10 receta për ëmbëlsirën Matzo për të bërë këtë Pashkë

Është e lehtë të shihet se si njerëzit do të mendojnë se matzoh, buka jonë fatkeqësisht pa maja – një krisur gati kartoni me pothuajse aq aromë sa një pjatë letre – nuk do t’i përshtatej ëmbëlsirave natyrale të shijshme të Pashkës. Por ne hebrenjtë jemi shumë krijues. Me kalimin e viteve kemi arritur të pamundurën me Matzoh; Ne i kemi bërë shije të mrekullueshme dhe kemi ardhur me disa nga ëmbëlsirat më të mira të Pashkës.

Dhe holy wow, këto receta janë të mahnitshme. Unë e bëra secilën prej tyre pas Pashkës dhe do të garantoj për shijen e tyre të përgjithshme. Ata me të vërtetë drejtojnë gamën nga krijimet e thjeshta me kafe dhe kuti akulli deri te biskotat e bëra nga vakti matzo. (Sinqerisht, as që e dija që mund ta bënit këtë.) Ju keni vetëm tetë ditë Pashkë, por kush thotë se nuk mund të hani më shumë se një ëmbëlsirë në ditë? Unë personalisht planifikoj tre ëmbëlsira të ndryshme për natën e parë të festës. Më pëlqen të përhapet!

Baruch Hashem se niseshteja dhe sheqeri i patates ekzistojnë në këtë botë dhe se kaq shumë gjalpë të mirë alternativ për Pashkën janë në rafte tani, sepse kjo do të thotë se këto ëmbëlsira janë thjesht hyjnore.

1

Tortë me akullore Matzoh

Shutterstock

Pjesa më e mirë e kësaj? Ju mund ta bëni këtë recetë të tortës me akullore Matzoh në më pak se 20 minuta. Më pas e vendosni në ngrirje që të ngrijë dhe jeni mirë. Gjithçka që ju nevojitet është diçka kosher për akulloren e Pashkës, çokollatë e shkrirë (opsionale) dhe matzoh! Një këshillë që do të shtoja është të vendosni një shtresë çokollatë të shkrirë midis çdo shtrese akulloreje, direkt sipër dhe poshtë matzohut. Kjo krijon një ndryshim të këndshëm të strukturës dhe një shtresë shtesë shije.

Ju mund të përdorni çokollatë të bardhë, por gjetja e çokollatës së bardhë që është kosher për Pashkën është më e vështirë sesa të gjesh afikomanë.

2

charcutery, por e bëjnë atë hebre

Shutterstock

Nuk e di seriozisht pse nuk kam konsideruar kurrë më shumë dërrasa matzo para vitit të kaluar, kur vajza ime tha: “A mund t’i pjek marshmallows tim të Pashkës?” Ai është një gjeni. Ne të gjithë e dimë se marshmallows e Pashkës janë disa nga më të mirat në tokë, pse të mos bëjmë një tabelë të tërë s’mores? Me matzoh, marshmallow, çokollatë, fruta dhe madje edhe reçel si bazë. Nëse dëshironi të jeni më të guximshëm, shtoni unaza pelte. beje. Jini të patrembur, jini të guximshëm. Dhe mos harroni ndezësin e vogël s’more!

Po, ne të gjithë kemi një tabelë ushqimesh për çdo mbledhje dhe festë, por ato nuk janë aspak të vonuara. Në fakt, unë do të thoja se ata thjesht po përmirësohen.

3

Tortë Matzoh Icebox

Ëmbëlsira me akull janë një element kryesor i çdo furre të mirë dhe kjo është një recetë që i përshtatet mirë një ndryshimi në matzo. Krem pana, çokollatë e rruar dhe vanilje e shijshme vijnë së bashku me një profil shijeje pothuajse sensuale, gati për çdo festë. Njerëzit në Delish e bëjnë këtë recetë të lehtë, të shpejtë për t’u bërë, dhe ju do ta keni mall për të edhe kur nuk është Pashkë.

4

matzoh marshmallow trajton

Shutterstock

po e quaj; Këto ëmbëlsira matzoh marshmallow janë më të mira se origjinalet. Është tamam si orizi krokant, por i bërë kosher për Pashkën me marshmallow të përshtatshme për Pashkën dhe matzo të grimcuar. Të krijuara nga PopSugar dhe të zhvilluara nga Treat House, këto janë aq dekadente sa e bëjnë origjinalin të dobët.

Dhe po, nëse jeni adhurues i marshmallows me shije luleshtrydhe ose kokosi të thekur, mos u shqetësoni, të dyja funksionojnë për këto. Në fakt, marshmallowt e kokosit i sjellin këto shije në një nivel tjetër. Ato janë edhe më të mira nëse i spërkatni me çokollatë.

Sepse hej, mbijetuam, meritojmë të jemi ekstra.

5

Tortë me çokollatë Matzoh Pashkë

Nuk e di se si kjo tortë e akullit nga Tasting Table i shpëton të qenit kaq e lezetshme. Është kaq e lehtë për t’u bërë, dhe megjithatë, është gjithashtu mbresëlënëse? Prerja e saj më kujton reklamat e Vjenës nga vitet ’90. Si i tillë, nëse e shërbeni, ju në një farë mënyre bëheni automatikisht i zbukuruar edhe nëse përbërësit janë të përulur. Wow familjen tuaj me këtë tortë kaq të bukur këtë Pashkë.

6

Tortë me djathë të Pashkës

Joan Nathan është Julia Child e gatimit hebre. Ajo e ka të drejtë çdo herë, dhe qumështorja e saj e Pashkës nuk është ndryshe. Kjo është në fakt ajo që po bëj për tortën time të ditëlindjes, sepse ditëlindja ime bie në mes të Pashkës, kështu që nuk ka tortë apo byrek për mua. (Të kesh 4/20 si ditëlindje është argëtuese vetëm për një arsye.)

Vakti matzoh në koren e matzoh-it dhe torta me djathë i jep asaj një strukturë jashtëzakonisht të këndshme që me të vërtetë e ndriçon të gjithë tortën. Më pëlqen ta shërbej me një ton metrikë reçel luleshtrydhe, sepse unë jam një grua e tillë.

7

karamele me gjalpë matzoh më e mirë ndonjëherë

Kthehuni prapa, mbyllni sytë dhe mendoni për çdo karamele matzo që keni pasur në jetën tuaj. Tani imagjinoni këtë 10 herë më mirë. Kjo është çokollata Matzoh Toffee Crunch e Tori Away. Kjo është karamele me matzo më e shijshme që kam pasur ndonjëherë. Gjithmonë kam menduar se receta ime ishte më e mira, kështu që ishte pak e përulur të ndihesha sikur isha i vetëm, por Tori Avey e di se çfarë po bën. Kjo është e habitshme.

8

Truffles Matzoh me çokollatë

Shutterstock

OK, ju mund t’ua lini glazurën e verës fëmijëve, por edhe nëse nuk keni glazurë, këto tartufe me çokollatë janë të mrekullueshme më vete. Ata kanë një strukturë të ngjashme me një karamele Bucky, por ato janë plotësisht çokollatë. Megjithatë, matzoh i jep vetes natyrshëm aromën e arrave, kështu që krahasimi nuk është larg. Do t’ju pëlqejë kjo. Dhe bonus, më vonë gjatë vitit, këto janë të mrekullueshme kur bëhen me krisur graham.

9

Biskota me çokollatë Matzoh

Dang it, Tori larg. Ti po na bën të tjerët të dukemi keq. Biskota me çokollatë Matzoh? A është vërtet mirë? Nuk janë biskota tradicionale me çokollatë, është e vërtetë, por janë të mrekullueshme. Skajet janë krokante, nga brenda është si gjalpë dhe çokollata është shkrirë plotësisht. Ata janë me të vërtetë një sukses për t’u parë.

10

mollë matzoh kugel

Shutterstock

Kugel është gjithmonë i mirëpritur, dhe kugeli i mollës është kugeli më i mirë për mendimin tim. Sigurisht, kugelit të Pashkës mund t’i mungojë disa… teksturë. (Jo se Kugel është i njohur fillimisht për teksturat e tij, kështu që po filloni nga zero neto.)

Ky kugel matzoh me mollë përdor krokantinë e matzoh-s dhe krokantinë e tortës së mollëve për t’u përzier së bashku në harmoni me kremin, duke e bërë çdo shije të këndojë. Dhe është edhe më mirë për mëngjes të nesërmen.

Leave a Comment

Your email address will not be published.