10 ide të shijshme pikniku vegjetarian që duhet të provoni në piknikun tuaj të ardhshëm

Me ditë më të gjata dhe me diell në këtë stinë, vera është koha e përkryer për të ndryshuar rutinën tuaj dhe për të bërë një piknik jashtë. Ka gëzim të pafund në shijimin e pjatave të thjeshta në ambientet e jashtme, dhe përgatitja e ushqimit në afresk është një nga argëtimet tona të preferuara të verës. Por çfarë paketoni në shportën tuaj të piknikut, mund të pyesni? Këto ide pikniku vegjetarianë e lidhin hendekun midis vakteve argëtuese dhe ushqyese, duke i bërë ata më të përballueshëm me sfidën.

Disa nga kujtimet e mia të preferuara të fëmijërisë burojnë nga një dhuratë e veçantë që kam trashëguar në moshë të re: një set pikniku. Shporta e vogël prej thurjeje ishte plotësisht e pajisur me (ajo që unë supozoja se ishte) porcelani të imët, sende argjendi dhe çajniqe të pikturuara me dorë, si dhe gota dhe disqe. Kur kisha miq, shtronim një jorgan në bar, rregullonim hapësirë ​​për secilin mysafir dhe imagjinonim se po darkonim në tryezën e mbretëreshës. Çfarëdo trajtimi të shijshëm që mamaja ime bëri për ne, ne e përfunduam atë dhe ia dolëm më së miri.

Imazhi i veçuar nga Ashley Amoroso.

Imazhi nga Michelle Nash

Nuk kishte asgjë më emocionuese sesa të bësh diçka që dukej kaq ekzotike: të haje jashtë. Tani, shfrytëzoj çdo mundësi për të shijuar një vakt vetëm në oborr, në bar, ose kudo që moti dhe shoqëria janë të mira.

Por e di se çfarë duhet të mendoni. Sado magjike që mund të jenë, pikniqet vijnë me disa sfida. Është faktori i nxehtësisë – i cili ndonjëherë mund të fryjë, insektet dhe një shpërthim ere ka të ngjarë të kthejë gjithçka përmbys. Por me qasjen dhe pajisjet e duhura, një piknik është po aq argëtues për t’u bashkuar për t’u shijuar.

Ato janë perfekte për të zgjidhur dilemën e frikshme “çfarë të bësh kur je i mërzitur”, tërheqëse dhe emocionuese për fëmijët, dhe thjesht një gjë e thjeshtë, pa gjëra, çfarëdo që mund ta ndash për ta shpenzuar. Një mënyrë argëtuese për të kaluar një ditë të nxehtë vere. Pra, paketoni disa nga këto ide pikniku vegjetarianë dhe shijoni shijen e verës së freskët – stil pikniku.

Sallatë me makarona të hyjneshës së gjelbër

Pse e duam: Një porcion i madh me zarzavate që nuk përfshin një sallatë të thjeshtë jeshile? Regjistrohu mua. Kjo sallatë me makarona Green Goddess përdor të gjitha llojet e përbërësve të shëndetshëm për të krijuar diçka që është ushqyese, e shijshme dhe absolutisht e varur. Ai përdor kastravec, zemra angjinare, avokado, bizele dhe më shumë për të bërë një sallatë makaronash që do të dëshironi ta përsërisni gjatë gjithë verës. Të gjithë në batanijen tuaj do të jenë mirënjohës që e sollët.

Përbërësi Hero: Uthulla e mollës siguron sasinë e duhur të tangut dhe aciditetit për të balancuar të gjithë mirësinë kremoze që mbulon me dashuri çdo petë me papion.

Sanduiç me sallatë qiqrash

Pse e duam: Çfarë ka më shumë piknik se një sanduiç? Me shumë mundësi, ju ndoshta keni një kanaçe me qiqra në qilarin tuaj gati dhe të etur për ta kthyer në këtë sallatë me qiqra. Është plot proteina, përzemërsi dhe shije, dhe shoqërohet në mënyrë të përkryer me bukën tuaj të preferuar vegjetariane. Zëvendësoni mjaltin me agave në këtë recetë dhe jeni gati të shijoni sanduiçin më të lehtë dhe më të shijshëm ndonjëherë.

Përbërësi Hero: Boronicat e thata sjellin një nuancë ëmbëlsie në përzierjen që lartëson gjithçka përreth.

Sallatë me misër të pjekur, qiqra dhe avokado me Vinaigrette Poblano

Pse e duam: Të gjithëve ju pëlqen një sallatë që nuk tingëllon si sallatë, pikërisht me këtë keni të bëni këtu. Misër i djegur, speca poblano të pjekur, domate të freskëta dhe qiqra bashkohen për të bërë një të tërë që është shumë më tepër se shuma e pjesëve të saj. Shtoni shumë barishte të freskëta dhe avokado në të dhe jeni gati për shije.

Përbërësi Hero: Një salcë poblano e pjekur bashkon secilën nga shijet e sallatës dhe i lidh ato së bashku me një hark. Vetëm sigurohuni që të përdorni agave në vend të mjaltit dhe jeni gati për të shkuar! (Ju mund të dëshironi të bëni diçka shtesë, thjesht duke thënë.)

Chorizo ​​Tacos vegjetariane

Pse e duam: Ndërsa kjo është teknikisht një taco mëngjesi, kjo taco vegjetariane sjell mjaft mirësi në çdo vakt të ditës. Le ta zbërthejmë. I bërë me bishtajore (qipe dhe thjerrëza), uthull molle, piper kajen dhe shumë barishte, chorizo ​​vegjetariane e thjerrëzave takohet me një tortilla kasava të bërë në shtëpi dhe vaj chorizo ​​dekadent që prezanton të gjitha llojet e shijeve umami. Plus, ju mund t’i ngarkoni ato me sa më shumë mbushje sa mund të vendosni në një tortilla. Unë jam në lidhje me të.

Përbërësi Hero: Tortilla Cassava e bërë në shtëpi merr një qasje të re ndaj një klasike që është e papritur, por që vlerësohet mirë. Me miellin e kasavës, ju po merrni një produkt që është i mbushur me karbohidrate komplekse dhe antioksidantë, ndërkohë që ofron një profil shije arrë dhe tokë. Mund të duket frikësuese për të bërë tortillat tuaja, por ia vlen plotësisht për këto taco. Provoni dorën tuaj këtu dhe mund të mos ktheheni kurrë në dyqane-blerje!

Sallatë me petë me mango dhe kokos

Pse e duam: E mbushur me aromë tajlandeze dhe me tonelata barishte, kjo sallatë me petë soba është sa e shijshme dhe mbushëse. Është mjaftueshëm anash për ato petë, kështu që është një ushqim kryesor për drekë ose darkë. Për t’i mbajtur gjërat miqësore me vegjetarianët, ndërroni mjaltin me agave në salcën tajlandeze. Dhe le të mos harrojmë mangon dhe kokosin – një atmosferë totale verore. Jum.

Përbërësi Hero: Kikirikët e pjekur të kripur nxjerrin në pah një krisje e cila është padyshim e dashur në këtë sallatë. Me yll me karrota dhe lakër, ju keni sasinë e duhur të teksturës në çdo kafshim të shijshëm.

Sallatë me makarona verore

Pse e duam: Një nga gjërat më të mira të kësaj sallate me makarona është se shijohet më së miri në temperaturën e dhomës – perfekte për një piknik! Është e mbushur me perime dhe lëndë ushqyese, së bashku me edamame, patëllxhan, kungull veror, ullinj Kalamata, brokolinë dhe më shumë. Për t’i mbajtur gjërat vegjetariane, futeni në mocarelën tuaj të preferuar vegane ose përzieni plotësisht (nuk humbni shumë duke e lënë jashtë). Kur të jeni gati, hidhni gjithçka së bashku, paketoni një pjesë të madhe dhe gërmoni menjëherë. Do të jeni të lumtur që e keni bërë.

Përbërësi Hero: Sigurohuni që të keni një karbon të shëndetshëm në ato perime. Skajet e karamelizuara dhe nuancat e hidhësisë i shtojnë shije të madhe kësaj sallate makaronash.

Tabbouleh lulelakra pa gluten

Pse e duam: Kjo tabuleh është një bazë apo anë e lehtë dhe e shijshme për një festë pikniku. Përdor një qese me oriz lulelakër, kastravec, boronica të thata, bajame të prera dhe më shumë për të bërë një sallatë të shijshme të ngrënshme që do të dëshironi të shtoni në rotacionin tuaj javor. Ashtu si të tjerët në këtë listë, është sa i mirë në temperaturën e dhomës aq edhe i freskët. Paketoni atë në disa enë, hidheni në një ftohës ose shportë dhe jeni në rrugën tuaj për një piknik perfekt.

Përbërësi Hero: Vinegrette i farës së limonit dhe mustardës është maja e shijshme që e bën këtë sallatë. Sigurohuni që të kënaqeni me agave për mjaltin nëse jeni duke i mbajtur gjërat vegjetariane.

Lulelakra vegane Mac dhe djathë

Pse e duam: Nëse jeni duke u argëtuar, shtoni këtë mac dhe djathë vegjetarian në përhapjen tuaj të piknikut. Është po aq e shijshme në temperaturën e dhomës, aq sa del direkt nga tenxherja dhe kontrollon kutitë për nostalgji dhe shije. Plus, duhen rreth 20 minuta për t’u rrahur dhe ndoshta do të keni mbetje (Halelujah!) ditën tjetër për mac dhe djathë. Unë do të marr dy

Përbërësi Hero: Lulelakra është alternativa perfekte vegjetariane për mac dhe djathin tuaj mesatar me djathë të plotë. I mban gjërat të trasha dhe kremoze dhe madje fut ushqimin në një nga ushqimet më të këndshme të jetës. Kush do ta kishte menduar se mund të kishte një opsion të tillë All-Star?

Tacos me lulelakër të pjekur me Pesto Cilantro

Pse e duam: Më shumë lulelakër! Dhe me të drejtë… në këto taco, ju merrni lulelakër të karamelizuar, avokado kremoze, një pesto cilantro që mjafton për të pirë dhe të gjitha gjërat e ngrënshme që dëshiron zemra juaj. Po flasim për qepë të kuqe turshi, cilantro, poblano të pjekur dhe/ose një shtrydhje të rëndë gëlqereje – opsionet janë të pafundme.

Meqenëse mund të varni gjithçka në temperaturën e dhomës derisa të jeni gati për t’u shërbyer, këto taco me lulelakra të pjekura janë bërë praktikisht për t’u ngrënë në natyrë. Paketojini në kontejnerë në lëvizje dhe bëjini në piknikun tuaj.

Përbërësi Hero: E kam thënë më parë dhe do ta them përsëri – salca është kaq e gjithanshme sa nuk do të pendoheni ta dyfishoni recetën. Përdoreni atë për të vendosur enët me frymëzim meksikan, shtoni pak vaj ulliri në salcën e sallatës së barishteve ose zhytni perime të freskëta në oqeanin e shijes që është kjo pesto e cilantro.

Biskota me çokollatë vegan + pa gluten nga Cafe Gratitude

Pse e duam: Nuk do të ishte një piknik i duhur pa një kafshatë të ëmbël për t’u shijuar në fund. Dhe më lejoni t’ju them se këto biskota janë gati për punë. Meqenëse janë ulur jashtë në mot të nxehtë, copat e çokollatës janë plotësisht të shkrirë dhe mjaft të shijshme për t’u ndjerë sikur janë të freskëta nga furra. Merreni një ndërsa shtriheni në batanije, futeni në koma pas drekës dhe ndoshta bëni një ose dy sy gjumë çdo ditë. Dua të them, nga kjo janë krijuar ëndrrat.

Përbërësi Hero: Arra, gjalpë bajame, kanellë, Oh My! Ka shumë superyje për të zgjedhur, por ndoshta do të shkoja me kripë deti Himalayan nëse do të më duhej të zgjidhja vetëm një. Ju nuk mund ta mposhtni mënyrën se si përmirëson çdo perlë të fshehur të një përbërësi, ndërkohë që sjell sasinë e duhur të anti-ëmbëlësisë në festë.

Leave a Comment

Your email address will not be published.