Ndërsa më pëlqejnë recetat e mishit të grirë, kjo makarona me gjeldeti dhe spinaq është fituese. Shija e saj vjen nga speci i kuq, hudhra dhe shumë erëza. Plus, ka një mënyrë tjetër të thjeshtë për t’u shtuar në rotacionin tuaj të javës.

Përbërësi Hero: Qimnon, rigon, thekon piper të kuq dhe pluhur djegës bashkohen për një përzierje të ekuilibruar erëzash që me të vërtetë kënaqet.

Merrni recetën e makaronave pene me një tenxhere me gjeldeti dhe spinaq.

Makarona me një tenxhere mesdhetare nga Sunkissed Kitchen

Pse e duam: Shkencëtarët e kanë shpallur dietën mesdhetare si më të shëndetshmen në botë, ndaj këto receta janë gjithmonë një fitore në librin tim. Unë nuk jam adhuruesi më i madh i ullinjve, por më duket se këtu funksionojnë shumë mirë me zemrat e angjinareve të kripura dhe qepët e kuqe të zjarrta. Gjithë aromën mesdhetare që mund të dëshironit, të gjitha së bashku në një makarona. Jum.

Përbërësi Hero: Domatet e pjekura në zjarr ftojnë në festë pak nxehtësi dhe aromë tymi.

Merrni recetën për makaronat mesdhetare me një tenxhere.

Një tenxhere Penne Makarona nga Dashuria dhe Limonët

Pse e duam: Perimet dhe penet kombinohen për të bërë një makarona të thjeshtë që është e mrekullueshme për drekë ose darkë. Këta përbërës mund të jenë në qilarin tuaj tani (në këtë rast, me siguri po merrni frymë lehtësuese) dhe mund të bëhen në më pak se 30 minuta. Përshëndetni natën tuaj të re të javës.

Përbërësi Hero: Një majë vegjetariane e farës së kërpit mund të zëvendësohet me djathin parmixhano për një prekje të plotë ushqyese.

Merrni recetën për makaronat me një tenxhere pene.

Makarona me një tenxhere nga Blogu i thjeshtë vegjetarian

Pse e duam: Është aq e lehtë sa të bëhet, prandaj sigurohuni që të përdorni përbërës cilësorë për t’i bërë ato shije të shfaqen!

Përbërësi Hero: Përdorni një dorë të rëndë me borzilok. Do të ndriçojë gjithçka.

Merrni recetën për makaronat me një tenxhere.

A keni një recetë makaronash me një tenxhere? Na tregoni në komente!

Leave a Comment

Your email address will not be published.