10 mënyra të zgjuara për të ulur faturën e ushqimeve kur inflacioni rritet

Ne të gjithë po i ndjejmë efektet e inflacionit tani dhe padyshim që ia vlen të përmendet në dyqanet ushqimore. Çmimet e ushqimeve janë rritur me rreth 12% krahasuar me vitin e kaluar dhe disa kategori janë rritur edhe më shumë.

Ne po shohim çmime dukshëm më të larta për artikujt ushqimorë kryesorë si vezët, viçi dhe qumështi. Ata i shtojnë dollarë, madje edhe blerësit më të zgjuar. Një rritje prej 12% e çmimeve do të thotë që nëse buxheti juaj ushqimor është zakonisht 500 dollarë, tani është rritur në 560 dollarë.

Megjithatë, ka mënyra për t’ju ndihmuar të shpenzoni më pak për sende ushqimore dhe të vendosni ushqime me vlera ushqyese në tryezë. Kur inflacioni po rrit çmimet, provoni disa nga këto këshilla për të ulur kostot në dyqanet ushqimore.

Është e vështirë të përcaktohet, por planifikimi ju ndihmon të kurseni para për një sërë arsyesh. Krijimi i një liste ushqimore ju ndihmon të shmangni blerjet impulsive.

Ju keni më shumë gjasa të blini atë që blini dhe të përdorni atë që keni tashmë – gjë që ndihmon në uljen e kostove më shumë. hulumtuesit Është vlerësuar se, mesatarisht, familjet hedhin rreth 30% të ushqimit që blejnë.

Të kesh plane për darkë (plus disa drekë dhe ushqime të lehta) për javën të ndihmon të gatuash më shumë në shtëpi dhe të heqësh dorë nga ushqimi ose opsionet e tjera të shtrenjta në ditët e ngarkuara.

Nuk është e komplikuar, por shkrimi i disa recetave dhe më pas blerja e atyre përbërësve është një strategji e shkëlqyer për t’ju ndihmuar të kurseni para në dyqan.

Si dietologe, unë gjithmonë mbroj që njerëzit të hanë më shumë fruta dhe perime. Këto ushqime mund të duken të shtrenjta, por ka mënyra për të zgjatur dollarin tuaj dhe për të marrë ushqimin që ju nevojitet.

Zgjedhja e frutave dhe perimeve të ngrira, të konservuara ose të thata është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer para dhe për të marrë ende vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë në dietën tuaj. Kërkoni opsione që kanë pak sheqer të shtuar dhe kripë.

Konsideroni të ndërroni një fruta ose perime më të shtrenjta me një më të lirë. Për të kursyer, në vend të sallatës së gjelbër të përzier, priteni lakrën në feta. Përdorni qepë në vend të qepëve në recetat e supave, ose provoni manaferrat e ngrira në vend të freskëta në smoothie.

Gjithashtu, sigurohuni që të hani atë që blini. Kjo është një arsye tjetër pse produktet e ngrira dhe të konservuara janë lëndë kryesore, por së pari përdorni produktet tuaja delikate, në mënyrë që të mos hidhni para.

Ju gjithashtu mund të provoni ta ngrini produktin ose ta shtoni në supa, oriz të skuqur ose vezë me çdo gjë që ju shkon keq.

Disa prej nesh janë tashmë të aftë në përdorimin e kuponëve dhe shikimin e fletushkave të shitjeve javore. Por nëse nuk e bëni tani, nuk është tepër vonë për të filluar. Shumica e dyqaneve ushqimore ofrojnë zbritje në të gjithë dyqanin. Kombinojini ato me kuponë dhe mund të kurseni mjaft.

Nëse blini në internet — duke përdorur një shërbim shpërndarjeje ushqimore ose marrje – provoni të shtoni kuponë virtualë në porositë tuaja ose të filtroni produktet në shitje. Nëse ka një dyqan ushqimesh që frekuentoni, sigurohuni që të regjistroheni për pikët e tyre të shpërblimit.

Strategjia ime e preferuar është të shoh se çfarë është në shitje fillimisht, pastaj të përfshij disa nga ato ushqime në planin tim të vakteve për javën. Në këtë mënyrë, nuk po shtoj shumë ushqime shtesë vetëm sepse janë në shitje. Unë gjithashtu kontrolloj kuponat për ushqimet që blej zakonisht.

Nëse nuk e dini se çfarë është çmimi për njësi, duhet ta dini. Ndodhet në raftin pranë çmimit të artikullit dhe ju lejon të krahasoni më mirë madhësitë dhe markat e ndryshme.

Le të themi se hani drithëra çdo javë. Ka kuptim të blini kutinë më të madhe, e cila do të kushtojë më shumë në atë kohë, por do të jetë më e lirë për paund se kutia më e vogël. Çmimet për njësi tregojnë koston sipas peshës dhe madhësitë më të vogla kushtojnë më shumë.

Çmimi i njësisë së skanimit mund t’ju ndihmojë gjithashtu të krahasoni markat e ndryshme që mund të ofrojnë produktet e tyre ushqimore në paketa me madhësi të ndryshme dhe të gjeni atë që ka më shumë kuptim për buxhetin tuaj.

Ushqimet e pasura me proteina si mishi, shpendët dhe ushqimet e detit priren të jenë ushqimet më të shtrenjta në pjatat tona. Këtu janë disa pamje të zgjuara të kursimit pa hequr dorë nga mishi (nëse nuk dëshironi!)

Është e vërtetë që shumë proteina me bazë bimore, si fasulet dhe tofu, janë më të lira se mishi. Përpjekja për të ngrënë një ose dy dietë pa mish mund t’ju ndihmojë të kurseni disa para.

Zgjedhja e copave më pak të shtrenjta të mishit ndihmon gjithashtu. Zgjedhja e mishit të bluar, biftekit të rrumbullakët ose kofshëve të pulës (përkundrejt gjoksit) janë mënyra për të ndihmuar në uljen e kostove. Bisedoni me kasapin tuaj ose krahasoni çmimet për të kursyer.

Meqenëse proteina është e shtrenjtë, nëse keni hapësirë ​​​​në frigorifer, ka kuptim të rezervoni atë që është në shitje. Pastaj thjesht ngrini dhe shkrini kur të jeni gati për të gatuar.

Ju gjithashtu mund ta përmirësoni mishin tuaj duke e shtuar atë në perime dhe drithëra të tilla si të skuqura, burgers ose tavë.

Me proteina, nuk duhet të jetë gjithçka ose asgjë, por gjërat e vogla mund t’ju ndihmojnë të shpëtoni me kalimin e kohës.

Gjyshja ime, e cila u rrit gjatë Depresionit të Madh, pothuajse kurrë nuk e hidhte ushqimin. Një herë u përpoqa ta heq kosin, mendova se i kishte skaduar dhe ai më shëroi shpejt dhe e vendosi përsëri në frigorifer.

Ndonjëherë, ushqimi mykohet ose prishet – dhe pastaj ju lutemi mos e hani atë! Por datat që shihni në paketat ushqimore shpesh përfaqësojnë standardet e cilësisë, jo sigurinë.

Përveç formulës për foshnjat, e cila merr një datë sigurie, ushqimet renditen me datat “më e mira nëse përdoret”, “shitur”, “përdorimi” ose “ngrirje” që tregojnë freski dhe cilësi. USDA.

Kontrolloni ato data si në dyqan ashtu edhe në shtëpinë tuaj për t’u siguruar që ajo që po blini është e freskët dhe se në fillim po përdorni produkte më të vjetra.

T’i kushtoni vëmendje hurmave mund t’ju ndihmojë të kurseni para sepse po hani ushqimet më të freskëta që mundeni. Megjithatë, nuk keni nevojë t’i trajtoni ato hurma si rregulla të vështira dhe të shpejta për të hedhur ushqimin.

Ndonjëherë duket se nuk ka asgjë për të ngrënë në shtëpi. Kthimi tek ajo që keni përpara se të listoni dhe blini mund t’ju ndihmojë të kurseni para, pasi po përdorni atë që keni.

Mund të duhet pak më shumë përpjekje – ndoshta nuk jeni vërtet i sigurt se çfarë të bëni me atë kuti makaronash, ose keni një qese brokoli të shtrirë në frigorifer – por këto blloqe ndërtimi për trajtimin e një vakti janë të shkëlqyera. Përdorimi i tij mund të ndihmojë në uljen e kostos.

Marrja e inventarit gjithashtu ju ndihmon të përdorni ushqimet përpara se të prishen.

Të blesh më shumë nga gjithçka nuk është alternativa më e zgjuar—dhe kjo do të thotë se po shpenzon shumë para për sende ushqimore. Dyqanet e mëdha, si Costco, Sam’s Club dhe BJ’s, ofrojnë oferta të shkëlqyera për sende ushqimore.

Ato mund të jenë veçanërisht të dobishme për familjet e mëdha që kanë nevojë të grumbullojnë shumë ushqime. Edhe nëse nuk po gatuani për një turmë, mund të zbuloni se ka kuptim të blini disa ushqime bazë me shumicë për shkak të kursimeve të konsiderueshme të kostos.

Nëse nuk keni anëtarësim në një dyqan magazine ose nuk keni shumë hapësirë ​​për të ruajtur ushqime shtesë në shtëpi, blerja vetëm e madhësisë më të madhe (kontrollo ato çmime për njësi!) në dyqanin tuaj të rregullt mund t’ju ndihmojë të kurseni.

Shumë prej nesh janë besnikë ndaj dyqanit tonë ushqimor, por ndezja e tij mund t’ju ndihmojë të kurseni në faturën tuaj ushqimore. Në varësi të shitjeve, mund të dëshironi të përzieni vendin ku blini.

Përveç kësaj, disa dyqane ushqimore shesin vetëm ushqime të caktuara për më pak, jo vetëm dyqane të mëdha. Dyqane si ALDI dhe Trader Joe’s kanë zhvilluar ndjekës besnikë për ofrimin e çmimeve të shkëlqyera për artikujt e tyre. Edhe dyqanet e dollarëve do të kenë disa produkte ushqimore me çmime të mira.

Jo të gjithë kanë aftësinë për të blerë në dyqane të ndryshme – ku jetojnë dhe sa e lehtë është të aksesosh ushqimin – por nëse blini ku të mundeni, mund të kurseni disa para.

Është e vërtetë që shumë herë ne paguajmë një çmim për lehtësi – mendoni për produktet e prera paraprakisht ose salcat që tashmë janë bërë dhe gati për t’u përdorur.

Megjithatë, ndonjëherë ato artikuj komoditeti shpërblehen, dhe kjo do të thotë se po hani ushqime të gatuara në shtëpi në vend që të shkoni përsëri në ushqim ose ta lini produktin të shkojë dëm në frigorifer.

Ne të gjithë kemi nevojë për një ndihmë të vogël për të vendosur darkën në tryezë, kështu që zgjidhni komoditetin tuaj me mençuri dhe sigurohuni që po merrni atë që paguani.

Ndonjëherë çmimi i perimeve të copëtuara ose një kavanoz chutney nuk është aq i lartë. Vëzhgoni çmimet për të parë se çfarë është premium dhe dijeni gjithashtu se duke blerë artikuj si perime të ngrira, mund të përfitoni lehtësi pa paguar shumë.

Mund t’ju duhet pak ndihmë nga dyqani, por sigurohuni që po e zgjidhni atë veçori me mençuri dhe po e përdorni në avantazhin tuaj për të kursyer para në planin afatgjatë duke gatuar më shumë në shtëpi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.