10 receta të mbushura me vitaminë C


Vitamina C është një lëndë ushqyese që është e rëndësishme për sistemin imunitar, si dhe për funksione të tjera të rëndësishme, si enët e gjakut, muskujt dhe kolagjenin. Ai gjithashtu vepron si një antioksidant, duke ndihmuar në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi oksidativ.

Trupi ynë nuk prodhon vitaminë C, kështu që e vetmja mënyrë për ta marrë atë është nëpërmjet dietës ose suplementeve. Një person me një dietë të ekuilibruar që përfshin shumë fruta dhe perime nuk do të jetë i prirur ndaj mungesës së vitaminës C, por vetëm ta marrë atë në këtë mënyrë duhet të jetë i sigurt se po marrim mjaftueshëm.

Marrja e rekomanduar ditore (RDI) e vitaminës C është 90 mg për burrat dhe 75 mg për gratë. Është një gjë e mirë që shumë ushqime të shijshme dhe të gjithanshme janë të mbushura me vitaminë C, gjë që e bën të lehtë për ju të mbushni stomakun. Shikoni këto receta OGP për t’ju ndihmuar në rrugën tuaj.

1. Ftonjtë e kuq të ngrirëmanaferrat e kuqe djegës

Burimi: djegës i kuq/reçelnjë planet i gjelbër

Një spec i kuq ofron 65 miligramë (ose 72%) të RDI të vitaminës C. Ky Jam i kuq djegës nga Gabriella Lupu patjetër ka një goditje. Jo vetëm që përmban një sasi të shëndetshme speci kajen, por gjithashtu përmban lëngje limoni dhe portokalli. Ky reçel është i shijshëm i përhapur në bukë të thekur ose krisur dhe kërcen aq mirë midis ëmbëlsirës dhe kripës. Provoni pothuajse si një chutney në perimet tuaja të gatuara.

2. Mini tortat me gujavë dhe djathë

Mini Torte me Guava dhe Djath

Burimi: Guava dhe Mini Tarts Cheese/One Green Planet

Vetëm një guava përmban 126 miligramë (ose 140%) të RDI për vitaminën C. Këto mini torte Guava dhe Paneer nga Desi Rodriguez janë të shijshme për t’u parë dhe të mrekullueshme për t’u ngrënë. Ata përdorin lëvozhgë pastiçerie të gatuara paraprakisht, kështu që nuk kërkojnë pjekje. Ju thjesht mund t’i mbledhni dhe t’i hani ato. Nuk ka kohë pritjeje!

3. Pluhur aksionesh perimesh

pluhur perimesh

Burimi: pluhur perimesh/një planet i gjelbër

Trumza përmban përqendrimin më të lartë të vitaminës C në mesin e të gjitha bimëve të kuzhinës. Një ons rigon i freskët siguron 45 miligramë vitaminë C në 50% të RDI. Ky pluhur perimesh nga Nikki Stokes është një mënyrë e shkëlqyeshme e thjeshtë për të rritur marrjen e vitaminës C me shumë pak përpjekje. Mund ta bëni si një grumbull të madh për ta pasur në dorë sa herë që gatuani supë ose zierje.

4. Hummus borziloku i mbirë Meyer me limon

Hummus borziloku i mbirë Meyer me limon

Burimi: Sprouted Meyer Lemon Basil Humus/One Green Planet

Limonët janë yjet në qarkun e vitaminës C. Një limon i plotë përmban 83 miligramë vitaminë C, që është 92% e RDI. Ky Hummus borziloku i Sprouted Meyer Meyer nga Stephanie McKinney është një mënyrë e shijshme për të rritur marrjen e vitaminës C, ndërkohë që shijoni një lyerje kremoze dhe aromatike që është e përkryer për një rostiçeri pranverore.

5. Tofu i pjekur në shkretëtirë me rrush pa fara të zeza, mjedër dhe boronica

Ëmbëlsirë e pjekur Tofu me rrush pa fara të zeza, mjedër dhe boronica

Burimi: Ëmbëlsirë e pjekur Tofu me rrush pa fara të zeza, mjedër dhe boronica/One Green Planet

Gjysmë filxhani rrush pa fara e zezë përmban 101 miligramë vitaminë C, ose 112% të RDI. Kjo ëmbëlsirë mahnitëse e pjekur Tofu nga Magdalena Pinecos përfshihet me rrush pa fara të zeza, mjedra dhe boronica për të marrë rritjen e vitaminës C që i nevojitet. Kjo ëmbëlsirë është e ëmbël, kremoze dhe frutash në të njëjtën kohë, duke ju dhënë një super hit të proteinave.

6. Speca të mbushura me oriz me kërpudha me salcë tahini-kos

Speca të mbushura me oriz me kërpudha me salcë tahini-kos

Burimi: Speca të mbushura me oriz me kërpudha me salcë tahini-kos/një planet i gjelbër

Çuditërisht, sasia e vitaminës C në specat e ëmbël rritet me maturimin e frutave. Një gjysmë filxhani me piper të verdhë të copëtuar siguron 137 miligramë vitaminë C, ose 152% të RDI. Kjo do të thotë, dyfishi i sasisë që gjendet në specat e gjelbër. Provoni të bëni këto speca të mbushura me oriz me kërpudha me salcë tahini-kos nga Terry McCowie. Provoni të zgjidhni specat e verdhë për një pjatë kryesore tepër të ëmbël dhe ushqyese.

7. Sallatë lakër jeshile, kuinoa dhe thjerrëza

Sallatë lakër jeshile, kuinoa dhe thjerrëza

Burimi: Kale, Quinoa dhe Sallatë me Thjerrëza/Një Planet i Gjelbër

Tashmë një superstar në fushën e tij, me përmbajtjen e tij epike të vitaminës K, një filxhan lakër jeshile të copëtuar na siguron 80 miligramë vitaminë C, ose 89% të RDI. Ju mund të ngopeni me lakër jeshile me këtë recetë për sallatë lakër jeshile, kuinoa dhe thjerrëza nga Julie Zimmer. Kjo pjatë është shumë e gjithanshme, kështu që mund të shtoni çdo sasi barishte dhe perimesh që ju pëlqen. Kjo është një pjatë e pasur me lëndë ushqyese.

8. Luleshtrydhe Gazpacho

Luleshtrydhe Gazpacho

Burimi: Strawberry Gazpacho / One Green Planet

Luleshtrydhet janë një burim i mrekullueshëm dhe i shijshëm i vitaminës C, me gjysmë filxhani luleshtrydhe që ofrojnë 89 miligramë vitaminë C, ose 99% të RDI. Kjo recetë për Strawberry Gazpacho nga Petra Vogel është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë një rritje të madhe të vitaminës C duke shijuar një trajtim veror krejtësisht freskues.

9. Pate brokoli me patate të skuqura kuinoa

Pate brokoli me patate të skuqura kuinoa

Burimi: Pate brokoli me patate të skuqura quinoa/One Green Planet

Vetëm gjysmë filxhani brokoli ju jep 51 miligramë vitaminë C, ose 57% të RDI. Kjo recetë e pate brokoli të Simona Malerba me patate të skuqura quinoa është shumë e shijshme dhe e shijshme për t’u parë. Pate mund të shijohet si lyerje ose dip ose përdoret si salcë makaronash ushqyese dhe kremoze. Mendoni për zëvendësuesit e pestos!

10. Bollgur me kungull, portokall dhe rozmarine

Bollgur me kungull, portokall dhe rozmarine

Burimi: Bollgur me kungull, portokall dhe rozmari / One Green Planet

Nuk është sekret që portokallet janë të mbushura me vitaminë C. Një portokall me madhësi mesatare përmban 70 miligramë vitaminë C, ose 78% të RDI. Merrni një rritje të vitaminës C me këtë bollgur të përzemërt me kungull, portokall dhe rozmarinë nga Lauren Smith. Rozmarina është një shije ylli në këtë rostiçeri me tërshërë dhe plotëson shumë mirë shijen e frutave. Shijoni këtë mëngjes të pasur dhe të shijshëm në çdo kohë të vitit.

Përmbajtje të ngjashme:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.