10 pjata vegjetariane dhe vegjetariane për t’i provuar në Baton Rouge

Ushqim vegjetarian, një herë E rrallë në Baton Rouge, ngadalë duke u bërë më e aksesueshme.

Edhe pse ka ende disa restorante thjesht vegjetariane në qytet, pjatat vegjetariane janë gjithnjë e më shumë në menunë lokale.

Qoftë nëse shtimi i djathit vegan në listën e shtesave të picave ose përgatitja e disa takove të shijshme pa mish, këtu janë 10 oferta nga restorantet rreth qytetit.

foli dhe hubs dritë të fuqishme

Kjo “drekë bashkëkohore jugore” në Mid City po shërben për disa të mira vegjetariane në The Mighty Light: lulelakër të pjekur në skarë dhe brokoli të shoqëruara me gremolata dhe bajame të ëmbëlsuara me erëza. Sipas porosisë, vjen me pak parmixhan të rruar, por me një modifikim të shpejtë mund të bëhet tërësisht vegjetarian.

Pica vegjetariane e City Slice

Jo vetëm që korja e shtëpisë është vegjetariane në këtë restorant North Gates, por do të gjeni gjithashtu djathë vegan dhe salcice vegjetariane italiane në menunë e picave të ndërtuara. Provoni të porosisni byrekun special “Dita e Tokës” – speca jeshil të freskët, qepë, kërpudha, hudhra të pjekura, ullinj të zinj dhe salcë e kuqe – dhe kërkoni djathin vegjetarian.

Deklarata Zyrtare Botanike e Tacos dhe Magna Carrot Tacos

Në bashkimin e taco-s së Jay Ducote me temë politike në Mid City, taco-të vegjetariane të rënda janë këtu për të zëvendësuar gjithçka që mendoni se ju nevojitet në një taco. Proklamacioni i perimeve krenohet me patate të kuqe të skuqura, fasule të kuqe dhe pure orizi, qepë të pjekura në skarë dhe jalapeos turshi (për t’u bërë vegjetarian, kërkoni pa djathë cotija), ndërsa karrota Magna karrota me kallam me lustër, pure fasule të zezë Ofron chimichurri dhe pepita. (Kërkojeni pa djathë dhie). Menuja përfshin gjithashtu disa ushqime vegjetariane të ndara si dip-lomat e fasules së zezë, tre degë salsa dhe patate të skuqura yucca.

Repi peruan i Cocha-s

Ky i preferuar në qendër të qytetit është i mbushur me opsione vegjetariane. Provoni mbështjellësin peruan duke kombinuar quinoa, patate të ëmbla, fasule të zeza, speca dhe qepë të pjekura, misër të pjekur dhe avokado.

BLDG 5. Foto nga Colin Ritchie

Pjatë vegjetale e BLDG 5

Pika e Mbikalimit të Perkins Road ju jep një kontroll krijues mbi pjatën e saj vegjetale. Fillon me patëllxhanë të pjekur në skarë me barishte pikante, kunguj të njomë, kunguj, speca zile, drithëra të lashta barishtore dhe bukë të pjekur në skarë, dhe konsumatorët mund të zgjedhin nga katër salca vegjetariane dhe shtatë pala vegjetariane për lyerje.

Tagine vegjetariane e Kalurah Street Grill

Tagine vegane e restorantit “Perkins Road Overpass” është një version klasik i Afrikës së Veriut, me përzierje shtigje me patate të ëmbla, fasule garbanzo të skuqura, lulelakër të pjekur dhe bukë të pjekur.

Ushqim miqësor vegjetarian. foto skedari

Sanduiç me pulë të keqe me mjaltë të nxehtë të ushqimeve miqësore vegane

Ky vend në Bennington Avenue është një element kryesor për hamburgerë vegjetarianë, sanduiçe, supa, sallata dhe madje edhe ëmbëlsira. Sanduiçi i tij i skuqur me pulë ka qenë gjithmonë i këndshëm, me kërpudha deti, salcë çipotle dhe turshi në bukë gruri integral, por salca e nxehtë e mjaltit në këtë version e çon atë në një nivel tjetër.

Lulelakra Mapo e Soji

Në një vendndodhje të modës aziatike në Mid City, kjo lulelakër vegjetariane e skuqur me tempura përmban një grusht nga Szechuan pikante, fasule të zeza të fermentuara, oriz të skuqur dhe qepe krokante.

Vintage’s Zoodle Bowl

I mbushur me domate, asparagus dhe një pesto paleo, restoranti në qendër të qytetit Zoodles shërben për një drekë të lehtë dhe freskuese.

MJ’s Cafe’s Vegjetarian BLT

Restoranti i Rrugës Qeveritare ka qenë gjithmonë një qendër lokale e qendrave vegjetariane. Një shquar në mesin e opsioneve vegjetariane dhe vegane është BLT, i cili përmban proshutë kokosi, marule, domate dhe avokado të mbushura me aioli hudhër vegjetariane.


Leave a Comment

Your email address will not be published.