10 pjata me makarona kale, nga spageti te lazanja!


Kale është një bimë në familjen Brassica që përfshin gjithashtu të preferuarat si lakra, brokoli, kohlrabi, rukola dhe lakrat e Brukselit. Kale fitoi pseudonimin Mbreti Kale për shkak të profilit të tij të lartë ushqyes dhe përfitimeve shëndetësore. Është gjithashtu e shijshme dhe mund të përfshihet lehtësisht në shumë vakte.

Lakra jeshile është e pasur me vitamina A, K, C, B6, Mangan, Kalcium, Bakër, Kalium, Magnez. Ka një përmbajtje të lartë klorofili dhe përmban 3 gram proteina për filxhan. Në të vërtetë, një filxhan lakër jeshile të papërpunuar përmban më shumë vitaminë C, një antioksidant i rëndësishëm, sesa një portokall, dhe është një nga burimet më të njohura të vitaminës K. Përveç kësaj, lakra jeshile është një burim i mirë i fibrave dhe ka pak yndyrë dhe kalori. Kjo e bën lakra jeshile një nga ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese.

Natyrisht, ka shumë mënyra për të përdorur lakër jeshile në vaktet tuaja, nga pjatat anësore deri te smoothies dhe madje edhe ëmbëlsirat. Këtu kemi një listë të mënyrave më të mira për të përfshirë lakër jeshile në pjatat tuaja të preferuara me makarona.

1. Sallatë me makarona për piknik kopshti me perime, barishte dhe portokalli-Miso Tahini

Sallatë me makarona për piknik në kopsht me perime, barishte dhe portokall - salcë Miso Tahini

Burimi: Garden Picnic Pasta Salad with Perime, Herbs and Portokalli-Miso Tahini Dressing/One Green Planet

Kale luan një rol integral në këtë Sallatë Makaronash për Piknik Kopshti nga The Whole Foods Diet, së bashku me perime, barishte dhe salcë portokalli-Miso Tahini. Makaronat hidhen së bashku me një ylber perimesh dhe mbulohen me një salcë kremoze tahini me portokalli miso që jep një zing agrumesh. Këtu ajo lakra jeshile hahet e gjallë. Është një vakt i shpejtë për t’u hedhur së bashku dhe bën mrekulli si mbetje.

2. Kale kremoze dhe makarona me kungulleshka

Kale kremoze dhe makarona me kungulleshka

Burimi: Kale kremoze dhe makarona me kungulleshka/një planet i gjelbër

Kjo është një recetë e shkëlqyer për ata që kërkojnë një alternativë ndaj makaronave me grurë të plotë. Është gjithashtu ideale për këtë periudhë të vitit kur sezoni i kungujve është i bollshëm. në këtë recetë Kale kremoze dhe pasta me kungull i njomë nga Rouxbe, Kale gatuhet me qepë të karamelizuara dhe përzihet në petë me kungull i njomë. Një salcë kremoze tahini bashkon gjithçka.

3. Makarona me lakër toskane kremoze me një tenxhere

https://i0.wp.com/149366112.v2.pressablecdn.com/wp-content/uploads/2020/08/vegan-penne-pasta-3-533x800-1.jpg?resize=533%2C491&ssl=1

Burimi: One Pot Creamy Toscan Kale Pasta / One Green Planet

Ju mund ta përgatisni këtë vakt së bashku në më pak se 30 minuta. Salca kremoze e Shanika Graham-White në këtë makarona kremoze Toskane me një tenxhere është bërë me shqeme që ju jep një strukturë prej kadifeje dhe një rritje të proteinave. Lakra jeshile kaurdiset me hudhër dhe domate për një shije të këndshme.

4. Pasta Primavera

Makarona Primavera

Burimi: Pasta Primavera/One Green Planet

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë që kërkon të shtoni disa perime dhe sigurisht, pak lakër jeshile në një kavanoz me salcë domate. Mund të jetë ai që keni në qilar duke pritur për recetën perfekte për ta shoqëruar. Kjo recetë Pasta Primavera nga Wholesome LLC është një vakt i përsosur gjatë natës së javës.

5. Tas sallate me makarona me proteina bimore

Tas sallate me makarona me proteina bimore

Burimi: Tas me sallata me makarona me proteina bimore/One Green Planet

Këto makarona me proteina bimore nga Sallata Bowl Nikki dhe Zuzana bëjnë thirrje për makarona me thjerrëza të kuqe që shtojnë fuqinë e proteinave, por ju mund të përdorni çdo makarona që ju pëlqen. Ju do të merrni ende shumë proteina me një salcë të bazuar në thjerrëzat e zeza dhe zemrat e kërpit. Këtu lakra jeshile shoqërohet nga miqtë e saj të gjelbër, spinaqi, rukola dhe shumë barishte të freskëta.

6. Makarona Pesto me Arrë të Zezë

Pasta vegjetariane me pesto me arrat e zeza

Burimi: Black Walnut Pesto Pasta / One Green Planet

Kjo recetë për makaronat me Pesto me arrë të zezë nga Mitra Shirmohammadi nuk mund të ishte më e lehtë. Përveç përgatitjes së një tenxhere me makarona, do t’ju duhet të hidhni të gjithë përbërësit në një blender për të bërë një grumbull me këtë pesto lakra jeshile. Kale i shtohet pestos së bashku me shijen tradicionale të borzilokut. Arrat përdoren në vend të arrave të pishës, dhe një ndihmë e shëndetshme e majave ushqyese i jep asaj një notë ‘të butë’.

7. Spageti la Caesar

Spageti a la Cezar

Burimi: Spageti a la Caesar/One Green Planet

Kjo recetë nga “Spageti la Caesar” e Kim Suzovolsky është një tjetër recetë e lehtë për t’u përgatitur. Kale e thekur me hudhër dhe e servirur me spageti. Më pas, pjata shërbehet me ndihmën e parmixhanit të bajames, limoni dhe flaks djegës.

8. Petë me patate të ëmbla me krem ​​shqeme me hudhër

Petë vegjetariane me patate të ëmbla me krem ​​shqeme me hudhër

Burimi: Sweet Potato Noodles with Garlic Cashew Cream/A Green Planet

Këtu është një tjetër opsion i shkëlqyeshëm i ‘makaronave’ pa gluten. Kjo recetë për petë me patate të ëmbla me krem ​​shqeme hudhër nga Christine Zulkowski merr një salcë kremoze shqeme dhe e shërben atë me petë me patate të ëmbla, një copë lakër jeshile dhe kërpudha të trasha.

9. Tavë komode me makarona nga Kale Pesto

Tavë makaronash kale Pesto [Vegan, Gluten-Free]

Burimi: Cozy Kale Pesto Pasta Tavë / One Green Planet

Kjo tavë ngushëlluese me makarona Kale Pesto nga Florian Noah është plot cilësi dhe shije. Korja bëhet me thërrime buke pa gluten dhe makaronat hidhen në pesto me bazë lakër jeshile. E gjithë gjella ndiqet dhe më pas piqet për rreth 15-20 minuta. Ky është një qëndrim i mrekullueshëm vegjetarian i një ushqimi klasik komod.

10. Lazanja e zezë

Lasagna vegane pa gluten me salcë beshamel

Burimi: Black Lasagna / One Green Planet

Mezi mund të bëjmë një listë të makaronave të preferuara dhe të anashkalojmë lazanjet e bukura. Kjo lazanja kale nga Pefe Stall është vegjetariane dhe pa gluten. Kjo është një recetë vërtet e thjeshtë që kërkon një salcë beshamel me bazë qumështi sojë ose tërshërë të shtruar midis fletëve të lazanjave vegjetariane. Më pas lakra jeshile kaurdiset me qepë përpara se të futet në beshamel.

Bëni pjatat tuaja me makarona më të shijshme dhe ushqyese me shumë lakër jeshile.

Mësoni si të bëni ushqime me bazë bimore në shtëpi!

Spageti me kungull i njomë me krem ​​xhenxhefil-kokosit [Gluten-Free]

Reduktimi i marrjes së mishit dhe ngrënia e më shumë ushqimeve me bazë bimore dihet se ju ndihmon inflamacion kronik, Truri i zemrës, mirëqenien mendore, objektivat e fitnesit, kërkesat ushqyese, Alergjitë, shëndetin e zorrëve, Dhe Më shumë, Konsumimi i qumështit është lidhur gjithashtu me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë: aknet, çekuilibër hormonal, kanceri, kanceri i prostatës dhe ka shumë Efektet anësore,

Për ata prej jush të interesuar të hanë më shumë me bazë bimore, ne rekomandojmë shumë. aplikacioni i përbindëshit të ushqimit – Me mbi 15,000 receta të shijshme, është burimi më i madh i recetave me bazë bimore për t’ju ndihmuar të zvogëloni gjurmët tuaja mjedisore, të kurseni kafshët dhe të bëheni më të shëndetshëm! Dhe, ndërsa jeni në të, ne ju inkurajojmë të mësoni rreth mjedisi Dhe objektet shëndetësore Nga dietë me bazë bimore,

Këtu janë disa burime të shkëlqyera për të filluar:

Për më shumë përmbajtje të Kafshëve, Tokës, Jetës, Ushqimit Vegjetarian, Shëndetit dhe Recetave të publikuara çdo ditë, abonohuni Buletini i One Green Planet, Së fundi, financimi publik na jep një mundësi më të madhe për të vazhduar t’ju ofrojmë përmbajtje me cilësi të lartë. ju lutem mbani parasysh na mbështetni Duke dhuruar!Leave a Comment

Your email address will not be published.