10 mënyra të thjeshta për të përdorur fasulet

Nga Amerika Latine në Indi dhe Lindjen e Mesme, dhe fasulet e kuqe në të zeza, të bardha ose pinto janë një ushqim bazë në shumë rajone anembanë botës. Në fakt, së bashku me qiqrat, fasulet janë një nga bishtajoret më të konsumuara në botë (1,

Përveçse janë një përbërës i shijshëm dhe i gjithanshëm, fasulet janë shumë ushqyese. Ashtu si shumica e bishtajoreve, ato janë një burim i pasur i proteinave dhe fibrave me bazë bimore (1, 2,

Për shkak të karakteristikave të tyre ushqyese, konsumimi i tyre është lidhur me përmirësimin e peshës trupore, jetëgjatësinë dhe parandalimin e sëmundjeve kronike si sindroma metabolike, diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.1, 2,

Përveç kësaj, fasulet — të thata dhe të konservuara — janë një zgjedhje e shkëlqyer ushqimore nga pikëpamja e çmimit dhe komoditetit, pasi ato janë një burim me kosto të ulët të shumë lëndëve ushqyese (3, 4,

Ato janë gjithashtu të qëndrueshme në raft, që do të thotë se janë të sigurta për një kohë shumë të gjatë nëse ruhen siç duhet në një vend të freskët dhe të thatë (5).

Përveç profilit të tyre të lartë ushqyes, spërkatet e fasules janë tepër të gjithanshme. Mund t’i shijoni nga mëngjesi në darkë ose mund të shërbehen si meze të lehtë.

Këtu janë 10 ide të thjeshta vaktesh për të bërë me fasule.

Tavët zakonisht kombinojnë përbërës të shumtë, i lidhin me përbërës niseshte ose të pasur me karbohidrate si mielli, patatet ose makaronat dhe kanë një përbërës krokant ose djathë sipër tyre. Si të tilla, fasulet mund të kombinohen në disa mjaft lehtë.

Ju mund të shtoni llojin tuaj të preferuar të fasules në recetën tuaj të preferuar të tavës ose të provoni recetat e tavës pa mish si kjo tavë enchilada, e cila përfshin tre lloje të ndryshme të fasules: fasule të zeza, pinto dhe fasule.

Shtimi i fasuleve në vakte mund të ndihmojë në parandalimin e rritjes së nivelit të sheqerit në gjak pasi keni konsumuar një vakt të pasur me karbohidrate si tava.1,

Shtimi i fasuleve në sallata dhe lojë me birila është ndoshta një nga mënyrat më të lehta për të rritur marrjen e fasuleve dhe për të përmirësuar cilësinë e dietës suaj.

Sipas Indeksit të Ushqimit të Shëndetshëm (HEI) – një masë që përcakton nëse një grup ushqimesh përputhet me Udhëzimet dietike për amerikanët – fasulet ofrojnë sasi të konsiderueshme fibrash dhe proteinash. Konsumimi i tyre rrit rezultatin tuaj të dietës, gjë që tregon një dietë më cilësore (6,

Kjo recetë përdor fasule të bardha për një shije më të plotë të sallatës tradicionale mesdhetare, të cilën mund ta bëni një ditë përpara për shije maksimale.

Fërkimi i një lyerjeje ose zhytjeje të fasules është shumë e ngjashme me përgatitjen e humusit.

Përhapja me fasule funksionon mirë kur lyeni me bukë ose tortilla për sanduiçin ose mbështjellësin tuaj të ardhshëm, ose nëse shijoni me patate të skuqura tortilla ose perime.

Përsëri, ju mund të bëni përhapje fasule me çdo lloj fasule. Provoni këtë recetë të zhytjes së fasules së bardhë nëse jeni duke kërkuar për një aromë të butë ose përdorni këtë fasule pikante të kuqe kur dëshironi t’i shijoni gjërat.

Ndoshta fasulet nuk janë përbërësi i parë që ju vjen në mendje kur mendoni për makaronat. Megjithatë, përzierja e fasuleve me makaronat mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të çuar në nivelin tjetër një ushqim tashmë komod.

Pasta e fagioli – ose makarona me fasule – është një pjatë e shijshme e shërbyer në të gjithë Italinë që kombinon makaronat e shkurtra me fasulet dhe lëngun e domateve.

Shtimi i fasuleve në makarona rrit përmbajtjen e proteinave dhe siguron një strukturë mishi pa mish, duke e bërë atë ideale për vegjetarianët dhe veganët.

Supa me fasule është një pjatë e zakonshme që shërbehet në shumë vende të botës.

Për shembull, italianët shijojnë një supë të përbërë nga minestrone fasule, petë makaronash, perime dhe fasule të bardha, ndërsa grekët shijojnë fasolatha, një supë fasule të bardhë dhe domate, gjatë dimrit.

Në të kundërt, amerikanët latinë pinë sopa negra – supë me fasule të zezë – e cila mund të shërbehet me vezë të ziera, djathë, oriz, fasule, salcë kosi dhe avokado, në varësi të vendit.

Pa marrë parasysh se çfarë lloj fasule keni, patjetër që do të gjeni një recetë atje që do t’ju bëjë të shijoni një tas ngushëllues me supë brenda një kohe të shkurtër.

Për shkak të strukturës së tyre të mishit dhe aromës së butë, fasulet janë një zëvendësues i shkëlqyeshëm i mishit me bazë bimore për hamburgerët — madje edhe qoftet.

Duke përdorur fasule për të bërë pete, do të merrni një version të mbushur me fibra të një vakti ndryshe me pak fibra. Ngrënia e një burgeri vegjetal të bërë me fasule mund të ndihmojë në rritjen e konsumit tuaj.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme në SHBA, ku më shumë se 90% e grave dhe 97% e burrave nuk plotësojnë marrjen e rekomanduar të fibrave dietike, e cila shoqërohet me një rrezik në rritje të zhvillimit të sëmundjeve kronike.7,

Ashtu si shtimi i fasuleve në sallata ose lojë me birila, shtimi i tyre në tacos dhe quesadillas është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për t’i përfshirë fasulet në dietën tuaj.

Mund t’i hidhni të tëra si pjesë e mbushjes ose të përdorni spërkatjen e fasules për të ndihmuar në lidhjen e pjesës tjetër të përbërësve me tortillan tuaj.

Pjesa më e mirë është se pavarësisht se çfarë lloj bishtajore zgjidhni, gjithmonë do të përfundoni me ushqime të shijshme dhe ushqyese. Nëse jeni duke kërkuar për disa ide të shijshme, provoni këtë recetë Quesadilla me fasule të zezë me avokado ose këtë recetë tacos me fasule të bardhë vegjetariane.

Një pjatë e bërë nga orizi dhe fasulet është një element kryesor në kuzhinën e Amerikës Latine. Çdo vend ka variacionet e veta, dhe ndonjëherë mund të ketë më shumë se një variant brenda të njëjtit vend.

Për shembull, pjata njihet si oriz dhe fasule në Karaibe. Megjithatë, Kostarikanët dhe Nikaraguanët e quajnë gallo pinto, Hondurasit dhe Salvadoranët e quajnë Casamiento – martesë – dhe kubanezët e quajnë atë Moros y Cristianos – Maurët dhe të krishterët.

Konsumimi i orizit dhe fasuleve së bashku është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar cilësinë e proteinave të drithërave. Meqenëse fasulet kanë një përmbajtje të lartë të aminoacidit esencial të lizinës, ato plotësojnë nivelet e ulëta të lizinës së orizit.8,

Fasulet e pjekura janë një mënyrë tjetër e përzemërt dhe ngushëlluese për të korrur përfitimet e fasuleve.

Kjo është një tjetër pjatë që mund ta shijoni nga mëngjesi në darkë. Sidoqoftë, është një preferuar i të gjitha kohërave për tubime midis familjeve dhe miqve.

Fasulet e pjekura mund të përfshijnë mish viçi, proshutë ose sallam, në varësi të recetës. Megjithatë, shmangia e përbërësve me bazë shtazore mund të krijojë një version vegjetarian po aq të shijshëm.

Besoni apo jo, fasulet gjithashtu mund të hyjnë në menunë tuaj të ëmbëlsirave.

Ashtu si hamburgerët me bazë bimore, ëmbëlsirat me bazë fasule zakonisht marrin një pjatë të ulët në proteina dhe fibra dhe e kthejnë atë në një pjatë me cilësi më të mirë ushqyese.

Nëse jeni kurioz të provoni një ëmbëlsirë të bërë me fasule, provoni këto brownies me fasule të zeza pa miell për një shije çokollatë të tymosur dhe dekadente.

Fasulet janë një ushqim shumë ushqyes, ekonomik dhe i përshtatshëm, i pasur me proteina dhe fibra me bazë bimore.

Ato gjithashtu përbëjnë një përbërës mjaft të gjithanshëm që mund ta përdorni për të bërë një sërë pjatash nga mëngjesi në darkë, snacks dhe ëmbëlsirat.

Provoni recetat në këtë listë nëse po kërkoni mënyra të reja për të përdorur fasulet.

Leave a Comment

Your email address will not be published.